Gönderen Konu: CCS64 v3.0 cikti..  (Okunma sayısı 5522 defa)

CCS64 v3.0 cikti..

« : 23.05.2006 16:58:39 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
CCS64

CCS64 V3.0 (Non-BETA) has been released. The following bug-fixes and enhancements have been included since CCS64 V3.0 BETA 1.9:

BUG-FIXES:
1. C-1541 Serial Bus emulation bug has been fixed. Error23/Resource now works.
2. C-1541 Disk Loading emulation bug has been fixed. +H2K/Plush now works.
3. Recovery from the Windows Screen-Saver is performed.
4. The joystick emulation is handled within the internal Textual Menus.

ENHANCEMENTS:
1. Two new graphical screen filters have been added (which work in all graphical resolutions/modes) - Scale (based upon Scale2x) and Anti-Alias.
2. Drag-and-Drop file loading is now supported. This performs a Load (Fast) of the image file.
3. The New SID Wave-Forms are supported (slightly modified/improved).
4. ALT+SHIFT+F2 - Screen-shot of Textual Menu contents.
5. ALT+SHIFT+F3 - Toggle Warp Speed.
6. Expanded the Windows Menus, which now integrate with the internal Textual Menus.
7. Added program registration options.
8. Key repetitions now work.

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #1 : 23.05.2006 17:07:42 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Ben çıktığı günden beri kullanıyorum, gayet güzel çalışıyor. Ancak hala bir iki demonun IRQ loaderında patladığı oluyor. Vice bu konularda daha başarılı.

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #2 : 23.05.2006 17:19:23 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
rev3 rom ve jiffydos 6.01 rom ile daha ba$arili hale geliyor diyorlar..
ben sadece rev3 yaptim rom'u.. jiffdos'u bulamadim keza, link verebilecek kimse var mi?

Alıntı
Originally posted by skate@May 23 2006, 05:07 PM
Ben çıktığı günden beri kullanıyorum, gayet güzel çalışıyor. Ancak hala bir iki demonun IRQ loaderında patladığı oluyor. Vice bu konularda daha başarılı.
[post=7592]Quoted post[/post]
[/b]

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #3 : 23.05.2006 17:25:08 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
vice'ın ccs'e göre başka bir güzelliği de daha düzgün bir palete sahip olması.

not: bana "konfigre edebilirsin vsvs" demeyin işe yaramaz :)

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #4 : 23.05.2006 18:00:53 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
hmm.. demo izlemek icin vice'i mi tavsiye ediyorsunuz?
frodo vs icin nedir durum?

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #5 : 23.05.2006 19:21:08 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
frodo performans açısından ccs ve vice'ın bi hayli gerisinde. ama geliştiricileri bu emülatörü her platformda çıkarma yemini etmişler adeta. symbian, palm, linux vsvs versiyonları mevcut. ama bi h2k/plush'ı sorunsuz çalıştırabiliyor mu? hayır.

ayrıca bi ara skate/glance'in bahsini ettiği http://www.hoxs64.com/ var. bir de  farbrausch manyaklarının kodladığı 64k'lık http://www.pouet.net/prod.php?which=24547 var

tabi bunların ccs ve vice kadar verimli olduğu düşünülmesin

not : unutmadan ccs ve vice'ın "emulator detection" oyunları vardı ama pek bilgim yok. skate, hydrogen veya nightlord bu konuda birşeyler anlatabilir sanırım.

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #6 : 24.05.2006 10:08:47 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Anlatacak çok da birşey yok. CCS64'ün son versiyonu da dahil olmak üzere tüm emulatorler henüz emulasyonda Vice kadar başarılı olamadılar. CCS64'ün %99.9'a ulaştığını iddia ettiği bazı konularda kalan %0.1'lik hata payı, demo coderlarının arada sırada kullandığı paya denk gelmiş şeklinde özetleyebiliriz olayı aslında. Elbette ki CCS64'ün düzgün çalıştırdığı çok kompleks alt yapılı demolar var ancak yine de Vice hala bir adım ilerde. Ayrıca SID emulasyonu gibi konularda da Vice'ı daha başarılı buluyorum.

Bir de Vice'da yer alan ve CCS64'de yer almayan bazı donanım destekleri falan var ancak henüz CCS64'ün shareware versiyonunu kullandığım ve full versiyonda ekstra nelerin geleceğini bilmediğim için bu konularda peşin hükümlü davranmayacağım. Bir hafta içersinde satın almayı planlıyorum CCS64'ü. O zaman daha detaylı bir review yaparım foruma.

