Gönderen Konu: GP2X Sahibi Olan Var mı?  (Okunma sayısı 5877 defa)

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« : 03.02.2006 17:25:17 »
Hızlı düğmeleri aç

scg

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Geçenlerde forumda bi GP2X muhabbeti geçmişti. Hatta buradan birileri Türkiye Distribütörüne gidip aleti yakından görmeyi düşünüyorlardı. Aleti gören yada satın alan var mı? Eğer satın alan varsa buraya bi review tarzı bi yazı yazarsa memnun olacam. Çünkü ciddi ciddi almayı düşünüyorum.

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #1 : 03.02.2006 17:31:26 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Aldım ama iş güç yüzünden şimdilik fazla kurcalayamadım. En kısa zamanda baştan sonra kurcalayıp yazarım yorumlarımı.
Onun dışında paritye getireceğim zaten. ısteyen orda da bızıklayabilir :).
Türkiye distributörü olan firma hakkında ise iyi niyetli olduklarını söyleyebilirim. 1 hafta gecikmişti benim gp2x'im bayram sonrası gümrükte çıkan problemler yüzünden (firmanın mazareti), bana bu gecikme yüzünden özür dilemek için bir det sd kart okuyucu yolladılar, gönlümü aldılar :).

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #2 : 03.02.2006 17:42:08 »
Hızlı düğmeleri aç

scg

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Hımm tamam o zaman senin yorumlarını beklicem heh..

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #3 : 03.02.2006 19:30:32 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
gp32'nin gameboy emülasyonunu yazan adamla aynı gruptayım. gp32 süperdi... baya muhabbet etmiştik... bu yeni aletin daha da manyak olduunu düşünüyom.

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #4 : 04.02.2006 00:39:47 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Hakkinda baya bi inceleme okudum.Yerli yabanci olarak.Benim aklima takilanlar
Ekran cozunurlugu:640*480 cok dusuk bir ekran cozunurlugu bicok sey icin tatminkar olmayacaktir.
Ucret:Ucret icine SD kart vb dahil degil ve bu ucrete bir PSP almak mumkun.PSP uzerinde de baya bir emulator soz konusu.Yani ikisi arasinda kaldiginiz zaman PSP daha cekici geliyor.Ekran kalitesi olsun emulatorleri olsun.
PilOmru:Sitede yayimlanan pil omrunu gercekci bulmuyorum...

Ragnor daha iyi yorum yapacaktir sanirim.Sadece bir handheld alabilecekseniz PSP,iki handheld alacaksaniz GP2X+PSP :)

Yada insanin basina meraktan gelir gidip GP2X'de alinabilir :)

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #5 : 04.02.2006 02:29:01 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ekran çözünürlüğü 320x240 ve bir handheld için gayet uygun. Tv-out'ta da sorun çıkarmayacak bir çözünürlük.
SD-Kart olayı büyük sorun. Dahili ram hem küçük (64mb) hem de birşey kurmamak daha iyiymiş diye duydum. Diskteki bir bozulma aleti tamamen bozabilir diye yazıyordu bir yerde. Çözüm ise dahili ram'i kullanmak kadar basit. Benim yaşadığım en büyük sorun internetten baktığım türk sitelerinde fiyatı 60 milyon olan bir sd kartın (sandisk512mb) teknosaya yada herhangi başka bir mağazaya gittiğimde niye 80 miyona çıktığı? Deli olacağım ya?! Neyse olmadı internet üzerinden alacağım.
Pil Ömrü aletin kendisiyle beraber gelen pillerin dandik olması yüzünden 45 dakika. Ama alacağınız sağlam 2500 mili amper pillerle 4-5 saat çalışacaktır. Pilleride daha almadığım için kesin yorum yapamıyorum :(. Ulan ne halt yiyorum ben ya :(.
Fiyat konusunda ise her ne olursa olsun PSP'den yine daha ucuz :). SD-kart fiyatları PSP'ye çıkan UMD'den daha ucuz sanırım. Gerçi boş UMD'lerin bırak fiyatını boş UMD Disk satılıp satılmadığını bile bulamadım. Satılıyorsa bile fiyat'ı daha ucuz değildir. Ayrıca PSP'de film izlemek için o filmin UMD Diskini alma gerekliliği, oyunların 100 milyondan aşağı inmediği, ve PSP'nin fiyatının ise birçok yerde 550 ve üzeri olduğu düşünülürse GP2X daha hesaplı. Ki GP2X'in fiyatı türkiyeye girişte bir 150 milyon kadar falan şişiyor.
Benim asıl tercih nedenim ise GP2X bir konsolun olması gerektiği gibi olmuş durumda.
Yani PSP yada diğer konsollar kapalıdır. Neredeyse aletli satın almazda kiralarsınız. Eh bu da bizim gibi kurcalamayı seven adamlar için (engel olmasada) güzel değil. Ama GP2X konusunda firma sizi bu konuda teşvik ediyor. Türkiye dağıtımcısının sitesinde elle tutulur bir donanım yada yazılım ürünü geliştirirseniz bizimle temasa geçin ticari bir ürün haline getirelim diyorlar. Daha ne olsun?
Bence önemli olan bu. Tabii bunun dışında bir alette hem yazılım geliştirebilirken, hem aklıma gelen gelmeyen bütün platformları emule edebileceğim, hem muzik dinleyip hem de film izleyebileceğim, ayrıca kendi oyunlarını da oynayabileceğim, sonra e-book okuyabileceğim, sonra ne bileyim böyle bir cihazla yapılabilecek herşeyi sınırlarını zorlarcasına yapabilirim ve bu yeterli bence :).

