Gönderen Konu: Baglanti Sorunlari Var (mi?)  (Okunma sayısı 18748 defa)

Baglanti Sorunlari Var (mi?)

« : 07.01.2005 09:24:19 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
siteye arada sIrada baglanabiliyorum, arada sIrada baglanamiyorum, bunun nedeni nedir? arada sIrada derken ornegin 20kusur aralikta en son dogru durust girebildim ama ondan sonra ilk defa $imdi girebiliyorum (gerci o arada benim kendi baglanti sorunlarIm da vardI) bu sorunun server'dan kaynaklanan ve herkesin ya$adIgI bi sorun gibi du$unurken bugun daha onceden postalanmi$ bi suru post olmasI bu kanIda yanildigimi fark ettirdi. giremedigim zamanlarda da ie nin o bilindik bu server'a bagLanILamadI hata mesajI cIkIyor. diger yandan bu sorunun ben ADSL e gectikten sonra ba$lamasI acaba telekomun sunucuLarI ile trscener sunucusu arasInda routing sorunLarI mI var sorusunu akLIma getirdi yoksa server cokuyor da arada sIrada bi geliyor ne zamana denk gelirse o zaman mI ben baglanabiliyorum ?

« Yanıtla #1 : 07.01.2005 13:50:31 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
ADSL'de bu sorun zaman zaman tüm serverlar için gerçekleşebiliyor ancak bu nadir olan birşey. Senin asıl problemin trojan olabilir. Bende çalışan Windows'a ait gözüken bazı background servisleri trojan çıktı (alg.exe, aspnet_admin.exe, iexplorer.exe v.s.) ve ben Avast kullanıyorum, sık sık da SpyBot (Search&Destroy), AdAware gibi programlar kullanıyorum, üstüne üstlük XP Service Pack 2 yüklü (firewall'ı devre dışı bıraktım, olayı Avast handle ediyor). Günümüz trojanlarının hemen hemen tek derdi internet bağlantısının içine etmek. Bence iyi bir scan yap makinene.

« Yanıtla #2 : 07.01.2005 23:20:45 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
hmm ben de kaspersky avp kullaniyorum, milyon tane virus , worm, trojan taniyor ve her hafta 1 kere tum dosyalarI .txt lere varana kadar tarIyor.. ayrica adsl modem sonucta router oldugundan (ve benim bi kac tanesi haricinde forward edilen portum olmadIgIndan) gelen saldiri modeme geliyor bilgisayara ula$miyor. yani makinada worm yada trojan olmasI pek mumkun degil, bir de sadece trscener icin olmasI diger sIkca girdigim sitelerde boyle bi sorun olmamasI nedeniyle dedigin uzak bi ihtimal gibi geliyor bana (oyle ki kendimden kaynaklanan bi sorundan dolayI olmadIgIna eminim:) )

bu arada alg.exe "application layer gateway" in kIsaLtmasI olarak bir windows servisinin cali$tirilabilir dosyasI. daha hic internete baglanmamI$ ve formatlandIktan sonra yeni kurulmu$ windowsumda bile onu gordugume eminim.. hatta http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=alg+exe :)

« Yanıtla #3 : 09.01.2005 14:56:39 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
adsl hattindan bu siteye ben de cogu zaman baglanamiyorum. sirf simde bu siteye baglanabilmek icin dialup ile kocnet'ten baglandim. internetten anlamayan bi insan olarak cahilce bi soru sorayim :)

baska bi yerlerden bi proxy falan uzerinden indirect baglanmak falan mumkun mu?

« Yanıtla #4 : 09.01.2005 21:33:20 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
sitemiz amerikanyalarda höööst ettirildiğinden aslında sitenin bir sorunu yok; sadece salak ttnet'in sürekli dns sorunları iyice baydı hepimizi. burdan girilen sitelerime mesela izmir'den hiç ulaşılamıyormuş, tracert ettirdim hatta ordan birine. işin ilginci, bu sorunlarla benim hiçbir zaman karşılaşmamam. nerdeyse günde 2-3 kez siteye ve diğer sitelerime bakıyorum. dediğim gibi, kullandığınız ttnet dns server'ına göre değişiyor... internetimiz allaha emanet resmen. hapşırsak çökecek, ona göre dikaktli kullanalım arkadaşlar; değerini bilelim, yoksa toptan keserler allimallah. :P

bu arada xp sp2 update'leriiğrenç. sistemin içine ediyor, p2p'lerde connection'ları falan azaltıyo... zevzek firewall'u da cabası... döylemedi demeyin. 2 defa hadi bu sefer mayası tutar diye kurdum, başımı ağrıttı çeşitli servislerde, hemen attım.

