Gönderen Konu: Plazma #3  (Okunma sayısı 19637 defa)

Plazma #3

« Yanıtla #30 : 11.01.2007 00:27:57 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Plazma'nın sonuna neden üzüldüğümü yarıda bırakmışım. Sebep kısaca şu. Plazma bundan 10-15 sene sonra yeni scene'e giren biri için bugünkü ortamı anlatacak bir ansiklopedi olacaktı. 2 sayıda kaldı. ışte buna üzüldüm.

Plazma #3

« Yanıtla #31 : 11.01.2007 00:48:14 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
herkes şunu sorsun kendine :
"ben scene için ne yaptım"
yada
"bugün tr scene'i için ne yaptım" ?

ya benim harbiden artık taakatim kalmadı... yaşım ilerledi pilim de bitiyor... herkes te bi miskinlik, bezginlik... ya tamam ben demiyorum ki her dakka süper demo release edilsin...

sürekli başkalarından bi beklenti var.

şu forumda 280 küsür kişi var, commodore.gen.tr 'de 100'e yakın...
hadi ortalama alalım 200 kişi olsun kemik... bu 200 kişi partilere aksın, yağsın, etrafta demoscene'den bahsetsin, bişiler yapsın.

hadi millet plazma için yazı yazmadı. ya peki sağdan soldan çeviride mi yapamadı?

deminki postumda bişi unutmuştum,
evet sorun out-fit diil, eksik yazmışım ( aslında soru da neyse )

o gün meetingde, ısrarla şunu savunmuştum,
"önemli olan düzeli, her ay çıkması"....

text i de şundan savunmuştum, eğer, saf text olursa, editorial bi zorluk olmicak, o ay kim müsaitse, şak diye yazıları bi folder altına koyar ve zipler, sonra da yeni sayı çıkmış olur. keza, eğer o ay 1 tane yazı varsa, sorun olmaz, tek yazı olarakda olsa dergi çıkar. bunu anlatmak istedim.

eğer gerçek bi disk-mag gibi bi olay olursa, mag'deki sectionları doldurmak lazım, adam gibi oturup editorial işlerle uraşmak lazım buda sıkıntı olacak demiştim...

Plazma #3

« Yanıtla #32 : 11.01.2007 00:57:23 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@vigo: son bir noktayı bilmende fayda var. bunu plazma'ya editör olana kadar ben de bilmiyordum. aslında plazma plain text bir magazin. evet 3-5 style olayı olabilir ama bunu söylememin nedeni bir editörünün olmaması. yani normal plain text bir magazinin editöryeliyle plazmanın %1-2'lik bir farkı var. bir de keşke derdimiz "editöryel işlerle uğraşmak" olsaydı. keşke geçen sayıda hydrogen'in durduğu gibi benim de hayat akışımın 3-5 günü (belki daha fazlası) donsaydı. ama yazı gelmedi. bunda da "suçlu" diye birşey yok. insanlar yazmadı, dergi çıkmadı. aslında üzücü olmasının yanı sıra coderlar için gayet düz mantık.

if (numOfArticles < expectedNumOfArticles)
      exit(-1);

program burda biter... ben spritus, dechiper, anesthetic, flexi, diğer Resident memberları, hydrogen ve yazı yazan herkese teşekkür edip bu güzel girişimi ilerde tozlanacak rafıma kaldırıyorum. Yıllar sonra ara ara tozunu üfler üfler yeniden okurum.

Plazma #3

« Yanıtla #33 : 11.01.2007 01:11:45 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
elimde 1 amiga demo takdiri ve 2 tane gp2x konulu yazi mevcut.. belirli araliklarla acip iclerine bisiler ekledigim/degistirdigim icin son ana kadar beklemeyi tercih etmistim.. belki son ani bekleyen baskalari da vardir, erkenden rafa kaldirmasak?

yine hydrogen anlatmisti 7d6'da (simdi dusundumde az zamanda amma cok anlatmis bana sagolsun);
c64'de bir mag cikartiyormus biri, her ay duzenli.. eski oyunlarin reviewlerini yaziyormus, bu iyi bu kotu felan gibi.. yanlis hatirlamiyorsam icinde chartlarda varmis.. adam inatla, duzenli bir sekilde, aksatmadan dergi cikartmis ve sonrasinda insanlar bu dergide yer alabilmek adina birseyler uretmeye/yazmaya baslamislar.. onun sayesinde c64 scene'i daha da canlanmisti gibi bir ifade kullandigini hatirliyorum..

