Gönderen Konu: Bronx röportajı  (Okunma sayısı 11853 defa)

Bronx röportajı

« : 28.10.2009 12:50:11 »
Hızlı düğmeleri aç

Bescherelle

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
7D8'de Turbo, Vigo, Hydrogen, Skate ve Endo ile Bronx tarihi üzerine bir röportaj yapmıştım. Buyrun okuyun:
http://www.students.itu.edu.tr/~celikdeni/rop/bronx.html

Bronx röportajı

« Yanıtla #1 : 28.10.2009 13:46:44 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
cok guzel, ellerine saglik..  :D

Bronx röportajı

« Yanıtla #2 : 28.10.2009 16:22:55 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
süper olmuş abi eline sağlık.

Bronx röportajı

« Yanıtla #3 : 29.10.2009 09:46:17 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
süper olmuş. yapan edenlerin ellerine sağlık

Bronx röportajı

« Yanıtla #4 : 29.10.2009 21:49:39 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
abi bu ne yuce bi roportaj ya. boyle kah guldum, kah duygulandim, MUHTESEM. Hayatimda okudugum en guzel seylerden biri ya.

Pilavci Pasaji... ful pilav dolu ici ahahahahahahhaha

Bronx röportajı

« Yanıtla #5 : 30.10.2009 09:36:28 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Gerçekten çok güzel olmuş, keyifle okudum.

Bir de şu "fes" hakkatten başımıza artık yapışmış. Burda(ısveç) Henrik diye bir amcanın evinde kalıyoruz(2 arkadaş). Bizim Türk olduğumuzu duyunca ilk olarak sizin ufak kırmızı şapkalarınız nerede? diye sordu. Ne şapkası falan dedik, sonra anladık fes demek istiyormuş. Yok diyoruz kimse fes takmıyor. Ama takmanız lazım, çok yakışıyor onlar diyor :) .. Geçen de Jackie Chen'in filmini izliyordu, Türkiye'de geçen sahnelerde fes giymiş muhafızları görünce kendini haklı çıkardı zaten.

Bu internet mevzusu burda çok daha dramatik. Tele II'dan 24Mbit internet sipariş verdik, bekle bekle 1 ay oldu bağlamıyorlar. Tabi bizim ısveç'li amcaya arattırıyoruz her iki günde bir. Ha bu gün, ha yarın, yok abi olmuyor, karşında muhattap yok, nato kafa nato mermer. Bağlamayacaksan söz verme bari, 18 gün içinde kesin bağlancak diye bir de belge yollamışlar. Zaten saat 17:00 i geçerse telefona kimse çıkmıyor. Cuma günleri de 12:00 den sonra yoklar. Hafta sonları heralde hastaneye acile bile gitsen, yerde kanlar içinde yatarsın. Nası çorak memleketmiş arkadaş. ıyi tamam çok güzel çiçek gibi medeniyet kurmuşunuz da, bazı yönlerden de yontma taş devrindesiniz.

Daha var, daha bu internetin bir de 3G macerası var, bir kazık ta Telenor'dan geldi, neyse o da kalsın.

Neyse...bunlar zaten demoscene'den dışarı konular

Bronx röportajı

« Yanıtla #6 : 30.10.2009 23:10:11 »
Hızlı düğmeleri aç

stranger

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Güzel röportaj olmuş eline sağlık...
Midnite movie 'de güzel demo imiş bu arada. Unutmuşum bu demoyu röportaj olmasa nerden hatırlayacaktım. Özellikle raster scroller partını beğendim. Vektör partıda fıstık gibi... Bu demoya bok atanlar bok yesin diyorum :) Ayrıca ZB ilk yıllarda çete gibiymiş anlaşılan.

şimdi ikinci bölümü okuyunca aklıma geldi Endo ile Hydrogen'in tanışması gibi. Tuareg var burda ZB,Bronx,Clique te falandı zamanında. Adamla scene deyken 10 küsür sene tanışamadık. ısmen bile bilmiyoruz birbirimizi nick olarak birbirimizi tanıyoruz sadece. Aylar yıllar sonra aslında adamla alakasız bir ortamda senelerdir tanıştığımızı anladık.