« Yanıtla #5 : 09.01.2005 21:46:26 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
sitemiz amerikanyalarda höööst ettirildiğinden aslında sitenin bir sorunu yok; sadece salak ttnet'in sürekli dns sorunları iyice baydı hepimizi. burdan girilen sitelerime mesela izmir'den hiç ulaşılamıyormuş, tracert ettirdim hatta ordan birine. işin ilginci, bu sorunlarla benim hiçbir zaman karşılaşmamam. nerdeyse günde 2-3 kez siteye ve diğer sitelerime bakıyorum. dediğim gibi, kullandığınız ttnet dns server'ına göre değişiyor... internetimiz allaha emanet resmen. hapşırsak çökecek, ona göre dikaktli kullanalım arkadaşlar; değerini bilelim, yoksa toptan keserler allimallah. :P

bu arada xp sp2 update'leriiğrenç. sistemin içine ediyor, p2p'lerde connection'ları falan azaltıyo... zevzek firewall'u da cabası... döylemedi demeyin. 2 defa hadi bu sefer mayası tutar diye kurdum, başımı ağrıttı çeşitli servislerde, hemen attım.

« Yanıtla #6 : 11.01.2005 21:53:52 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
nightlord : teorik olarak mumkun tabi baglantI sorunu oldugu zaman bi proxy uzerinden bu siteye baglanmak hatta pratikte de proxy e ula$abiliyorsan ve proxy de bu siteye sorunsuz ula$iyorsa o zaman baglanabilmen gerekiyor :) istersen http://www.publicproxyservers.com/ dan rastgele bi kac proxy secip dene zaten site sIkLIkLa guncelleniyor , cali$mayan bi$ii bulman zor :)

spaztica : acIkcasI pek katildigimi soyleyemem sp2 konusunda :) bi kere sp1 zamanIndan beri win xp nin firewall unu kulaniyorum, blok halinde portlara ayar cekememesi haricinde ba$ka bi denyo ozelligini gormedim. gerci blok port ayarI da pek gerekmiyordu icq haricinde onu da ftpd cali$tirip gelen giden dosyalari onun uzerinden hallettim. sp2 de sanirim bir port blogu ile ilgili olaylar da halloldu dediler ne durumda bilmiyorum, sp2 yi kurmamla adsl almam yakIn zamana rastladigindan windows un firewall unu tamamen disable ettim ve modem i kullanmaya ba$ladim. yanliz p2p icin belli zaman araliginda gonderilecek SYN paketlerini kIsItLamasI haricinde ba$ka bi sorunu yok, ki bu sorunun da cozumu ba$ka bi arkada$tan sagladIgIm tcpip.sys deki o saniyede acILacak baglanti adedini (10du sanIrIm) sInIrI degi$tiren bi crack ile cozdum emule ile ortalama 16kusur k ile dosya cekiyorum (tabi mod kullaniyorum duz emule ile olmuyor o ayri) istersen ozel mesajla$madan yada buradan mail verirsen crack i sana da ula$tirabilirim

« Yanıtla #7 : 12.01.2005 22:03:30 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
yessssss. iste evdeyim ve baglandim sonunda aynen eirikin dedigi gibi public proxy servers'dan baglandim. bu arada ben zaten linuxdayim o yuzden sp2/3/5 beni germez :)

yanliz sayisi giderek artan adsl kullanicilari (ve onlar arasindaki potansiyel scener universite ogrencileri) burayi bulup baglanmakta zorlanacak diye derin bir huzun icindeyim.

dingo ttnet diyerek bagliyorum :)

« Yanıtla #8 : 25.01.2005 16:05:31 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Alıntı
Originally posted by "nightlord"
yanliz sayisi giderek artan adsl kullanicilari (ve onlar arasindaki potansiyel scener universite ogrencileri) burayi bulup baglanmakta zorlanacak diye derin bir huzun icindeyim.

