Gönderen Konu: demolardan başka neler kodluyorsunuz?  (Okunma sayısı 12071 defa)

demolardan başka neler kodluyorsunuz?

« : 05.05.2007 22:04:45 »
Hızlı düğmeleri aç

horselogy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://horselogy.blogspot.com
soru yeterince acık :)

« Yanıtla #1 : 05.05.2007 22:32:51 »
Hızlı düğmeleri aç

Wisdom

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Selam Horselogy,

Forum'da guzel sorular sormussun, ancak her soru icin yeni bir thread acmak yerine sorularini topluca bir thread'de sorabilirsen forum kirliligini azaltmis oluruz. Tesekkurler.

« Yanıtla #2 : 05.05.2007 22:45:42 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@horselogy: bu günlerde demo harici zaman zaman oyun ve profesyonel iş hayatımda genellikle telekomünikasyon ile ilgili uygulamalar (CDR, Callshop v.s.) geliştirdim. ama "bu güne kadar neler kodladın?" dersen o an için ne gerektiyse kodladım. Ön muhasebe modüllerinden, CRM uygulamalarından, anket programlarından, her tür websitesi ve web tabanlı uygulamaya kadar müşteri ya da çalıştığım firma ne istediyse hazırladım. sanırım benim gibi freelance iş yapan herkes de aynı durumdadır.

Müşteri gelir "benim bir dokuma atölyem var, orada ahtopot tabir ettiğimiz cihazlar var. onların yönetim programı DOS'dan kalma, artık güncellemek istiyorum. yapar mısın?" der. sen de "elbette ki" dersin. tabii ki tam olarak ne yapman gerektiği konusunda henüz fikrin yoktur ;) ama bir bakarsın birkaç ay ya da 1-2 sene içersinde (projenin büyüklüğüne bağlı olarak) teslim edivermişsin projeyi.

ama "demo harici birşey kodlamak zevk veriyor mu?" diye sorsaydın yalnızca "oyun" derdim. diğerlerinin hepsi başlangıçta zevkli, bitişe yakın sıkıcı olmaya başlayan projeler. yani demo projelerinin tam tersi :)

« Yanıtla #3 : 05.05.2007 23:47:45 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
sen neler yaparsın horselogy, biraz da seni tanıyalım? ;)

