Gönderen Konu: scene nedir?  (Okunma sayısı 5243 defa)

scene nedir?

« : 29.01.2006 09:06:31 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
aynı konuyu seven insanların oluşturduğu topluluktur... bu topluluk zaman zaman biraraya gelir, sohbet eder, bilgi alışverişi yapar, eğer mümkünse üretir... hatta çok iyi anlaşan yada kafa dengi olanlar birlikte "grup" kurar... çeşitli araçlarla haberleşirler... dergiler olabilir. yılın belli zamanlarında büyük organizasyonlar yaparak biraraya gelirler...

mesela grafitty scene'i;

spray boya kokusunu seven, onunla yapılan eserleri seven ve yapan insanların biraraya gelmesi ile oluşan topluluk...

çizgi roman scene'i;
aynı şekilde...

computer scene;
bizler.... :)

amiga scene;
amiga sevenlerin kurduğu topluluk...

commodore scene;
commodore'cuların kurduğu...

asci scene;
ascii sevenler... üretenler vs vs vs....

kaykay scene;
kaykay sevenlerin kurduğu...

bunu istediiniz gibi genişletin...

bi konunun "scene" i oluşursa,

- ilgili ürünler çıkar
- ilgili dükkanlar oluşur
- ilgili yayın organı olur

kitle büyür... güzel şeyler olur... olay hobiden büyür ve daha geniş kitleye hitap eden, ekonomik gücü olan bir şeye dönüşür...

türkiye'de BMX scene'i diye bişi oluşsaydı

- çok çeşitli markada BMX bisiklet ve ilgili ürün satan bir sürü dükkan
- fiyatlar ucuzlar
- BMX TEAM ler kurulur ( resmi olarak )
- her mahallede rampa olur
- Şampiyonaları olur
- Bir sürü Dergisi, Tv programı olur
- özel kıyafetlerini, ıvır zıvırını satan yerler olur
- Ünlü BMX'cileri olur ( aynı futbolcu gibi )
- Dünya çapında aktiviteler olur
- Fan klüpleri olur
- Sokakta BMX'e binen binlerce çocuk/genç olur...

gibi gidiyor bu....

bi şeyin scene'i olunca, o şeyi seven çok insan olur ve sizde, sizin gibi o şeyi sevenler le tanışırsınız. hayatınıza bir renk katarsınız...

Türkiyede DEMOSCENE oluşursa;

- bir çok grup, prod çıkar
- partiler çoğalır
- dergisi, tv show'u olur ( tv show vardı da, ilgisizlikten...)
- bir çok yetenekli insan çıkar ( kod, müzik, grafik )
- ilgili donanımlar ucuzlar...
- hardware üreticisi çıkar...
- tshirt mont gibi bir çok ilgili ürün olur...

gibi gibi....

scene nedir?

« Yanıtla #1 : 29.01.2006 12:18:23 »
Hızlı düğmeleri aç

tURbO

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.bronxwhq.org
Turkiye'de nedense birseyin SCENE i olusamiyor..
Commodore olayi bitince. yil 1996 da GART ile Hannover Cebit'e gitmistik. orda olayin artik bittigini anladik. Ben 1982-83lerden beri graffiti ve rap ile ugrasiyordum.. Hayatimda scene'in olmamasi bosluk yaratacak diye kendimi full time graffitiye verdim. 1997 senesinde Blue Jean'de hiphop ve graffiti sayfalari hazirlamaya basladim. Ben Istanbul'da duvarlara yazarken 1 kisi bile yokken simdi sokaklarin durumunu goruyorsunuz. :)

ama zamaninda scene icin olan bir durum graffiti ve rap scene'in de de oldu. insanlarin birbirini cekemesi. arkadan konusmalar filan gibi. saygisizlik vs..

ama scene deki bu yeni olusum guzel bir ortam. az ama oz scener'lar var. o yuzden az da olsak biseyler oluyor. ama sadece daha fazla produktion cikmasi lazim..

ince bi detaydir ama.. 96 da almanyaya gittigimde MANGA piyasasi dunyada daha yeni olusurken. orada 3-4 tane manga dergisi vardi. almanca hemde.. nedense yurtdisinda yeni cikan birseyin hemen scene'i olusabiliyor.
   .oO bRoNX ^ zOmbie bOys! Oo.

scene nedir?

