Gönderen Konu: kim yahu bunlar  (Okunma sayısı 18280 defa)

kim yahu bunlar

« Yanıtla #60 : 07.04.2007 02:12:08 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
yavaş yavaş clique'i aramızda görmeye mi başlıyoruz? yanlış anlaşılmalar da çıkıyor bir bir ortaya. barış, kardeşlik, yeni temiz bir sayfa, yeni bir clique introsu, akabinde demosu, compo kapışmaları, clique'in compo dereceleri, Türkiye'de Clique'in yeniden parlaması, Clique'in dünyada yeniden parlaması, Clique'in kısaltmasını Clq'dan Cue olarak değiştirmesi, yeni nesil Clique elemanları, üçüncü dünya savaşı sonrasında dünyada kalan son scene grubu olma, yeniden scene'i dünyaya tanıtma/yayma, Güneş'in spektral tipinin gittikçe ileriye kayması, kıyamet günü, mahşerde scene grupları arasında hesaplaşma ve scene'in yeniden canlanması.... bir düşünsenize süper olmazmı!!!

kim yahu bunlar

« Yanıtla #61 : 07.04.2007 03:46:25 »
Hızlı düğmeleri aç

coze

• Full Member
    • Profili Görüntüle
ben clique amiga bolumunden Detail i ftuff'ta buldum cagirdim ama gelmedi.
 SSG biraz bastirirsa gelir belki.

kim yahu bunlar

« Yanıtla #62 : 07.04.2007 13:47:53 »
Hızlı düğmeleri aç

scotch

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skate;13861
yavaş yavaş clique'i aramızda görmeye mi başlıyoruz? yanlış anlaşılmalar da çıkıyor bir bir ortaya. barış, kardeşlik, yeni temiz bir sayfa, yeni bir clique introsu, akabinde demosu, compo kapışmaları, clique'in compo dereceleri, Türkiye'de Clique'in yeniden parlaması, Clique'in dünyada yeniden parlaması, Clique'in kısaltmasını Clq'dan Cue olarak değiştirmesi, yeni nesil Clique elemanları, üçüncü dünya savaşı sonrasında dünyada kalan son scene grubu olma, yeniden scene'i dünyaya tanıtma/yayma, Güneş'in spektral tipinin gittikçe ileriye kayması, kıyamet günü, mahşerde scene grupları arasında hesaplaşma ve scene'in yeniden canlanması.... bir düşünsenize süper olmazmı!!!

dediklerini olması cok isterim ama. bir çoğumuz çoluk çocuğa karıştı..biraz zor gibi ...şu anda bile klavyeden elimi kızım çekiştiriyor...
yazmakta zorluk çekiyorum...

kim yahu bunlar

« Yanıtla #63 : 07.04.2007 14:07:52 »
Hızlı düğmeleri aç

penthy

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: scotch;13876
dediklerini olması cok isterim ama. bir çoğumuz çoluk çocuğa karıştı..biraz zor gibi ...şu anda bile klavyeden elimi kızım çekiştiriyor...
yazmakta zorluk çekiyorum...

hehe hey gidi scotch be. abi seni gormek cok guzel. izmir scene rulez! vi
coluk cocuga karisan scenerlar diye baslik acmak lazim simdi.:D

bak burdan eski bir meetro resmi:
http://www.tr-demoscene.info/bbs/t2013-bunlar-kimdi-zellikle-gnosum-bi-el-at.html

kim yahu bunlar

« Yanıtla #64 : 07.04.2007 14:16:48 »
Hızlı düğmeleri aç

scotch

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: penthy;13878
hehe hey gidi scotch be. abi seni gormek cok guzel. izmir scene rulez! vi
coluk cocuga karisan scenerlar diye baslik acmak lazim simdi.:D

bak burdan eski bir meetro resmi:
http://www.tr-demoscene.info/bbs/t2013-bunlar-kimdi-zellikle-gnosum-bi-el-at.html

he he... o günü dün gibi hatırlıyorum...
karşı masada bi hatun vardı   :)

