Gönderen Konu: multitasking  (Okunma sayısı 6195 defa)

multitasking

« : 26.02.2006 11:31:29 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
merak ettiğim bir konu var, şimdi multitasking multitasking diyoruz da, aynı anda bir sürü iş yapmak gibi birşey ya bu, o zaman commodore 64'te aynı anda müzik çalıp, yazı geçirip, ekrana grafik basmakta multiasking değil mi? yoksa illa ki multitasking olmak için hem excel, hem winamp, bir sürü program filan çalışması mı gereklidir?

multitasking

« Yanıtla #1 : 26.02.2006 11:42:36 »
Hızlı düğmeleri aç

anesthetic

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info/
c64de aynı anda müzik çalıp yazı geçirip ekrana grafik basma olayını tek bir program gerçekleştiriyor. multitaskingde birbirinden tamamen bağımsız n tane programın aynı işlemciyi sırayla kullanarak çalışması söz konusu.

multitasking

« Yanıtla #2 : 26.02.2006 11:57:23 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
hımm 64'tede tek işlemci kullanılıyor tek program çalışırken, grafik ekrana gelirken hiç müzik kesilmiyor. orada işi başka bir işlemci mi yapıyor gibi oluyor???

multitasking

« Yanıtla #3 : 26.02.2006 14:04:12 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
C64'de SID, Amiga'da Agnus çipleri, müzik işlerini devralan ek işlemcilerdir. Ek işlemci dedin mi zaten multitasking olmuyor. Multitasking, aynı prosessörün (CPU mesela) aynı anda birden fazla işlem yapması... Yani bir nevi 5-10 tane Dos penceresi açıp aynı anda başlayacak işlemleri çalıştırman ya da Windows'ta arkada 3dMax ile render yaparken, ön tarafta web'de gezinmen ve aynı zamanda WinAmp ile müzik dinlemen.... tabii bunu cpu boyutunda düşünmek gerek. Aynı anda birden fazla programın her anki register kayıtlarını idare etmek falan...

multitasking

« Yanıtla #4 : 26.02.2006 14:24:12 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
multitasking sadece AMiGA'ya mahsus birşeydir.
pc de hiç bir şey "multi-task" değildir.
MULTI = birden fazla (çok)
TASK = iş
demektir.

amiga'da gerçekte birden çok iş aynı anda yapılır. bu amiga'nın hardware i ile ilgilidir. DMA kanalları ve her işi ayrı bir çip'in yapması ile ilgili bir konudur. bu yüzden 7mhz lik bir a 500 de, aynı anda müzik yazıp, grafik çizebilirsin....

ama pc de herşey bi PRIORITY de olur... yani sıra ile... herşey sıra ile oluşur. bu iş o kadar hızlı olurki, sanki multi-task gibi durur ama asla değildir... zaten bu yüzden her geçen gün CPU lar güçleniyor...

bugün pc'de GPU kullanımı sayesinde bi nevi iş paylaşımı yapılmıştır ve bir tür multi-task diyebiliriz....

multitasking

« Yanıtla #5 : 26.02.2006 15:29:21 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
burdan anlıyoruz ki Amiga rulezzz ;-)

multitasking

« Yanıtla #6 : 26.02.2006 17:30:22 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Multitasking işletim sistemlerinde elbetteki donanım özellikleri etkili olur ancak aslında bir işletim sistemi tasarım biçimidir multitasking yapı. Amiga'da gerçekten eş zamanlı işlem yapılıp yapılamadığı konusunda da şüphelerim var esasen. Detayını bilmediğim için iddialı konuşmuyorum ancak herşey ses ve grafik değil, iki calculator çalışırken Amiga'da aynı anda 1000! hesaplanabiliyor mu? Bu durumda da bir priority ya da sharing söz konusu olmak zorunda bence. Ancak Amiga'nın ilk adam akıllı multitasking işletim sistemine sahip platform olması ve hala birçok işletim sisteminin bu düzeye gelememesi birçok çevre tarafından kabul edilmiş durumda.

multitasking

« Yanıtla #7 : 26.02.2006 17:58:44 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://beskrajnost.com
pc'de multi-tasking yok ancak multi-threading var diye biliyorum. zaten amiga çok manyak bir teknoloji kullanmış zamanında henüz m$ bile öyle bir işletim sistemini yakalayamadı ya da yakalamaya ihtiyaç yoktur belki de 7mhz'lık bir cpu'da multi-tasking bir ihtiyaç gibi ama bilemiyorum 3600 mhz'da multi-tasking komedi olur biraz :). Öte yandan multi-threading rulez :)
100% pure coder pr0n

multitasking

« Yanıtla #8 : 26.02.2006 18:56:30 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Multitasking ve multithreading tam anlamıyla birbirlerinin alternatifleri değiller bir işletim sistemi için, bir arada bulunabilirler. Hangisini kullanacağı biraz da programcıya bağlı aslında.

