Gönderen Konu: 7D9 Bitti!  (Okunma sayısı 36226 defa)

7D9 Bitti!

« Yanıtla #45 : 23.12.2009 14:17:31 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Fotoğraf galerisini de ekledik, 244 tane foto 3 galeri halinde sizleri bekliyor.

http://www.7dx-party.org/7d9/tr_foto_galeri.php

7D9 Bitti!

« Yanıtla #46 : 24.12.2009 10:42:37 »
Hızlı düğmeleri aç

Arcane

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Kısa bir parti raporu yazmak lazım araya çok zaman girmeden.

Bilgem'le önceden anlaştığımız gibi sabah 8:30 gibi bize geldi. Profesyönel bir ahçı (eşim) tarafından hazırlanan menemenimizi afiyetle yiyip partinin ne kadar cool olacağından lafladık :)

Saatler 10:00'a yaklaşırken demir alma vaktinin geldiğine kanaat getirip eşyalarımızı son kez kontrol ettik. Bizim ordan kalkan 202 ye binip rahat bir yolculuk yaptık. Hem ctesi sabahı erken hem de hava rüzgarlı olduğu için olsa gerek otobüs boş sayılırdı. Eşyalarımızı yerleştirip oturduk. Zaten çok kısa bir sürede köprüyü geçip ilk durakta indik. Oradan da bir taksi ile parti mekanına hemen ulaştık. Bütün yolculuk toplam 50 dakika falan sürdü. Yolda sürekli bahsettiğimiz şey partinin ne kadar süper olacağıydı.

Parti mekanına yer beğenme faslına gelmiştik. Ben geçen partilerde muhabbet biraz uzak kaldığım ve ekranı net göremediğim için girişin hemen yanında oturmayı planlıyordum. Bilgem de zaten bişiler kodacağından laptop ekranının gözükmeyeceği bir yere oturmak istedi. Neyse biz yerleşiverdik.

Emir, Kürşad, Semih, Ahmet, şems organizatör olmanın verdiği sorumluluk duygusuyla olay mahallini kontrol altına almışlar gelenlere yardım ediyorlardı. Bu sene ekstradan genç arkadaşlar vardı organizatör tişörtünü giyen. Anladım ki bu parti başka olacak. Zaten girişteki standda poğaçalar, çay, kuru pasta vs bilumum abur cuburu görünce "Ne oluyor lan?" diye dumur da olmuştum (Partide 1.5 kilo almışım şaka değil). Bunun devamının Milka, Redbull bilumum lüks tüketim maddesi ile geleceğini de öngörememiştik. Zira iyi bir scener Post Apokaliptik Heroya benzerdi ve zor koşullarda yetiştirilmiştik. Bkz. 7d4'de çıplak betona kıvrılıp uyuyan ben. (Tabii sonraki senelerde meşhur şişme yatakla keyif yapacak olan da bendim). Neyse azıcık şımartılmak bizi bozmamalıydı, bozmadı da. Arzu yavrularını besleyen bir kartal edasında sürekli ağzımıza birşeyler tıktı. ıyi de oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz. Ayrıca göstermelik değil harbici sürekli poğaça standı da kalpleri fethetti bunu da belirtmek lazım. Neyse efendim scene party raporu mu yazıyorum roma sefası mı karıştı. Uzun lafın kısası lojistik muhteşemdi arkadaşlar.

Bilgem laptop'ına oturup dünya ile ilişkisini kesti. Bir de semineri vardı ondan hazırlık yapması gerekiyordu sanırım.

Ben her masaya gidip eski dostlarla hasret giderdim. Çok da özlemişim. Ayrıca şunu da farkettim ki olay mahalli önceki senelerde görülmemiş bir hızla kalabalıklaşmaktaydı efendim. Crescent her zamanki gibi sağ ön köşeyi tekeline almıştı. Demodojo ise Chaotique ve Drey ile katılmıştı. Gene gitarlar falan çıkmıştı ortaya efendim. Her sene olan Old School - Wisdom vs New School (but respectful) - Drey kapışmasını heyecanla bekler oldum. Zaten finalde de beklentilerimin çok ötesine geçmişti yarışma. ıkisini de tebrik ediyorum tekrar.

