Gönderen Konu: SLOT EXPANDER  (Okunma sayısı 6642 defa)

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #15 : 16.03.2006 09:40:30 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
hades, keza bu ürününü go64.de ve üzerinde çalıştıım bir retroshop sitesinde de satarız hiç merak etme... sen yeterki imal et...
sana BRONX'dan ve ViGO'dan full support...

keza, parça, alet edevat almak için para lazımsa da sana destek oluruz.

hatta, bu ürünlerini hiç aklına gelmiicek yerlerde bile satabiliriz.

bimeks shoplarda, tekno-sa filan... olabilir...

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #16 : 16.03.2006 10:40:52 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Benim icin gerekli ancak piyasada olmayan hardware'lar ki bence bunlar bir cok grafikerin sorunu

C64'e pc mouse baglamaya yarayan bir kart istiyorum ve tabii ki c64'un onemli cizim programlarinin (Ki ozellikle, mci, ifli gibi modlar) bu karta destek verecek sekilde modifiye edilmesi sartiyla. Software desteksiz hardware, gercekten seyretmekten baska bir ise yaramiyor cunku.
Eger bu ozellikte bir kart uretilirse mutlaka satin alacagim. Cok faydali bir sey.
Tabi bir de 1541'i hardware olarak emule eden kart, hepimizi bozuk drive, bulunamayan disket derdinden kurtaran mukemmel bir hardware olur.

Bu ikisi ciktigi anda inanilmaz ise yarayacagi icin hemen satin alirim.

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #17 : 16.03.2006 11:17:47 »
Hızlı düğmeleri aç

jimqode

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Alıntı
Originally posted by Hydrogen@Mar 16 2006, 10:40 AM
C64'e pc mouse baglamaya yarayan bir kart istiyorum ve tabii ki c64'un onemli cizim programlarinin (Ki ozellikle, mci, ifli gibi modlar) bu karta destek verecek sekilde modifiye edilmesi sartiyla. Software desteksiz hardware, gercekten seyretmekten baska bir ise yaramiyor cunku.
Eger bu ozellikte bir kart uretilirse mutlaka satin alacagim. Cok faydali bir sey.
[post=6091]Quoted post[/post]
[/b]
Asagida Pc mouse'un C64 joystick portuna baglamaya yarayan hardware'in semalarini bulabilirsin. Bu hardware hem 1350 modunu destekliyor, hem de 1351 modunu. 1350 modunda mouse, c64'e bir joystick gibi gozukuyor. Boylece Joystick icin tasarlanmis butun programlari modifikasyonsuz kullanmak mumkun oluyor. 1351 modunda ise pc mouse'unu c64 mouse'u destekleyen programlarla kullanabiliyorsun.

Belki vaktim olursa bu hardware'den sinirli sayida uretmeyi dusunebilirim. Ya da belki HADES bu ise el atar :)

http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/doc...ouse/Mouse.html
/*
Planet Retro - Retrocomputing News and Blogs
*/

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #18 : 16.03.2006 11:56:57 »
Hızlı düğmeleri aç

aegis

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.amigaturk.com
Bu işede ben el atayım bari. :D

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #19 : 16.03.2006 13:33:25 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Pc mouse'unu baglayan hardware'in olmasi guzel, ancak 1350 mouse modunda ne kadar hassasiyetle calistigi denenmeli. Malesef bir cok cizim programinin (True paing, Gun paint, Fun patint, Draz paint vs.) mouse destegi yok. Bu destegin cikacak hardware'la verilmesi lazim. Aslinda bu butun hardware projeleri icin gecerli. Software destegi olmadigi surece anlamsizlasiyorlar. Mesela retro replay. Dogru duzgun rom bile yazilmadi bu kartus icin. Halbuki kastus cikmadan once Tass macro olacak, grafikerler icin romlar cikacak felan deniyordu. Havada kaldi bunlar.