Plazma #3

« Yanıtla #34 : 11.01.2007 01:17:11 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
O dergi Game Over(view)

Ve icinde hic eski oyun yok. sadece ve sadece o ay cikan yeni oyunlari (ne kadar kotu olurlarsa olsunlar) degerlendiren bir dergi. Yanlis bilgi olmasin diye duzeltiyorum. 35 sayidir cikiyor her ay

Plazma #3

« Yanıtla #35 : 11.01.2007 01:19:21 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
evet söz konusu olan ALIH'in (A Life In Hell) çıkardığı GameOver(view) magazini ve söylenenler birebir doğru. ALIH her sayıda "ne yazık ki bu sayıda da beklenen oyunlar listesinde bir değişiklik olmadı, hadi arkadaşlar listeyi update etmemde bana yardım edin" diyerek scenerlara projelerini bitirmelerinde gaz veriyor. Nightlord'un da 2 projesi bunlara dahil.

Plazma #3

« Yanıtla #36 : 11.01.2007 01:34:36 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
peki bunu denesek mi acaba?

yani sadece bir yaziysa bir yazilik da olsa dergi ciksa. ornegin duzenli olarak her ayin 5'inde dergi cikiyor olsa, insanlar daha mi ilgi gosterir? (bence gosterir)

mesela su an eldeki yazilarda plazma 3 ciksa.. sonrasinda subat 5.. sonra mart 5 (nightshift sonrasi report'lari insanlar bloglarina yazsinlar onu karsi degilim, ama o yazinin bir kopyasini da dergiye gonderseler iyi yazi olur?)

vigo'nun dedigi gibi scene konulu olmak zorunda da degil yazilar.. tdsn vardi bilirsiniz, text dergi.. onda yayinlanan yazilarin cogu geyikti ve yeni sayiyi beklerdik heyecanla.. tdsn eger nette hala varsa link versek, plazma 4'e boyle anilarinizi yazin en azindan (blog'a yazdiklarinizda olur) desek?

Plazma #3

« Yanıtla #37 : 11.01.2007 01:37:38 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
tamam; işin PR'ı demo kadar önemlidir, eğer kendimizi tanıtmak istiyorsak. peki bu anlamda ne yapıldı plazma girişimi olarak? plazma'yı bir dergiye sunalım, cd'lerinde çoğaltsınlar, yaysınlar demiştim. böyle birşey olmadı. evet, benzeri pr çalışmaları da olmalıydı da. ben sadece bu olay bizi yıldırmasın, hatta eskisinden daha da fazla üretelim. ama ilk hedefimiz dergi çıkartmak olmamalı, demoscene iseysek demo üretmeye odaklanmamız kadar doğal ne olabilir?

vigo, kabul ediyorum, sen bir hayli uğraşıyorsun, dergilere yazıyorsun, site yapıyorsun, demo kasıyorsun arada, bir sürü yabancı insanla da temasını devam ettiriyorsun. ama senin istisnai bir kişilik olduğunu düşünüyorum. sonuçta buradaki hemen herkes -en azından yaşca büyük olanlar- tüm gününü ekmeğini kazanmaya ayırmak durumunda. onun dışında kalan 5-6 saati oluyor insanın, evine, hobilerine ve genel yaşamına ayırabileceği. bu sürede hem demo kasmak, hem yazı yazmak gerektiğinde bence öncelik demo üretmekte olmalı. ama bu demek değil ki, vakti olan ikisini de yapmasın. bu forumda sessiz olan, demo kodlamayan birçok insan var. bu insanların da katılım sağlaması, hatta demo yapmayan insanların yazı yazması, yorum vermesi, değerlendirmesi gerek. konuşanı konuşturmaya çalışmak gereksiz, nightlord'a bakın, eleman m$ falan demeden orada oturdu nasıl da güzel yazılar hazırladı. ama bunun tersi insan, toplumumuzda daha çok. bırakın yazı yazmayı,yorum yapmayı, yazılanı okuma zahmetine bile katlanmıyor. bu biraz da içinde bulunduğumuz ortamın sorunu; tembellik, üretmeme, yorum yapmama, fikir beyan etmeme.

