Gönderen Konu: SLOT EXPANDER  (Okunma sayısı 6638 defa)

SLOT EXPANDER

« : 14.03.2006 20:20:18 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar C64 için 3'lü veya 4'lü SLOT EXPANDER yapıp satmayı düşünüyoruz. Fakat önceden piyasa araştırması yapmamız gerekiyor. Kaç kişi almak ister, 3 veya 4 slot gibi konularda kesin bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Gerekli maliyetide hesapladıktan sonra ve eğer yeterince istek olursa 7D6'da satın alabileceksiniz.

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #1 : 14.03.2006 21:13:29 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ben

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #2 : 14.03.2006 22:16:09 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Hocam bu alet tam olarak neye yanar yenilir mi icilir mi bi bilgi verir misin :)

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #3 : 14.03.2006 22:33:03 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Ben de alırım tabii ki. Fiyatı uygun olursa projenize destek amacıyla birden fazla bile alabilirim. Gün olur gerekir ne de olsa :)

Bu arada bir sorum olacak. Herhangi bir switch olacak mı üzerinde? Yani çakışan kartuşlarla ilgili v.s. Üzerine MMC64, Retro Replay ve RTC takınca çalışacağını anlıyorum ama Retro Replay ve Action Replay takınca sonuç ne olacak onu merak ediyorum. Hiç mi çalışmayacak yoksa öncelikli slot mu aktif olacak?

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #4 : 14.03.2006 22:50:24 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by Bakkada@Mar 14 2006, 10:16 PM
Hocam bu alet tam olarak neye yanar yenilir mi icilir mi bi bilgi verir misin :)
[post=6031]Quoted post[/post]
[/b]

güzel bir soru :)

öncelikle bu slot expander C64'ün normalde bir kartuş bağlanabilen expansion slotuna birden fazla devre bağlanabilmesini sağlayan bir karttır.

Bununla neler yapabiliriz ?
Eğer elektronikle ilgileniyorsanız C64'e kendi tasarladığınız veya başka biryerden bulduğunuz devreleri takabilirsiniz. Mesela bir tane kartuşunuz var ve bir yerlerden C64 için eprom programlayıcı buldunuz. ıkisini aynı anda takmanız gerekiyorsa bu kart işinize yarayacaktır.

Bu kart sayesinde multi ice 6'yı ve RTC'yi aynı anda kullanabildim. Sıradaki projem C64 için eprom programlayıcı yapmak ve bunların hepsini (kartuş-rtc-eprommer vs) aynı anda kullanabilmek. (Bir başka projem ise pcb çizimi bitmiş olan 2MB ram devresi.)

Aslında MMC64 kartıda slot expander görevi görüyor.

Slot expander sayesinde-ki son slotu mmc64 tarafından kontrol edilecek şekilde olacak- MMC 64-RR-ve RTC'yi ( veya başka bir devreyi) tek bir  kart üzerinde arka arkaya takarak C64 aynı pc'deki PCI slotlar gibi görünüşe sahip olacak.

Eğer hiç bir işine yaramazsa ileride tarihi eser olarak saklayabilirsin.

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #5 : 14.03.2006 23:08:52 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
@SKATE...

Güzel bir konuya değinmişsin. istenirse slot seçimi switch üzerinden yapılabilir. Bu başlığı açmamdaki bir başka amaç slot expanderde başka ne tür özelliklere sahip olmalı öğrenmek istiyorum.

Normalde MMC64 ve RR uyumlu çalışıyor. mmc64 ile başka bir kartuşta uyumlu çalışabilir. partide mmc64 ile benim multiice 6 beraber çalıştı.

Aynı şekilde slot seçimi jumper+ufak bir eklenti ilede yapılabilir. Bu durumda hangi slotu aktif hale getirmek istiyorsan veya öncelik vermek istiyorsan o şekilde ayarlanabilir. Biraz daha karışık bir çözüm 6510'un kaset portu için kullanılan 3 bitini ufak bir devre ile kullanarak ilk açılışta default olarak bir slot ve daha sonra programla herhangi bir slotu seçmek olabilir. bu durumda işlemciden 3 adet kablonun slot expander üzerindeki slot selector devresine lehimlenmesi gerekmektedir.
Veya işlemciye hiç bulaşmadan yine ufak bir devre ile $DE00-$DFFF arasındaki bir adres kullanılarak slot seçme işlemini yapmak.

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #6 : 15.03.2006 00:38:57 »
Hızlı düğmeleri aç

jimqode

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Ben de alirim hades. :) Ayrica ben RTC de istiyorum zaten.
/*
Planet Retro - Retrocomputing News and Blogs
*/

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #7 : 15.03.2006 08:53:46 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Fiyatina gore destek olmak adina ben de alabilirim...
Maksat destek,hem tarihi eser biriktirme meraki :)

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #8 : 15.03.2006 09:17:50 »
Hızlı düğmeleri aç

datura

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Hades, 2MB Ram kart da expansion port'tan takılan bi kart mı olacak? Eğer öyleyse zaten bi adet slot expander lazım her eve:)
Hello, I'm a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #9 : 15.03.2006 10:41:38 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
bütün projelerimi expansion slota göre tasarlıyorum. bu arada 2mb ram kart doğrudan cpu tarafından kullanılmıyor. başka bir IO çipi üzerinden adresleniyor. bir tür virtual memory gibi bir şey yani. tabii ne derece kullanışlı olabilir ayrı konu. mesela disketteki tüm datayı bu ram'e at. kısa bir loader türü programla dataları gerçek yerine aktar.
kart biraz büyükçe. tahminen rtc kartı ölçülerinde 512K lık bir versiyonuda olabilir.
bakalım zaman ne gösterecek. bu arada kartların çalışma adreslerini MMC+RR ikilisine göre düzenlemem gerekecek. hele şu mmc64'üm gelsin gerisi kolay.

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #10 : 15.03.2006 12:22:06 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Hades, sana private bir mesaj atmıştım konuyla ilgili, message boxını bir kontrol et kardeşim :)

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #11 : 15.03.2006 12:40:16 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
bide mümkünse, bu kartın üzerinde default olarak reset switch olsa,
bide kartuşları taktıımız yer öyle bi yer olsaki, kartuş hiç kıpraşmasa orda... mesela ben kartuşun altına halen bi tep kasedi koymak zorunda kalıyorum...

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #12 : 15.03.2006 12:55:58 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
slot expander'e yükseltici koyacağım zaten. yani c64e taktığınızda bir ucu boşta kalmayacak. default switch de olacak.

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #13 : 16.03.2006 00:35:22 »
Hızlı düğmeleri aç

tURbO

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.bronxwhq.org
Commodore 64'um olmasada, kullanmasamda projeyi destekliyorum. elimden bisii gelirse yaparim..
   .oO bRoNX ^ zOmbie bOys! Oo.

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #14 : 16.03.2006 09:38:49 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
turbo rulez... helal kardeşim....