Gönderen Konu: ODTÜ’den bilgisayar oyunu alanında atak  (Okunma sayısı 9142 defa)

ODTÜ’den bilgisayar oyunu alanında atak

« Yanıtla #15 : 21.07.2008 01:26:51 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@dec: aslında o mesajı sert vurgularla yazmadım. ancak sonuna smiley koymanın da anlamı olmayan bir mesajdı.

« Yanıtla #16 : 21.07.2008 13:04:01 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Tv'de Odtu olusumuna dair bir program vardi baslangicini izleyebildim. Turkiye'de bu gunlerde adindan soz ettiren 2 oyunun varligindan soz ediyordu. Biri Crysis adi ile taninan ve dunyada 22 bolgede satisa sunulan Kabus 22 isimli oyun :), digeri de Hukumran senfoni. Biri yanlis bilgi, digeri de yillardan beri piyasayi sallayacagi soylenen henuz release edilmemis "Odtu destekli" bir oyun projesi.

Baslangicindan beri oyun sektorune iliskin soyle bir yanlis algilama var bunu aciklamaya calisayim isteyen istedigini dusunsun.

Yanlis inanis: Turkiye'de oyun yapilmasinin gerekliligine temiz yureklilikle inanmis ve kim tarafindan olursa olsun, bir seyler uretilmesine destek verme isine bas koymus, kucuk ve birbirine inanan bir topluluk vardir.

Herkesin soylemlerinden, boyle Gaia vari, utopik bir toplulugun var oldugu hissiyati cikarilmis olmasina ragmen, durum bu degildir. Butun bu tarz olusumlarin iclerinde, daha olusmamis bir oyun sektorunun lobi faliyetleri mevcuttur.

Uzucu olan, bu yapilanmalarin Turkiye'de oyun gelistirme adina bir merkez olusturma cabasi ile yapildiginin lanse edilmesidir. Universite catisi ve gozlemi altinda, Turkiye'de oyun gelistiren olusumlarin projelerinin objektif olarak degerlendirilecegi yanilsamasidir.

Turkiye'de oyun gelistiriciliginin nasil yapilabileceginin sanki bir federasyona baglanmasi ve bunun disinda kalmak isteyenlerin ortak olarak kinanmasi, "utopia'nin merkezi burada, disarida kalan oyun sektorunun gelismesi adina bir sey yapmiyor" hissiyatinin verilmesi, bunlar organizasyonun direk degil endirek olarak neden oldugu dogal reklam faliyetleridir. (Bkz. Tr'de oyun gelistirme konulu Odtu merkezli toplantilarin genel formu)

Aslen bu kurulan olusum da, gayet ticari bir istir. Ve kimileri adina prestij ve kimileri adina da kar, direk odak noktasindadir. Bu "yaptik ve basardik" olusumunun altinda, bazilarinizin bildigi ve bazilarinizin bilmedigi ticari ve prestij bazli propaganda faaliyetleri yurutulmektedir. Anlasilmasi gereken budur.

Sevinilmesi gereken ise, Ankara'da da ticari bir takim olusumlara destek verecek partnerlerin ortaya cikmasidir. Ne kadar cok ticari olusum ortaya cikarsa, Turkiye'de oyun yapimi ile ilgilenmek isteyenler icin o kadar cok is kapisi olusacak olmasidir.

Bu olusumdan, Turkiye'de varolmayan oyun sektorune objektif bir bakis beklenmemelidir.

Cok daginik yazdim malesef.
« Son Düzenleme: 21.07.2008 13:16:14 Gönderen: Hydrogen »

« Yanıtla #17 : 21.07.2008 13:23:15 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://beskrajnost.com
Cok guzel yazmissin Hydrogen, benim en basindan beri soylemek istedigimi cidden cok cok guzel bir sekilde ozetlemissin.
100% pure coder pr0n

« Yanıtla #18 : 21.07.2008 16:49:28 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Alıntı yapılan: Decipher;18584
Cok guzel yazmissin Hydrogen, benim en basindan beri soylemek istedigimi cidden cok cok guzel bir sekilde ozetlemissin.
bak decipher bu defa private attım son lafın üzerine :)

« Yanıtla #19 : 21.07.2008 18:09:49 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Alıntı yapılan: Hydrogen;18583
Biri Crysis adi ile taninan ve dunyada 22 bolgede satisa sunulan Kabus 22 isimli oyun :),

cumleyi tekrar tekrar 4 kere okudum gecebilene kadar :D Nasil yani ya???

anesthetic ns06 roportajini da katlamis bu

« Yanıtla #20 : 22.07.2008 10:16:15 »
Hızlı düğmeleri aç

deniz

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://www.cizbakalim.com
selamlar, forumun sıkı bir takipçisi/okuyucusu, fakat tr de demo yada scene adına herhangi bir üretkenlik sergilememek - sergileyememekten ötürü, yazılı olarak bir katılımda bulunmamayı tercih eden birisi olsam da hydrogen in bu mesajına birşeyler eklemek kendimce bazı noktaları da düzeltmek istemekteyim.