« Yanıtla #2 : 29.01.2006 13:43:19 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
abi bende aynen bunu diyorum....
ya halen almanyada commodore dergisi çıkıyor, adamlar hardware üretiyor.... yani 50-100 kişi olunca bu iş oluyor...

c64 kanalındaki insanların 50 sinde mmc64 olsa,
50x50 = 2500 EU yapar... bunun yarısı maliyet olsa,
1250 EU para kalır.. belki çok bişi diil ama en azından gemi yürüyor...

ya hava alanındaki sikindirik (frankfurt) gazetecide,
5 tane PHP, 6-7 tane JAVA dergisi vardı. ALMANCA....

ya memleketimde, tonlarca webci, aspci, php ci, hatta her boku bilen binlerce adam var hesapta.... hani? bi tane kendine mahsus bişi varmı?

neden? biz hazırlopcuyuz ve destek olmayı bilmiyoruz...

bu forumdan kaç kişi PC WORLD aldı? merak ediyorum....

demoscene yazısını yazan benim... neden? manyakmıyım? o kadar işimin arasında bide onla uraşıyorum ve inanılmaz komik bi paraya... parasını sikim, önemli olan belki ayda 40 bin satan bir dergide, belki 10 kişi yakalarız, partiye +10 kişi fazla gelir, tr-scene+=10 olur diye...

ya, aegis'in amigatürk diye sitesi var.. 1260 tane kullanıcısı var kayıtlı... parti ile ilgili postuma / nightshop ile ilgili postuma 10 TANE reply gelmedi....

hani, "elite" olmak diyodum ya... mesela bu tip site ve forumlara üye olmak acaip zor olsa, belki o zaman kıymeti olur bişilerin....

yani lafım sırf amigatürk e diil, bizim bu tr-demoscene ' e de...

harbi aktif kullanıcıları tenzih ediyorum ama, skate in de belirtti gibi, 10 DAN FAZLA postu olan adam sayısına seviniyoruz acı bi şekilde...

bilmiyorum ben sanırım fazla duygusal davranıyorum....

....

scene nedir?

« Yanıtla #3 : 29.01.2006 15:08:01 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Ben aldım abi ve birşey var künyede sanırım senin soyadını yanlış yazmışlar. Yada CSDb'de yanlış yazmışlar bilemeyeceğim. Bir "r" ve  "l" sorunu kısaca :).

Evet scene dimi konu.. Kişisel gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki (içinde bir nevi bulunduğumu söyleyebileceğim iyi scene varsa biri computer diğeride frp scene'idir) en büyük sorun herşeye kolay ulaşım ve bunun doğurduğu değersizleşme süreci.
Eskiden eldekiler az olduğu için daha çok uğraşılıyor ve daha çok zevk veriyordu ortaya çıkan.
Şimdi ise elimizdekiler bol, kolayca ulaşıyoruz. Hadi eskiler ve eski dönemleri bilenler yine farklı, yine olayın farkında ama yeni yetişen ve eski dönemleri bilmeyenler. İşte onlar sorunu yaratıyor. Onlar için o kadar değerli olmuyor bu iş. Ve tabi eskilerden gelme bir kültür var ve yeniler kolay erişimle başlayan bozulma süreci yüzünden bu kültürü de edinemiyor.
Sonucu görüyorsunuz.