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #20 : 16.03.2006 14:45:42 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Alıntı
Originally posted by Hydrogen@Mar 16 2006, 01:33 PM
Pc mouse'unu baglayan hardware'in olmasi guzel, ancak 1350 mouse modunda ne kadar hassasiyetle calistigi denenmeli. Malesef bir cok cizim programinin (True paing, Gun paint, Fun patint, Draz paint vs.) mouse destegi yok. Bu destegin cikacak hardware'la verilmesi lazim. Aslinda bu butun hardware projeleri icin gecerli. Software destegi olmadigi surece anlamsizlasiyorlar. Mesela retro replay. Dogru duzgun rom bile yazilmadi bu kartus icin. Halbuki kastus cikmadan once Tass macro olacak, grafikerler icin romlar cikacak felan deniyordu. Havada kaldi bunlar.
[post=6099]Quoted post[/post]
[/b]
RR benim 5 senelik hayal kırıklığımdır haklısın walla. CountZero'ya 10'dan fazla mail attım, yalnızca 2'sine cevap verdi ve onlar da oldukça kıvrak cevaplardı ne yazıkki.

Slot Expander gibi üretilebilecek çok hardware var Commodore için ama ben Hades'i kutluyorum hardware seçiminde. Hiçbir software gerektirmeyecek bir hardware seçmiş çünkü. Hades PC Mouse converter yapsaydı, Hydrogen'in de dediğin gibi software desteği olmadığı için tutulmayabilirdi. Slot Expander ise sorgusuz sualsiz ihtiyacı olan herkesin alacağı bir hardware.

PC Mouse'u her ne kadar 1351 gibi çalışabilse de 1351'i kaç program destekliyor ki sanki... 1350 modu düzgün çalışacak olursa o başka tabii ki.

Eğer boşta kalan PIN var ise belki 1350-1351 modlarının haricinde özel bir mod ile mouse scrollü desteği eklenebilir ve scrolller renk seçimi için ya da zoom alanını move etmek için kullanılabilir. Nasıl fikir ama :) Aslında bu fikri çöpe atmak yerine PC'de WDPaint'in çok daha gelişmişini yapmak da bir çözüm olabilir tabii ki.

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #21 : 16.03.2006 15:13:43 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Skate:"Aslında bu fikri çöpe atmak yerine PC'de WDPaint'in çok daha gelişmişini yapmak da bir çözüm olabilir tabii ki."

Boyle bir cozum malesef(iyiki) mumkun degil. Pc'de c64 modunda cizimler yapmak bir eziyettir. Nedenleri

-Goruntuler birakin 1084 kalitesini, televizyon kalitesine bile erisemezler.
-Piksellerin renkleri birbirine karismaz. Yaptiginiz renk karisimlari duzgun gorunmez.
-Interlace modlarda facia boyutlarina ulasan anlasilmazlik hakimdir.
-Rahat rahat cizim yapamazsiniz, oradan msn pirtlar, diger taraftan virus killer calisir. Fan kafanizi oyar. C64, sakinligin makinesidir. Sanatcinin tuvalidir.
-Pc tuvalettir:P
-Yapilacak cok daha iyi programlar, c64'de piksel olayini bozarlar.
Bakiniz pc'de piksel diye birsey kalmadi. BP'de bile piksel compoyu kaldirdilar.
-C64'cu grafikerlerin en buyuk eksigi, hala calisan(1351 degil yani) mouse kullanan programlarin eksikligidir. Cunku yakinda calisan joystick'de kalmayacaktir. Her sene partide bu sene game compoda bir joystickim daha gider mi acaba diye icim ciz ediyor. Yani bundan 5 sene sonra felan hepimiz Olav Morkids'in zoomaticini kullanarak klavyeyle cizim yapabiliriz.(Calisan klavye bulmak daha kolay)

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #22 : 16.03.2006 16:09:09 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Benim en buyuk istegim C64'de dahili HDD olmasi idi.A600 gibi notebook HDD'si bagliycaksin(standart kasanin sekli semali bozulmuycak) tak bi acicaksin GEOS,bi doubleclick yapicaksin INT Karate (hadi doubleclick gectim mouse olmasa da olur).
Benim de uktem budur...

