Gönderen Konu: RAS Server, VPN v.s.  (Okunma sayısı 4108 defa)

RAS Server, VPN v.s.

« : 25.06.2007 10:02:59 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Arkadaşlar, başımda bir bela var ki sormayın. Belki aranızda bu konularda tecrübesi olanlar olabilir diye bu konuyu sizlerle paylaşıyorum.

Firmamızda bizim yazılım ekibinin yazdığı bir uygulama var. Master-Client şeklinde çalışıyor ve 1 Master "n" tane Client'ın verisini toplayabiliyor, raporlayabiliyor v.s.

Biz baştan bu uygulamanın internet alt yapısı kötü olan ülkelere satılabileceğini ve static IP sorunu yaşanabileceğini ön görerek tüm iletişimin bir FTP'nin üzerinden yapılacağı şekilde tasarladık. Yani hiçbir client ve hatta master sabit bir IP'ye sahip olmasa bile realtime değilse de peryodik olarak haberleşebiliyorlar. Bunu 10-20 şubeli yerlerde kullanıyoruz, düzgün çalışıyor.

şimdi benim başımdaki bela şu. Firmam bu uygulamayı telekom ve internet altyapısı çok kötü bir durumda olan bir ülkeye satmayı düşünüyor. ılk bulduğumuz müşteride ise ilk aşamada 2000 lokasyona kurulacak ve tek merkezden takip edilecek bu lokasyonlar. Ben tam "ulan 2000 lokasyonun dandik modemlerle FTP'ye upload etmesi, merkezin bunları download etmesi günler sürer" modundayken daha da büyük bir bomba patladı. Adamlarda internet normal telefon görüşmelerinden pahalıymış. Dolayısıyla adamlar point to point bağlantı istiyorlar. Hani bizim eski BBSlerde olduğu gibi ;) şimdi en büyük sorun 1 client bağlıyken diğerlerinin hiçbirisinin bağlanamaması. Hat takılı kalma durumu v.s. Belki merkezde 4-5 hat olabilir ve clientlar tek tek deneyebilirler. Ama yine de illaki problemler yaşanacaktır.

Sorun şu ki daha önce hiç RAS Server ya da internet olmadan VPN türü şeylerle uğraşmadım. Bir de bağlantı varken diğerlerinin o hattı araması kötü telekom altyapılarında hattı düşürebiliyor diye biliyorum. Bu tür sorunlarla cebelleşmiş, tecrübeli bir babayiğit var mıdır bana tavsiye verecek? Teorik olarak yapmam gerekeni biliyorum ama 2000 (hatta daha sonra 4500'e çıkacakmış) clientın söz konusu olduğu bir yapıda teorik bilgilerin kıçımda patlayabileceğini hissettim :)

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #1 : 25.06.2007 10:18:44 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
soru : peki adamlar N tane NODE'lu bir bbs gibi bişiye para verebilirmi? yani acaba aynı anda kaç connection olabilir? örneğin bu sayı 50 ise, 50 node'lu bir bbs kurulabilir... 50 tane serial + 50 modem gibi... teorik olarak soruyorum. yani eğer max 50 conn gibi ise, kısa aralıklarla bu iş çözülebilir gibi... BBS dediğin için aklıma ilk anda bu geldi

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #2 : 25.06.2007 10:58:07 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
evet, proje bütçesi yüksek bildiğim kadarıyla. dolayısıyla 32 port gibi birşeyler olabilir. bunun için 32 tane modeme de ihtiyaç olmayabilir, 16/32/64/128 portlu cihazlar satılıyor bu tür işler için. Tabii adamlar maksimum kaç hattı kabul eder onu bilemiyorum. Hatların sabit ücretlerini falan öğrenmek lazım öncelikle. Ama benim asıl sorunum şu. Gerçekten 2000 tane client birbirlerinden habersiz peryodlarda bağlanmaya başladımı bu sistem sağlıklı çalışacak mı? Daha iyi, sağlam bir yöntem bilen var mı?

şu anda hiçbirşey kullanmadan kendi yazacağım bir programla PPP connection oluşturmakla uğraşıyorum. RAS server kullanmam daha mı güvenli olur v.s. bilmiyorum. Bu konuda tavsiye verebilecek olan varsa çok makbule geçer.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #3 : 25.06.2007 11:09:38 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
niye tek server uzerinden gidiyorsunuz?