Penty. bu arada sen halen ızmırde mısın ?
« Son Düzenleme: 07.04.2007 14:21:26 Gönderen: scotch »

kim yahu bunlar

« Yanıtla #65 : 12.04.2007 10:08:04 »
Hızlı düğmeleri aç

Kuri_YJ

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Selamlar,

Kim bunlar yahu? Diye bir soru sorulmuş, bizi biz anlatalım o zaman :)

Adnan ÖNCEVARLIK ızmir, diğer arkadaşlar da ıstanbul'dan. 1999-2007 arasında ıstanbul'da çalışmıştım ve ıstanbul'dayken ara ara grubumuzla (ki üye sayımız 2 küsürdü en son hatırladığım, bilgisayar ve Delphi ağırlıklı olmak üzere maddi bir karşılık beklentisi olmadan birbirine yardım eden insanlardan oluşan bir grubuz.

Delphi Türkiye, (Zaten özellikle Forumumuz da baya iddialı bir biçimde) Türk bilişim dünyasına bir takım yardımlar yapmayı hedefleyen amatör bir gruptur. Forumumuza göz atacak olursanız, dayanışma ve paylaşımın yüksek olduğu bir gruptur.

Resimlere baktıysanız, daha da bir çok benzer etkinliklerde bulunduk. Bunlardan bazılarını forumumuza koyuyoruz. Bunların dışında insanlara faydalı olabilmek için ara ara seminerler ve eğitimler düzenliyorduk.ınşallah ızmir'de bunları da devam ettirmek istiyorum(z).

1980'li yıllardan beri gelen bilgisayar merakı (aslında sadece bilgisayar değil, bilime olan merakım dolayısıyla) sizlerden bir çoğunu Nickname'inden ve yazdığı kodlardan demolardan tanıyorum.

C64'ün Dergisini çıkaran ekipten olan arkadaşlar hangileriyseniz (zira bir çoğunuz kendinizi ısim-Nick şeklinde eşleştirmediğiniz için tanımıyorum) beni hatırlayacak olabilirsiniz.

Dergi çıkaran arkadaşlar ara ara programlar yazıp gönderiyordum sorular soruyordum, sizler de bu soruları yanıtlayıp dergide programlarımı yayınlıyordunuz.

Orada anlattıklarım, sizlerin veya diğer grupların Introlarınızdaki/Demolarınızdaki yazdıklarınızı okuyarak edindiğim bilgiler ve sanırım Tuareg ve Mr.Nobody'den aldığım bilgilerdir. Üzerine bir ek yada uydurma bir şey kafamdan söylemedim.

C64'ü seviyorum CLIQUE'i seviyorum ve hatta CLIQUE'deki arkadaşlardan birine, yükleme yapan bölümdeki Türk Bayrağını yanlış çizdiklerini söylediğimde çok şaşırmıştı :) Yıldız yanlış duruyor bilmem dikkat etmiş miydiniz?

Her neyse, BRONX yada ZOMBIE BOYS gruplarını da seviyorum, Accuracy'yi KADEM'in yazdığı 1000 Küsür pixellik scrolltext'i biliyorum ve hatırlıyorum. Ayrıca bu Demoların bir çoğu da orjinal C64 Disketlerimde duruyor. Bunların dışında diğer Yabancı grupların da Mega Demo/Intro bir çok programı da var. Daha sonraları da PC üzerinde Internette, Hakan Sundell'in yazdığı Emülatör ile bir çok C64 programları ve demolarını da izledim.