bu forum, aşağı yukarı 5 senedir var, hatta daha da fazla... öyle dönemler oldu ki 1 aydan uzun sürelerde kimse mesaj bile yazmadı. ama kapatmamaya kararlıydım; ne olursa olsun açık kalacaktı bu ortam. bütçesel zor zamanlarımda bile hosting ücretini fazla düşünmeden yatırdığım olmuştur. şu anda burada kayıtlı 280+ üye varsa, bu ısrarın sonucudur bunlar. her girdiğimde göz ucuyla yeni kim gelmiş diye bakarım. ortam gelişiyor mu, ilgilenen insanlar var mı, bunları söyler bana oradaki rakam. ne zaman burada muhabbetler arttıysa, parti öncesi ve sonrası mutlaka 10-20 kişi kaydoluyor siteye. sonradan devam edenler oluyor mu? olabilir, olmayabilir de. ama bizim işimiz olmayanlara değil, olanlara bakmak. bu yüzden olumsuzluktan ziyade olumluya bakmak, daha demo üretmek, daha sık görüşmek, mümkün olduğunca çok bilgiyi paylaşmak, insanlara tohum ekmek gerekiyor derim kendi kendime. plasma bitti mi? hadi yenisini yapalım o zaman. belki biraz daha özveriyle, belki biraz daha ilgiyle. elbet bu maya bu gölde tutacak, ha öyler, ha böyle.

beni demoscene'de etkileyen neydi biliyor musunuz? kimsenin yapamadığı, bol atraksiyonlu şeyleri yapabilme heyecanı. farklı birşeyler üretip bunun takdirini görmek. kazanç kaygısı olmadan, içindekini ortaya çıkartma yolunda bilgisayarı kullanmak. yapılabilenleri daha uç noktaya taşımak, sınıralrı zorlamak. benim için demoscene biraz da bunları ortaya koyar. haliyle bu yüzden plasma'nın kendine has dilinde gerçek bir diskmag olmasını savunmuşumdur. ama bunun için gereken bir editör/compiler'dır. Her seferinde oturup baştan kod yapar gibi diskmag yaratmak anlamsız bir zahmettir. zaten bu gibi anlamsızlıkları defalarca tekrar etmemek için coder olunur, yanılıyor muyum? coder, en tembel kişidir ve yaptığını tekrar etmemek için kod yazar. :) haliyle diskmag yapısal bir eksiklik yüzünden sorumlularına bir yük getirdi sanırım. ama bu da yazı yazılmamasının açıklaması, sebebi ya da bahanesi olamaz.

Plazma #3

« Yanıtla #38 : 11.01.2007 01:40:03 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Abi o dergi Gameover(view) (tabi ben yazımı yazana kadar yazdılar bunu :)) . Açıkcası manyak bir dergi cidden periyotları çoğu zaman tutturuyor tutturamadığında da çok gecikmiyor. Yazılarını okumasıda eğlenceli. Oynamadığım ve oynamayacağım oyunlar hakkında bu yazıları okumamın sebebide bu :).

Plazma için üzülüyorum, şöyle keyifle okuyacağım bir dergimiz olsun istiyorum. Türkçe düzgün bir bilgisayar yayını istiyorum. Çok şey istemiyorum ama yok işte.

Gönül ister ki bizdende Savage gibi lokal magler çıksın içindeki bir iki ingilizce yazıya rağmen millet ilgi göstersin. Baksın. ısterim ki sadece biz yazmayalım hatta plazma'ya yazı yazmayı sadece kafama estiğinde, içimden geldiğinde yapayım, her sayıda içerik dolsun diye o sıralarda elimde var olan ve yazabileceğim herşeyi haldır haldır yazmayayım. Başkaları 1'er ikişer yazsın, içlerinden gelerek. Her sayıda farklı kişiler yazsın vs. Herkesin istediği tarzda şeyler.

Bu noktadan sonra iki şey olabilir mag konusunda;
1-) Bir veya bir grup cengaver çıkar plazmayı üstlenirler ve çekirdek kadroyu oluşturup 2-3 ayda bir bile olsa bir düzene oturtup her ay çıkmasını garantilerler. Valla iyi kötü bir outfit var. Geriye her ay dergiyi süsleyecek grafik ve müzikler ve oluşturulması gereken içerik kalıyor ki yazı gelmese bile bu çekirdek kadro minimumda dergiyi çıkartabilsin.
2-) Biri çıkacak tamamen Alih gibi eğlencesine bir mag çıkarmaya başlayacak. Text yada diskmag olacak bu dergi için bir beklenti olmadığı için çıtayı o belirleyecek ve yapabildiği kadarını yaparak götürecek. ısteyende katkıda bulunacak.

Ha zaten yakında açılacak portallar ile birçok açık kapanacak. Güzel bir db ve makale arşivi oluşacaktır. Ama yinede review üzerine kurulu birde mag'imiz olsaydı keşke demekten alamayacağım sanırım kendimi :).