1) 1000 tane client var diyelim.. 100 'lu clientlar halinde 10 tane grup olussun.
2) ana serverda 10 tane hat olur, her "hub"'a ayrilmis bir modem..
3) her 100'luk grubun bir ara server'i olur (client'lardan biri ayni zamanda server olur?)..

bu "ara server"'lara alt clientlar baglanip bilgi gonderirir, varsa yeni bilgiyi alirlar.. ara serverlarda gerektikce ana servera baglanip, sync eder kendini..
nasil olsa her client'ta zaten 1 modem olacak.. tek fark, ana serverda 10 tane hat olmasi.. gerci bunu da alt serverlarin baglanma intervallerini duzenleyip dusurmek mumkun olur?

ve wireless feasible degil mi? (oyle 10-100metreliklerden bahsetmiyorum, eger alan musait ise, 10-20km'ye kadar yayin yapabilenler de mevcut)

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #4 : 25.06.2007 12:50:43 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@gnostic: Ben de gruplamayı düşündüm ama bana sanki "daha çok iş + daha çok yatırım + daha çok problem ihtimali" gibi geldi. Merkezde 20 hat olsa bile 100 clientın bağlanacağı serverların tek portu olacak ki o da yine yetersiz kalıyor bence. Yani 100 client 1 servera 1 porttan bağlanmasıyla 2000 clientın 1 servera 20 porttan bağlanması sanki aynı şey gibi. Sonuç olarak clientların bağlanacağı portlara bir priority list yapıp 100'er 100'er farklı portları en tepeye çıkarabiliriz. Ama yine de aklımın bir köşesine yazdım gruplandırmayı da.

Gelelim wireless olayına. Bence çok güzel bir çözüm olur. Ancak altyapıları kasti olarak kötü olan bir ülkeden bahsediyoruz (ismini vermek istemiyorum ülkenin). Ülke bayaa bir zengin ama politik ve dini nedenlerden teknoloji çok geride. Yine de wireless olayını bir araştırıcam. Ama 2000 clientın hepsinin range içersinde kalması ya da en yakın iki lokasyonun 10-20km'den uzak olmaması çok az ihtimal.

şu anda izlediğim yol öncelikle server ve client ilişkisi için dummy bir örnek hazırlıyorum. şirkette 3-5 modemle test edip meşgulken diğerinin bağlanmaya çalışması, meşgulse peryodik olarak bağlanmayı denemesi v.s. olayları hazırlayacağım. Bir yerlerden başlamak lazım sonuçta. Ama bu iş elimde (!) patlayacak diye korkmuyor da değilim. Tek tesellim sonuçta ISPlere falan da PPP ile bağlanıyoruz ve binlerce kişi aynı anda bağlanabiliyor di mi? Tabii orda modem sayısı çok v.s. ancak en azından olayın bir oluru var.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #5 : 25.06.2007 13:17:28 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
birbirine yakin bilgisayarlari wireless yapabilirsiniz. zamaninda yaptigimiz denemelerde 20km yayin yaptik sorunsuz, eminim daha gelismisleri vardir.. ya da araya repeater konabilir..

ya da ilgili ulkenin gsm teknolojisi ne durumda? gprs/edge imkani yok mu? (tabi fiyatlarinin da uygun olmasi lazim)

Alıntı yapılan: skate;15491
Gelelim wireless olayına. Bence çok güzel bir çözüm olur. Ancak altyapıları kasti olarak kötü olan bir ülkeden bahsediyoruz (ismini vermek istemiyorum ülkenin). Ülke bayaa bir zengin ama politik ve dini nedenlerden teknoloji çok geride. Yine de wireless olayını bir araştırıcam. Ama 2000 clientın hepsinin range içersinde kalması ya da en yakın iki lokasyonun 10-20km'den uzak olmaması çok az ihtimal.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #6 : 25.06.2007 14:03:57 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
hmm. gsm orjinal bir fikir bak. hemen araştıracağım sabit telefon operatörleriyle gsm operatörlerinin internet fiyatlarını. eğer daha ucuz olacağı ortaya çıkarsa projeye güzel bir yön vermiş olacaksın Gnostic kardeşim :)

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #7 : 25.06.2007 17:33:54 »
Hızlı düğmeleri aç

ghost

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.bronxwhq.org
Alıntı yapılan: skate;15487
A... Adamlarda internet normal telefon görüşmelerinden pahalıymış. Dolayısıyla adamlar point to point bağlantı istiyorlar. Hani bizim eski BBSlerde olduğu gibi ;) şimdi en büyük sorun 1 client bağlıyken diğerlerinin hiçbirisinin bağlanamaması. Hat takılı kalma durumu v.s. Belki merkezde 4-5 hat olabilir ve clientlar tek tek deneyebilirler. Ama yine de illaki problemler yaşanacaktır.
 ...

bu isi senin icin yapabilecek firmalar var. AT&T yapiyordu mesela yillar once.  o yonde bir arastirma da yap bence. point-to-point degilde, internetten bagimsiz ozel network kuruyorlar telefon hatlari uzerinden.
« Son Düzenleme: 25.06.2007 17:36:01 Gönderen: ghost »
he moves like a madman as he spins his disc.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #8 : 26.06.2007 03:25:46 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@ghost: araştırdık, ne yazık ki her lokasyona alınması gereken cihazların toplamdaki maliyeti uçuk rakamlara ulaşıyor. modem 10$ desen 2000x10 = 20000$'a gelirken GSM tabanlı aletler 100$ mertebelerinde 2000x100 = 200000$'a falan geliyor. kısacası bu iş maalesef standart modem üzerinden yürüyecek gibi.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #9 : 26.06.2007 03:53:31 »
Hızlı düğmeleri aç

