the scene > scripting

Hangi scripting dilini önerirsiniz?

(1/3) > >>

Dilemma:
Öncelikle neden böyle bir şeye ihtiyacım olduğu ile başlayalım. ınternetten indirdiğim bazı dosyalardaki Türkçe karakter sorunu için bir çözüm arıyorum. Genelde şöyle bir işlem uyguluyorum.

ındirdiğim sıkıştırılmış dosyayı arşivden çıkartıyorum.
Notepad++ ile açıyorum.
Encoding'i UTF-8'e çeviriyorum.
Ctrl+F kombinasyonu ile Türkçe karakterleri bulup (Match case'i işaretleyerek) düzeltiyorum.

Tüm bunları tek tek elle yapmak fazlasıyla zaman alıyor. Bunu otomatikleştirmenin bir yolunu arıyorum. Elbette bunun için bir şey öğrenecek isem başka şeylerde de yararlı olması ve önünün açık olmasını da isterim.

NOT: Yukarıda bahsettiğim sorun sadece Windows'da görülüyor. Farklı tarayıcılar, farklı sıkıştırma programları ve farklı metin editorleri denedim. Hepsinde aynı sonuç

Ragnor:
herhangi bir iş yapmak için bir programlama dili tavsiyesi istenildiği durumların %90'ınında verilecek en doğru cevap soruyu soran kişinin en hakim olduğu programlama dilidir. ama böyle bir programalama dili yoksa (kişi programlama bilmiyor olabilir istekli olsun yeter) ve istenen iş utf-8 metin işlemeyse tavsiyem python olacaktır. Piton. Paytın. Peytın. Fayton. Faytoncu.

skate:
Ragnor'a katılıyorum. Özellikle de console ekranından hızlıca birşeyler yapmak mümkün olduğu için Python bu durumlar için en pratik scripting dillerinden biri. Hem de multiplatform olduğu için hangi işletim sistemine geçersen geç yeniden birşeyler öğrenmen gerekmeyecektir.

Dilemma:
Teşekkürler. Öğrenmek için bir kaç kaynak indirdim çalışıyorum. Keşke her programlama kitabı sıfırdan bazı şeyleri anlatmak için kendilerini zorlamasalar. Her seferinde değişken, string, operatör gibi şeyleri okumak sıkıcı oluyor. Onu bıraktım bir print("Hello World!") için 3 sayfa yazı yazmanın anlamı nedir. Neyse başa gelen çekilir.

gibraltar:
Python for Programmers başlığıyla bir sunum:
http://www.aleax.it/goo_py4prog.pdf

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git