Gönderen Konu: mrr ile oluşan rahatsızlıklarla ilgili...  (Okunma sayısı 4272 defa)

mrr ile oluşan rahatsızlıklarla ilgili...

« : 14.12.2006 16:27:52 »
Hızlı düğmeleri aç

mengu

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
ama burası çok değişmiş sizi böyle hatırlamıyordum. hayalkırıklığı yaşadım acık ama tekrar konuşmak güzel. herkese sevgiler o zaman diyemediğimi şimdi diyeyim burda olmaktan gurur duyuyorum

« Yanıtla #1 : 14.12.2006 16:40:52 »
Hızlı düğmeleri aç

mengu

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
geçersiz link neden diyor yazdığım şeyi yollamaya çalışırken

spazticaya

« Yanıtla #2 : 14.12.2006 18:16:18 »
Hızlı düğmeleri aç

mengu

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
yaa yeter artık gerçekten burdaki insaları çok seviyorum saygım var ama spaztica keşke söyleyebilsen itiraf edebilme cesaretinde bulunabilsen  kendinde. çocuk dediğin rencide ettiğin mrr da bu cesaret bu samimiyet olduğu için sana onları yazdı. yaptıkları söyledikleri anca bu kadar acık ve net olabilir bir insanın ama sen erkek gibi diyemedin evet bu site kötü uğraşayım da daha iyisini yapayım diye. üstelik senin gibi başkaları da sana bunu diyemedi . ama bunu herkez biliyor ve konuşuyordu. sadece mrr mert davrandı . bunun için en iyi dostluğu mrr yaptı sana ama bunu görmüyorsun . çünkü küçük düşünüyorsun. çevrende seni eleştiren biri varsa otur dinle rencide etme onu . asıl olgunluk üstünlük büyüklük budur . belkide yollarca bunu yapmadığın için bu  kadar kötü bir iş ve yüzüne gülen arkandan işlerine gülen insanlar oldu.mrr 11aralıkta seni ne kadar alttan aldıysada örn;[FONT="]'tamam be kanka yasima ver gitsin kafam bulanık bu aralar. sana bisey demedim ki ben, foruma bisey dedim.. sen yapmadıysan ne işgilleniyon )
ben seni de seviyom scene'i de seviyom. he pipirikli adamsın, fuckings to mrr de geç.. illaki bi bireysel kişilik davasına döndürmeyelim olayı '
[/FONT][FONT="]nolur uzatmıyalım boş boş. ben kalite yükselsin iyi bişeyler yapılsın diyorum. yanlış yerlere çekmeyin söylediklerimi.'

de dedi. ama velet diye diye onu sen sinirlendirdin. istediğine ulaştın ve onu haklıyken haksız konuma düşürdün. kırılma diye herkesin sana yaptığını mı yapsaydı  arkandan mı deseydi işi kötü aslında kıskanıyo seni diye. ben mrr'ı tanıyorum onu tanıyan herkes emrenin nasıl biri olduğunu bilir. belki de eksekliklerini gördüğünden böyle davranıyorsun ama önemli değil. herkes işiyle konuşuluyor. böyle kuru kuru lafla değil.  .sen büyüklük etseydin de diyebilseydin abi söyle bana beraber değiştirelim eleştir beni diye.
lütfen bizimle aynı görüşte olan arkadaşlarımızda açıklasın . mrr bunu söyledi diyemi günah keçisi ilan ediliyor.
. bu ne arkadaşlık ne dostluk ne samimiyet.
vazgeçmemiz gereken tek şey hakim olma duygusuyken , bunu sende görmek ve bize yaşatman bir kerelik acı yada kızgınlık değil, sevgisizlik....

[/FONT]

« Yanıtla #3 : 14.12.2006 18:33:35 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@mengu: öncelikle aramıza tekrar hoşgeldin.

mrr senin erkek arkadaşın olduğu için yazdığın yazılarda olduğunu sansan da objektif olamayacağın için lütfen bu konuda başka post atma. yine de sen bilirsin, özgür bir ortamdayız. benimki rica.

ben "mrr'nin savunulması" konseptinden bıktım artık. benim beklediğim mrr'nin hatasını kabul edip içinde "ama"lar "fakat"lar "ancak"lar geçmeyen düzgün bir özür mesajı yollaması. vigo, sen ve diğer kişilerin de mrr'ye olan sevgileriyle mrr'nin hatalarını görmezden gelme arasına bir çizgi çekmesini bekliyorum.