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #6 : 04.02.2006 10:38:09 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
Alıntı
Originally posted by Ragnor@Feb 4 2006, 02:29 AM
Yani PSP yada diğer konsollar kapalıdır. Neredeyse aletli satın almazda kiralarsınız.
[post=5037]Quoted post[/post]
[/b]

kanka, bi cihazın KAPALI olması, kullanıcısına bağlı :)

işi bilirsen hepsi dibine kadar açık :) :) :)

heheh.... hele hele psp.. :) :) :)

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #7 : 04.02.2006 10:58:12 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Haklısın kolay yolla yada zor yolla hepsi açılıyor. Ama ben yinede tercihimi güzellikle bana gelenden yana yapacağım.
Benim için durum beni istemeyeni bende istemiyorum şeklindeydi. Bu aleti fark edene kadar konsolları sevmedim. Potansiyel gördüm ama kurcalamadım, etmedim, eylemedim.
Tabii ilk kıran olmak, o devkitleri falan yapan olmak apyrıdır ve keşke o seviyeye gelebilsem ama bunun dışında o kapalı konsolların ( ingilizcede güzel bir tamlama vardı bunlar için ama hatırlamıyorum o yüzden bu sıkıntılı çeviri ile idare edeceksiniz :)) hiçbiriyle pek uğraşmak gelmiyor içimden. Benim gibi düşünenler için süper bir alet bu gp2x.

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #8 : 04.02.2006 14:07:36 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
PSP'de umd kullanilmio abisi aliosun bi MemoStick internetten indiriosun oyunnari oyniosun :).Bunnar orjinallar icin gecerli tabi.Onun disinda emular zaten free sebil heryerde.Filmleri de stickden serediosun.Yani her yonu ile PSP gp2x'den ustun :)
Bu arada pil ile iligli tahminim dogru sanirim :)
Neyse alin PSP rahat edin....

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #9 : 04.02.2006 16:35:26 »
Hızlı düğmeleri aç

coze

• Full Member
    • Profili Görüntüle
GP2X amiga emulasyonu için yeterli değil diye duydum ... yavaş kalıyormuş. nedir aslı astarı bilgisi olan var mı ? Ragnor bi deneyebilirsen bizimle de paylaşabilirmisin ?

benim için seçenekler GP2X almak yada almamak. zira sony ile son zamanlarda yaşadığım kötü tecrübelerden dolayı bir daha sony kullanmamaya yeminliyim. belki PS3 için yemini bozarız ama daha var ...