Öncelikle; hydrogen in "odtü destekli" olarak bahsettiği hükümran senfoni ismindeki proje bundan yaklaşık 2 - 2.5 sene önce yapımına başlanmış, birkaç başarısız prototiplendirme süreci denemesi, 20 - 30 kişi arasında değişen yazılım kadrosu değişimleri, yenilen kazıklar, işi bilmeyen adamların sözlerini yerine getirememesinden doğan gecikmeler, ve bir sürü sil baştan sonra tamamen yenilenen ve küçülen bir çekirdek ekip tarafından 6 ay gibi kısa bir zamanda prototiplendirlmiştir. Bu "prototip" çalışma ile 2. kez GDC ye gidilmiş pekçok (20 yi aşkın) yayıncı firma ile görüşülmüş, anlaşma sağlanamamış, global oyun sektörüne bir giriş yapabilmenin bir prototipten çok daha fazlasını gerektirdiği tecrübesi edinilerek proje rafa kaldırılmıştır. Giderleri minimuma indirebilmek için kadro iyicene küçültülmüş, firma için finansal bir çıkış noktası olarak belirlenen browser tabanlı bir mmo strateji oyununun çalışmalarına başlanmıştır. (tam olarak bundan 1 sene önce oluyor bu olay).. 6-7 ay gibi bir sürede bu oyun bitirilmiş, türkiye yayıncısı olarak mynet ile anlaşılmış, 1-2 ay öncede oyun mynet oyun servisi altında beta olarak oyuncuların beğenisine sunulmuştur. Belki bu oyunun getirdiği tanınırlık, belkide bitmiş bir ürünü ortaya koymanın yatırımcıya verdiği güven, yada tamamen şans eseri olarak hso projesinin ardından oyunu  geliştiricisi olan ceidot ekibinin finansman problemleri ortadan kalkmaya başlamıştır. Ardarda çeşitli yatırımcılar ile oyun anlaşmaları imzalanmaya başlanmış, ekip 4 kişilik çekirdek kadroıdan bugün yaklaşık 15 kişilik bir boyuta ulaşmış. Aynı anda 3 adet farklı proje üzerinde çalışır hale gelmiştir. Anlayacağınız ceidot budur, bu bilgilere biraz google araştırması yapan herkes ceidot ekibi ve ekip lideri erkan bayol un birçok yerde çıkmış onlarca röportajından da rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Hükümran Senfoni projesinin (ki proje rafa kaldırıldı) yada Céidot yazılım ekibinin üzerinde çalıştığı herhangi başka bir projenin ODTÜ yada herhangi başka bir 3. kişi yada kurumdan "destek" alması gibi bir durum söz konusu değildir. Ceidot odtü teknokent te faaliyet gösteren bir yazılım şirketidir (diğer 10 larca şirket gibi). Aslanlar gibi kirasını, suyunu, elektriğini fazla fazla ödemekte; "oo gençler oyun yapıyorlarmış, aferin, aferin" dışında da kimseden destek felan almamaktadır. Hayır ben bu destek lafına kılım da ondan bu kadar agresifleşebiliyorum, çekilen onca çileden sonra bir grup insan tamamen kendi çabası ile ayağa kalkıp ve dahi yürümeye başladığında "falanca destekli proje " olarak adlandırılmak insanın biraz gücüne gidiyor bundan olabilir.