« Yanıtla #4 : 14.12.2006 18:35:07 »
Hızlı düğmeleri aç

mengu

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
istersen beni de  read only yapabilirsin.

« Yanıtla #5 : 14.12.2006 18:37:48 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
?? :) şaka herhalde. ciddiysen yaparım bak :p

şu ana kadar forumda kimsenin user accountlarıyla elleşmedim. bir an postu atanı başkasıyla karıştırmış olmayasın? :)

« Yanıtla #6 : 14.12.2006 18:51:13 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
ben de bu konunun bu kadar uzamasından, elime sürekli yapışıp gitmemesinden ve oluşan gerilimden çok rahatsızım. lakin mesele benim ona 'velet' demem değil ki. onca yazılan ortada, editlenenler, silinenler de yeterince iz bıraktı forumda da, insanlarda da. 10 yaş küçük olması da velet kelimesini doğurmaz, genel tavrı, davranış ve hitabet biçimi böyle tanımlamama yol açtı. ama velet kelimesiyle 'senin gibi salaklar' ifadesi arasında biraz -hatta bayağı- fark var. ben kimseye durup duruken fuckings de geçmem; bunun benim dilimde suratına karşı sittir git demekten farkı yoktur ve ilişkilerimde bir insana bunu diyebilmem için bayağı sinirlendirmiş olması gerekir.

kaldı ki forumda şu anda kimse read-only değildir. mrr'nin çıkışlarına kadar da kimse üzerinde böyle yaptırım uygulamadık, onda da yapma sebeplerimizi düşünmeni öneririm.
« Son Düzenleme: 14.12.2006 18:54:11 Gönderen: spaztica »

« Yanıtla #7 : 14.12.2006 20:20:41 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
valla su mesaji yazmak cok zor.

Oncelikle guzel insan Mengu hosgeldin. bizi adada iki hafta besledin buyuttun. Resmen benim gozumde kucuk kiz kardes noktasina yukseldin (sakin bunu yas ile ilgili kucuk gorme ifadesi falan gibi algilama :) ) Seni burada gormekten cok cok mutlu oldum. Zaten birazda bu yuzden bu mesaji yazmaya karar verdim (normalde bu olayin kesin olarak disinda kalmaya kararliydim).hatta ilk mesajlarini okurken de bak aferim Menguye ne de guzel yazmis, uslubu da ne de guzel tutturmus falan diye dusundum.

Sonra tam olarak anlamadigim bi noktada sen de uslup sertlestirdin (mrr'da da boyle olmustu). Abi sizin evin orda baz istasyonu/manyetik alan falan mi var:) yani inan bana butun samimiyetimle soyluyorum, her iki threadde de ikinizin postlarinda da konusmanin genel akisinin disinda bi sertlesme olmus gibi algiliyorum ben okuduklarimdan. Bunda tabi ki text ortaminin ifadeyi kisitlamasi da suclu herhalde.

--------------------

Simdi hem mengu hem mrr ikinizde beni dinleyin.... ikinizle de cok yakin zaman gecirdik ve benim icin cok degerli oldugunuzu bilmenizi isterim. yalnizca scener olarak degil insan olarak. Lakin bu postta daha cok konuyu scenerlik ve uretim tarafinda tutacagim.

Acikcasi ben de cogu zaman insanlari "kismen" yaptiklari islere gore degerlendiririm ve bu acidan siz ikiniz hayatta beni en olumlu yonde sasirtan insanlar arasindasiniz. Sizi ilk tanidigimda "Alla alla adamlara bak ne guzel zirt pirt yeni biseyler uretiyolar" seklinde dusunmustum. Ozellikle Nightshiftten sonraki donemde daha cok urununuzu gorme sansim oldugu icin de mutluyum.