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #10 : 06.02.2006 10:00:05 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ben adam akıllı şu aleti kurcalayıpta bir review yapana kadar bununla idare edebilirsiniz. Sanırım burdan farklı birşey söyleyemem zaten.
http://www.gamedev.net/features/reviews/pr...p?productid=575

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #11 : 12.02.2006 00:01:09 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Sonunda bol bol test etme imkanım oldu ve işte beklenen yazı:

Alet ile ilgili genel yorumum aletin güzel olduğu ve verdiğiniz parayı hakkettiği. ılk olarak şunu belirtmeliyim kesinlikle üzerinde kod yazabilecek kitleye hitap ediyor. Aynı zamanda mp3 player, video player (fazla deneme fırsatım olmadı ama gördüğüm kadarıyla bir sorun yok, gayet güzel çalışıyor) -ki tv-out adaptörünü almanız ile beraber gerçek anlamını bulacaktır bu özelliği diye düşünüyorum- görevleride görebilmekte.
Oyun kısmını ele alırsak, piyasa oyunları, büyük firmaların oyunlarının hastalarıysanız, ev yapımı oyunlar, bağımsız oyunlar (indie games) ilginizi çekmiyorsa bu alet size göre değil. şimdilik alet için çıkmış bir ticari oyun yok ama eli kulağındadır.  Bu alette en çok emulatör desteği var. Ondan sonra sdl ve linux  sahibi olma avantajı ile linux oyunlarının port'ları. Onlardan sonra ise bu alete özel yapılmış oyunlar var. ıki emulatör denedim. ılki C64 için Frodo'ydu. Gayet başarılı bir emulatör. Tek kusuru arada kilitleniyor oyun. Nedenini çözemedim. Uae4all adında dreamcast'ten port edilmiş bir Amiga emulatörünü denedim, bendem kick.rom istedi. Elimdekilerin hiçbirini ise beğenmedi beni gıcık etti. Bir türlü çalıştıramadım. Port edilen oyunlardan openglad2x'i ve  Raw(another world) denedim. openglad2x'te bir sorun vardı çalışmadı ama fazla kurcalamadım. Raw ise another world'un data dosyalarınıda aynı klasöre kopyalayınca çalıştı ama girişteki kopya koruma bölümününde port edildiğini görünce güzel bir dumur yaşadım :). Bu arada openglad2x'teki sorunda data dosyalarını eklememiş olmam olabilir. Fazla uğraşmamıştım dediğim gibi.
Açıkcası gp2x'e özel yapılan oyunlar genelde böle şirin şirin platform oyunları yada puzzle oyunları olduğu için herhangi birini beğenip kurmadım.
Music player'dan biraz daha bahsetmek istiyorum. En çok kullandığım özelliği bu oldu. Basit bir media player'dan bekleyeceğiniz herşey var. Açtığınız dosyanın klasöründeki diğer dosyalarıda playlist'te kabul ediyor. Equalizer'ı (yanlış yazdım galiba) farklı müzik türleri için mevcut. Sadece 2-3 farklı tür için değil biraz daha detaylı. Yani Hem rock var hem heavy metal, siz anlayın. Ve en güzeli tuş kilidi var bu sayede yolda cebinize atıp dinleyebiliyor ve bu sırada yanlışlıkla tuşlara basıp şarkının içine etmiyorsunuz (keşfedene kadar ben öyle yapmıştım :)).
şimdi de gelelim program geliştirmeye. ışin en zevkli kısmı bu. SDL bilen biri için çocuk oyuncağı. Aradaki fark yok denecek kadar az. GP2X  için yazacağınız kodda bir iki satırı silip ek biri satır yazıyorsunuz ve PC için yazdığınız kodunuz GP2X'te sorunsuzca çalışmaya başlıyor.
Windows için geliştirme ortamını (DevkitPro) kurdum. Yaşadığım tek sıkıntı kurduğum geliştirme ortamının temel seviyede olması idi. http://archive.gp2x.de/ 'den Theoddbot'un derlemiş olduğu hazır lib'leri indirip devkitpro'nun klasörüne kurarsanız sorun kalmaz. Yakında basit bir giriş yazısı yazacağım bunun için büyük ihtimalle plazmaya yetiştiririm. Linux içinde geliştirme araçlarını kurayım dedim. Hazır bir script vardı gerekli dosyaları indirip patchleyip kuran, onu denedim ama derleme esnasında sorun çıktı kuramadım, başka bir denemede yapamadım bunun dışında. Ayrıca Mac içinde geliştirme ortamı kurmak mümkün.
Bunun dışında iki haber. ılki SDL'i Hardware destekli olarak derlemişler gp2x için. Ve birde yeti3d motorunu port etmişler. Güzel haberler.
Fiyat konusunda ise ülkeye girdiği andan itibaren yediği vergiler yüzünden biraz şişmiş durumda. Arkasında bir dev bulunmamasıda etken tabi bunda. O yüzden fiyat avantajını kaybetmiş gibi ama yinede daha ucuz. Alet 400 milyon. 100 milyonda pil ve şarj cihazı ile sd kart almak için harcadınız diyelim. Yinede 500 milyonluk değeri ile PSP'den daha ucuz.