Beraber Karşıyaka maçlarına gidiyoruz ama scene muhabbeti olmadığı için o benim Stranger ben onun Tuareg olduğunu bilmiyoruz. Ortak bi arkadaşla tribünde ne alakaysa devre arasında C64-Amiga muhabbeti geçti. Adam bana ulan bu Mustafa 'da C64 falan ayakları yapıyor Tuareg falan diyor kendine siz ne ayaksınız dedi. Biz tabii şok olduk. Büyük bir hasstiirrr.. demiştik. Ayrıca Metallic (Ahmet) Bronx\Clique de benim işyerinin üst katında çalışıyormuş. Onlada benzer bir şok atlatmıştık. Demek ki bir Commodore logolu tişört alıp tanıdıklara misafirliğe giderken giyip gitsek daha ne bombalar çıkacak.
« Son Düzenleme: 31.10.2009 01:37:00 Gönderen: stranger »

Bronx röportajı

« Yanıtla #7 : 02.11.2009 21:33:13 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
line cizme algoritmasinin elite'ten arak olmasiyla ilgili olarak 20 yil sonra hala "kac farkli sekilde line cizebilirsin ki!" yorumu yapan vigo'ya bir serdar ortac mansiyonu veriyorum. kisaca "genctik cocuktuk" demeyip "tesadufen elite'in koduyla ayni kodu uretmisiz"e getirmissin ya lafi bravo vigo :)

enteresan ama, bi arkadasim da (kim oldugunu unuttum) cok hizli diye amiga'daki frontier'in daire cizme rutinini arakladigini soylemisti. bu acidan bell & braben ikilisinin scene'e yaptigi katkiyi azimsamamak gerekir bence :)

cok guzel roportaj olmus diger yandan yapana da yanitlayanlara da tesekkurler.

ssg

Bronx röportajı

« Yanıtla #8 : 02.11.2009 21:50:18 »
Hızlı düğmeleri aç

stranger

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Belki Vigo yanlış hatırlıyordur ben demoyu inceledim, line çizme rutini değilde 8x8 lik mi 4x4 lük mü ne scroll rutinini kullandık demiş master yada prince :) (ben zaten hep onları karıştırırdım) yani çok önemsememiş adam yazmış kullandık kardeşim diye.

Bronx röportajı

« Yanıtla #9 : 02.11.2009 23:57:11 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
SSG: line cizme algoritmasinin elite'ten arak olmasiyla ilgili olarak 20 yil sonra hala "kac farkli sekilde line cizebilirsin ki!" yorumu yapan vigo'ya bir serdar ortac mansiyonu veriyorum. kisaca "genctik cocuktuk" demeyip "tesadufen elite'in koduyla ayni kodu uretmisiz"e getirmissin ya lafi bravo vigo :)

Bununla ilgili goruslerimi paylasmak istedim...

-Scene'in ilk yillarinda uretilen demolarin, stuff olarak kabul gorme kosullari ile, gunumuzde uretilen demolarin stuff olarak kabul gorme kosullari cok farkli.

-80'li yillarda ve 90'larin basinda birbirinin rutinlerini hunharca kullanan cok sayida saygideger grup mevcut. Zira bu yillarda olay, stuff'in kendisinden ziyade, disketi gondermek ve karsiligini alma zihniyeti uzerine dayaniyor.

-Camelot ve Bonzai vs. gibi bir cok grup, 90'larin ilk yarisina kadar birbirlerine cokca bu tarz suclamalarda bulunuyorlar.

-Ilk line rutinini bir scener yazmadigina gore, 80'lerde ortada cok fazla varyasyon bulunmadigini varsayabiliriz. Coderlarin muhtemelen bir kac varyasyonu birbirlerinin codelarindan ve daha sansli ulkelerde yasayan coderlarin da cesitli computer magazinlerinden turettikleri ve degisik optimizasyon yontemleri ile gelistirdikleri tahmin edilmesi zor olmayan bir sey.