Bu üzüntünde haklısın... zamanında 1 kere bağlandım şansına sonra bir daha bağlanmadı.. ben kapandı sanıyordum... kısmet buguneymiş... inşallah bundan hep bööyle bağlanırız :)

« Yanıtla #9 : 26.01.2005 00:04:06 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
bir süredir server'ima erismenin güç lüklerini çesitli kaynaklardan duyduktan sonra meseleyi biraz arastirdim ve sonucunda ttnet'in dns server'larinin sapitikligini da net gör müs oldum. evde nasil mi rahat baglaniyorum? hehe, ufak bi ayarla ttnet'in bana atadigi salak DNS serverini kullanmiyorum, turkcell gibi kurumlarin açik ama duyurulmayan DNS'lerini kullaninca buz üzerinde zeytinyag dö küp kaymak kadar rahat bir sekilde siteye giriyorum walla.

haliyle, ucuz etin yahnisi nasil olur hesabi, sangalak telekomun hatti da bu kadar olur zaten. hapsirsam bi yerde bir baglantisi kopuyor, aksirsam denizaltindan giden tonlarca kaplolar birdenbire kopuyor... balik kemiriyor desem, balik ne anlar fiberoptik kablodan. tadi yok tuzu yok. cansiz durur bi kenarda, kaya gibi.

bi ayaklarla isletiliyoruz bu telekom tarafindan ya, hadi neyse...

ULAN MILLET, amma adamsiziniz be. sanki internet erisimi olmadan önce scene yokmus gibi davranmayin. isteyen buluyordu her halükarda bilgiyi. haftalarca beklerdik bir mail gelse de yeni zine'lar içinden çiksa, yeni biseyler ög rensek diye. bugün 3-5 timeout verince adsl'iniz tüm scene mi batacak. scene zaten telekom'a endeksliyse batsin gitsin walla. :P

ne biçim scener'li bu! yakistiramadim walla. scene ilgisi, bir forum kapaninca gitmez, demo görmeyince gider. nerede demolar, nerede introlar??? en tembel scene'e sahip ülkeyiz walla. sitenin erisilememesine laf edeceginize biraz kod yazin koooodd.... zamaninda bronx'un o kadar is yapmasinin sebebi, tepesinde tunç gibi zebellah bir adamin hepimizi haslamasi idi. bu ülkede baski olmadan is yürü müyo walla...

demo gös termek, ortaya çikarmak için illa bir parti mi olmasi lazim. internete girmediginiz onca vakit bi intro dahi attiramiyosaniz pes walla.... atanlara lafim yok tabii.

demolar yazildikça gaz verir. gös terildikçe kiskanilir ve daha iyisi yazilmaya çalisilir. ama 0 ilham vermez, üzerine bir adim daha çikabilmek için birsey olmasi gerekir.

is demeyin bana. yapmak siteyen her zaman yapar, 2 sat aksamlari geç yatar, ama 15 günde bayaaa  tassakli bi demo çikartir ortaya. o efekt bu fikir eskidi de demeyin. eskimis olabilir, ama sürekli bir üret im ancak dikkat çeker, yilda bir üre timle kimse ilgilenmez, kimse de motive olmaz.

dü sün celerim bunlar, kimse alinmasin, gücen mesin... yapilabilecek o kadar çok sey var ki!

mesela... modern istanbul diye bi müze açildi... ve içinde de multimedia section'i var. ve yöneticisyle de muhabbetim var... ve yurtdi sinda demolar müze lerde sanat kapsaminda gösteriliyor. eee, ne gös terecem? ne diyecem sorarlarsa? sonuçta 2 scroll diil, ama etkileyici biseyler isteniyor. ayni sekilde mmistanbul.com ile de temasim var sicak... onlar da ilgili... daha bi hafta önce tophane'de bir sergi açildi siemens galeri'de... net.art ve multimedya sanati üzerine.... hangi birimiz orada? niye mi? üreti mimiz yok. o sergiyi düzen leyen kisiyi de taniyorum. istemez miyim bizim demolarin bir sergide gösterilmesini? ama yok iste bisii... ya da ben göre miyorum, gör müyorum.

c64 diye de sinirli kalmayin lüt fen. c64 babadir, her zmn repect... ama popüler makina artik pc. biraz da popüler olmak gerekir, göz nurumuzu bir kenara birakmadan. illa hardcore c++ code yazmak da gerekmiyor. flash olsun diger diller olsun pekiala baba sonuç lar veriyor.... siz hele flash8i bekleyin...videosunu gördüm. pixel based (blur, blow gibi efektler ve bunlarin parametrik kontrolü) çalisacak bir yapi geliyor, alpha channel'i videolar geliyor ve hiz 8-10 misli (!!!!) artiyor. wildstyle epey siki isler çikar tacaga benziyor.

ü - re - tin.....