Her ikinizde de benim Turkiyede gormeye alisik olmadigim olcude bir "kendi kendine bi projeye niyetlenip baslatma ve yurutup bitirme" gucu/egilimi var. Sadece bu bile sizi tr-scene acisindan cok ozel kiliyor benim gozumde. Cunku ben gercekten birilerinin bir isi baslatip bitirebilmelerine cok cok saygi duyuyorum.

------

Sizlerin de bana belli olcude saygi ve sevgi beslediginizi biliyorum. Bu bilgiye dayanarak size arkadasca birkac tespitte bulunmak istiyorum. Lutfen bunu ders veriyormusum gibi algilamayin. Simdi soyleyeceklerimi sizi gercekten sevdigim ve onemsedigim icin soyluyorum

Elestiri sanatinda cok cok hassas bir olay var:
- urunleri elestirebiliriz
- aksiyonlari (davranislari veya sarfedilen cumleleri) elestirebiliriz
- kisileri elestirebiliriz

Bunlardan ilk ikisini yapmak bir kisiye iyilik yapmaktir. Ucuncuyu yapmadigimiz muddetce... Ilk ikisini yapip ucuncuyu yapmadigimiz zaman kisilerin yanlis yapabilecegini ama ileride dogrusunu yapacaklarini umdugumuzu gostermis oluruz. bu daha insancil ve hosgorulu yaklasim olur

Bunun yaninda kisinin kendisini elestirmedigimizi o kisiye acik acik belli etmedigimiz zaman ilk iki alandaki elestiriler de genelde hedefine ulasamaz. cunku karsimizdaki kiside otomatik olarak kendini savunma mekanizmasini tetiklemis oluruz. kisi bi kere o kalkani acti mi cogu zaman ilk iki alandaki elestirileri de dinlemez.

Dolaysiyla bir isi /davranisi elestirirken kisiyi elestirmedigimizi "uslubumuzla" acik acik ortaya koymamiz, gercekten samimiyetle karsimizdakinin ilerde bazi seyleri duzeltmesini istiyorsak cok onemli.

Bence ikinci onemli nokta da elestirdigimiz seyle ilgili begendigimiz yonleri ve begenmedigimiz yonleri birlikte siralamak. Bu bence cogu zaman goz ardi ettigimiz bir nokta. Bir seyi yaratan kisiler genelde yaptiklari urune dair feedback alirken arada bir neyi dogru yaptiklarini da duymak ister. Onalar sadace yanlis buldugumuz seyleri soylememiz, ve bunun disinda kalanlari dogru buldugumuzu varsaymalarini beklememiz biraz haksizlik olur.

Son olarak urunleri ve davranislari degerlendirirken yapan kisinin icinde bulundugu durumu ve sahip oldugu background'u da hesaba katmamiz gerekiyor. Snirim bu en zor olani. Yani empati denilen sey. Ben birilerini elestirirken kendimi cogu zaman "abi ben olsam soyle yapardim" derken buluyorum. Bu direk yanlis. o kisi ben degil. farkli kosullari ve gecmisi olabilir ve ben onun gecmisini ve kosullarini asla tam olarak bilemem. En azindan kendimi onlarin yerine koymaya calismali ve elestirilerimde bununla ilgili marjin birakmaliyim
------

Cogu zaman bu bahsettigim konulari bilmemize ragmen elestirilerimize yansitamiyoruz. Cogu zaman bir urunu elestirmeye basliyoruz. derken biraz sonra bir de bakmisiz yapani kisi olarak elestirmeye baslamisiz.

Bir Kisiyi elestirmeye basladigimizda ona "senin bundan sonra da dogru yapma sansin oldugunu gormuyorum. Hayatinin sonuna kadar sen yalnissin" demis oluyoruz. Ondan umidimizi kestigimizi bundan sonra aziyla kus tutsa gozumuze giremeyecegini soylemis oluyoruz. Cunku kisi o demek. kisi yaptiklariyla yapacaklariyla bir butun. Dolayisiyla kisiyi elestirirken aslinda cok genis kapsamli bir butunu elestiriyoruz.

