Gönderen Konu: PLAZMA #1 ÇIKTI!!!  (Okunma sayısı 17926 defa)

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #15 : 05.01.2006 10:42:45 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Dergi cok guzel olmus tabi yazisi konmayan arkadaslar biraz tepkisel davranmakta hakli...
Cogu chapteri satir satir okudum cok da zewk aldim.Bence gorsel olarak guzel kullanimi biraz daha rahat olabilir ama eminim ki ilerliyen sayilarda cok daha guzel olucaktir inaniyorum ve bekliyorum.

Dergide emegi gecen herkese saygi ve sevgilerimi yolluyorum..

Tabi ki bir kac ufak not ve oneri var..

Sistemim AMD 1250MHZ+256MB Ram 32MB OB ekran karti
Bu sistemde ustteki 5 satir devamli titreme yapti.

Bir de muzik icin bir on/off butonu bulamadim ben mi bulamadim ??

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #16 : 05.01.2006 11:41:49 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
bence download un kapatilmasI mantiksiz bunu spritusla konu$mu$tuk, cunku dergi bi $ekilde cIktI ve $u anda geriye baktIgImIzda aha ilk sayI da boyleymi$ diyebilecegimiz bir dergi var.. ele$tiriler bundan sonraki sayILar icin uygulanmaLI, gerekirse yeni bi kodla yeniden ba$LanIr.

bu arada konu ba$LIKLarInIn metin dosyalarI icinde bulunmamasI tamamen okumayI zorla$tiriyor ve ba$ka birinin bi reader yazmasInI imkansizla$tiriyor. yazILar sanki programIn data dosyalarI gibi olmu$. disk mag i text olarak da okumak isteyenler var ve bunlardan biri olarak en azIndan okunabilir olmasInI istiyorum.

reader a yeni baktIm, gozume carpanlarI kIsaca sIralayacam:
- henuz herhangi bi secenek secemiyorken ba$langIcta secim ekranIna ne gerek var?
- dergi toplantIsInda derginin sadece turkce olacagI konu$uldugu halde english ve francaise seceneklerine ne gerek var ?
- muzik acma kapama yok gerci muzik rahatsiz edici degil
- font secimi kotu, istedigimiz herhangi bi fontla okuma secenegi olabilirdi
- yava$ cali$mayI gectim cali$miyor, arkaplanda muzikten ba$ka naapiyor bilmiyorum ama sadece ekrana yazI yazdirmakla bu kadar yava$ cali$mamaLI.

bi kac bi$ii daha var asLInda eklemek istedigim ama uzatmak istemiyorum ve mumkunse eksikliklerin konu$ulmasI icin bi toplantI yapILmasInI oneriyorum.

@nightlord: uzun paragraf kullanan birisi olarak soyledigini ikinci sayI yazILarI icin dikkate almaya cali$acagIm:) noktalama i$areti kullanmama ele$tirisini uzerime aLmIyorum (almaLI mIyIm :) )

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #17 : 05.01.2006 11:51:17 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Toplanti olayina kesinlikle katiliyor ve bayramdan sona bulusalim diorum...
Maksat arkadaslari gorelim :)

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #18 : 05.01.2006 12:24:27 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
beyler,
lütfen birazdan okuyacağınız satırlardan lütfen kırılmayın...

grafik ve müziğe diyeceğim bişi yok, FAKAT,

ya arkadaşlar, götümüzü yırttık, TEXT olsun diye,
ne dendi :

"abi, biz milleti scene özendirmek istiyoruz, onun için görsellik ön planda olmalı, text i kimse okumaz!, yanar dönerli olmalı dergi"

bumudur abi özendirici mag?

yazılardaki "justification" acaip kötü...
ben hiçbir şeyi okuyamadım, yordu beni...

nerde mizampaj?

gelişi güzel random yazılar, resimler...

en azından HTML olsaydı bari...

ben üzülerek şunu gördüm, bizim yıllar önce yaptıımız cemetery news bundan 1000 kat güzeldi?

kusura bakmayın ama, ben bu dergiyi bu halde kabul edemem...

