Gönderen Konu: Raven::Nothing  (Okunma sayısı 3424 defa)

Raven::Nothing

« : 09.03.2006 11:58:10 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
PC scene'de adet olduğu üzere Pouet'teki tek cümlelik yorumlarla yetinmememiz gerektiğine inandığım için burada daha detaylı yorumlara yer verilmesi gerekiyor bence. Bunun icin yapanların bu kadar emek verdiği demoları tartışmak ve yorumlamak için bu thread'leri kullanabiliriz diye düşündüm.

ılk review'i de bu partide beni en çok heyecanlandıran demoya yazıyorum.

Raven adını ben ilk defa 7d5'te duymuştum. Glory biraz kısa bir demoydu. Bana göre ilk başları çok orjinal olmamakla beraber yine de belli bir görsel kaliteyi yakalamıştı. Özellikle de son part daha önce hiç görmediğim çok iyi bir efektti. Ayrıca o parttaki grafik öğeler de çok başarılıydı.

Nightshift yaklaşırken acaba Raven bu partiye katılacak mı diye merak ediyordum. Forumlarda hiç gözükmemeleri merakımı artırıyordu. Partiye register olmaları iyiye işaret olsa da gelıip gelmeyeceklerinden emin olamamıştık. Hatta masa reservasyonlarını yaparken gelmelerini dileyerek, Raven isimliğini Hyper'la hazırlaadık. Gelip gelmediklerini ise demo compo esnasında öğrendim.

Demo benim için süper bi deneyim olarak başladı. Çok iyi bir müzikle (ne yazık ki exclusive değil) çok iyi bir efekt "güüm" diye ekrana giriyor. Ardından çıkan raven grafiği beni benden alıyor. Sonra efekt değişirken ekranın sağ ve sol yanlarında yüzlerinin yarısı beliren Poison ve Ghostrider demolarına belki de biraz erken tavan yaptırıyorlar. Ben o sırada "ohaaaaaa" demekteyim. Akabinde xxx is nothing mesajları çıkıyor. Biraz uzun tekrarlar olmasına karşın hoş efektler geliyor. Özellikle greetings bölümündeki tasarım ve ışık parçacıklarından oluşan ahtapot görünümlü part ilgimi çekiyor. Maalesef demonun sonunda uzay gemisinin (mi acaba?) tünel içindeki ilerleyişi biraz statik kalıyor. ınsan orada birşeyler daha olmasını beklerken demo bitiyor.

Partiden sonra da demoyu 3-4 kere daha seyrettim. Kesinlikle izlemesi çok keyifli bir demo ve özellikle başı çok çok çok güzel bana göre. ayrıca textler ve genel konsept de beni çok etkiledi. Mesela Glory'deki "we don't like new demos" falan tarzı muhabbetlerden çok daha atmosferik ve tutarlı bir konsept vardı bu demoda.

Önce Raven'ın çok iyi yaptığı bazı şeylere dikkat çekmek istiyorum. Poison çok temiz ve kusursuz bir efekt coder'ı. Demolarda hiçbir glitch efektlerde göze çarpan hiçbir küçük hata bulamadım. Bu çok önemli bence. ıkincisi Ghostrider çok farklı ve iyi bir grafiker. Nothing'deki bazı grafik fikirler benim o kadar hoşuma gitti ki bana ilham verdi. Coder ve grafikerin demodaki görsel uyum hakkında bu kadar uyumlu çalışması ve benzer vizyolara sahip olmaları da çok sık rastlanan bir durum değil. Bir diğer önemli başarı iki partide arka arkaya iki iyi demo release etmeleri. Bu demoscenede izleyici kitlenin bir demo grubuna güvenmesini sonraki çalışmalarını heyecanla beklemesini ve o demo grubunu bir nevi "tutmasını" sağlıyor. Çıkan demoların iyi bir kalite standardını tutturması da yavaş yavaş o grubun bir markaya dönüşmesini sağlıyor. 7d5 ve Nightshift'ten sonra Raven artık Türkiyede bir markadır. MArka olduğunuz zaman yaptığınız demolar markanızdan ötürü otomatik olarak bir beğeni bonusu kazanır.

Benim Ravena birkaç naçizane önerim olacak: Bir efektin ekranda kaldığı sürenin ya kısalması ya da efektte bazı dönüşümler olması gerekiyor. Örneğin son partta belki bazı particle efektleri sağda solda ışımalar patlamalar vs olabilirdi. ilk baştaki uzay gemisi ve onun altimetre eşliğindeki uçuşunda da benim gözlerim biraz yan efektler aradı

Eğer müzik exclusive olsaydı ben en yüksek notumu bu demoya verecektim. Bu ciddi bir sorun. Müzisyen bulmakta zorlanırsanız bile en azından scene'deki başka müzisyenlerle (yurt içi veya yurt dışı) konuşarak demolarınıza exclusive müzik isteyebilirsiniz. Müzisyenin sizin grubunuzdan olması şart değil ama müziğin yalnızca sizin demoya yapılmış olması önemli.