« Yanıtla #4 : 06.05.2007 02:06:49 »
Hızlı düğmeleri aç

horselogy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
benim işler garip. aslında herşey karışık lisedeykende böyleydi. sözel bölümden sayısal bölüme son senede geçiş yapıp oradan da güzel sanatlara kayıverdim planları hızla değişiyor. yaprak gibi savruluyorum açıkcası. :) lisedeyken arkadaşımla oyun yapma hayalleri kuruyorduk o grafik ses falan ayarlayacaktı ben  coding eyleyecektim o sıralarda paskal öğrenmeye başladım baya da ilerledim hatta kendi mode13 kütüphanemi yazmıştım asm ile acayip hızlı ekrana sprite basma fonksiyonlarım falan vardı hatta okulu bitirirken tübitak ın programlama yarışmasına katılmıştım (labirentteki fare peyniri buluyordu yapay zeka hesabı aslında a* algoritmasından başka birşey değil) neyse o yarışmadan hiçbirşey alamadım çünkü hayvanozun biri diyorum çünkü katılanların hepsi 16-18 yaşında gençlerdi gidip fps oyun yazmıştı ben o yarışmadan 3ün birini aldım ama benim için bir yarışmaya girmek yinede çok büyük anlam ifade ediyordu ha bu arada bütün bunlar olurken müzik grubum vardı fastracker la tanışmamın asıl sebebi aslında grubumuz için yaptığım besteleri elle tutulur hale getirmekti bas yaz bateri yaz vs.  grubumuzun adı ilizyondu genç ve heyecanlıydık :) acayip rocker takılıyorduk taaki hepimiz aşık olana kadar.. 5 mal 5imiz de ayrı ayrı kızlara aşık olunca şimdiye kadar yaptığımız en güzel slow olan 'sevsen'  adlı parça (kaydı yok elimde ama bir ara yapıp upload edicem) liseler arası müzik yarışmasında (kasdav) 2. lik ödülünün sahibi oldu. ben gelecek kurmanın paniği içerisindeydim lise bitince en temiz ve güzel parayı resimle kazanabileceğimi düşündüm. zira müzisyen olursam serdar ortacın poposunu yalayacaktım bilgisayar mühendisliği okumaya ise matematik kafam el vermiyordu (matematik yapamıyorum hala :P) geriye tek bir seçenek kalıyordu grafik- iç mimarlık vs gibi birşey okumak. 1 sene kursa gittim istanbuldaki sınavları kazanamadım şu anda eskişehir anadolu üniversitesi güzel sanatlar bölümü resim öğrencisiyim. sabahtan akşama çıplak karılara bakıp yağlıboya resim yapıyoruz(öküzlüğüm üzerimde). pek de mutlu sayılmam aslında hem okul uzadı ... sonra ben programcılık olayına ara verdikten sonra geçen sene para sıkıntısı çekmeye başladım acayip bir şekilde dedim ki kendi kendime madem para lazm. madem programcılığa basıyor kafan git php/html/css öğren koy paranı cebine. öğrendim öğrenmesine ama bi türlü yapacak site bulamadım eheheh. evdeki hesap çarşıya uymuyor harbiden. (insan sinir oluyor 14 yaşında hiçbir standardı olmayan siteler yapıp 1500 er ytl kazanan amca oğullarını görünce) paranın tadını alamayınca hemde sevmediğim bir tarz olunca (gıcık gıcık yok session_start yok session['hedegödö'] c ye benzemesine rağmen acayip iğrenç bir dil php) ondan da soğur gibiyim. şimdi c tutorialleri okuyor milkytracker da müzik yapıyor hafta içi okula gidiyorum.
« Son Düzenleme: 06.05.2007 02:09:59 Gönderen: horselogy »

« Yanıtla #5 : 06.05.2007 12:33:34 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
"c ye benzemesine rağmen acayip iğrenç bir dil php"

eeeeerrrmm. sanırım katılmıyorum ;)

« Yanıtla #6 : 06.05.2007 12:58:54 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
sanırım yeterince php ile yatıp kalkmamışsın. ne de olsa körle yatan şaşı kalkar; elbet uyum sağlardın...

« Yanıtla #7 : 06.05.2007 14:38:24 »
Hızlı düğmeleri aç

mfk

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gp2xtr.com
Yıllar süren ASP maceramdan sonra askerde php ve mySQL'e dadandım. Sonuç: php rulez!

« Yanıtla #8 : 06.05.2007 14:48:37 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
@horselogy : yaş kaç?

merak ettim php'ye "iğrenç" demişsin ya... dumur oldum direk...

« Yanıtla #9 : 06.05.2007 15:08:59 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Valla gene bir dil-platform tartismasi yasamasak. Ben boyle tartismalar basladiginda geri kalani okumuyorum. Faydali postlara oluyor olan.

« Yanıtla #10 : 06.05.2007 15:22:15 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
web'in %60'ı neredeyse php ile yazılırken bunu diyebilmiş olması, kısıtlı bir çerçeveden baktığının göstergesi.

"kedi ciğere mundar dermiş, erişemediğinden..."

bu da eğlencesi:
http://www.googlefight.com/index.php?lang=en_GB&word1=php&word2=asp

ile php 2,880,000,000 sonuç verirken, asp 1,820,000,000 sonuçta kaldı...
« Son Düzenleme: 06.05.2007 15:25:38 Gönderen: spaztica »

« Yanıtla #11 : 06.05.2007 16:14:37 »
Hızlı düğmeleri aç

horselogy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: spaztica;14735
web'in %60'ı neredeyse php ile yazılırken bunu diyebilmiş olması, kısıtlı bir çerçeveden baktığının göstergesi.

"kedi ciğere mundar dermiş, erişemediğinden..."

bu da eğlencesi:
http://www.googlefight.com/index.php?lang=en_GB&word1=php&word2=asp

ile php 2,880,000,000 sonuç verirken, asp 1,820,000,000 sonuçta kaldı...

yaw ben php ye kötü demedim ben zevk aldığım bir tarz değil web programlama onu dedim forma girilen karakterleri kontrol etmek falan çok sıkıcı değilmi sizcede? veritabanında bu kayıttan bitane daha varmı diye kontrol etmek sıkıcı geliyor bana. php nin krallığı konusunda söylenecek söz yok. ama bu ara python da web için kullanılmaya başladı. ve ivmesine bakarsak 1-2 sene içerisinde baya birşeyler olur gibime geliyor çünkü gerek syntax'i güzel öğrenmesi kolay vs. google ve nasa kullanıyor şu anda pitonu vardır bi bildikleri :)

« Yanıtla #12 : 06.05.2007 16:19:10 »
Hızlı düğmeleri aç

horselogy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vigo;14733
@horselogy : yaş kaç?

merak ettim php'ye "iğrenç" demişsin ya... dumur oldum direk...

php ye iğrenç dememin sebebi diğer web programlama dilleri ile karşılaştırmamdan ve objektif bir sonuca ulaşmamdan gelmiyor tamamen kendi zevkim ve tercihimden geliyor php kral ona lafım yok ben sevmiyorum varmı ötesi?:cool:

yaw oraya kocaman yazı yazdım bi kelimeye amma takıldınız ha :p

« Yanıtla #13 : 06.05.2007 16:26:53 »
Hızlı düğmeleri aç

MGzzY

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
horselogy: hala mi php - python geyigi ya..

« Yanıtla #14 : 06.05.2007 16:30:12 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
python, daha pratik implementasyon yüzünden tercih edilmekte; php ise daha geniş bir alanda işlevsel olabiliyor. ror (ruby on rails) de son zamanlarda python'un pabucunu dama atıyor.
dil seçimi, biraz da server ve aplikasyon yayılımına bağlıdır. yapacağın iş web işi ise ve biraz da ucuz çözümleri tercih eden müşterilerle çalışıyorsan ya da detaylı sistem erişimlerine de giriyorsan php iyi bir opsiyondur. python, hele hele ror, o kadar da yaygın değiller. m$ cephesi de daha pahalı opsiyon olarak cephesini korumakta. java tamamen custom bazı sistemler için sağlıklı olabilir.

karakter kontrolü gibi işler aslında bir kullanıcınin yazılım ile interaksiyonunu güvenli tutmak ve programının patlamamasını sağlamak içindir. c++de de oturup program yazınca tüm verileri sınırlarsın, alternatif planlar hazırlarsın, farklı donanımlara göre kontrollerini yaparsın. bu, bir yazılımı fool-proof yapan, en saçma sapan hareketlerde bile aksamadan çalışmasını sağlayan unsurlardır. bunu kaale almazsan zaten temiz bir yazılımcı sayılmazsın bence. bu alanda ekmek yemeği planlıyorsan da kendini bu alanın ihtiyaçlarına göre geliştirmek durumundasın. yazılım yazmak ne yazık ki yağlı boya tablo yapmak kadar sübjektif ve keyfi değil; bazı minimum kriterlere uymak gerekiyor. web için bir uygulama yapıyorsan binlerce, onbinlerce kullanıcının yapacağı abzürd hareketleri, kötü niyetli davranışları tespit etmek, ınlara göre gardını almak senin görevin, yazılım dilinin değil.

bunları, güzel sanatları (marmara grafik) bitirmiş, bu işin kod kısmına da epey girişmiş birinin tavsiyesi olarak görmen ve kendini geliştirmen dileğiyle yazdığımı unutma...