#1 favori PC grubum olan Resident'dan beklediim bu değildi...

bakın tekrar ediyorum, bu eleştrilerimi sadece

"abi, biz milleti scene özendirmek istiyoruz, onun için görsellik ön planda olmalı, text i kimse okumaz!, yanar dönerli olmalı dergi"

lafı olduu için söylüyorum.

yoksa ben text e razıydım zaten...

emeğinden ötürü herkese teşekkür ederim ama bu sayı plazmayı ben "preview" olarak görüyorum.

keza bende de üste sanki raster tutmamış gibi flick vardı.
ben windowed modda okumak istiyodum, textler copy olamıyor,
müzik on/off yok, html linklere tıklanmıyor...

bu eleştrilerimi yıllarca scene emek veren ve disk-mag çıkarmış biri olarak yaptıımı, ve adım gibi eminim, resident crew bu işi süper bi şekilde fixliicek... öpüyorum...

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #19 : 05.01.2006 12:46:34 »
Hızlı düğmeleri aç

scg

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Sanırım kasmanın anlamı yok :
panorama

Buna yakın bişey bile yapmak aylarınızı alabilir.Bunu kullanın ve içeriğe yoğunlaşın bence.

scg.

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #20 : 05.01.2006 13:41:29 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
beni rahatsız eden mesele, müzik kapama olmaması ve 19" sony (max 120hz) ekranda 60 hz ile yazıları okuma zorunluluğu idi...

windowed olsa gerçekten çok rahat olur; wow oynayanlar bilirler, oyun sırasında gelen bir icq mesajı löngedenek tüm ekranı kaplar ve bir anda bembeyaz bir pencere gözü neredeyse kör eder; zira göz genel olarak daha loş bir sayfaya alışmıştır. titreme, sinirlerimi alt üst edecek kadar rahatsız ediciydi.

kullanılabilirlik de tam çözülmemiş gibiydi... sayfaları illa mouse ile seçerek tıklayarak ilerletmek gibi bir izlenime kapıldım...

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #21 : 05.01.2006 13:49:54 »
Hızlı düğmeleri aç

Wisdom

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Dergiyi goremedigim icin bir yorumda bulunamiyorum. Ancak; yorumlar orta cizginin disinda olmus biraz. Iyi-kotu yorumlari dikkate almanizi ama bunlara takilmamanizi (ruhsal acidan) oneririm.

Son olarak, "kasmanin anlami yok" mesajina istinaden; scene'in anlami icinden geleni yapmaya kasmak ve bunu yapabildigini gormektir. Elalemin mag creator'ini, intro creator'ini vb. kullanmak / kullanmaya yeltenmek / kullanmaya tesvik etmek; hos seyler degil. Bu tip "creator" tadindaki seyler onu yapan adam icin guzeldir, kullanan icin degil.

Wisdom / Crescent

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #22 : 05.01.2006 15:08:22 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
arkadaşlar,
yineliyorum,
yapılan emeğe saygım sonuz.

fakat, ısrarla txt yada html olsun, kolay olsun diye ısrar etmiştik bi grup insan.

derdim kimseyi kırmak üzmek diil...

ama yazımın çıktıı bi diskmag'in , eğer exe bişi ise , adam gibi olmasını istiyorum. sakil bir diskmag olmasın. ki süper eminim, 1.ci sayı fixlenmiş bi şekilde çıkacaktır ( diye ümit ediyorum )

keza, editörlere dicem ama, sanırım tek spritus bu kişi,

yazıların redaksiyondan geçmesi, imla hataları, üslub ve bence en önemlisi mizampaj larının çok düzgün yapılması lazım.

bold olan yerler, linkler vs.vs. gibi şeylerin tam çalışması ve düzgün olması lazım.

tüm eleştirilerim, daha iyi bi stuffa sahip olmak için.

wisdom ' a katıldıım tek nokta, bencede eğer bi mag engine filanla bu iş olacaksa, ben kendim bu mag i hem c64 de hem amiga da hemde pc de kodlamaya hazırım...

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #23 : 05.01.2006 15:22:15 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Hazir kod kullanmayalim bence bu verilen ornek kadar kaliteli olmasa da bize ait olsun

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #24 : 05.01.2006 15:44:03 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
dergi kodunda eksik çıkan yazıların eklenmesi dışında başka bir fix yapılmayacaktır. bunu keyfi olarak söylemiyorum. bu saatten sonra fix olayına dalarsak final release'in çıkması çok gecikecek hatta çıkacağı bile belli olamayacak. gerekli düzeltmeleri 2. sayıya bırakmaktan başka çare yok.