O kadar çok karşmaşa oluşturmuş ki bizim Kayseri Mantısı :) şaşırdım doğrusu. Anlayamadığım nokta neden bizler birlik olup daha güzel şeyleri yapamıyoruz. Sen şunu dediydin ben de bunu yaptıydım gibi bir sürü gereksiz tartışmalar bölünmeler küsüşmeler yaşanıyor. Bir Japon demişti ki "Sizin büyük bir lideriniz var, onun söylediği söz çok doğru <> diye. Ancak iki Türk maalesef bir şey değil. Bizde 1 Japon hiç bir şey değildir, ama iki Japon çok şeydir, 3 Japon daha çok şeydir>> bu sözleri kafamı ne tarafa çevirsem görüyorum. Sizin gibi insanlar da dahil, demek ki genlerle alakalı bir şey olsa gerek yada bu topraklardan kaynaklı olsa gerek.

Birlik olup birşeyler yapmaktansa haydin hücuuum :) Delphi Türkiye'de biz bu sorunla da mücadele ediyoruz. Bilgi ve sevgi paylaşıldıkça büyür deyip bizler bildiklerimizi başkalarına anlatıyoruz tecrübelerimizi aktarıyoruz. Eğer siteye ve foruma girerseniz elinden tuttuğumuz insanların bir şekilde birşeyleri öğrenip ilerlediğini ve öğrendiklerini de canla başla diğerlerine aktarmaya çalıştıklarını göreceksiniz. Zaten forumumuzun kuralları arasında özellikle formun en tepesinde "Delphi Türkiye Başka Forumlara Benzemez!!!!" diye kalın ve kırmızı bir uyarı linki var ve burada forum kuralları çok nettir. Forumumuza takılan insanlar bu işte çok bilgili alim sınıflı insanlar değil muhakkak ama birşeyler yapıp insanlara da faydalı oluyorlar. Biz bir takım seminerler düzenledik eğitimler verdik ve bu eğitimleri CD'lere çektik isteyene ücretsiz gönderdik isteyene hiçbir telif hakkı ödemeden indirebilmesine ve istediği gibi kullanmasına izin vedik. ınternette Delphi ve Firebird hakkında seminer gibi araştırma yaparsanız bir çok yerde bizim seminerlerimizin elden ele gezdiğini göreceksiniz. Her neyse.

Bizim yaptığımız Kayseri Mantısı etkinliğinin sizin grubunuz üzerinde böylesine bir etki yapması akla mantığa sığmaz bir şey. Kusura bakmayın arkadaşlar incir çekirdeğini doldurmayan şeylerle birbirinize girmişsiniz. Ben sizden özür diliyorum böyle bir karmaşaya sebep verdiğim için. Etkinlikte de ısim anmasaydık sanırım daha da iyi olurmuş ama Sezar'ın Hakkı Sezara. Yada yiğidi öldür gebert, hakkını yeme demişler. Clique'in hazırladığı Freestyle isimli demoyu ben bugün bile ara ara açar izlerim :) Haa bu diğer gruplar kötü demek değil bu. Diğer grupların da yaptığı çok güzel şeyler var ama Clique'in ki bende daha kalıcı bir etki bıraktı.

Her neyse kendimden bahsedeyim biraz daha BASIC ile başlayan bilgisayar dünyasına girişim, Amstrad6128'lerde PC'lerde (8086'dan itibaren tüm modelleri) Ege Üniversitesinde IBM3090 REXX, 370 ASM, PL/I, RPG, COBOL programlama dillerini öğrenip kullanarqak ve o dönemlerde EARN hatlarında bir takım Korsanlıklar yaparak geçti. Daha sonra PC'lerle beraber Unix sistemler de kullandım. Profesyonel olarak MOSBAR Lojistik Hizmetler A.ş. BT Müdürü olarak çalışıyorum. Pascal ve Delphi ağırlıklı olarak biraz C++ biraz ASM, uzun bir süre Clipper gibi programala dilleriyle uğraştım.