« Yanıtla #10 : 26.01.2005 03:16:18 »
Hızlı düğmeleri aç

scg

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
en tembel scene'e sahip ülkeyiz walla
%100 doğru.

Alıntı
demo gös termek, ortaya çikarmak için illa bir parti mi olmasi lazim

Lazim değilde, bazi faydalari var. Mesela:
- Kendini tatmin etme olayi : İyi de olsa kötü de olsa, emek verdiğiniz şeyi sizinle ayni kafa yapisinda insanlarin arasinda (ve özellikle büyük ekranda) seyretmenin zevki.. Sizi bilmem ama ben kendi intromu perdede görünce kendimi çok iyi hissetmiştim..
- scener lar ile tanışma : Yine sizi bilmem ama benim yakın çevremdeki scener sayisi = 0.  ee peki ben nasil tanışacam scener lar la?? ya partiye gidecem yada bu tarz forumlara takılacam. O yüzden parti de önemli forum da önemli..
- scener lar : Mesela 7D4 de turbo yu amiga başında pixel art yaparken seyretmek güzeldi.. Daha sonra bize Amigasinda ne var ne yok göstermişti.. Nerdeyse 2 saate yakin bir süre bizi meşgul edecek materyal çıkmıştı..
Sonra spaztica X-BOX ını PC sine bağlamış kod yazıyordu..
(@Spaztica: Hocam oralarda kelepir X-BOX bulunur mu?? Şu olaya bi el atsan fiyatlar falan ne alemde, ciddi ciddi düşünüyom bi tane almayi..hah araya sıkıştırdım...)
Spritus ile konuşurken Van dan geldiğini söyleyince çüş deyivermişim birden..
İstanbul - Van 1500+ km yol.Spritus tüm 7dx partilerine stuff yapip katılmış adam.
Respect!.
Nightlord , Hades , Skate gibi scenerlari da unutmamak lazim. Party de pek konuşma firsatimiz olmadi ama şu an için Türkiyede commodore scene için bişeyler yapan   bir tek onlar varmış gibi gözüküyor..
(Yazinin bu kismini geç gelmiş bir party report olarak da farz edebilirsiniz heh .. )

sonuçta forumun olmasi da iyi party lerin düzenlenmesi de iyi..

Yukarda  bikaç kişiden bahsettim. Kimbilir benim bilmediğim/tanımadığım kimler var.. Esasinda çok kapasiteli bazi adamlar var ama onlar da ellerini ayaklarini çekmişler scene den.

Neyse başkalarinin birşeyler yapmasini beklemek çok saçma geliyor artik....

« Yanıtla #11 : 30.01.2005 22:15:57 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
alakasIz bir iki bi$ii soyleyecem, oncelikle DNS sorunu degil de routing sorunu var gibi, ping atarken cok guzel cozumluyor bende. zaten public DNS server yazmama ragmen sorun cozulmedi ama proxy ile gayet guzel cali$iyor, hIzLi olur diye avrupadan hatta yanilmiyorsam almanya yada danimarkadan (uzak asLInda evet biliyorum) bi proxy ile denedigimde kagnI gibiydi ancak, 193.188.117.251:80 bu server bahreyn de ve gayet guzel cali$iyor sorun cIkarsa diye bi kenara not edilebilr:) yine de google'da public name servers diye aratinca openNIC.com gibi bi sonuc geliyor bu da publicproxyservers gibi ama DNS server larIn oldugu bi site..

« Yanıtla #12 : 30.01.2005 23:42:20 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
selamlar

spaztica sana telekom ile ilgili soylediklerinde katilmamak elde degil. :D

forum ve partilerin onemi konusunda benim dusunduklerimi de scg soylemis zaten. ozellikle yeni birilerini cekmekte faydali olduklari bir gercek. cunku bizim zamanimizdaki gibi artik oyunlarin basinda introlar yok. demoscene olayi ile ilgili bilgiler veren dergiler de yok. o yuzden kala kala web siteleri kaliyor.

tabii verdigin muze sergi vs ornekleri cok daha iyi. o konuda sana sonuna kadar katiliyorum.

sonucta scene'de her zaman uretmek ve ulastirmak problemleri vardi. uretmek kesinlikle cok onemli ve ilk halka. duyurmak da cok onemli. cunku hem urettiklerimizin daha buyuk kalabaliklarca izlenmesini isteriz hem de urettiklerini duyurup ozendirerek yeni uyeler kazanmayan her grup gibi yok olusa gideriz.

eskiden de hatirlarsaniz iyi swapperlar o donemde cok kilit bi konuydu. simdi de bu gorevi internet siteleri tasiyor. ustelik butun kullanicilara ulasan introlar dedigim gibi artik yok. bu yuzden populerlestirmek yuku tamamen internet sitelerine kaldi maalesef.

bu yuzden ben bu siteye erisilemedigi zaman kaygilaniyorum. kimse yanlis anlamasin bunu hic bi zaman site adminlerine bi elestiri olarak da soylemedim. ama ne yapabiliriz kafa kafaya verelim diye soyluyorum. bi ara spazticanin sanirim webspace suresi dolacakti ve o zaman gundeme gelmisti. para toplayalim falan diye yine boyle bisey yapmaya ne dersiniz. ben sitenin erisimini kolaylastiracak baska bi yere tasinmasi falan mumkunse bunun icin gerekebilecek maddi bi destekde bulunmak isterim mesela. tasin altina elimi koyabildigim kadar koymak isterim.

son olarak platform secimi konusunda c64 diye kasan zaten cok az insan var sanirim. ben de sahsen scene'e yeni katilacak insanlarin pc scene'e daha kolay cekilebilecegini dusunuyorum. Bunun icin de olasi bir demoscene portali hazirlarken veya parti duzenlerken pc scene'e agirlik verilmesi konusunda konusunda uzerime dusen biseyler olursa yapmaya hazirim.

fakat demo veya intro kodlamak soz konusu oldugunda kendi adima daha c64 yapacaklarimi bitirmedigimi dusunuyorum. Herseyden once aldigim teknik tatmin ve zevk cok daha fazla. arti zaten butun gun iste c/c++ yaziyor veya tasarliyorum. eve geldigimde 6510 assemblerinin ve vic tricklerinin sade mimarisi bana nefes aldiriyor. salt algoritmalar ve hardcore optimizasyonla ugrasmak, normal isimde ugrastigim kullanici dostu olmaya calisan interaktif buyuk yazilimlarda tonla giden hammallik kodlarindan sonra bana cok zevk veriyor. Bu yuzden benden PC uzerinde bir demo gormeniz icin tahminen bir iki yil gecmesi gerekecek ;)

« Yanıtla #13 : 31.01.2005 01:24:24 »
Hızlı düğmeleri aç

scg

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Bu yuzden benden PC uzerinde bir demo gormeniz icin tahminen bir iki yil gecmesi gerekecek

Tüüh bee.. Bir an için güçlü nightlord PC scene e geçiyor sandiydim.. Er yada geç sen gelde abi....

@nightlord :
 Abi söylediklerine bir kaç ek yapıyim. Bu siteye erişilememe kaygina katiliyorum.
 Populerleşme konusunda ise şöyle düşünüyorum : Esasen ben burasinin 1500 -  2000 üyesi olan devasa forumlardan birine dönmesini istemem. O 1500 - 2000 kişi içersinden çok acayip adamlar çıkacağı kesin.. (forumu okunamaz hale getirecek adamlar..). Tecrübeyle sabittirki kimseyi zorla scener yapamiyorsun. (Evet zamaninda denedim bir kaç kişi üzerinde :) ). Burayi bulmak isteyen buluyo bir şekilde. Scene nin reklamini yapmak iyide çoğunluğu hardcore gamer olan teenage
kesimin cool scener lara dönüşmesini beklemek biraz hayalcilik olur. Ama aralarinda potansiyel scener lar da vardir herhalde.. Bak mesela spritus yetenek avcisi gibi. Resident'i genişletti , geleceğe yatirim yapiyor :) Emekli olmucan değil mi ?? spritus :)

« Yanıtla #14 : 31.01.2005 03:06:55 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
nightlord: eyw, ama şu sıra bir ödeme problemi falan yok neyse ki, hziran'a kadarki parayı da hallettim yine, hatuna çaktırmadan kredi kartından güpleterek. :) scene için oklavayla dövmem olası wallahi...

şaka bir yana... şu an tek ihtiyacımız adam gibi bir arabirim. erişim problemleri/yeni sisteme geçmeye katılamayacağım, zira bu server bi hayli iyi aslında. salak ttnet salak işte. ama tr dışında site çok hızlı...wallahi de billahi de. :) eski scener zorlac'a denettim test ettik, bi problem yok. ttnet dışında da hızı fena diil, superonline'dan falan yani normal dialup'ta da güzel güzel işliyor. neyse ne itşe. :)