Sonuç olarak bu alet son çıkmış oyunların hastalarına değil, hobicilere, eski dönem oyunları severlere, program geliştiricilere, özgür yazılımcılara yönelik bir alet. Bu özelliklere sahip değilseniz ve alet'i aldıysanız yinede sorun olmaz çünkü alet vaat ettiklerini sunuyor ve parasını hakediyor. Ama yinede PSP yada Nintendo DS sizin için daha iyi bir tercih olurdu. Yok yukarıdaki özellikler sizi tanımlıyorsa bu alet size göre.

Son birşey daha, amatör oyun geliştiricileri için bu alet ile ticari oyun çıkarabilme gibi bir olasılık var. Kitlesi sınırlı olsada eğer yaparken SDL kullanmışsanız PC'ye port etmenin yada PC2den port etmenin oldukça kolay olduğuda düşünülürse bir oyun yapıp, biraz elden geçirme ile iki platform'a çıkarabilirsiniz. Bu da azda olsa satış sayılarına yansıyacaktır.

Birde şimdi aklıma geldi Allegro kütüphanesininde bir port'unu gördüm ama denedim. Yinede büyük ihtimalle SDL için geçerli olan port etme, edilebilme kolaylığı onun içinde geçerlidir sanıyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

edit: Pil süresinden bahsetmeyi unutmuşum. 2500 miliamper pillerim 4 saat kadar dayandı ilk seferinde ama ikinci şarjdan sonra sanki bugün 4,5 saati geçti gibime geliyor ama kesin olarak ölçmediğim için bişey söylemem zor. Ama 4 saat'i çıkardılar, bu da iyidir ve ileride firmware update'i ile bu düzelecektir çünkü yanlış hatırlamıyorsam şu anda iki işlemcide kullanılmasada 100 çalışıyorlar. Firmware update'i ile ikinci işlemcinin kullanılmadığı zaman enerji harcamasını önlemeyi planlıyorlar, bu da süreyi uzatacaktır.

Ve Özgür yazılım hastaları için belirteyim hem boot loader'ın hemde kernel'in kodu açık.

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #12 : 12.02.2006 01:38:39 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Ah ulan hazırda SDL ile yazılımış oyunumuz olsa da bu alete port etmesek :)

Bence çok hoş bir cihaza benziyor anlattıklarından. Peki Frodo ile ilgili "arada kilitleniyor oyun" lafı frame atlama anlamında mı yoksa komple crash mi oluyor? Eğer frame atlamaysa alet sabit denebilecek bir hardware olduğundan hiç de iyiye alamet değil. Belki başka 64 emulatorleri düzgün çalışabilir tabii, o kadarını bilemiicem... Lütfen vakit bulduğunda 64 emulatorleri konusuna bir daha el atıver kardeşim.

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #13 : 12.02.2006 02:36:01 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Frame atlama değil. Crash tarzı işin garibi sadece oyun kitleniyor. Yani frodo sağlam resetleyebiliyosun falan. Garip geldi bana. bazende 2-3 sn kilitlenip devam etti çalışmaya.

GP2X Sahibi Olan Var mı?

« Yanıtla #14 : 12.02.2006 02:56:04 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Alıntı
Originally posted by Ragnor@Feb 12 2006, 02:36 AM
Frame atlama değil. Crash tarzı işin garibi sadece oyun kitleniyor. Yani frodo sağlam resetleyebiliyosun falan. Garip geldi bana. bazende 2-3 sn kilitlenip devam etti çalışmaya.
[post=5218]Quoted post[/post]
[/b]
Hmmm.. Acaba oyunla bağlantılı olabilir mi? Mesela Creatures tarzı özel scrolling teknikleri kullanan oyunların zaman zaman bazı 64 modellerinde bile kilitlendiği söylenir. Her oyun mu kilitleniyor yoksa belli oyunlar mı?

Sorunun yanıtı ne olursa olsun, en azından benim korktuğum frame atlama olayı değilmiş...