-Hal bu durumdayken 90 basinda Turkiye'de yapilmis, Abazomania adindaki, Vigo'nun tabiri ile Intro collection sayilabilecek, cok iddiali olmayan bir stuff ile 100'lerce kontak kazanip, sonra gayet iddiali bir urunle ortaya cikarak, butun kontaklari, zamanin kosullarina gore cok da gecerli olmayan ve art niyetli ve cifte standartli bir kac suclama ile kaybetmek, her cag icin son derece sinir bozucu bir olay. Ama bunun arkasinda yatan asil neden , bu cikisin bir anda olmasi ve demo kulubunun buna hazir olmayisi. Eger Zombie boys, boyle bir kac demo daha cikarabilseydi, muhtemelen baska gruplarin arak-trik hikayelerini yakalayan buyukler kulubune katilabilirdi.

-Tabii ki o cagda yapilan bir cok arak-trik hikayeler, sadece gencligin gazi ile degil, o cagin global scene ahlak degerleri ile de ilgilidir. Dolayisi ile, "biz bu hikayeleri gencligin gazi ile yaptik" teorisi tamamen degil, kismen dogrudur. Bu scenerlara gore midnight movie'nin degerini dusurmez. Zira scenerlarin bir cogu, o donemlerde scene'in havasini bilir ve ona gore yorum yapar.

Ancak "biz gencligin gazi ile soyle yaptik, o zamanlarda scene'in ahlaki yapisi daha esnekti" gibi soylemler, bu cagda bu roportaji okuyacak kisiler uzerinde, hak etmedigi bir "aman Turk degil mi iste araklamistir" suphesi olusturur. Bu son derece gereksiz bir suphedir. Zira midnight movie, zamanindaki bir cok demodan daha fazla arak rutin icermeyen (Hatta bilindigi uzere commodore'da arak rutin kullanmak, amiga veya pc'deki library bollugu ile karsilastirildiginda cok daha zahmetlidir), aksine dizayn ve ilginc fikirleri ile on plana cikan, gayet seyirlik bir demodur. 1 numara degildir. Ama lame de degildir. Zamaninda ortaligi bu sekilde sarsmasini da, iddiali bir demo olmasina baglamak yanlis olmaz.

Neyse bu kitabeyi de burada noktaliyorum. Kisacasi, gecmisi hafife almamiz, gecmiste yapilanlarin degerini dusurur. Gecmiste yapilan seyleri, o cagin global kosullarini bilmeyen jenerasyona, hafife alarak anlatmak, o seylerin degerini dusurur. Potemkin zirhlisini izleyebilen var mi?  Zamani icin devrim sayilabilecek sinematik yeniliklerin yaninda, 20'lerin sinema klaseleri de bol bol yer almistir bu yapimda. Bu filmi simdi izleyen bir seyirci, kasiklarini tutarak gulebilir. Ancak bana gore bu bir sinema elestirmeninin yapmayacagi bir seydir.
« Son Düzenleme: 02.11.2009 23:59:59 Gönderen: Hydrogen »

Bronx röportajı

« Yanıtla #10 : 03.11.2009 00:01:12 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
elite'den line algoritmasi araklamak kadar gerzek bir suclama olamaz C64 scene'inde. C64 te vektor algoritmalari, hele de line algoritmasi gercekten de cok degisik sekillerde yapilamaz, Benim bildigim kadariyla tarih boyunca c64 demolarinda kullanilmis toplam uc temel line algoritmasi vardir bunlardan da ikisi birbirine benzer (fixed point slope toplamasi yaparlar) ucuncusu de bresenham'dir. Elbette her demoda bu uc algoritma bire biri ayni sekilde kullanilmaz, ufak tefek noktalarda farkliliklar vardir ama "algoritma" asagi yukari aynidir. Yani gercekten de c64'te bi line algoritmasina kesin olarak bilmeden "bu rip galiba" demek cahillik olur. Bunu iddia eden adamlarin o donemde yazdiklari diskmag yazilarina bakmak lazim gercekten elle tutulur deliller vermisler mi diye?

Ayrica genellikle c64'te vektor ve math efektlerini monitor ile disassemble edip riplemek kol gibi zor bir istir. Hatta simdi bir tahminde bulunacak olsam 90 baslarinda mevcut kartus monitorleri ile elite'den line algoritmasi riplemekten, universitede matematik okuyan bi adamin line algoritmasi yaratabilmesi olasiligini daha yuksek goruyorum.

