Gönderen Konu: Kafama Takılanlar Vol.1  (Okunma sayısı 2596 defa)

Kafama Takılanlar Vol.1

« : 05.03.2010 01:20:47 »
Hızlı düğmeleri aç

Arcane

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Kafama takılanlar
Volume 1.
şu sigara yasağı olayını biliyorsunuz. Nasılsa devlet bu konuda inanılmaz zorlayıcı oldu.
Normalde Türkiye'de nasıl uygulanır bu tarz yasaklar? Uygulanmaz.
Diyelim ki mecbur kaldınız bindiniz Beşiktaş'tan Maslak minibüsüne. Paranızı verirken kimseye yük olmamak için, kalan son boş koltuğu es geçip şoförün yanına gittiniz. Çantanın kolaylıkla ulaşılabilecek ön cebine sakladığın bozuk paraları tam olarak hesaplayıp vereceksin ki bir de bozuk para üstü beklemek durumunda kalma. Bu görevi de yerine getirdikten sonra dönüp boş yere oturmak isteyeceksin (aslında oturmak senin için önemli değil, ayakta gitmeyi oturmaya tercih ettiğin pek çok kez olmuş, ama minibüsün patates çuvalına dönme olasılığı riskini göz önünde bulunduruyorsun) . Bir kız gelip oturacak. Sonra da sana 20 liralık uzatıp:
- şunu uzatır mısın? Diyecek.
"Neden, sen ayağa kalkamıyor musun?" demek gelecek içinden. Ama sıkacaksın dişini. Zaten senin yerine oturmuş.
Dolmasını bekleyeceksiniz minibüsün. Soracağınız "Ne zaman kalkacak?" sorusu minibüsçünün size karşı ukala ve azarlar şekilde vereceği "Dolunca!" lafıyla alacağınızı bildiğinizden kulaklığını takıp Iron Maiden'ı kökleyeceksin (Dışarıdan duyulmayacak kadar). Zaten Level 40 bir ıstanbullu olarak bu soruyu soranlara da güleceksin dudak altından. Sonra dolacak minibüs er ya da geç. Durakçı’nın (Minibüsçülere "kalk" diyen müşteri toplayan Çiçek Abbas'taki şakkkir bozması tipler) "Kalk" uyarısı dikkate alınmayacak. Zira Üsküdar motorundan inenlerden bir kaçını yakalama şansı var minibüsçünün.
Durakçının bir kaç uyarısından sonra kalkacak minibüsçü. Çeşitli maceralar yaşadıktan sonra 4.Levent'e gelecek minibüs ortalama 25 dakika sonra. Ve duracak minibüs orada, durmak en doğal hakkıymış gibi. 5 dk da orada yolcu bekleyecek. Dişlerini sıkacaksın. Sonra kalkacak tekrar üst geçide gelince duracak. Geçitten inmekte olanları korna çalarak taciz edecek. Demek istediği "Alo, binsene arkadaşım bak seni bekliyor minibüs". Yaklaşacaksın ineceğin yere. 500 metre kala tok bir sesle ineceğin yeri söyleyeceksin minibüsçüye. Sonra kapının dibine gideceksin. 20 metre kala “müsait bir yerde inebilir miyim?” diyeceksin tekrar işini garantiye almak için.
şimdi kafama takılanlar:
--- Minibüsçü istediği gibi davranmakta özgür mü? Kafasına göre istediği zaman duraklama hakkını ona kim veriyor. RTS oynarken kafanızda sürekli dikkat ettiğiniz bir husus vardır. ışçilerinizin asla atıl kalmasını istemezsiniz. Çünkü her dakikası üretimdir işçinin. Yani basit bir hesapla bir minibüsün 18 kişiyi taşıdığını varsayarsak, kaybedilen vakti de 15 dakika olarak kabul edersek. 18*15= 270 dakikalık toplam üretim kaybı. Tamam, aralıksız çalışmıyor insanoğlu, arada dinleniyor da. Ama minibüste patates misali gitmekle, ofisin bahçesinde bir kahve yudumlanın dinlendirici etkisi farklı. Uzun lafın kısası küçük ölçekli bir olay değil bu. Biraz daha geniş bakmak gerekiyor. ılla çalışıyor olmak da gerekmiyor bu hesaba dâhil edilmek için. Sonuçta sahip olduğumuz tek gerçek şey zaman. Eğlenmeye, dostlarla sohbet etmeye ya da canımız her ne arzu ediyorsa ona harcanabilecek zamanın gasp edilmesi çok üzücü.
Yani sigarayı obsesif bir şekilde denetleyen devlet neden çok daha ciddi konularda umursamaz davranıyor? Devlet denen şey insanlar tarafından, insanlara hizmet etmesi için seçilen insanlar değil mi? Kanunların bazısı zorla uygulatılıyor da bazıları neden umursanmıyor? Yani kanunlar konusunda inisiyatif kullanmaya birilerinin hakkı mı var? Niye kanun yapıyoruz o zaman.
Bunun gibi her gün rastladığımız ama kanıksadığımız için artık normal kabul ettiğimiz bir sürü şey var. Küçük şeyler gibi gözüküyor; ama değiller. Yani neden değiştiremiyoruz bunları? Çok mu zor? Bu küçük şeyleri düzeltmeye başlasak, bu küçük şeylerin toplamı bütünü oluşturmuyor mu? Büyük problemlerden değil küçüklerden başlamak lazım bütünü düzeltmek için.