ATOM olayına gelirsek; ATOM yani Animasyon Teknolojileri ve Oyun Merkezi, ODTÜ teknokent yönetimi merkezli olarak ortaya atılan (bakın odtü teknokent yönetimi - direk olarak orta doğu teknik üniversitesi değil) ve türkiye de oyun sektörü adına eğitim verecek üniversite çatısı altında bir oluşum meydana getirmeyi amaçlayan bir kuruluştur. Dünya üzerindeki örneklerinden birebir etkilenilerek (araştırılarak) meydana getirilmiş, -iyi niyetli bir çabanın ürünüdür-. Eğer burada verilen eğitim programları sonucunda oluşturulan oyun geliştirme gruplarından sadece biri bile ileride odtü teknokent çatısı altında şirketleşebilirse; ATOM kendini başarılı görebilecektir. şu an için milyon dolara yakın yapılan girişim harcamasının elbetteki -hiçbir- maddi kazanç kaygısı düşünülmeden yapıldığını sanmak bir yanılgı olacaktır. ATOM eğer ortaya bir şirket, yada oluşum çıkarılabilirse bu oluşumun elbetteki en büyük ortağı olacaktır. -bakın ATOM ortağı olacaktır diyorum- Bu oluşuma destek verdiğini deklare eden kişiler yada biz ceidot gibi "danışma kurulunda" yer alan şirketler değil..

Ceidot bu oluşuma "sırf oyun sektörüne bir enerji getirebilme ihtimaline karşı" destek vermektedir. Buradaki destekten kasıt; danışma kurulunda yer alma, ihtiyaç duyulduğunda çeşitli seminerler verme düzeyindedir. Ceidot bu desteğine karşın herhangi bir maddi geri dönüş talep etmemektedir. (ki eğer firmaya adam/saat olarak ciddi bir yük oluşturuyor olsa idi, ATOM dan bu konuda maddi bir karşılık beklemek durumunda da kalabilirdi, bu da gayet doğal bir şeydir.)

Neyse demem odur ki ankarada esen havalar bu şekildedir. ATOM içinde bir gurup genç ve hevesli insanı bulunduran şu an için bir yaz kampı tadında bir oluşumdur. ıleride bu oluşumdan gözle görülür bir iş çıkıp çıkmayacağı şu an için belirsizdir. Türk oyun sektörü emeklemektedir. Ortaya yeni firmalar çıktıkça, yeni işler yapıldıkça büyüyecektir, büyümelidir. Ceidot ankaradaki firmaları, istanbuldaki firmaları, izmirdeki firmaları, kısaca sektördeki tüm oyuncuları sevmektedir, yeri geldimi takdir etmekte, ama haklı olduğunu düşündüğünde ise eleştirmekten de kaçınmamaktadır. Bu eleştirileri de herzaman için açıkça kendini gizlemeden ortaya yapmaktadır. Açık bir firmadır, yaptığı herşeyi her platformda insanlarla paylaşmaktan kaçmamaktadır. Böyle bir yerdir - güzel insanları çalıştırır. :)

sevgiler.

deniz.

« Yanıtla #21 : 22.07.2008 14:39:44 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Selam Deniz.

Her seyden once su cumlenin uzerine (sen bu aciklamayi bana dair yapmasan da) kendimi tanitma gerekliligi dogdu. Zira bir elestiri yaptim ve gizleniyormus izlenimi vermek en son niyetim:)

Deniz: "Bu eleştirileri de herzaman için açıkça kendini gizlemeden ortaya yapmaktadır."

Ben Hydrogen/Glance. Bu forumdaki buyuk bir cogunluk, benim Sobee firmasinda 3d artist ve game designer olarak calisan Kursad Karamahmutoglu oldugumu zaten biliyor. Yani Hydrogen ismi benim icin gizemli bir kimlik degil gayet acik bir tanimlama.
(suradan da gorulebilir. http://nightshift.untergrund.net/2007/tr/seminars.php)

Bu forumun acildigi gunden, su gune kadar attigim 500 kusur mesajda, oyun yapimina dair ilk mesajim herhalde bu baslik altindadir (1veya 2tane de yapimina katkida bulundugum oyunun linki vardir) Bunu da belirteyim.

Oncelikle Ceidot'un ne oldugunu iyi biliyorum.