M$-SQL Server'da oldukça deneyimliyim, şu sıralarda Oracle, Forms, PL/SQL ile uğraşıyorum. Linux'a ilgim var ve bunun destekçilerindenim. Firebird veritabanı konusundaki Türkiye'deki hatırı sayılır kişilerden biriyim. Geliştirmenleri ile de yazışır ve çıkacak sürümler hakkında bilgi verir bilgi alırım. Bilgisayar benim için hem bir hobi hem de bir iştir.

ızmir'deyim buradaki arkadaşlarla da tanışmak isterim. E-posta adresim adnan.oncevarlik@mosbar.com.tr yada msn'de adnanoncevarlik@hotmail.com, GTalk adnanoncevarlik@gmail.com.

Sizlerle de böylesine ilginç bir şekilde karşılaşmış olmak Yaratıcının bir lutfu olsa gerek :)

Her neyse verdiğimiz karışıklıktan ötürü ve eğer varsa içinizde üzdüğümüz ve kırdığımız insanlar Delphi Türkiye adına ve şahsım olarak hepnizden Özür Diliyorum.

Sağlıcakla Kalın !...

Adnan ÖNCEVARLIK
Kuri Yalnız Jedi

kim yahu bunlar

« Yanıtla #66 : 12.04.2007 10:13:03 »
Hızlı düğmeleri aç

Kuri_YJ

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Aslında atladığım birkaç şey olmuş. PC'ler üzerinde bizim de Intro çalışmalarımız olduydu mesela 1992 Senesinde Türkiye'de (başka görmedim duymadım da) Gözlükle izlenebilir 3D star scrollar ve 3D demolar yazdım. Belki de yine bilmiyorum o dönemlerde Internet bu kadar yaygın değildi bir takım DYPP ScrollText DXPP ScrollText gibi scroll textler gibi bir sürü irili ufaklı Introlar yazdım.

Daha sonraları da etrafımda böyle insan sayısı çok az olduğundan bir de hayat meşgalesine girince bıraktık gitti :)

Ama nasip olursa yeniden yapmak ve uğraşmak isterim doğrusu.

Sevgiler;)

kim yahu bunlar

« Yanıtla #67 : 12.04.2007 10:47:49 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
hocam o zaman "welcome2trScene" diyorum sana...
bu siteyi takip etmeni tavsiye ederim, önümüzdeki aylarda 7d7 demoscene party'e gelirsin belki? c64 - amiga - pc... hatta beraber kayseri mantısı yeriz. benim hanım da kayserili... süper kool olur "real" kayseri mantısı !

yıllarca Hakan Sundell'i türk sandım, meğerse adamın adındaki a, şuan buraya yazamıyorum, şapkalı gibi bi a, ve "Howkın" olarak okunuyor :) yani türk diil :)

kim yahu bunlar

« Yanıtla #68 : 12.04.2007 11:01:12 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
vice varken artik ccs64 kullanmiyoruz ama zamaninda cok hayir dualarimizi almistir håkan sundell abimiz.. :)

7d7'de manti? super, gecen party'de sadece tost yemekten bir garip olmustum :D

ve ayrica party mekaninin, donut satan bir yere yakin secilmesini rica ediyorum. :}

kim yahu bunlar

« Yanıtla #69 : 12.04.2007 11:08:25 »
Hızlı düğmeleri aç

Kuri_YJ

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Tekrar selamlar,

Evet Hakan tam olarak Hakan'ın a'sının üzerinde iki tane nokta (yanlış hatırlıyormuşum :) ) var ben de yazamıyorum :>

Toplantı ıstanbul'da mı gerçekleştirilecek? (Bu arada ogün yediğimiz mantı yine gerçek Kayseri Mantısıdır.) Yapan arkadaşlar Kayserilidir :>