çıkaracağımız fix versiyonla birlikte bir txt versiyonu da bulunacak. isteyen dergiyi ordan okuyabilir. zaten toplantılarda böyle anlaşmıştık hatırlanırsa.

derginin diskmag olarak çıkmasında ısrar ettiğimi inkar etmiyorum. halen de ısrarlıyım. biz scene topluluğuyuz. öyle textmiş mextmiş bize yakışmaz. biz her ürettiğimiz şeyi, yeteneğimizi, yaratıcılığımızı göstererek göze kulağa hitap eden şeylerle sunmalıyız (bkz. asciiart). zaten scene'in anlamı bu değil mi? başından beri bunu savunuyorum. haksız mıyım? (bunu yaparken de başkasının kodunu, grafiğini, müziğini kullanmadan yapmalıyız. sonuç olarak diskmag de bi scene ürünüdür tıpkı demolar gibi)

belki ilk denememiz mükemmel olmayabilir. bu projedeki ben dahil tüm arkadaşlarım ilk defa böyle bir tecrübe yaşıyoruz. şimdilik elimizden gelen bu. bir sonraki işimiz elbet daha güzel olacaktır.

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #25 : 05.01.2006 15:53:37 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
... umarım ...

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #26 : 05.01.2006 16:15:42 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
biz scene topluluğuyuz. öyle textmiş mextmiş bize yakışmaz. biz her ürettiğimiz şeyi, yeteneğimizi, yaratıcılığımızı göstererek göze kulağa hitap eden şeylerle sunmalıyız (bkz. asciiart).

her bitine kadar katılıyorum bu fikre... ben çok karamsarlığa kapılamdan bakıyorum meseleye; ilk versiyon için bence daha fazla eleştiri yapmayalım, ama 2. sayıya bir ay kadar vakit olacak. yazarlar elbette yazılarını daha şık bir dergide görmek isterler; ücret vs söz konusu olmadığı için en azından buna hakları olduğunu düşünüyorum. ama piyasadaki tüm diskmag'ler ilk sayılarında hakikaten kötüydüler, birkaç revizyon sonunda ideal şekillerine ve arabirimlerine oturdular.

yapılan ciddi bir çalışma, az-buz bir kod değildir elbette. burada eleştiri yapanların da hiçbiri bunu görmezden gelen insanlar değil. bu yüzden siz/biz noktasına varmadan hepimizi biz görerek daha geliştirileceğini, daha kaliteye gitmek için ilerleyeceğimizi unutmayalım derim.

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #27 : 05.01.2006 17:06:54 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Müziği kapatamayanlar: Sol alt köşedeki hoparlöre tıklarsanız kapanıyor.

Açılış resmi baya güzel. Bu arada 60 hz olması ve yukardaki titreme sorunu dışında fena olmamış.

Tabi Mad'in hastalanmasının da payı var.  2. sayının çok daha iyi olacağına inanıyorum.

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #28 : 05.01.2006 19:25:13 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Arkadaşlar birinci sayıdaki eksikleri tamamlayın, release edin ok. Ancak derginin formatının şu halinde kalması sonraki sayılar için inanılmaz bir işkence olacak çünkü her chapter'a ayrı ayrı manuel uğraşılmış gördüğüm kadarıyla, hem justify için (ki algoritmamı anlayabilseydin çok da zor değildi mad kardeş) hem de resimlerin pozisyonları için. Öncelikle kesin ama kesin bir şekilde dergiye HTML, BBCode, hede hödö birşeyler eklemek şart. Ayrıca tek renk yazılar yerine soluklaştırılmış bir background üzerine renkli yazılar olması daha mantıklı. Şu anki halinde yazıların rengi değişirse backgroundda kaybolur çünkü. İkinci sayıda bunlara dikkat lütfen.

PLAZMA #1 ÇIKTI!!!

« Yanıtla #29 : 05.01.2006 20:31:36 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://beskrajnost.com
@ skate: abi özür diliyorum günahını aldım algoritmada değilmiş problem. o problemsiz çalıştı sonlarda unutulan bir iki boşluktan dolayı salakça bir işlem gerçekleşiyormuş neyse yine özür dilerim.
100% pure coder pr0n