Kafama Takılanlar Vol.1

« Yanıtla #1 : 05.03.2010 08:59:45 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Begenmiyorsan taksiye bin kardesim :P
Heheh bana cok dendi bu, cunku genelde susmuyorum. Beni taniyanlar tahmin eder:)

Kafama Takılanlar Vol.1

« Yanıtla #2 : 05.03.2010 09:41:41 »
Hızlı düğmeleri aç

stranger

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Yahu gelin ızmir'e yerleşin arkadaşlar :)  ıstanbulun kalabalıklığından dolayı benim de psikolojim bozuluyor geldiğimde.  ınsanlar üstüme üstüme geliyor gibi hissediyorum orda. Arcane'in yaptığı seyahatin tek eğlenceli tarafı Iron Maiden dinlenmesi olmuş.

Kafama Takılanlar Vol.1

« Yanıtla #3 : 05.03.2010 10:28:51 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@Arcane: Sana genel itibariyle hak versem de bu haklı şikayetlerin hükümete saydırılan küfürler ve hükümeti destekleyen üyeler tarafından gelecek tepkiler şeklinde siyasi tartışmaya dönme potansiyeli taşıyor. "şu kadarını bile arkadaşlarımla paylaşamayacak mıyım?" dersen haklısın, paylaştın da. Ama bu da benim haklı endişem. Yoksa inan günde 10-15 kere aklıma geliyor bu tür şeyler paylaşmak, gidip haber sitelerine comment yazarak deşarj oluyorum. Hatta ekşi sözlükte "çaylak" ve "lanetli" ilan edilmişim çok kısa bir süre içersinde :)

Kafama Takılanlar Vol.1

« Yanıtla #4 : 05.03.2010 11:10:50 »
Hızlı düğmeleri aç

coze

• Full Member
    • Profili Görüntüle
bence arcane'in elestirilerinin hukumetle cok ilgisi yok. aslinda hersey 'bastan savma is yapma' aliskanligimiza dayaniyor, bunun da ortadogu kulturune ozgu bir sey oldugunu dusunuyorum.

Kafama Takılanlar Vol.1

« Yanıtla #5 : 05.03.2010 12:40:23 »
Hızlı düğmeleri aç

Arcane

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Haklısın Skate. Sorun şu ki aklıma pek çok şey geliyor ve bir şekilde paylaşmak istiyorum. Var mı tavsiye edebileceğiniz ciddi bir platform bu tarz düzyazıyı sindirebilecek. Ya da ben web sitesi açayım kendi adıma oradan yayınlarım.

Kafama Takılanlar Vol.1

« Yanıtla #6 : 05.03.2010 13:06:23 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@Arcane: Evet blog mantıklı. Ya da gerçek hayatta buluşur bol bol dertleşiriz. Sadece bu güne kadar siyaseti hep bu forumdan uzak tutmayı başardık, kim böyle bir mesaj atsa (ben dahil) uyardık birbirimizi. Bu nedenle de muhabbet koyulaşmadan hatırlatmak istedim. Bak mesela sen mesajında hep devlet demişsin, ben hükümet diye algılamışım (algıda seçicilik). Gerçi bir biçimde şu an için aynı kapıya çıksa da demek istediğim insanlar dertli oldukları konularda çok çabuk gaza gelebiliyorlar. Belki de bu yazdığımın içinde biraz da "beni gaza getirme, sonra kontrolümü kaybetmeyeyim" bile var, anlatabildim mi?

Kafama Takılanlar Vol.1

« Yanıtla #7 : 05.03.2010 16:28:25 »
Hızlı düğmeleri aç

Arcane

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Eyvallah Emir. Gayet iyi anlıyorum seni. Blog değil de ciddi ciddi http://www.fevzialtuncu.com ya da org gibi bir şey olabilir. Bir düşüneyim ben.

Kafama Takılanlar Vol.1

« Yanıtla #8 : 05.03.2010 22:41:42 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
URL kendi URL'in olsun tamam da sana en uygunu blog bence.

bkz: http://emir.akaydin.com

Bu senin istediğin tipe uygun değil mi?

Kafama Takılanlar Vol.1

« Yanıtla #9 : 06.03.2010 14:18:24 »
Hızlı düğmeleri aç

CaiSSoN

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
valla ben bir aralar giydiriyoruz.wordpress.com adresine bişeyler karalamıştım. ama o biraz daha hardcore versiyonuydu. yine birikenler var tabii ki kafamda bu tarz konularla da ilgili. 3-5 birşey karalarım belki ama kaldırabilirler mi yoksa kaldıramazlar mı bilemiyorum. Bir de işin hukuksal boyutu var tabi. yukarıdaki alanda küfür-kıyamet havada uçuşuyo, dolayısıyla sert bir şekilde yazmak geliyor insanın içinden.

Haber sitelerini ben de denedim, ama orada da sakin bir şekilde ifade edemediğimden dolayı hiçbir zaman yayınlanmadı ahhhahaha :)