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #23 : 16.03.2006 18:05:24 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Alıntı
Originally posted by Bakkada@Mar 16 2006, 04:09 PM
Benim en buyuk istegim C64'de dahili HDD olmasi idi.A600 gibi notebook HDD'si bagliycaksin(standart kasanin sekli semali bozulmuycak) tak bi acicaksin GEOS,bi doubleclick yapicaksin INT Karate (hadi doubleclick gectim mouse olmasa da olur).
Benim de uktem budur...
[post=6111]Quoted post[/post]
[/b]
Kardeşim IDE64'ü hemen sipariş edebilirsin. Gerçi MMC64 bence bu konuda daha iyi bir çözüm ama neyse :) Geos falan hikaye, MMC64'ün kendi arabirimi var ne güzel Norton Commander hesaabı (tamam kabul epey bir minimal versiyonu) :)

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #24 : 16.03.2006 19:38:12 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by Hydrogen@Mar 16 2006, 03:13 PM
Skate:"Aslında bu fikri çöpe atmak yerine PC'de WDPaint'in çok daha gelişmişini yapmak da bir çözüm olabilir tabii ki."

Boyle bir cozum malesef(iyiki) mumkun degil. Pc'de c64 modunda cizimler yapmak bir eziyettir. Nedenleri

-Goruntuler birakin 1084 kalitesini, televizyon kalitesine bile erisemezler.
-Piksellerin renkleri birbirine karismaz. Yaptiginiz renk karisimlari duzgun gorunmez.
-Interlace modlarda facia boyutlarina ulasan anlasilmazlik hakimdir.
-Rahat rahat cizim yapamazsiniz, oradan msn pirtlar, diger taraftan virus killer calisir. Fan kafanizi oyar. C64, sakinligin makinesidir. Sanatcinin tuvalidir.
-Pc tuvalettir:P
-Yapilacak cok daha iyi programlar, c64'de piksel olayini bozarlar.
Bakiniz pc'de piksel diye birsey kalmadi. BP'de bile piksel compoyu kaldirdilar.
-C64'cu grafikerlerin en buyuk eksigi, hala calisan(1351 degil yani) mouse kullanan programlarin eksikligidir. Cunku yakinda calisan joystick'de kalmayacaktir. Her sene partide bu sene game compoda bir joystickim daha gider mi acaba diye icim ciz ediyor. Yani bundan 5 sene sonra felan hepimiz Olav Morkids'in zoomaticini kullanarak klavyeyle cizim yapabiliriz.(Calisan klavye bulmak daha kolay)
[post=6110]Quoted post[/post]
[/b]

hayatımda commodore 64 hakkındaki düşüncelerimi en iyi ifade eden yazılardan bir olarak ilan ediyorum artı hydrogen rulez, c64 rulez dedikten sonra en çok beğendiğim bölümün şurası olduğunu ekstradan duyuruyorum:

ha bide slot expander bende alırım :) .

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #25 : 16.03.2006 20:17:24 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
expanderin çizimi bitti. uafk tefek ayrıntılar kaldı.

özellikler.

jumper ile veya software ile değiştirebilinen slot önceliği. software select kullanabilmek için cpu'dan iki tane kablonun expander üzerine lehimlenmesi veya bir konnektör ile takılması gerekmekte. default olarak 4. slot seçilmiş durumda. Buraya mmc 64 takılacak. 3. slot mmc 64 tarafından kontrol ediliyor. .fakat bunun için mmc64 üzerindeki slottan iki tane kablonun expandere lehimlenmesi veya konnektör ile takılması gerekmektedir. (gerekirse iptal edilip 3. slot da jumper veya software ile seçilebilir.)
kartın arkasında küçük bir reset buton

kartın oynamaması için yükseltici ayaklar 4-6 adet
kartın ölçüleri 12x6 cm. 3,5 cm kadarı c64 içinde kalıyor.

malzeme ve pcb yaptırmak için araştırmalara önümüzdeki hafta başlayacağım.

yaw bu arada benim mmc64'üm daha gelmedi. :angry: başına bir işmi geldi acaba  :(

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #26 : 16.03.2006 20:21:49 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by HADES@Mar 16 2006, 08:17 PM
expanderin çizimi bitti. uafk tefek ayrıntılar kaldı.