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #7 : 24.05.2006 11:33:23 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
cook sagolasin.. bende hep ccs64 ile demo izlemeye calisiyordum, vice'a geciyorum acilen.. (gerci 3.0 icin +h2k, Error23 gibi top 10 'deki demolar calisiyor artik diyor ama)

peki vice icin tips & tricks felan?

not: ccs64 icin benim revolt grubundan cikan keymaker'i kullanabilirsin, yani satin almadan once denemek amaci ile tabi ki  :rolleyes:

Alıntı
Originally posted by skate@May 24 2006, 10:08 AM
Anlatacak çok da birşey yok. CCS64'ün son versiyonu da dahil olmak üzere tüm emulatorler henüz emulasyonda Vice kadar başarılı olamadılar. CCS64'ün %99.9'a ulaştığını iddia ettiği bazı konularda kalan %0.1'lik hata payı, demo coderlarının arada sırada kullandığı paya denk gelmiş şeklinde özetleyebiliriz olayı aslında. Elbette ki CCS64'ün düzgün çalıştırdığı çok kompleks alt yapılı demolar var ancak yine de Vice hala bir adım ilerde. Ayrıca SID emulasyonu gibi konularda da Vice'ı daha başarılı buluyorum.

Bir de Vice'da yer alan ve CCS64'de yer almayan bazı donanım destekleri falan var ancak henüz CCS64'ün shareware versiyonunu kullandığım ve full versiyonda ekstra nelerin geleceğini bilmediğim için bu konularda peşin hükümlü davranmayacağım. Bir hafta içersinde satın almayı planlıyorum CCS64'ü. O zaman daha detaylı bir review yaparım foruma.
[post=7605]Quoted post[/post]
[/b]

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #8 : 24.05.2006 11:36:14 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
vice rulez.

vice www

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #9 : 24.05.2006 12:06:22 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Vice'ın özelliklerini tek tek saymak zor ama "tips&tricks" dersen en çok "True Drive Emulation" özelliğine dikkat çekmek isterim. Bu seçenek tickli olduğu sürece herşey normal c64 gibi çalışacaktır. Ancak bu özellik kapandığında birçok loader çalışmaz hale gelirken bir taraftan da harddiski serbestçe kullanabilmek gibi hoş bir durum ortaya çıkıyor. PRG dosyalarını doğrudan yükleyebilmenin yanı sıra load"$",8 ile harddiskin directorysini alabiliyorsun. Ayrıca monitör'ü (makine dili editörü) kullanırken ,8 yerine ,0 ile (yanılmıyorsam 0 idi) kaydettiğin dosyalar doğrudan harddiske kaydediliyor.

Benim Vice'da hasta olduğum diğer özellikler (elbette ki bunların bir kısmı diğer emulatorlerde de var) REU, IDE64, RR-Net, RS-232, 1531 Mouse Emulation, Emulation Identification özellikleridir.

Bir diğer gelişmiş özelliği ise standart snapshot özelliklerinin yanı sıra history recording yapılabilmesidir.

Cartridge desteğine gelince, birçok ünlü cartridge'in templateleri yer aldığı gibi herhangi bir CRT imageini de kolayca attach edip kullanabiliyorsunuz Vice'da.

VIC ve SID konusuna değinmeye bile gerek yok. Bunlar zaten Vice'ı Vice yapan şeyler. Çok detaylı ve hemen hemen eksiksiz bir emulasyona sahip.

Benim beğendiğim özelliklerden biri de tüm ROM'ların değiştirilebilmesi. Kernel, Basic ROMlarından 1541, 1541-II, 1571 v.s. tüm ROMlar değiştirilebiliyor. Ayrıca RAM'in de resetlendiğinde hangi patternle doldurulacağı oldukça esnek bir şekilde ayarlanabiliyor.

CCS64'le kıyaslayacak olursak Vice'ın kullanım kolaylıklarından biri de menü sistemi. CCS64'de commodore ekranının içine sokulmuş menü sisteminin bazı avantajları olsa da (full-screen mode'da kullanım kolaylığı gibi) ben Vice'ın standart Window menülerini tercih ediyorum. CCS64'de yer alan Window menüleri emulasyonla ilgili ayarlar içermiyor.

Bunlar ilk aklıma gelenler. Elbette ki çok daha fazlası var. Yine de CCS64'de de bu özelliklerin birçoğu eklendi son versiyonlarda ve o da gayet iyi bir versiyona geldi. Bakarsınız ilerde Vice'ı geçer. Ama şimdilik Vice avantajını koruyor.