Neyse efendim Kürşat'tan 1541 Ultimate'imi almış olduğum için oyundan oyuna akma vaktim gelmişti. Barbarian oynadım. Büyücü elime verdi. Tek parçalık oyunları şöyle azar azar oynadıktan sonra olay sıra Moby Dick'teydi. Yani kod adı LN2 olan Last Ninja 2. Oynarken genç arkadaşlar o nasıl oluyor bu nasıl oluyor falan dedi. Bir yandan tekme atarken bir yandan oyunu promote ediyordum efendim. Bir ara "buyrun çocuklar" dedim ama ps jenerasyonu bizler gibi joystick tutacak evrimi asla tamamlamamıştı.

Bilgem'in semineri vardı sonra. Adam gayet güzel hatip gibi anlattı. Konuya Fransız olsam da "tesselate" falan geçince anlıyorum tabii. Hehe.

Neyse efendim sonra turnuvaya gelelim. Turnuvada Microprose Soccer ve Off Road olacağını öğrenen ben "Ulan en beceriksiz olduklarım çıktı gene" diye hayıflandım. Hemen SD karta yükledim Microprose Soccer'ı. Semih de geldi beraber antremanlara başladık. Muz nasıl oluyor daha onu tekrar çözemeden Kürşad gelip SD kartımızı aldı. Sonra da dünya kadar oynadınız zaten dedi utanmadan. Turnuvada Wisdom gibi bir devi devirmiştim ya o da bana yeterdi. Sonrali yağmurlu maçta Kürşad 2-0 yendi beni. Topumuzu alıp evimize gitmek düştü bize de. Off Road da ise ilk turu zorlanmadan geçtim. Zira belirttiğim gibi joystick evrimi eksikti arkadaşların. Ama sonra gene Kürşad eledi beni sanırım, şerefsiz işte.

Neyse efendim sabah bana Joker tarafından sipariş verilen 3 renk logo için çalışmaya başladım. Ama paslanmışım. 97 senesinde sabahın 3'ünde beni arayıp "logo lazım kalk çiz" diyen Aegis geldi aklıma. "Olm manyak mısın sabah çizerim" demiştim. "Yok sen çizersin 15 dk da" demişti o da. Ben de gözlerimi tam açılmadan logoyo çizip 2400 baud Boca Modemle yollayıp uykuma dönmüştüm. Olayın rüya olmadığını introyu görünce anlamıştım. Ama dediğim gibi paslanmışım. Ne yapıcam nasıl yapıcam derken karaladım birşeyler. Quest bitti XP aldık oturduk.

Sonra efendim hep beraber yemeğe çıktık. Grubun en önünde ben vardım. Sonra farkettim ki insanlar benim yolu bildiğimi sanıyor. Durumu hemen açıklığa kavuşturdum. "Arkadaşlar" dedim. "Ben bilmiyorum yolu". Ref scoutlık vazifesini aldı. Sora sora bulduk Wonderlandı. Neyse efendim bir masaya sığamadığımız için biz Beastlerin masaya geçtik. Senelik "Kaç dürüm beni doyurur?" mevzu bahsi geçti. Ben senelerce öğrenci evinde 4-5 erkekten aşağı yemek yemediğimiz için içime zamanında yerleşmiş olan aç kalma korkusu ile 2 tane söyledim. Beast "Ağbi bunlar büyük oluyordu. şimdi fazla olmasın 1 tane söyliyim" dedi. Ama dürümler half size geldi. Doymayan Beast üstüne tatlı yedi. Onun sitesinden işlerden falan lafladık. Neyse efendim diğerleri masadan kalkmıştı. Biz de Beastle kalktık. Dönüşte Kola, Schweppes aldık.

Mekana döndüğümüzde bir baktım bilgi yarışmasındayım. Bana da Vigo ve Spritus'un olduğu takım düşmüş. "Tamam" dedim. "Çok iyi yere kapak attık". The rest is history. Hehe.

Ama tekrar belirtiyorum. Vigo'nun iPhone'u sadece hasta kedisinin durumunu sormak için sıklıkla çıkardı yarışmada. Alnımızın teriyle kazandık. Hem zaten Spritus'u ve beni hile yaparken tahayyül edebiliyor musunuz? ıki pancar. Yok efendim öyle bir şey. Üstüme iyilik sağlık. Bir ara Bilgem-SSG- adını bilmediğim 3. arkadaşın takımdan sesler yükselir gibi oldu ama Vigo her seferinde edebiyle onları susturdu. Zaten Norvax'lar da uzaktan arada çemkiriyordu. Yok efendim biz kim hile yapmak kim? Ragnor'larsa bizden aldıkları talimat doğrultusunda bize yaklaşan grubu aşağı çekiyorlardı zaten. Ha bu hile sayılır mı? Sayılmaz. Bunun adı organizasyon.