Onceki mesajda kurdugum "biri yanlis bilgi, digeri de yillardan beri piyasayi sallayacagi soylenen henuz release edilmemis "Odtu destekli" bir oyun projesi" cumlesi ile belirtmek istedigim sey, Atom'u kaynak alan bu haberde, Tr'de su siralar uzerinde konusulan 2 proje oldugundan bahsediyor ve bu projelerden birinin de "odtu" destekli oldugunun altinin ciziliyor olmasi. Kisacasi, burada basarisiz bir yanlis haber girisi ile bir "Odtu" reklami soz konusu. Benim buradaki nitelememin, Ceidot firmasi ile hic bir ilgisi yok. Burada "Odtu" kimi desteklese, Tr'de uzerinde su siralar uzerinde konusulan projeler, bunlar olacak. Yani burada Reklam var. (Ya herseyi de bu kadar aciklamaya gerek yok yahu, burada anlatmak istedigimi bence cok kisi anladi zaten:)

Deniz: "Aslanlar gibi kirasını, suyunu, elektriğini fazla fazla ödemekte; "oo gençler oyun yapıyorlarmış, aferin, aferin" dışında da kimseden destek felan almamaktadır. Hayır ben bu destek lafına kılım da ondan bu kadar agresifleşebiliyorum, çekilen onca çileden sonra bir grup insan tamamen kendi çabası ile ayağa kalkıp ve dahi yürümeye başladığında "falanca destekli proje " olarak adlandırılmak insanın biraz gücüne gidiyor bundan olabilir."

Hydrogen: Sakin olun:) Burada boyle dusunen oldugunu sanmiyorum. Ceidot ile burada yazilanlarin hic bir ilgisi yok.

Bir onceki mesajimda yazdigim asagidaki paragrafi da bir ornekle aciklayayim.
"Turkiye'de oyun gelistiriciliginin nasil yapilabileceginin sanki bir federasyona baglanmasi ve bunun disinda kalmak isteyenlerin ortak olarak kinanmasi, "utopia'nin merkezi burada, disarida kalan oyun sektorunun gelismesi adina bir sey yapmiyor" hissiyatinin verilmesi, bunlar organizasyonun direk degil endirek olarak neden oldugu dogal reklam faliyetleridir. (Bkz. Tr'de oyun gelistirme konulu Odtu merkezli toplantilarin genel formu)"
(Burada cok eksik bir cumle kurmusum duzeltiyorum, Odtu merkezi ile sinirli da degil bu, soyle olacak Bkz. Tr'de oyun gelistirme konulu toplantilarin genel formu)

Bir misal vereyim. Türkiye’de Dijital Oyun Sektörü ve Oyun Geliştiricileri Paneli yapildi gecenlerde (Tubitak destekli) Bu panele Sobee firmasi katilmadi.
Panel ile iglili haberlerde, oyunyapimi.org forumunda, Deniz Aydinoglunun yazdigi mesaji hatirladigim kadariyla aktarayim.
"Sobee'yi panelde goremedigimiz icin uzulduk, Artik herseyi bir ben bilirim havasindan siyrilmanin zamani gelmedi mi" (Oyun yapimi.org su an kapali oldugundan, tam metni bulamadim kusura bakmayin)
Bakin bu burada bahsettigim Utopia'nin merkezine guzel bir ornek. Katilmayanlara yonelik ingeleyici bir elestiri yapilmis. Ayni zamanda bu, Deniz'in bu sekilde yazdigini gordugum tek mesaj. Sasirtmisti beni.

Kemiklesmis gercek bir oyun sektorunun olmadigi ulkemizde, hemen her girisimci, Tr'deki oyun sektorunun temelini atma calismalarina giriyor, ve bunu dogal olarak kendi adina reklam olarak kullaniyor. Boyle girisimler, cevredeki merakli kitle tarafindan, haddinden fazla onemler arzedilerek degerlendiriliyor. Tr'de oyun sektorunu kalkindirma dusuncesi guzel ve benimsemesi kolay bir dusunce cunku. Bu dusunceler, olayi duzenleyen girismcilerin ticari ve prestij bazli kaygilarini ve kazanimlarini perdeliyor.

Oyun sektorunun olgunlastigi hemen hic bir ulkede, "Ulkemizin oyun yapimina onem vermesi gerekiyor ve biz bunu icin adimlar atiyoruz" yaklasiminin, yapilan proje sayisindan kat kat fazla oldugunu sanmiyorum. Bizde bu eğilimler, projelerin gercek amaclarini ve hedeflerini ortuyorlar ve olayin ozu olan "Projelerin icerikleri", "ticari hedefleri" gibi elle tutulur verilerin degeri kayboluyor. Oyun yapimina onem veren baska girisimlerle zaman zaman bu sebeplerden kargasalar ve luzumsuz konularda kutuplasmalar yasaniyor. Yapilan seylere dair elestiriler bu kutuplanmalardan etkileniyor. Ve sonucta nesnellikten uzak, gercekcilikten kopuk ortamlar olusabiliyor.