Bu reviewi, toparlamanın zamanı geldi. Raven'a öncelikle sonraki demolarında gelişmeler ve başarılar diliyorum. Nothing demosuyla Glory'den ileri doğru attıkları adım ve bütün nightshift izleyenlerine yaşattıkları heyecandan dolayı da tebrik ediyorum. Ayrıca bu reviewlerin en azından Türkiyedeki diğer bütün scenerlara izledikleri demolar hakkında daha dikkatli incelemeler içeren tepkileri yayınlama yolunda teşvik edici olmasını diliyorum.

« Yanıtla #1 : 09.03.2006 12:31:56 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
bende çok beyendim bu demoyu. hatta compo esnasında da nightlorda a bunu belirttim. umarım iyi bir müzikçi bulurlar ve kendi müzikleri ile yeni ürünlerini çıkarırlar... ayrıca kendilerinden özel ricam biraz daha sosyal olsunlar :) meetinglere gelsinler, forumda post yapsınlar... parti mekanındaki gibi sessiz ve derinden takılmasınlar... böyle arkadaşlara herzaman rastlanmıyor çünki....

« Yanıtla #2 : 09.03.2006 13:06:36 »
Hızlı düğmeleri aç

poison

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
ah ah.. bu kadar övgüyü haketmiyoruz ama neys.

bundan 3-4 yıl öncesinde bişeyler yapıyorduk ama karşılaştırma yapabileceğimiz bir pc scene olmadığı için herşeyimiz durdu. neyseki son dönemde resident çıktı ortaya. bi güzelde yeniyolar bizi wala. görünüşe göre de yeni gruplar geliyor. bu olayların olmasına muhtemelen en çok sevinen biziz. demo scene'de karşılaştırma yapamayınca yaptığın herşey anlamsız kalıyor, bu yüzden dev bir teşekkür resident'a bizi canlandırdığı için.

glory, benim ilk dx'de yaptığım demo idi. aslına bakarsanızda biraz deneme bir şeydi. 7d5'i duyunca iyi kötü ne olursa bişey olsun diyip glory'i hazırladık. görünüm konusunda çok zayıf olduğunu kabul etmemek mümkün değil zaten.

nothing, biraz daha iyi hazırlandığımız demo. bu demoları hazırlarken en çok sıkıntımızda zaten müzik. yaptığımız şeylere uygun bir müzik bulmak saatlerimizi alıyor, nightlord'un söylediği son bölümde aslında müzik yüzünden öyle. hazırladığım bir kaç bişey daha vardı ama bir türlü müziğe oturmadı o yüzden demo'dan çıkarttım.

umarım bir sonraki partiye kadar müzisyen bulabiliriz. (çalışmalar başladı. thanx to skate) yoksa sağdan solma çırpma müziklerle göreceksiniz bizi. amaç estetik olduğu için kötü olmasındansa bi yerden alıntı olsun daha iyi diye düşünüyorum.

bu demoları yaparken tek amacımız başkalarının beğenisini kazanmak olduğu için tekrar tekrar teşekkürler.

residenta burdan bir mesaj var. bir sonraki partiye iyi hazırlanın :P şimdiden bişeyler yapmaya başladık ona göre :)

« Yanıtla #3 : 09.03.2006 13:13:37 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Nightlord'un yorumu üzerine söylenecek fazla birşey kalmadı. Yine de var ama :).
Açıkcası 7D5'teki demolarını sevmiştim. ılgimi çekmişlerdi ve party'ye gelip gelmeyeceklerini merak ediyordum. Geldiler, kısa bir sürede olsa tanıştım ve konuştuk poison'la, güzeldi :).
Vigo gibi bende daha sosyal olmalarını diliyorum ve son olarak poison comple muamele güzelmiş ellerine sağlık :).

« Yanıtla #4 : 09.03.2006 13:34:31 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Musik ripped from AstralProject olmasa idi  demo birinci idi bence :)
Bu arada trance'e merak varmi astral project felan,Armin Van Buuren,Gate Crasher vs vs vs
Ulan muzige el atip Raven'a mi katilsak ne :P(saka tabi ki)

« Yanıtla #5 : 09.03.2006 13:38:15 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
nightlord süper review'ın için TNX..

Alıntı
Originally posted by poison@Mar 9 2006, 02:06 PM
residenta burdan bir mesaj var. bir sonraki partiye iyi hazırlanın :P şimdiden bişeyler yapmaya başladık ona göre :)
[post=5697]Quoted post[/post]
[/b]

biz zaten tahmin ediyorduk boş durmayacağınızı. nothing'ten anladığımız kadarıyla bize baya kızmışsınız :). bi sonraki kapışmada daha çok kızacaksınız eheheh

« Yanıtla #6 : 09.03.2006 14:15:12 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Alıntı
Originally posted by spritus+Mar 9 2006, 01:38 PM-->
QUOTE(spritus @ Mar 9 2006, 01:38 PM)