detaylı bilgi için http://www.c-sharpcorner.com/Code/2002/April/MtP1MtVsMt.asp

multitasking

« Yanıtla #9 : 26.02.2006 19:35:10 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
oncelikle kavram karma$asI olmasIn:
multitasking : birden fazla programIn cali$tirilabilmesi
multithreading : birden fazla cpu lu sistemlerde gorevlerin dagitilmasi

windows9x ornegin multitaskingdir ama multithreading degildir, isterseniz 16 i$lemcili super bilgisayarInIz olsun win9x sadece 1 i$lemci kullanabilir. winnt ise hem multitasking hem de multithreading dir. bu i$lerde onemli olan cpu yapisidir aynI zamanda. ornegin 80386lar yapIsI dolayIsIyla bugun kullandigimiz multitaskinge gore yapilmi$tir. 286larda kIsItLi bi multitasking yapIsI vardir ancak 8086larda multitasking gercek anlamda imkansizdir. (yine de eger bi i$letim sistemi yazIp kodlarI da i$letim sistemine gore ozelle$tirirseniz kullanIcIyI oyle olduguna inandirabilirsiniz o ayri)

$u an icin pc de multitasking de multithreading de mumkundur.

amigada multitasking olayInI donanimsal ve i$letim sistemi bazInda bilmemekle birlikte DMA kullanImI multitasking sayILmaz. DMA yalnizca, cpu ya $u bellek adresinden bytelarI al $u porta ta$I, yada $u porttan $u adrese ta$i demek yerine bunu DMA denetleyicisine soyleyip i$leri ona bIrakarak CPu yu rahatlatmaktir. ornegin DOS aLtInda DMA kullanabilirken multitasking yapilamamaktadir.

vigo : her i$i ayri bir cipin yapmasI ile multitasking arasInda baglantI olmamasI gerekir. pc de speaker'dan ses cIkaran PIT isimli denetleyicidir, kesmeler icin PIC adI verilen ba$ka bi denetleyici bulunur ama bunlarla ses cIkartmak yada $u kesme olu$ursa $oyle yap demekten fazlasI yapilamaz, cpu uzerindeki gorevleri o ciplere dagitamaz ama cipler programlanabilirler. eger amiga gercek anlamda multithreading ise mikroi$lemcisinin oncelikle buna izin vermesi gerekir , ki eger yanilmiyorsam motorola bugunku 386 anlamInda bir multitasking e izin veren CPU olarak 65000 i uretmi$ti. (amiganIn i$lemcisi bu mudur bilmiyorum i$te)

GPU'lar her ne kadar kIsmi anlamda shader adI verilen yontemle i$ yukunu dagitiyor gibi gorunse de, bu da yine gercek anlamda bir multithreading denemez cunku programIn ozel olarak bu mantikla yazilmi$ olmasI gerekir. gercek anlamda multithreading butun i$leri i$letim sistemine bIrakmasi gerekir. ote yandan PC ler 386lardan sonra gercek anlamda multitaskingdir cunku tek i$lemcili sistemlerde i$ yukunu sIrayla mikroi$lemciye gondererek cali$tirmaktan ba$ka bi olasILIk bulunmaz. eminim ki skate in dedigi gibi amiga'da da bir programla faktoryel hesaplarken ba$ka bir programla bir datanIn $ifresini cozmeye cali$irken bu $ekilde ikisi arasInda hIzLa gidip geliyor olmasI gerekir.

multitasking

« Yanıtla #10 : 26.02.2006 21:48:48 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
erik, uzun detay yazamicam da kısaca,
Direct Memory Access DMA ve Blitter diye bişi var amigada...
amiga, pc gibi thread yapmıyor... aynı an da 2 ayrı, hatta multi iş yapabiliyor

detayları parti mekanında konuşuruz

multitasking

« Yanıtla #11 : 27.02.2006 09:15:04 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Abi dual CPU+multithreading gerisi yalan...

multitasking

« Yanıtla #12 : 27.02.2006 09:37:12 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by Bakkada@Feb 27 2006, 09:15 AM
Abi dual CPU+multithreading gerisi yalan...
[post=5459]Quoted post[/post]
[/b]
Lan olm yazmasına yazıyosun böyle "dual CPU+multithreading gerisi yalan" diye de bu güne kadar tek bir CPU'nun sınırlarını kaç kere zorladın lam kızdırma adamın kafasını :) Biz sana c64 felsefeleri empoze etmeye çalışalım, sen tek CPU ve multitasking'e bok at, reva mı ulan :lol:

Dual CPU çok yüklü serverlarda (özellikle birden fazla iş için kullanılan, database+web server gibi) ve 3DS MAX tarzı (onlarca örneği var elbette ki) CPU kullanımı çok yüksek programlarda işe yarar. Onun haricinde açıkçası bir boka yaramaz. Ben 1Ghz'lik Dual CPU'lu bir makine alacağıma 2 Ghz'lik tek CPU'luk bir makineden daha iyi performans alacağımı düşünmüşümdür hep kullandığım programlar açısından. Zaten hiçbir zaman 2x1 Ghz = 2 Ghz mantığıyla lineer bir formülle hesaplanabilecek şekilde çalışmaz ancak bu şekilde kullanacak programlar yazılabilir. Dual CPU'nun benim kullanabileceğim tek avantajı bir CPU meşgulken diğer CPU'nun free olabilmesinden dolayı işletim sisteminin daha az kasılması olacaktır tahminimce ama hiç de performans testi yapmadım açıkçası, sadece mantık yürütüyorum.

multitasking

« Yanıtla #13 : 27.02.2006 12:38:45 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by skate+Feb 27 2006, 09:37 AM-->
QUOTE(skate @ Feb 27 2006, 09:37 AM)
\n\t\t\t\t\t\t\t\t\t
<' + '/div>\n\t\t\t\t\t\t\t\t\t