Neyse efendim sonra poğaçaların yanındaki banklara kurulduk. Bir baktım geyiğin dibine koymuş adamlar. Lisede yapılan partiden beri bu tadı yakalamamıştık. Çok da eğlendik. Bir ara baktım saat olmuş 5. Dedim şu bank kapılmadan sızayım.

Çanta yastığa, bank yatağa transform oldu. Ben de tırtıl gibi kıvrılıp uyudum. Çok rahat bir uyku değildi ama partilerde olduğu kadar işte. Zaten işin ruhuna aykırı di mi efendim? (şişme yatağım patlamadan önce böyle demiyordum tabii)

Neyse sabah kalkıp sandviç poğaça çay ne varsa attım ağzıma kan şekerim yükseldi. Bilgem'e bakım adam hala koduyor. Dedim "Ağbi uyumadın mı?". 2-3 saat uyumuş sanırım. Koda dönmüş.

Bu arada Digahole (Mert Hekimci) telefondan beni aradı. Okula gelmiş ama bizi bulamamış. Compec'ten genç arkadaşlara durumu anlattım "gidip alalım" dediler. Gittik aldık. Kendilerine teşekkürü borç bilirim. Çok ilgiliydiler.

Pazar günü zaten hemen kompolar başladı. ızledik eğlendik. Oyladık vs. Sonuçlar açıklandı. Kazananlar babalar gibi ödüllerini aldı. Güzel entryler vardı. Tek üzüntüm Bilgem'in demosunun müziğinin olmamasıydı. Çok güzel demoydu.

Clash of The Titans (Drey vs Wisdom) ın bu roundunu Drey aldı. Gayet efendi gibi zerre kadar coşmadan. Tebrik ediyoruz kendisini. Ben zaten bu ikisinin yarışmasını 2 centilmenin düellosu olarak görüyorum.

Sonra efendim başka ne oldu? Baktık parti bitti. Eve dönücez. Drey, Digahole ve ben güçlerimizi birleştirip yola çıktık. Digahole hem bana hem Emir'e yardımcı oldu yüklerimizi taşımamız konusunda ara ara. Bu arada Metrobüste Drey bizden biraz uzak düştü muhabbet edemedik. Taşkınlık da yapmadı bu adam. Ben 10 kişinin katıldığı pixel compoyu alacam, ohooooo, anlata anlata bitiremez çemkirirdim efendim. Neyse eve döndüm. Ama pelt olmuşum onu da anladım. Hemen sızdım kaldım zaten.

Herkese çok teşekkür ediyorum. Özellikle Compec'e. Çok başarılıydılar. Umarım devam ederler.
« Son Düzenleme: 24.12.2009 10:50:44 Gönderen: Arcane »

7D9 Bitti!

« Yanıtla #47 : 24.12.2009 13:34:24 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Ellerinize saglik. Yazilan parti raporlarini keyifle okuyoruz.
Domino, Spacecake ve Arcane'den geldi simdilik masif olanlar. Kacirdigim varsa buraya link falan verin onlari da okuyayim:)

7D9 Bitti!

« Yanıtla #48 : 24.12.2009 14:09:11 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ben beklemedeyim, ortalık yatışsın hele bir detaylı bir yazı hazırlayacağım.

7D9 Bitti!

« Yanıtla #49 : 24.12.2009 14:43:45 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
şu ödevler bitsin, sonra şu raporuda teslim ettik mi sınavlar başlıyo, onlarıda halledeyim hemen yazıcam, söz. Ne 7DA'ya 2 hafta mı kaldı? Hmm dur raporu boşver demo kasayım....

O değilde, parti raporları süper oluyor ellerinize sağlık :).

7D9’dan notlar....

« Yanıtla #50 : 24.12.2009 15:36:15 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Bu sefer Ankara tayfası olarak topluca gelemedik. Ragnor’un sınavı vardı,  Flexi, Anes ve Scg üçlüsü hava yolunu tercih ettiler. Ben, Daghan(Chaosmaker) ve Onur (0ea4) TCDD’ye sadık kalarak kuşetli vagonda geldik. (Kuşetli de yatarak gelmek baya rahat oluyormuş, tavsiye ederim, 30 lira :P)

Resident’in bir çok üyesi farklı zamanlarda da olsa parti mekanındaydı. (Anesthetic, Flexi, Peandoas, Spritus, Tesla). Spritus’la epeydir yüzyüze görüşemiyorduk, çok iyi oldu. Bir ara Peandoas da geldi, onla da uzun zamandır görüşemiyorduk, çok mutlu oldum gerçekten. Gurbetçi kardeşimiz decipher‘da imkan bulabilse gelecekti ama sonraki sefere. (mad programmer özlettin kendini, napıyon oralarda?) .