FRP scene'i (ki sanırım bunu ilk kez ben böyle tanımlıyorum :)) FRP&Magic battıktan sonra dergi çıkaramadı. Bir dönem patlama yaptıktan ve fantastik kurgu kitapları basan 5-6 kitapevi çıktıkdan sonra günümüzde FRP scene'inde dehşet bir sessizlik var. LostLibrary kapalı (umarım geri dönerler), diğer FRP siteleri eskilerinin yanına bile yaklaşamıyor falan filan. Metucon ise doyma noktasına gelmiş 2-3 yıldır kan kaybediyor.
Computer Scene'de de benzeri bir ortam var. Ne durumda olduğunu anlatmama gerek yok, zaten hepiniz biliyorsunuz (hatta çoğunuz benden daha iyi biliyor).
Her türlü scene'in yaşadığı bu çöküş dönemlerinden çıkmayı sağlayacak çözüm olarak gördüğüm tek şey eskilerin tekrar aktif olması ve yenileri kesinlikle bu işin kültürü yönünden geliştirmeleri. Demoscene'de son yıllarda 7dx parti serisiyle bu iş başladı. FM'de mesela yine eskiler o ortamın çekilebilir kılınmasını sağlıyor. FRP scene'inde ise ümidim LostLibrary tayfasında.
Ama asıl iş yenilere düşüyor. Bu işi seviyorsanız bunun tarihini, kültürünü vs. sini öğreneceksiniz. Ancak böyle yaparsanız bu bilgiler gelecek nesillere aktarılır. Aynı sözlü aktarım geleneğinde olduğu gibi. Yaşlılar bilgeliklerini gençlere aktarır ki bilgelik süre gelir.

Adım Hıdır değil ama , budur benim fikrim.

scene nedir?

« Yanıtla #4 : 29.01.2006 18:19:43 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
vigo harbiden sen misin pcworld deki yazıları yazan??? :o

eline sağlık diyeceğim.

scene nedir?

« Yanıtla #5 : 29.01.2006 19:34:58 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
evet benim
@ragnor : öküzler künyede yanlış yazmış son harfim "L"...

-------

ayrıca, 2006 yılında benim scene sel olaylarda sadece "guest star" olmam gerekirdi... parti parti gezen, geyik yapan, "bizim zamanımızda hede hodo" filan diye anlatan biri olmam lazımken, hala beni yoruyorsunuz yeni jenerasyon.... :) :) :)

scene nedir?

« Yanıtla #6 : 29.01.2006 21:37:39 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
bir$ey cok ki$i tarafIndan ilgilenildikce populerle$ir, populerle$tikce o konuyla ilgili nesnelere eri$mek kolayla$Ir ve eri$mek kolayla$tIkca degeri de du$er. en acIsI da bugun internetin oldugu bir dunyada hicbir$ey bana 90larda akmar onunden aldigim kasetlerin tadInI veremeyecek olmasIdIr.

internete kar$I degilim ama surekli olarak tuketmeye yonlendirdigini kimse inkar edemez ve yine diyorum tuketimin kolayla$masI degeri du$urur. bunu oldskool ba$LIgInda da anlattIm

cok fazla uzatILabilir bu konu ama ben fazla uzatmak istemiyorum. tek sooleyecegim $eyler de dogar, buyur zamanla olurler. ornegin c64 dogmu$tur, bir zamanlar cok populer olmu$ ve zamanla yeni makinalarla papucu dama atILmi$tir kimse kusura bakmasIn. benim du$unceme gore olme kIsmInin gercekle$mesi icin son c64cu insanIn da olmesi yada komodorunu satmasI gerekmektedir. birincisi $ereflidir ikincisi degildir. bugun hala c64e merakli yeni nesilden tek tuk insan cIkiyor ama 20 yIL sonra adInI bilen olmayacak (bugun bile bilmeyen vardIr) ve zamanI gelince o da olecek herkes ve her$ey gibi.

daha fazla yazarsam kendimi tutamayIp ana avrat kufretmeye ba$layacam gecen zamana...

scene nedir?

« Yanıtla #7 : 29.01.2006 22:55:24 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
c64'ün 20 sene sonra adını bilmeyecek olmalarına imkan vermiyorum. Olm biz Malazgirt Savaşını en ince ayrıntısına kadar biliyorsak ki bu yaklaşık 1000 yıl önceydi, c64'de bilgisayar tarihinde büyük bir çığır açmıştır. Ben 80 doğumluyum, ama delikli kartları ve odaları kaplayan bilgisayarları, hatta hatta ilk toplama işleminin algoritmasını biliyorum. Bilgisayarların tarihi 20.yüzyılın ikinci yarısından başlıyor tam anlamıyla. 20 sene sonra bok unutulur c64. Hatta hatta birçok aktif scener olacak bu platformda. Sebebini de Nightshift'deki sunumumuz esnasında Nightlord ile birlikte anlatacağız...