Gene karisik oldu. Hatam varsa affola. Cok genis sinirlari olan bir konunun, kendi elestirdigim kisimlarina focuslanmak zor oldu.
« Son Düzenleme: 22.07.2008 14:50:42 Gönderen: Hydrogen »

« Yanıtla #22 : 22.07.2008 17:01:40 »
Hızlı düğmeleri aç

deniz

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://www.cizbakalim.com
Tekrar merhaba, yanlış anlaşılmayı düzeltmek için mesajı okurken yanlış bir anlama yapmışım, bunu düzelttiğin için teşekkürler. :)

Aslında ben senin kendini gizlediğini kastetmemiştim, sonuçta bu forumu takip edenlerin kimliğinden haberdar olduğu ortada. - e ben de bir takma isim kullanmadığıma göre problem yok.

oyunyapimi.org daki girdi habere yorum olarak yapılmıştı tarafımdan.. açıkçası bu panel tarzı şeyleri düzenleyen insanlardan edindiğim izlenimler ile o cümleyi sarfetmiştim, sonuçta panele katılmak basit bir işti, ama sobee gibi sektörün önemli bir oyuncusu bunu reddetmişti. - o zaman da bu beni biraz kızdırmıştı - yalan söylemeyeceğim.. Bence bu noktada sobee nin kapalı davranmasının da rolü yok değil. Sonuçta bazen bir firma olarak yaptığınız yada yapmadığınız şeylerin sebeplerini insanlarla paylaşma durumunda kalıyorsunuz, eğer siz açıklama yapmazsanız da insanlar ellerindeki parçaları kafalarına göre birleştirip yorumda bulunuyorlar doğal olarak.

Keşke aramızdaki iletişim çok daha kuvvetli olsa da bu tarz -ki genelde üçüncü kişilerin taşıdığı haberlerden, ve duyumlardan kaynaklanan- tartışmalar/sürtüşmeler yaşanmasa.

saygılar, sevgiler.

deniz.

« Yanıtla #23 : 23.07.2008 14:56:46 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Konuyu bölüyorum ama :), son haberlerimi vereyim. Pazartesi yapılan sunumlardan sonra yapılan elemeyi geçmiş bulunup ATOM'da eğitim görüp çalışacak kişiler arasına girmiş bulunmaktayım.

Katılımla ilgili sorunum sadece seminer ve eğitimlerle ilgili ve bunların hiçbiri sayı sınırlı etkinlikler değildi yani ben gelemicem beni çıkarın deseydim yerime bir başkası gelecek değildi. Yani kimsenin hakkını yemiyorum, ben gidince yerime gelecek bi genç yok vs. vs. :)

« Yanıtla #24 : 23.07.2008 15:57:21 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
@Ragnor Yaptigin calismayi gorme sansimiz var mi? Sonucta lop diye he hadi gel demediler sanirim, proje tabanli bir eleme vardi?
100% pure coder pr0n

« Yanıtla #25 : 23.07.2008 17:02:36 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ragnor;18611
Konuyu bölüyorum ama :), son haberlerimi vereyim. Pazartesi yapılan sunumlardan sonra yapılan elemeyi geçmiş bulunup ATOM'da eğitim görüp çalışacak kişiler arasına girmiş bulunmaktayım.

Katılımla ilgili sorunum sadece seminer ve eğitimlerle ilgili ve bunların hiçbiri sayı sınırlı etkinlikler değildi yani ben gelemicem beni çıkarın deseydim yerime bir başkası gelecek değildi. Yani kimsenin hakkını yemiyorum, ben gidince yerime gelecek bi genç yok vs. vs. :)

Olay sadece katilmak olayi degildi Ragnor'um , oraya gittiginde ATOM'un etinden sutunden iice faydalanip aldigin bilgileri oyun ve animasyon alaninda bir urun icin kullanicak misin?Benim soylemek istedigim oyunu hayat olarak goren insanlarin orda olmasinin daha iyi olacagiydi...
Bu arada tebrikler... :D

« Yanıtla #26 : 23.07.2008 19:19:41 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Evet Bakkada'nin mesajini okuyunca soylemeyi unuttugumu farkettim: Tebrikler :)
100% pure coder pr0n

« Yanıtla #27 : 24.07.2008 00:00:16 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Ragnor gelicez gelicez dedik gelemedik kusura bakma. Ama sana tebrikler bro! ...