------

Mrr ile Spaztica arasindaki olay beni de cok uzdu. Cunku onlar tam bu mesajlari atarlarken ben online idim. Hatta cok kritik bi zamanlama farkiyla belki de boyle bir olayin olmasini engelleyebilirdim.

Mrr uslubunda tam olarak kisi urun ayrimini tam oturtamamakla beraber, aslinda urunu elsetirerek baslamisti. Bence mrr'in ilk 3-4 mesajindaki hedefi gercekten de urun (yani bu forumdu). Fakat text ortaminda alaycilik olarak algilanabilen bir kac kelime, bir kac "biz" yerine "siz", birkac yerdeki "scene'i kendisini icinde saymadan elestirme" olarak algilanabilen ifade Spazticanin (ve tech freak, ref gibi diger kisilerin) algisini rahatsiz etmeye yetti. O mesajlarda uc bes kelime yeniden editlenebilse belki ortam hic bu kadar gerilmeyecekti

Ben tam bunu farkedip focusu yeniden urune toplamaya calisirken benim mesajim yayinlanmadan mrr uslubunu daha da sertlestirdi. tam hay allah derken Spaz cevap verdi. Aman demeye kalmadan direk karsilikli atismaya dondu.

Ki ozellikle karsilikli atisma noktasindan itibaren ben maalesef Mrr'in urun ustundeki focusu tamamen kaybedip %100 Spazticayi elestirmeye basladigini dusunuyorum. Mengu'nun de bahsettigi "hakli iken haksiz duruma dusme" noktasi iste bu nokta.

Spaztica forumla ilgili elestirilere cevap verirken kullandigi hazir paketin kendisini nasil kisitladigini aciklamaya calisti. Bunu maalesef hem Mengu hem Mrr, Spaztica forumun hatalarini kabul etmiyor gibi algilamislar gordugum kadariyla.

Hele uslup sertlestikten sonra Mrr maalesef Spaz hakinda demedigini birakmamissin abi. Yani samimiyetle soyluyorum ben bi forum admini olsam ve birisi bana senin Spaza soyledigin seyleri soylese, ben direk banlarim baskalarinin ne dedigini de dinlemem. Spaz bu konuda bence hayli acik davranmis bile.
-----

Yalniz bu noktadan itibaren hakikaten Mrr'in haketmedigini dusundugum olaylarda oldu. Bunlar Mrr'i tanimayan insanlarin Mrr'in psikolojisi, kariyeri, tasarimciligi vs hakkinda gercekten talihsiz aciklamalar yapmalariydi.

Sunu acik secik soyleyeyim. Mrr'a tasarimcilik konusunda Turkiye'de "senin daha gitmen gereken cooook yol var" diyecek pek adam yok.

Bunu isteyenle gunlerce tartisabilirim ve inanin o tartismayi kazanirim.

---------

Bu olay gercekten cok uzucu. Mrr ve Mengu'nun buralarda yazilanlari okudukca nasil uzulduklerini biliyorum. Butun bunlar en bastaki uc dort mesajda birkac cumle degistirilse hic olmayacak seylerdi.

Yine de bazen hayat iki kisiyi oyle bir karsi karsiya getiriyor ki, ikisi de kendi ekseninde cok haksiz olmasa bile birbirlerine karsi catisma durumunda kalip her ikisi de haketmedikleri bir deneyimden gecebiliyor.

Bu daha once de sevdigim scenerlar arasinda oldu. Yine oluyor.

Isin kotusu boyle zamanlarda sinirler bir kere gerildi mi, taraflar birbirlerine oyle agir laflar ediyorlar ki, bir daha ilskilerin duzelme imkani kalmiyor. bu biraz da sanirim bizdeki "vurdum kapiyi ciktim abi" kulturunden geliyor.

Nedense bizim kulturumuzde kapiyi vurup cikmak kalip problemi cozmekten "daha yigitce" bir davranis.
-------

En azindan taraflardan ricam lutfen birbirinize cok agir kirici laflar etmemeye calisin. Ben burda birinizin digerine ettigi agir bir cumleyi okurken bile karnima agrilar girip icim buruluyor. bu deneyimi asagi yukari buradaki herkesin yasadigina da eminim.