Edit: Scene 2015 yazımı iyi okumamışsın Eiric. Orda 2035'e kadar 64 sceneinin nasıl devam edeceğini anlatmıştım. 2015 yalnızca benim için kırılma noktası, başka bir anlamı yok.

scene nedir?

« Yanıtla #8 : 29.01.2006 22:59:58 »
Hızlı düğmeleri aç

chenmy1

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mosengine.inativa.com
Alıntı
Originally posted by skate@Jan 29 2006, 10:55 PM
c64'ün 20 sene sonra adını bilmeyecek olmalarına imkan vermiyorum. Olm biz Malazgirt Savaşını en ince ayrıntısına kadar biliyorsak ki bu yaklaşık 1000 yıl önceydi, c64'de bilgisayar tarihinde büyük bir çığır açmıştır. Ben 80 doğumluyum, ama delikli kartları ve odaları kaplayan bilgisayarları, hatta hatta ilk toplama işleminin algoritmasını biliyorum. Bilgisayarların tarihi 20.yüzyılın ikinci yarısından başlıyor tam anlamıyla. 20 sene sonra bok unutulur c64. Hatta hatta birçok aktif scener olacak bu platformda. Sebebini de Nightshift'deki sunumumuz esnasında Nightlord ile birlikte anlatacağız...
[post=4836]Quoted post[/post]
[/b]

Tabi canım ona bende katılıyom c64 gordugum kadariyla Efsane olmus hic unutulmaz ama ona oturupda yeni seyler cikarmak tuhaf geliyo bana sadece.. :) Yani seye benzio hani eski araba tutkunlari olurya boyle eski araclari gicir gicir yaparlar aynen oyle :)

o tutku anladigim kadariyla hic bitmez fakat ben onu tatmadigim icin PC nin tadini aldigim icin bende PC tarih olsa bile belki gelecekte hala PC ile ugrasicam belkide :)
Algoritmik Geometri^S!P and MEE!ditor 64/4 kb intro tool.

scene nedir?

« Yanıtla #9 : 29.01.2006 23:16:51 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by chenmy1@Jan 29 2006, 10:59 PM
Tabi canım ona bende katılıyom c64 gordugum kadariyla Efsane olmus hic unutulmaz ama ona oturupda yeni seyler cikarmak tuhaf geliyo bana sadece.. :) Yani seye benzio hani eski araba tutkunlari olurya boyle eski araclari gicir gicir yaparlar aynen oyle :)

o tutku anladigim kadariyla hic bitmez fakat ben onu tatmadigim icin PC nin tadini aldigim icin bende PC tarih olsa bile belki gelecekte hala PC ile ugrasicam belkide :)
[post=4838]Quoted post[/post]
[/b]
C64'ü yalnızca nostaljiden sevdiğimizi düşünenler epey yanılıyorlar. Çünkü henüz c64'ün SID chipi hiçbir bilgisayar tarafından başarılı bir şekilde emule edilemedi bu 1... 2.si bilgisayarlar hardware olarak yeterli de olsalar genellikle işletim sistemlerinin multitasking olması ve arkaplanda zittin tane process çalışması nedeniyle static FPS'lere sahip değiller. Aynı şekilde en gelişmiş emulatorler (VICE, CCS64 v.s.) henüz çok basit bir smooth scroll'ü yani bildiğimiz kayan yazıyı bile emüle edemiyorlar. PC'lerde ekran kartları sprite benzeri desteklere sahip olmadığı için 64'e göre çok daha zor yollarla sprite basılıyor (hatta o basılana sprite demek de doğru değil). Yakın zamana kadar PC'ler 100 Mhz'i geçtiklerinde dahi birçok oyun 64'ün ya da Amiga'nın sahip olduğu smoothluğa ulaşamamıştı. Günümüzde bile birçok PC'de oyunları gerek ekran kartı, gerek driver, gerek işletim sistemi gibi sebeplerden dolayı sabit FPS'lerde oynamak mümkün olmadığı gibi FPS'ler 30'a ulaştığında şükrediyor insanlar. C64 50 FPS ile herşeyi "olması gerektiği gibi" gösterebilir. Bizim 64'ü sevme sebebimiz budur. PC'ler yeterince geliştikleri zaman belki onları da kullanmaya başlayacağız. Benim PC'im PIV 3.0Ghz ve hala adam akıllı emule edemiyor 64'ü. Belki 50 Ghz'e ulaşıldığı zaman 1000 Hertzlik aleti simüle edebilecek (SID'i hiçbir zaman edemeyecek). Bizim derdimiz nostalji değil, tasarım hatası hardware+software bileşenleri yerine static ve sorunsuz hardware kullanmayı tercih etmemiz ve daha gelişmiş hardwarelara geçmeden öncelikle elimizdeki teknolojinin sınırlarına ulaşma bilincimiz. Her sene 64'de "daha önce yapılamamış" şeyler yapılıyor ama PC scene'inde "ekran kartlarının daha önce desteklemediği, yenilerinin desteklediği" şeyleri görüyoruz. Problem burda işte... Nostalji değil.