Offf ben yazımı yollayamadan yeni yazılar geldi. Açıkcası ben 1 aylık periyodu kısa buluyorum. Zor olur doldurması. TDSN diyorsan ekşi sözlükte var. Aratıp bakarsan görürsün. TDSN tarzı bir dergi hoş olabilir ama ben kişisel olarak sadece bir avuç scener'a hitap eden bir dergiyi değil daha geniş bir kitleye hitap eden bir dergiyi tercih ediyorum. Ama biri tdsn tarzı birşey çıkarırsa keyifle okurum, ki plazmanın ölüm haberinden sonra açıp okudum 2 sayısını, yarın geri kalanınıda okumayı planlıyorum. Böyle işte...

dip not: Bu noktada editör için ben yaparım diyip yapamamıştım vakitsizlikten ve başka bir sebepten daha, kusura bakmayın :(. (günah çıkartıyorum işte :))

not: spaz'ın yazısı geldi şimdide yeter ama yolluyorum onu okuyunca yeniden yazarım belki bişeyler... :confused:

Edit: Spaz'ın yazıyı okudum onada cevaben bişeyler yazayım :).

Spaztica'ya katılıyorum. Yani kasan insanlardan çok kasmayanlardan birşey gelmeli. Ha onlarda umrumda değil kardeşim derse, senin benim birşeyler yapma gazımı hissetmezse ne oluyor? ış başa düşüyor. Açıkcası bilmiyorum kaldı mı hala ama üniversite hatta liseli gençler demoscene ile ilgilenmeli. Bir kitle oluşmalı. Ben küçükken böyle bir ortamın içinde olmak için neler vermezdim, acaba bugün hala benim gibi gençler var mı? Gerçi benim pek ümidim yok o konuda. Ama neyse, keşke olsalar ve tr scene'e gerekli beygir gücünü verseler. Çünkü kendi hayatımı düşününce bu tarz işlere en fazla ortaokul ve lise'de zaman ayırabilmiştim (gerçi şimdilerde oks ve öss diye beynini zikiyolar gençlerin ya birde o var).
« Son Düzenleme: 11.01.2007 01:49:38 Gönderen: Ragnor »

Plazma #3

« Yanıtla #39 : 11.01.2007 01:44:14 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
çok uzun yazılar yazıldı, çizildi. insanlar hele şu konuşmaları bir sindirsin ve kendi yorumlarını yapsın, ondan sonra bakalım plazma'nın devam etmesi, alternatiflerinin üretilmesi konusuna. bence şimdilik "proje durdu" diye bakalım. bir süre sonra devam etmesi yönünde fikirleri olanlar bunu başka bir topicde tartışırlar. ama lütfen "bir süre sonra" kuralına uyalım. örneğin bugün foruma girememiş insanlar bir anda nooluyoruz demesinler. yoksa benim de görüşlerim var paylaşmak istediğim ama şimdilik bende saklılar.

Plazma #3

« Yanıtla #40 : 11.01.2007 01:46:29 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
Turkish Demo Scene News:
http://gnostic.lryiu.com/tdsn.php

Plazma #3

« Yanıtla #41 : 11.01.2007 01:47:40 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
bir anda trajikomik birşey farkettim. plazmaya 6-7 ayda yazılmayan yazı taziye olarak 5-6 saatte geldi.

Plazma #3

« Yanıtla #42 : 11.01.2007 03:36:17 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
ya arkadaslar plazma level dergisinin cdlerinde verilmemis miydi ben mi yanlis biliyorum

Plazma #3

« Yanıtla #43 : 11.01.2007 09:13:10 »
Hızlı düğmeleri aç

esmaeild

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.kodhane.com
plazmanın reklamını biraz eksik yaptınız sanırım. bende dün okumaya başladım. pizza meeting te skate bahsetmişti. ordan aklımda kalmış. biz orda sadece 10 kişiydik. mesela tr-demoscene.info ya bir banner şeklinde koyulabilirdi. birde webten direkt açılabilir bir içerik olması daha iyi olur. zipli dosyayı indirip içini açıp dergiyi okumak şu zamanın hızına yetişemez. 10 binlerce e-book var makinem yüklü. hangisinin içine bakacağını şaşırıyorsun.
Coding Is Art.

Plazma #3

« Yanıtla #44 : 11.01.2007 09:36:43 »
Hızlı düğmeleri aç

esmaeild

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.kodhane.com
hatta şimdi işyerimde de dergiyi indireyim incelemeye devam edeyim dedim. bu başlık boyunca bütün mesajlara baktım hiçbirinde link yok. ben birşekilde bulur yine indiririmde mesele o değil. plazmanın en çok konuşulduğu başlıkta plazmanın kendisi yok.
Coding Is Art.