Klasik oyun yarışması ve Scene bilgi yarışmasına katıldım. Klasik oyun yarışmalarında bir şekilde finale kadar çıksam da oyunların hepsini Hydrogen kazandı, yarışmayı kendi düzenleyip, kendi kazanıyor, iyi oynadığı oyunları mı seçiyor napıyor? :) , (hehe, böyle de çamurumu atarım)

ısim şehir hayvan tarzı, scene bilgi yarışması partide en çok eğlendiğim etkinlikti. Ragnor, Scg ve ben muhteşem bir ekip oluşturduk, diğer gurupları aşağı çekmede üstümüze yoktu. Vigo’nun her turda ayağa kalkarak itiraz etmesi, beautiful-endless zoomer, enti aliase hahahahaa. Seneye çalışıp gelmek lazım heheh, bu cehaletle bir yere kadar.

Katılımın en yüksek olduğu 7DX partisiydi sanırım. Her köşede ayrı muhabbet, ayrı bir olay dönüyordu. Nightlord taa nerelerden okyanusları aşmış da gelmiş, ssg gelmiş, daha ne olsun. Sanırım en büyük eksiklik iyi kötü her partiye T-shirtleri ve ilginç oyuncakları ile gelen Demodojo’ydu. Ama drey gene ordaydı ve gene muhteşem bir müzikle birinci oldu.

Yarışmalar da oldukça keyifliydi, scripting hariç her kategoriye katılımlar dengeliydi, oy verirken zorlandım açıkçası.

Demolar ve oyunlar hakkında hakkında bir kaç not:

Demolar:

Megablast / Bronx
Turbo ve Gnostic gene birleşip Voltranı oluşturmuşlar, partideki herkesi ayağa kaldırdı, çok gaz bir demoydu, eve gelince de tekrar tekrar izledim. Tebrikler!

Patterns of Madness / Aesrude
Tek kişilik demo makinası Nightlord’tan çok kaliteli bir ürün. Credits bölümündeki parçalanan küpler çok hoş, zaten parçalanan her şey güzeldir hehe. Heyecanla son sürümü bekliyorum.

Searching For The Roots / Ret
Giriş müziği ile partideki herkesi kendine bağlayan bu mini intro, oldschool bir platforma ürün çıkarmanın avantajını kullanarak alkışları topladı. Final kısmında müzik yoktu ama raster time kalmadı gibi bir açıklama vardı, ZX Spectrum için zor bir part olsa gerek.

DYNAMIC / Semaver
Tr-scene’in yeni yüzlerinden olan infect a.k.a paradox’tan güzel bölümleri olan kaliteli bir demo. Özellikle tüneldeki uçaklı bölümü ve (sanırım) ray-trace olan küreli bölümü beğendim.

Oyunlar:

Hell's Deep / Onat Türkçüoğlu
Lise 2’ye giden genç arkadaşın, yaz tatilinde yaptığı bu oyunla oyun yarışmasını çok temiz bir şekilde kazandı. Zaten oyun compo kesin senindir demiştim heheh. Haaf Engine ile yapılan bu oyun Haaf’ın tüm nimetlerinden yararlanmış özellikle de parçacık sisteminden. Yalnız oyundaki her düşmanın, merminin parçacık efekti olarak gösterilmesi biraz göz yoruyor. Oyunun amacını tam kavrayamasam da, etraftaki objelerle etkileşime geçebilme ve inventory sistemi gibi detaylı özellikleri oyunu basit bir aksiyon oyunundan ayırıyor. Ayrıca oyunun müziklerini hazırlayan Kopykatt’e tebrikler, müzikleri direk parti mekanında hazırladırlar, işte parti ruhu budur.

Board Soccer / ılker Görkem
Partide dikkatsizce yürürken çayı dökerek ellerini yaktığım arkadaştan çok şirin bir oyun. Köyde kaldığım zamanlarda akşamları saatlerce oynadığımız çivili futbolun, flashlı actionscript’li versiyonu. Oyunun temel mekanikleri iyi çalışıyor ve karşılıklı oynayabileceğiniz bir de yapay zekası var. Hiç de fena oynamıyor, ilk seferde 3-0 yenildim hehe.

