Gönderen Konu: Kredi Kartı Gecikme Faizleriyle ılgili  (Okunma sayısı 1827 defa)

Kredi Kartı Gecikme Faizleriyle ılgili

« : 11.07.2007 15:49:44 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Arkadaşlar, az önce öğrendiğim birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim, belki bazılarınıza faydası olur.

Öncelikle bildiğiniz gibi kredi kart ekstrelerinde iki parametre var. Hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi. Son ödeme tarihini geçtikten sonra ise "günlük faiz işliyor" diye bir geyik var. Ama bunun detayı biraz farklıymış.

Ben yanlışlıkla bir gün geciktirdim kredi kartı borç ödememi ve bankayı aradığımda 2 güne kadar opsiyon tanıyabildiklerini söylediler (Garanti Bankası). Yani son ödeme tarihini 1-2 gün geçtikten sonra bankaya ulaşmadan borcunuzu öderseniz faizi yiyorsunuz ama bankayı ararsanız faizsiz ödeme şansınız var, bu birinci faydalı bilgi.

Gelelim ikinci bilgiye. "2 gün geciktirdim, ne çıkar 2 günlük faizden" diyenleriniz yanılıyorlar çünkü faiz son ödeme değil hesap kesim tarihinden itibaren işliyor. Genellikle 10 gün gibi bir süre verdikleri için size 2 gün geciktirdiğinizde 2 değil 12 günlük faiz işliyor. Faiz hesaplama formülü ise bugün itibariyle Garanti Bankası'nda şu şekildeymiş.

**6.20*1.20/3000

6.20 günlük faiz oranı
1.20 devlet hede hödö vergisi, kesintisi, sokuşu, çıkarışı
/3000'i açıklamadılar sadece "öyle hesaplanıyor" demekle yetindiler :)

tabii bu 3 parametreden bu gün için geçerli olan 0.00248 değerine ulaşıyoruz. yani formül kısaca;

0.00248**

bu şekle dönüşüyor. Örnek:

Hesap Kesim Tarihi: 3 Mayıs
Son Ödeme Tarihi: 13 Mayıs
Borç: 2000 YTL
Ödenen Tarih: 17 Mayıs

olduğu durumda.

17-3 = 14 gün gecikmiş

0.00248*14*2000 = 69.44 YTL faiz işliyor.

Siz sadece 4 gün geç kalmış gibi hissedebilirsiniz ama 70 YTL'niz uçar gider. Ben bu kadar detayını bilmiyordum, sadece faizi görüp "oha" diyordum. Artık detayı biliyor ve unutkanlıktan uzaklaşmaya çalışıyorum :)

« Yanıtla #1 : 11.07.2007 16:04:04 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
bilgilendirme icin cok sagolasin..

444 x xxx 'lu numaradan arayip, geciktirdim diyince, ordan mi bir islem yaptilar?
nasil oldu? yani biz de geciktirirsek kimi aramak lazim?

« Yanıtla #2 : 11.07.2007 18:21:28 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Evet aynen öyle. 444 x xxx nolu telefonlardan müşteri temsilcilerinin böyle bir yetkisi var. ılk ulaştığım müşteri temsilcisi "2 güne kadar faizsiz ödeyebiliyorsunuz" gibi kesin bir tanım yaptı. ışlemi gerçekleştirmek için ikinci konuştuğum müşteri temsilcisine ilk diyaloğu aktardığımda bana "bu defaya mahsus size böyle birşey yapalım" tarzında yaklaştı. Sonuç olarak elbette ki karşınızdaki kişinin insiyatifine kalmış bir durum ancak siz düzgün bir dille yaklaştığınız sürece (ya walla bu ay maaşları gecektirdiler, madur durumdayım ben de v.s. :p) onlar da kendilerine tanınan yetkileri sizi memnun edecek şekilde kullanıyorlar.

P.S: Aklıma gelmişken bugün Carrefour yakınlarındaki bir müşterimden dönüşte Carrefour'a uğradım ve yemeğin üstüne Dunkin' Donuts'dan bir donut attım. Direk aklıma sen geldin canım kardeşim. Hemen ilk uçakla sana 5 kutu donut yetiştiresim geldi :)
« Son Düzenleme: 11.07.2007 18:24:09 Gönderen: skate »

« Yanıtla #3 : 11.07.2007 20:18:20 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
donutttt... :D

altinda kalmamak icin gp2x icin dtv emulator:
http://gnostic.lryiu.com/gp2x/vice2xdtv_1.21.rar

Alıntı yapılan: skate;15661
P.S: Aklıma gelmişken bugün Carrefour yakınlarındaki bir müşterimden dönüşte Carrefour'a uğradım ve yemeğin üstüne Dunkin' Donuts'dan bir donut attım. Direk aklıma sen geldin canım kardeşim. Hemen ilk uçakla sana 5 kutu donut yetiştiresim geldi :)

« Yanıtla #4 : 12.07.2007 10:14:47 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Bankalarin ta...
Hep yontuo ipneler hep yontuo ayiptir yaaaa....

« Yanıtla #5 : 12.07.2007 14:22:35 »
Hızlı düğmeleri aç

impetigo

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://www.kilic.org/crescent
Tavsiye ederim: