Gönderen Konu: demolardan başka neler kodluyorsunuz?  (Okunma sayısı 12070 defa)

demolardan başka neler kodluyorsunuz?

« Yanıtla #30 : 28.12.2008 14:01:42 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
tesekkurler skate, bahsettigin avantajlar onemli ama php'nin python ya da ruby'ye ozel ustunlukleri gibi durmuyorlar.

hazir fonksiyonlar da onemli ama yeni jenerasyon dynamic programming language'lerin cogu bu ozellikleri sagliyor. (orn az once bahsettigim f#). python ve ruby'de de vardir zannederim.

array_walk orneginden gidecek olursam (simdi web'den tanimina baktim), c# 3.0'da array_walk'un bir adim ustune gidip ayri bir fonksiyon tanimlamadan lambda expression'la calisacak kodu yazabilirsin. mesela pseudo bir ornek:

array_walk(ar, x => alert(x)); // array'in her elemani icin dialog box goster.

Linq ve lambda expressions'a bakmanizi oneririm acayip buyuk rahatliklar. C# cok sahane olmasina ragmen malesef asp.net'in daha kirk firin ekmek yemesi lazim.

ya da F# olsaydi tabi su yeterli olurdu (ayri fonksiyon yazmaya gerek olmazdi):

ar |> Array.iter (fun x -> alert(x))

:)

ssg

demolardan başka neler kodluyorsunuz?

« Yanıtla #31 : 28.12.2008 17:28:50 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
neticede 3 aşşa 5 yukarı hepsi benziyor birbirine... mix bi şekilde hepsiyle ilgilenmek zorunda kalıyor insan... mac'de ilk yapmak zorunda kaldığım şeyi heme php script ile yapmıştım. o an için hemen hızla en iyi bildiğim şeyle hallettim işimi. mevzu da şuydu; bluetooth'la desktop'da bt_sharing'e açık olan bi folder var, nokia n70'den otomatik videoları-resimleri oraya yolluyorum. nokia'daki file-naming yıl-ay-gun-counter gibi bişiydi. amacım otomatik folderları oluşturup fileları türüne göre gruplicak basit bi script. o an için bash'e yabancıydım, hemen php ile yapmıştım. bu tarz kullanımlar içinde php kullanılabilir yani...

ama, shared hosting bir yerin var, php5.2.1 kurulu mesela, eğer 5.2.5'e özel bişiler kullanıp proje yaparsan sıçtın... çünki genelde hosting firmaları için böyle majör update yapmak korkunç bişi... ofiste kafam rahat, eğer bir proje yarsa o an için en son ne kullanıyorsam yaparım, deploy ederken hemen kurarır virtual bi gentoo, emerge yaparız en son ne varsa, yada debian/ubuntu vs... o iş için dedicated bişi olur çıkar...

python 2.4 ile 2.5 arasında ciddi farklar var... yani stable olmuyor bildiğiniz gibi...