« Yanıtla #8 : 15.12.2006 00:00:09 »
Hızlı düğmeleri aç

CaiSSoN

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Alıntı yapılan: nightlord
Sunu acik secik soyleyeyim. Mrr'a tasarimcilik konusunda Turkiye'de "senin daha gitmen gereken cooook yol var" diyecek pek adam yok.
Bunu isteyenle gunlerce tartisabilirim ve inanin o tartismayi kazanirim.

Selam Nightlord. Senle uzun zamandır tanışmayı istiyordum ama malesef tanışma fırsatımız olmadı. Kısmet bugüneymiş :)

Madem benim yazdığım bir nokta için yorum yapmışsın, ben de kendimce cevap niteliğinde 1-2 şey yazmak isterim.

Benim onu yazmamdaki sebep şuydu: Bir insan ne kadar iyi olursa olsun, ne kadar kaliteli işler yaparsa yapsın; ne zaman ki üslubunu değiştirerek bazı şeyler yazmaya başlar; işte o zaman o yazdıklarından ötürü, ortada ne işleri kalır, ne de o işlerin kalitesiyle ismi kalır. çirkin birşeye dönüşür.

Orada anlatmak istediğim MRR arkadaşımızın maalesef yazmış olduğu şeyler, işlerinin önüne geçerek onları kararttı. Kendisinin "baştansavma iş ve kişileri kabullenemiyorum" ve "ben tasarımcıyım" demesi beni o yoruma yazmaya itmişti. Dediğim üzere, ben sadece yazılanları okuyup oradaki üslupdan yola çıkarak o tarz bir yorumda bulundum.çünkü daha önce de belirttiğim gibi biz label yapıştırmayı seven bir milletiz ve ben kişisel olarak label'ların başkaları tarafından insanlara yakıştırılmasını savunuyorum. Ben kendim için ne okuldayken, ne de iş hayatındayken "şöyleyim böyleyim, şöyle yaparım, böyle tasarlarım" demedim. demeyi de düşünmüyorum. "Elimden geleni yaparım" demek benim için daha uygun geliyor. Ama neticede neye kapasitem olup neye olmadığının da bilincindeyim. O yüzden her geçen gün yeni şeyler öğrenmeye gayret edip ilerlemeye çalışıyorum.

Tamam bir insanın kendisiyle övünüp kendisini lanse etmesi güzel ama bana pek uymayan birşey bu. bunu değerlendirirken "birşey yapamıyorsun" ya da "özgüven eksikliğin var" veya "senin de gitmen gereken çoook yol var daha" diyebilirsin. Açıkçası hiç de gocunmam. Tam tersine hoşuma gider, daha iyi olmak için bu beni kamçılar... çünkü herkesin her zaman herşeyi en iyi şekilde yapmak istemesi gibi; her zaman da yanlış yapması, eksik olması çok doğal ve olasıdır kanımca...

Burdaki arkadaşların birbirine sahip çıkması, koruması, savunması, saygı göstermesi çok güzel, çok hoş birşey. Ben de sevdiğim insanlar için, arkadaşlarım için hatta tanımadığım kişiler için bile savunma yapabilirim ya da gördüğüm yanlış birşey varsa onu yazabilirim. Zaten görüldüğü üzere aradaki arkadaşlık, iyi niyet ve samimiyet bu ortamı yaratıyor...

Neticede friendship rulez! :) diyerek yazımı bitiriyorum...

« Yanıtla #9 : 15.12.2006 01:11:41 »
Hızlı düğmeleri aç

ref

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Ben konu edilen mesajı mrr'ın forumun orta yerine yazdığını düşünürek atmıştım. Neyse sonuçta sen haksız, ben haksız, herkes haksız, yanlış anlaşılmalar üst üste binmiş hep. umarım nightshift'te buluşur barışırız. Mrr da gelsin ama, öyle bıraktım kaçtım, bidaha n.h size stop-motion demesin.

Hepimizin ruh hali değişiklik gösteriyor, bazen süperiz bazen gıcık. Zaten ufak bir kaçıklık olmasa code, demo, intro, scene diye bağırıp kolumuzun altında eski(!) makineler gezermiyiz? :p