Tutelage / Zomco
Tutelage ilginç ismi ile kendi halinde bir vertical shooter. Dalga dalga düşmanlara karşı bol keseden mermi yağdırıyoruz. Ve tabi ki AMIGAAAAA!

Rescue Erroll /Orçun Obalar & Ahmet Kermen
Rescure Errol, yani Erol’u Kurtar’da :P üzerimize gelen tankı defalarca kez öldürmemiz gerekiyor. Her öldürme 1 puan. Bir de üzerimizden kırmızı bir uçak uçuyor ama onun işlevini henüz anlayamadım. Gerçek ismi Canon The Bombaridan olan Rescue Errol, 2001’den beri geliştirilmekte olan yarım kalmış bir flash oyunu. Partideki güzel sunumu sayesinde 3.lük aldı.

7D9 Car Similator - Infect/Semaver
Infect’ten güzel bir araba simulasyonu. Trafik var, asfalt taze dökülmüş, yeni badanalı binalar, her şey yerinde. Müzik seçimi süper! , sunum sırasında herkes el çırparak eşlik etmişti sanırım. Ama aynı tempo oylara yansımamış malesef. Sanırım bundaki en büyük etken ortada bir oyun faktörü olmayışı.

7D9 Bitti!

« Yanıtla #51 : 25.12.2009 00:29:30 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Parti ürünleri pouet'e yüklencek mi?

7D9 Bitti!

« Yanıtla #52 : 25.12.2009 10:19:24 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
aslında ben yükleyebilirdim ancak biraz bekledim, belki gruplar kendileri yüklemek ister diye. bu haftasonu yüklemeyi planlıyorum.

7D9 Bitti!

« Yanıtla #53 : 25.12.2009 12:45:46 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
skate

pout'e yükleme yaparken demonun zxspin'in 0.666 versiyonunda izlendiğini belirtirsen yazılabilecek olumsuz yorumların önüne geçilmiş olur.

7D9 Bitti!

« Yanıtla #54 : 25.12.2009 13:59:40 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
peki şu nasıl. mesela sen bir info.txt oluştursan ve bana versen, ben de sonradan "kusura bakma abi, bilsem öyle yazardım" demek zorunda kalmasam. :) emülatör'ün gerektirdiği ayarlara kadar yaz istersen.

7D9 Bitti!

« Yanıtla #56 : 25.12.2009 14:23:51 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Bu şekilde pouet'e koyarım ama bu adresteki info dosyasında emülatör versiyonu ayarları v.s. ile ilgili hiçbirşey yazmıyor.

7D9 Bitti!

« Yanıtla #57 : 25.12.2009 14:29:11 »
Hızlı düğmeleri aç

Alcofribas

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.amstradcpc.com/blog
Ben linki ret sayfasından haberiniz olsun diye yolladım. ınfo dosyası dediğin gibi eksik zaten. Gençler hallederler en kısa sürede :)

7D9 Bitti!

« Yanıtla #58 : 25.12.2009 15:32:57 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Aramızda genç mi kaldı? :)

7D9 Bitti!

« Yanıtla #59 : 25.12.2009 21:21:31 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
skate

Zxspin emulator ayarları

tools --> options -->

hardware --> spectrum model --> Amstrad +2
hardware --> peripherals --> none
hardware --> rom images --> Plus2.rom
hardware --> emulation --> memory contention model - Zx Spectrum seçili, interrupt re-triggering seçili, Z80 cpu speed - 3,54 Mhz, emulation speed - 100%

display --> display engine --> rendering api - GDI seçili, full screen resolution - 640x480*32, frame skipping - 1 frame, Auto skip seçili
display --> display engine --> Effects --> Scanlines - seçili değil, Display scaling - None, 8-bit stretch - seçili
display --> display engine --> display emulation - Full seçili, Multicolor rendering seçili
display --> display engine --> palette adjusment --> colour palette - rgb seçili, colour palette'deki kare içindeki renkler aynı olmalı, aynı değilse palette adjusments kısmında bulunan ortadaki kontrast yukarı butonuna basılarak renkler eşitlenmeli.
Eğer renkler eşitlenmezse, ton farkları ortaya çıkıyor. Mesela spectrumda gri olmadığı halde border gri gözüküyor.
Diğer kısımlarda herhangi bir değişiklik yapmadığım için yazmadım.

Son olarak versiyon 0.666
Bu arada 48K için son yaptığım bir program vardı. Rastermania isimli ufak bir demo. Müsait bir zamanda onuda release ederim artık.

Bu arada bir scener her zaman gençtir :)

üRETelim, güzelleşelim, gençleşelim.