the scene > scripting

Hangi scripting dilini önerirsiniz?

<< < (3/3)

endo:
ilgini çeken konuları da düşünerek karar ver bence,
web tabanlı şeyler mi, oyun mu, demo/intro mu yapmak istiyorsun. teknik olarak "herşey her dilde yapılır" ama her dil her iş için kullanışlı olmayabilir.
şahsen ben en öğretici olanın basit bir oyun yapmak olduğunu düşünüyorum.
dediğin gibi "basit" ama zor bir proje örneğin bir tetris veya arkanoid projesi olabilir. tahmin ettiğinden çok çok daha fazla şey öğrenmen gerekir, en basit bi oyun işinde bile.

gibraltar:
REPL içeren ve derlenmeyen dillerle programlama öğrenmek daha kolay olabilir. SCALA ve Common Lisp için REPL mevcut.
Programının herhangi küçük bir parçasını anında test edip sonucu görebilirsin.
Senin karşılaştığın sorun büyük ihtimalle program tasarımıyla ilgili. Yeterince adım planlaması yapmıyorsun gibi görünüyor.
Kod yazmaya başlamadan önce bir taslak metin, liste, adım şeması oluşturmalısın. Yapman gerekenleri bu şekilde kesinleştirdikten sonra belli bir hiyerarşiyle kodunu yazar paketlersin.

Dünyada iyi üniversitelerde programlamanın Lisp türevleriyle öğretildiğini biliyorum. Scheme bunlardan biri.
şurada Chris Stephenson'un Liseler için plt-scheme ile bir seri videosu vardı.

Dilemma:
Hazırlık yapmamak kesinlikle bana uygun bir kelime. Yazdığım 100 satırlık bir program var. Ama bu program için en az 600-700 yazmışımdır. Her seferinde bir kısmı tekrar yazıyorum. Sırf bundan dolayı KODLAB'ın Algoritma kitabını okumuştum zamanında.

Aslında programlamada benim en çok ilgimi çeken şey yapay zeka. Bundan dolayı iyi bir programlama bilgisine sahip olduktan sonra Lisp öğrenmek aklımda vardı zaten.

Linkler için teşekkürler.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git