özellikler.

jumper ile veya software ile değiştirebilinen slot önceliği. software select kullanabilmek için cpu'dan iki tane kablonun expander üzerine lehimlenmesi veya bir konnektör ile takılması gerekmekte. default olarak 4. slot seçilmiş durumda. Buraya mmc 64 takılacak. 3. slot mmc 64 tarafından kontrol ediliyor. .fakat bunun için mmc64 üzerindeki slottan iki tane kablonun expandere lehimlenmesi veya konnektör ile takılması gerekmektedir. (gerekirse iptal edilip 3. slot da jumper veya software ile seçilebilir.)
kartın arkasında küçük bir reset buton

kartın ölçüleri 12x6 cm. 3,5 cm kadarı c64 içinde kalıyor.

malzeme ve pcb yaptırmak için araştırmalara önümüzdeki hafta başlayacağım.

yaw bu arada benim mmc64'üm daha gelmedi. :angry: başına bir işmi geldi acaba :(
[post=6117]Quoted post[/post]
[/b]

hades, abi aynı anda mmc64+retro replay'i sanki mmc64 üzerine L biçimi takılıymış kullanabileceğiz değil mi? kablosuz filan, illa kablo mu çekeceğiz?

--: benimde mmc64'üm gelmedi bu arada...  :unsure:

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #27 : 16.03.2006 20:43:58 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by PE&OAS@Mar 16 2006, 08:21 PM
hades, abi aynı anda mmc64+retro replay'i sanki mmc64 üzerine L biçimi takılıymış kullanabileceğiz değil mi? kablosuz filan, illa kablo mu çekeceğiz?

--: benimde mmc64'üm gelmedi bu arada... :unsure:
[post=6118]Quoted post[/post]
[/b]

http://www.schoenfeld.de/inside/mmc64doc.txt  adresindeki bilgi diyorki...

DF12 ®:   MMC64 status register
      ---------------------
      bit 0:   0 = SPI ready, 1 = SPI busy
      bit 1:   external GAME line
      bit 2:   external EXROM line

bit 3:   0 = card inserted, 1 = no card inserted
      bit 4:  0 = card write enabled, 1 = card write disabled
      bit 5:   0 = flash jumper not set, 1 = flash jumper set

external GAME ve external EXROM hattı MMC64'ün üzerindeki slottan geliyor. Yani RR bu şekilde çalışıyor. Bunun anlamı bu iki hattı veya tek hattı kullanan kartuşlarda çalışabilir. Eğer bu hatları kablo ile expander'e taşımazsan seninde dediğin gibi kartları "L" biçimde kullanmak zorunda kalırız. Netekim mmc64-rr-rtc kartlarını bendeki eski expandere arka arkaya takıp ilk denemeyi yaptığımızda RR çalışmamıştı. önce rr'yi mmc64 e taktık sonra mmc64'ü expandere taktık. ancak o şekilde çalıştı. expander üzerinde "L" biçiminde duran mmc+rr yi göz önüne getir. :) berbat bir montaj oluyor.
Bu nedenle PCI slota takılı kartlar gibi kullanabilmek için kablo bağlantısının mecburen yapılması gerekiyor. Yoksa expander kullanmanın bir anlamı kalmıyor.

SLOT EXPANDER

« Yanıtla #28 : 16.03.2006 20:47:46 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by HADES+Mar 16 2006, 08:43 PM-->
QUOTE(HADES @ Mar 16 2006, 08:43 PM)
\n\t\t\t\t\t\t\t\t\t
<' + '/div>\n\t\t\t\t\t\t\t\t\t