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #10 : 24.05.2006 12:21:41 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
u$enmeden uzun uzun cevap yazdigin icin te$ekkur ederim..

aslinda bunu toparlayip, plasma #3 'de yayinlasan :)

Alıntı
Originally posted by skate@May 24 2006, 12:06 PM
...
Bunlar ilk aklıma gelenler. Elbette ki çok daha fazlası var. Yine de CCS64'de de bu özelliklerin birçoğu eklendi son versiyonlarda ve o da gayet iyi bir versiyona geldi. Bakarsınız ilerde Vice'ı geçer. Ama şimdilik Vice avantajını koruyor.
[post=7608]Quoted post[/post]
[/b]

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #11 : 24.05.2006 13:49:15 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Mantıklı bir fikir ama öncelikle CCS64'ün full versiyonunu incelemem lazım. Kırmayı da düşünmüyorum, satın alıcam.

Edit: Bir de reviewı tek başıma yapmam yeterli olmaz bence. Bir grafiker ve bir müzisyene de danışmak lazım.

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #12 : 24.05.2006 13:50:29 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
ben şahsen vice'ın ccs'e göre kesin bir üstünlüğü olduğunu düşünmüyorum. vice'ın (true drive emulation'a rağmen) çakılıp da ccs'in çatır çatır çalıştırdığı çok demo gördüm. bu yüzden birinde çalışmayan demoyu diğerinde denemek en mantıklısı.

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #13 : 24.05.2006 13:59:08 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Bunlara karsin ccs64'un avantaji ise, gene menusudur. Eger kucaginiza sadece klavyeyi alip, mousela hic ugrasmayip, yatarak demo izlemek istiyorsaniz, ccs64 cok rahat ve keyiflidir. Viceda illa mousela ugrasmaniz gerekir. Hepsini salayip gercek c64 kullanmak en keyiflisidir. Ama neyse girmeyeyim ona.

Bir de ccs64'un full screen modu c64 ekranina daha yakindir, vice'da full screen'i duzgun ayarlayayim derken, ekran uzar, kisalir, border kaybolup durur. Gene menuler kayboldugundan dolayi her demodan sonra, yayildiginiz yerden kalkarak, muhasebe yazilimcisi moduna gecip, yok minimize, attach detach gibi sacmaliklarla ugrasirsiniz.
Full screen'de ccs64 daha sorunsuzdur.

Vice emulasyonda cok bariz bir fark olmasa da daha iyi. Ancak ikisinde de bir smooth scroll'u duzgun izleyemezsiniz. C64'de yag gibi kayan en basit bir 1x1 scroll, vice'da peryodik olarak takilir. Ccs64 full screende daha az takilir (ancak gene takilir)

Palet konusunda, ikisinin paletleri de ayarlanabiliyor. Internette en iyi palet seceneklerini bulabilirsiniz. Ben her iki emulatorde de palet sorunu yasamiyorum.
Grafik konusunda, iki emulator de rezalettir. Hic bir c64 grafigi emulatorde duzgun gorunmes. Pal emulation felan cozum degildir. Gercek c64 ve 1084 veya 1903 tek cozum. Gene de ccs64'un full screen secenegi, daha orantilidir.

Muzik konusunda, Vice, sidplay'den bile daha basarili. (Sid play hala tarih oncesinden kalma bir ilkellikte, sid tipini bile degistirdiginizde muzik bastan basliyor hala ) Ancak old sid emulasyonu, new sid'e gore zayif. Ccs64'de muzik de eskisinden daha iyi. Ancak gene muzikleri gercek c64'de dinlemenizi tavsiye edecegim. Gercek c64 cd kalitesiyse, emulator, radyodan, eski parcalarin uzerine 18'nci kayit kaset kalitesidir.

CCS64 v3.0 cikti..

« Yanıtla #14 : 24.05.2006 14:34:10 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
hardsid nasi peki? gerci 100 kusur euro'ya komple c64 seti almak daha mantikli :)

ve software olarak sid dinlemek icin ne kullanalim? ne oneriyorsunuz?

Alıntı
Originally posted by Hydrogen@May 24 2006, 01:59 PM
Muzik konusunda, Vice, sidplay'den bile daha basarili. (Sid play hala tarih oncesinden kalma bir ilkellikte, sid tipini bile degistirdiginizde muzik bastan basliyor hala ) Ancak old sid emulasyonu, new sid'e gore zayif. Ccs64'de muzik de eskisinden daha iyi. Ancak gene muzikleri gercek c64'de dinlemenizi tavsiye edecegim. Gercek c64 cd kalitesiyse, emulator, radyodan, eski parcalarin uzerine 18'nci kayit kaset kalitesidir.
[post=7612]Quoted post[/post]
[/b]