@Decipher: Valla Ragnor bence Türkiye'deki "indie ruhu" en fazla olan insanlardan birisi. Hani tamamen bitmese bile her zaman bir oyun projesi, bir oyun fikri olan birisi. (tanıdığım kadarı ile). O yüzden ATOM'da yer almayı hak ediyor. Yani son anda 3-4 ATOM seminerine katılmış, hoooop olaya atlamış birinden daha fazla hak ediyor bence. Tekrar tebrikler bro!  

Daghan (chaosmaker) kişisi nasıl olsa bu forumu okumuyor ona bi yardırayım şurdan: La bebe hep senin yüzünden oldu, geldin bizde sabahladın sonra uyanamadık gül gibi ATOM seminerlerini kaçırdık. Başlarım senin pudingine ya, puding muding derken geç kaldık. Ragnor'a da ayıp oldu. En azından plaket törenine gidecektik onu da yalan ettin! ........  lan neyse! Ama iyiki varsın bro. haha. oh rahatladım! :)

« Yanıtla #28 : 24.07.2008 00:52:05 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Bakkada, yahu adamın hevesini kırmak için mi çabalıyorsun, anlamadım. hala "oyunu hayat olarak goren insanlarin orda olmasinin daha iyi olacagiydi" gibi laflar ediyorsun. ragnor'un, daha önce de yaptığı oyun compo'larını da düşünerek, sürekli bu alana ilgili olduğunu, çabaladığını görebilmek mümkün. sen neden katılmak isteklisi değil izlenimine kapılmışsın? bu sıcak havalarda gidip seminer dinlemek bile bir çabadır, bir kararlılıktır. kaldı ki ne yapıp yapmayacağını, neyi yapabileceğini kendisi bilir... ama sen bizim çevreden birinin oraya katılamsından ziyade 'daha hak eden biri'nin katılmasının daha uygun olduğunu söyleyip duruyorsun. bu çevreler sana çok mu amaçsız, boş geliyor? çok mu üretemeyen insanlar olarak görüyorsun bu camiadaki arkadaşlarını, merak etmedim diil hani...

« Yanıtla #29 : 24.07.2008 08:43:30 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: spaztica;18618
Bakkada, yahu adamın hevesini kırmak için mi çabalıyorsun, anlamadım. hala "oyunu hayat olarak goren insanlarin orda olmasinin daha iyi olacagiydi" gibi laflar ediyorsun. ragnor'un, daha önce de yaptığı oyun compo'larını da düşünerek, sürekli bu alana ilgili olduğunu, çabaladığını görebilmek mümkün. sen neden katılmak isteklisi değil izlenimine kapılmışsın? bu sıcak havalarda gidip seminer dinlemek bile bir çabadır, bir kararlılıktır. kaldı ki ne yapıp yapmayacağını, neyi yapabileceğini kendisi bilir... ama sen bizim çevreden birinin oraya katılamsından ziyade 'daha hak eden biri'nin katılmasının daha uygun olduğunu söyleyip duruyorsun. bu çevreler sana çok mu amaçsız, boş geliyor? çok mu üretemeyen insanlar olarak görüyorsun bu camiadaki arkadaşlarını, merak etmedim diil hani...
Hayir heves kirmaya calismiyorum , heves kirmaya calissam cok daha sacma seyler yazarim.Sadece Ragnor'u tanimadigimi varsayiyorum ve inceliyorum :
Bir arkadas var ayni Tesla'nin soyledigi gibi ki (Tesla benden daha iyi tanir kendisini) indie ruhu acaip fazla ve bitirilmemis  de olsa hep bir oyun projesi var.Deginmek istedigim nokta tam anlamiyla buydu.ATOM'a gittiginde de bole olmasin istiyorum.Olucaksa gitmesin gidicekse oldursun.(bakiniz Demodojo productlarinda bu problemden dolayi cok sıkıntı cekmistir)Projesinin iyi yada kotu olmasi , ordaki insanlar tarafindan ticari anlamda begenilip begenilmemesi hic umrumda degil.Yeterki Ragnor bitirsin projeyi versin ellerine , Ragnor'un bitmis projesini begenmeyenin ATOM'un da...
O kadar thumbs up vermisiz mesajda tebrikler demisiz ne heves kircas yahu olur mu ole sey ; adasima laf ettirmem :)

PS:Oyununda bana fuckings gecebilirsin Ragnor :) yada beni bolum sonu canavari olarak kullanabilirsin.