ghost

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.bronxwhq.org
madem oyle wireless'in icine alabildigin kadarini al, gerisini dial up olarak yapmayi dene. hybrid bir sistem yani. hepsi dialup, ya da hepsi wireless olmak zorunda mi?
he moves like a madman as he spins his disc.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #10 : 26.06.2007 04:13:49 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
içeriye 4 tane cevaplayıcı server kur, bunlar tek bir gerçek server'a mesaj geçsin. her yeni bağlantı da bir sonraki cevaplayıcı server'a geçsin otomatik olarak. her server'da da 16 hatlı modem kartı olsun... tüm telefon hatları da bir PBX santralinden geçsin, bu sayede tek bir numara aranır, 64 adet hattan  bağlı bulunan 4 cevaplayıcı server'dan birisine düşer, onlar da merkez makinaya mesaj geçerek durumu bildirir. hatlardan herhangi birisi belli bir süre açık kaldığında santral o hattı on-hook durumuna getirebiliyor olması lazım.
vmware diğer donanımları destekler mi bilmiyorum, ama tek makinaya 20-30 makinalı yapılar kurmuştuım, lab test için, ilginç olabiliyor. ama senin proje distributed bir yapıda ve o ülkenin santral sistemi belirsiz olduğu için gerçek anlamda field-test yapana kadar gerçek sonuçlar doğruluk göstermeyebilir de.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #11 : 26.06.2007 08:35:28 »
Hızlı düğmeleri aç

ref

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
scheduling yapabilirsin mesela. Yani arama zamanlarını zaman dilimlerine bölmek.  2000 bilgisayar varsa ve bağlanıp transfer süresi 2 dakika sürüyorsa, hadi üç kat hata payı koyalım 6 dakika olsun, o zaman 1 saat içinde 10 grup olabilir.

Bu durumda  makine id'si 0 ve 1 ile bitenler saatin 0. dakikasında aramalı, 2 ve 3 ile bitenler 6.dakikasında... böylece her yarım saatte bir tur tamamlanarak sıra tekrar başa gelir. Eğer update aralığı önemli değilse "2 saatte 1 tur" şekline dönüştürüp hat iyice rahatlatılabilir.

Ani update'ler için yedek bir schedule-dışı modem bırakırsınız, herhangi bir sorundan saatinde bağlanamamış makineler update göndermek için kendi sıraları gelene kadar ordan bağlantı kurmayı deneyebilirler...

Doğrusu 2000 bilgisayar ve dialup düşününce, eskiden isp'lerde yaşadığımız
 saatler süren meşguliyetler aklıma geliyor, sistem boş olsa santral kilitlenir, yok bağlanırsın modem çakar cevap vermez. oof of.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #12 : 26.06.2007 09:35:01 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@ref: evet bu mantıklı bir yöntem ancak bunun da yönetimi biraz zor. yani 2000 lokasyona tek tek kurulum yapıp herbirine farklı bir schedule girmek gerekecek. aslında elbette ki çok mantıklı bir yöntem katılıyorum ama lokasyon sayısı bu kadar fazla olunca herşey zorlaşıyor işte. bu fikir de aklımda bulunacak.

yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #13 : 26.06.2007 09:42:21 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@spaz: birden fazla hattın tek numaradan aranıp PBX'in meşguliyete göre yönlendirme seçeneğini kullanma fikrini iyi düşünmüşsün, bizim firmadaki santralci arkadaşlar da aynısını tavsiye etti. bunu kullanacağız.

server ve port sayısına gelince 4 server x 16 port diye ümit ederken 1 server x 4 port gibi birşey bile gündeme gelebilir. sonuç olarak biz ne kadar "mantıklı" düşünürsek düşünelim bu işte aracı bir firma ve henüz hiç birlikte çalışmadığımız bir müşteri var. iş kaçırmamak için de genel taktik Türkiye'deki hızlı trene geçiş taktiğidir biliyorsunuz. biz adamlardan 4 server, 16 port gibi birşey isteriz, telekom hatlarının sabit ücretleri çok yüksektir (bilmiyorum, örnek veriyorum) adamlar en fazla 8 hat alabiliriz der, mecburen kabul ederiz v.s. bundan sonra limitler müşteri tarafından belirlenecek gibi geliyor bana. ama şöyle bir durum var. kullanmaya başlarlar sistemi, bakarlar öksüre tıksıra çalışıyor, yavaş v.s. mecburen port arttırımına giderler. bu da olası tabii ki.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #14 : 26.06.2007 09:45:03 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ghost;15499
madem oyle wireless'in icine alabildigin kadarini al, gerisini dial up olarak yapmayi dene. hybrid bir sistem yani. hepsi dialup, ya da hepsi wireless olmak zorunda mi?
wireless olayı için de şube başına 10 dolardan fazla yatırım gerekmiyor mu ama? problem bu noktada.