Gönderen Konu: E-mail adresi koruması için text reversing  (Okunma sayısı 4670 defa)

E-mail adresi koruması için text reversing

« : 12.01.2012 19:16:19 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Az önce bir arkadaşım aradı. Bir siteden text copy&paste edince e-mail adreslerinin ters olarak geldiğini söyledi. Yani bu trickin zaten bilinen bir trick olduğunu gösteriyor. Ben şahsen denedim ve cidden akıllıca bir trick. Resim kullanmak, garip seperator karakterler kullanmak gibi yöntemlerden çok daha pratik. Elbette ki bunu da düşünüp daha zeki e-mail crawlerlar yazılabilir. Yine de bilmeyenlerin hoşuna gidebilir.

email address : moc.liamg@tset
Bu browserlarda

Alıntı
email address : test@gmail.com

şeklinde görünürken copy paste ettiğinizde text

Alıntı
email address : moc.liamg@tset

şeklinde elinize ulaşıyor. Crawlerlar da bu senaryoyu hesaba katmadığı sürece e-mail'ı ele geçiremiyorlar tabii ki.

Bu adreste sonucu görebilirsiniz: http://jsfiddle.net/MQyMP/

« Yanıtla #1 : 12.01.2012 19:46:26 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
atlatmasi cok kolay (tek satir kod) ve usability acisindan da kesinlikle iyi degil emaili kopyalamak isteyen kullanicilari dusunursek. bir de gunumuzde bu konuya gereginden fazla onem veriliyor. hala spam derdi olan kaldi mi ki?

« Yanıtla #2 : 12.01.2012 20:09:30 »
Hızlı düğmeleri aç

gibraltar

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ssg;28623
atlatmasi cok kolay (tek satir kod) ve usability acisindan da kesinlikle iyi degil emaili kopyalamak isteyen kullanicilari dusunursek. bir de gunumuzde bu konuya gereginden fazla onem veriliyor. hala spam derdi olan kaldi mi ki?

Bold kısma katılıyorum. Herhangi bir kullanıcı için bir web sitesinden e-posta kopyalayamamak "saçmalıktan" başka bir şey değildir. Sizin SPAM'dan hangi pırıltılı fikirle sıyrılmaya çalıştığınızı kimse umursamayacaktır.
Zaten sırf bu yüzden kullanıcı gibi düşünebilen ya da böyle bir geri besleme elde edebilecek mekanizmalara sahip olabilen programcılar daha fazla para kazanırlar. Ya da patronları kazanır :)
Bilgehan Korkmaz

« Yanıtla #3 : 12.01.2012 20:19:39 »
Hızlı düğmeleri aç

LeonardBlyx

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Ben nerede gördüğümü hatırlamıyorum, ama bir sitede @ işareti ve . işarati yerine minik resimler konmuştu, gif idi sanırım. Kopyalayınca düz adres alıyordun, gmailden önce @ atıp com'dan önce nokta atıyordun. Çok hoşuma gitmişti görünce.