Bronx röportajı

« Yanıtla #11 : 03.11.2009 17:03:15 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
yazılanları tam okumadım ama geçmiş zaman, ben de net hatırlamıyorum... zaten demo release olup bitmişti, contact'lar götte patlamıştı, aradan aylar geçmişti, sonra bu "line çizme" olayı bi mag'de çıkmıştı... mephy ile beraber "hasssiktir" olup, mad-master-prince üçlüsüne sorduk "baba naaptınız? ne iş? doorumu bu?" şeklinde... onlarda ;

a - elite'den aldık
b - uridium'dan aldık ( niyeyse aklımda böyle kalmış emin diilim )

netice , "???? oyunundan aldık line çizdirmeyi" demişlerdi... ama bu , arkadaşların line çizdermeyi bilmemesinden dolayı diil, sadece optimize ya da hazırda var, zaten o an için başka nasıl line çizilebilirki? mantığındaydı... ki master/ex-zombie boys tanıdığım en baba coder'lardan hatta kadem ibnesiyle aynı seviyede sağlam adamlardan biriydi... ( 1990'lı yıllar itibariyle c64 scene ) keza mad'de süper adamdır, hiç unutmam adam ezbere sin tablosu yapmıştı bana filan... yani mevzu bu...

keza, STUFF'ı iştir kişinin lafa bakılmaz, RELEASE'e bakılır... "Midnite Movie" %100 TÜRK product'ı olarak tüm c64 scene'ine ayarı vermiş, götlerine sokmuştur sevgili yabancı scener kardeşlerimin... türkler sadece tren istasyonlarında çalışan ya da çöp toplayan adamlar diildir, gerekirse demo-compo'da da ayarı verir (:

ha bu arada, fuckings to GLANCE... NEREDE LAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAN demo????????? BP2010'da mı release olcak?

vigo/bRONX^ZOMBiE BoYS since 1988

Bronx röportajı

« Yanıtla #12 : 03.11.2009 17:49:36 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
vigo kanka tarzına hastayım ya :) büyüyünce vigo olucam ben :P

Bronx röportajı

« Yanıtla #13 : 03.11.2009 21:15:30 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
hahahahaha vaaaay. elemanlar kasip oyundan rutini, sagini solunu yamultmadan ripleyebilmis ha. vay anasini :) ben hala kendileri yazsalar daha kolay olurdu gorusundeyim.

Bu adamlarin bir nesil turk c64 coder'inin yetismesinde buyuk emek sahibi oldugunu da unutmamak lazim :)

Glance, konusunda artik "coming soon" demenin bi anlami kalmadi. hakkaten demoyu cikartmak cok daha anlamli olacak haliyle :) Coming soon

Bronx röportajı

« Yanıtla #14 : 03.11.2009 21:28:07 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vigo;21700
...ki master/ex-zombie boys tanıdığım en baba coder'lardan hatta kadem ibnesiyle aynı seviyede sağlam adamlardan biriydi... ( 1990'lı yıllar itibariyle c64 scene ) keza mad'de süper adamdır, hiç unutmam adam ezbere sin tablosu yapmıştı bana filan...

Ey sevgili Turk scene'i ve tarihi boyunca bu scene'in kiyisindan kenarindan gecmis herkes...

Iste Vigo budur. Yukaridaki quote'da bu adamin, her scener'i nasil yaptigi islerle degerlendirdigi, ve anlasmazlik yasadigi insanlarin bile nasil hakkini verdigini, dolayisiyla nasil altin bir insan oldugunu birkez daha goruyoruz. Vigo'ya laf edip de onun yuzunden partilere gelmediginii iddia edenler umarim bu quote'u gorurler.

Daha once de soyledim Clq veya bir baska Turk grubu bugun demo yapip bp2010'da derece alsa, buna herkesten cok Vigo sevinir. Wisdom'la bi sohbetimizde bahsetmistik bundan. Wisdom soyle demisti. Dunyada cok az insan arkadaslarinin veya vaska Turklerin basarilarindan bu kadar cok miktarda, temiz ve kiskancliktan arinmis bir cosku duyabilir.

Dunyada bu adamdan bir tane var. Buyuksun :)