Sevgiler
« Son Düzenleme: 12.04.2007 11:22:30 Gönderen: Kuri_YJ »

kim yahu bunlar

« Yanıtla #70 : 12.04.2007 11:34:19 »
Hızlı düğmeleri aç

scotch

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
kuri-yj

slm,
mesajimi gorup geldigin icin tsk ederim,
kolay gelsin

kim yahu bunlar

« Yanıtla #71 : 12.04.2007 11:48:39 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
@kuri:
hosgeldin.
3090 adini duymayali cok uzun zaman olmustu.. keza earn (ve turgut kalfaoglu'nu) unutmaya baslamismisim meger.. hatirlatma icin sagolasin :)

bu bahsettigin 92 yapimi 3D gozluk icin demolarini bir yerlere koysan da izlesek?

kim yahu bunlar

« Yanıtla #72 : 12.04.2007 15:42:15 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
aramıza hoşgeldin diyorum; ilgili ve meraklı kişilerin bu foruma eklenmesi sevindirici. diğer arkadaşalr da söylemiş ama hem introlarınızı merak ettim, hem de etkinliklerimizde bundan sonra görüşebilmeyi de isteriz. biz sizin etkinliğinize şöyle bir fotolara bakarak takıldık, siz de dilerseniz 7dx ve NightShift adreslerinden etkinliklerimizin fotolarına bakabilirsiniz; zaten yapılanlar vs de bu sitelerde bulunmakta.

iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

kim yahu bunlar

« Yanıtla #73 : 12.04.2007 22:55:45 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
oncelikle ilk tesekkuru scotch'a etmeliyiz belki. Gidip Kuri'nin bu forumu bulmasini sagladigi icin

ikincisi Kuri hosgeldin :)

Genelde bir forumu ve icindeki insanlari tanimak icin iki yol var:
1- ya girip butun gecmis thread'leri okuyup forumdaki atmosferi anlamak
2- ya da forumu bir sure takip edip mesaj trafigini, insanlarin birbirine ne kadar yardim ettigini vs izlemek

Bunlari yapmadan o forum kitlesi hakkinda yargiya varmak cogu zaman yanlis oluyor. Bu yanlisi sanirim sizin forum ekibinizle ilgili bazilarimiz yaptik.

Aman sen de ayni hatayi bu forumdakiler icin yapma :)

Bu thread'de malesef Turk scene'in en eski ve koklu tartismalarindan birinin ortasina tetikleyici olarak dustunuz. Sanirim asil talihsizlik bu. Bu thread boyunca ucu size dokunan pek cok talihsiz yorumun arkasinda konunun tarihsel eskiligi ve kemiklesmisligi yatiyor. Unix sistemlerini tanidigini soylemissin. Oradan bir ornek vereyim. Bronx vs Clq vs Acy konusu, Emacs vs Vi konusuna benzer :)

Bu yuzden ricam, bu thread'deki atmosferi forumun genel atmosferi olarak gormemen. "bir turk dunyaya bedel iki turk esit 0" falan yorumlarini forum ve tr-scene'in tamami ile iliskilendirmek icin acele etmemen :)

Farkli kulvarlardan geliyor olabiliriz, fakat temel amaclarimiz ayni. Bu ulkede insanlarin baslayan ve biten yazilim projelerinin parcasi olmasi, bu konuda donanimlanmalari ve daha sonra da cesitli sekillerde bu donanimli kisilerin ulkemizde basarili projelere imza atmasi.

Eger demo yapimi ile ilgili tekrar calismak istersen hali hazirda forumda bu konu ile ilgili degisik seviyelerde ve platformlarda pek cok yazi ve link bulacaksin. Sorularin olursa her sorunun genelde 6-7 kisi tarafindan detayli sekilde cevaplandigini goreceksin. Umarim hem seni hem de forumunuzdaki diger pek cok arkadasi SIK SIK aramizda goruruz. Tekrar hosgeldin :)

kim yahu bunlar

« Yanıtla #74 : 13.04.2007 00:29:19 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@kuri: genellikle daha önceden birbirini tanımayan üyeler bu forumda önce text ortamında tanışır. bizler seni fotoğraflarından tanıdık ilk, ilginç oldu :) aramıza hoşgeldin.

@caisson: bak nelere vesile oldun ;)