scene nedir?

« Yanıtla #10 : 30.01.2006 00:02:28 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
@skate: birincisi 1071 de teknoloji cok hIzLI ilerlemiyordu insanlarIn hatIrlayacak cok fazla $eyleri yoktu. :) bir diger $ey de tamam belki sen ben ENIAC i biliyoruz ama adInI bilmekten daha fazlasInI yapamiyoruz, bu durumda 20 sene sonrasInda yada daha ileride bilemiyorum ama sonucta bi nesil sadece c64 un ne oldugunu bilecek, ne eline alacak ne de onun uzerinde program yapmasIni bilecek benim demek istedigim oncelikle bu. muhtemelen sen de ben de delikli kartta program yapmadIk, belki delikli karttaki programlarIn da ustunlukleri vardI ama bunu bilemeyiz. ileride de c64 un ne gibi ustunlukleri oldugunun bilinebilecegi yeni nesil acIsIndan $upheli bence. tamam c64 eski bi bilgisayar dicekler belki ama senin saydIgIn kadarIni sayamayacaklarInI du$unuyorum.

bu arada farkLI iki sistemi kar$ILa$tiriyorsun, tamam c64u pc de dogru duzgun emule edemiyor olabilirsin ama aynI $ey geriye dogru da gecerli. yada bugun pc de yaptigin her i$i c64 te yapamazsIn. birbirine gore ustunlugu olmasI degil dogru olan birbirlerinin yerini tutamayacak olmasI :)

neyse hem konu cok ilgisiz yerlere cekildi, hem de bilgisayar konusuda ongoru yapmak zor 20 sene sonra ikimiz de burada olursak o zaman ikimizden biri ben demi$tim der yada vaay demek boyle mi olacaktI deriz ikimiz de bilmiyorum:)

scene nedir?

« Yanıtla #11 : 30.01.2006 01:46:28 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by eirik@Jan 30 2006, 12:02 AM
@skate: birincisi 1071 de teknoloji cok hIzLI ilerlemiyordu insanlarIn hatIrlayacak cok fazla $eyleri yoktu. :) bir diger $ey de tamam belki sen ben ENIAC i biliyoruz ama adInI bilmekten daha fazlasInI yapamiyoruz, bu durumda 20 sene sonrasInda yada daha ileride bilemiyorum ama sonucta bi nesil sadece c64 un ne oldugunu bilecek, ne eline alacak ne de onun uzerinde program yapmasIni bilecek benim demek istedigim oncelikle bu. muhtemelen sen de ben de delikli kartta program yapmadIk, belki delikli karttaki programlarIn da ustunlukleri vardI ama bunu bilemeyiz. ileride de c64 un ne gibi ustunlukleri oldugunun bilinebilecegi yeni nesil acIsIndan $upheli bence. tamam c64 eski bi bilgisayar dicekler belki ama senin saydIgIn kadarIni sayamayacaklarInI du$unuyorum.

bu arada farkLI iki sistemi kar$ILa$tiriyorsun, tamam c64u pc de dogru duzgun emule edemiyor olabilirsin ama aynI $ey geriye dogru da gecerli. yada bugun pc de yaptigin her i$i c64 te yapamazsIn. birbirine gore ustunlugu olmasI degil dogru olan birbirlerinin yerini tutamayacak olmasI :)

neyse hem konu cok ilgisiz yerlere cekildi, hem de bilgisayar konusuda ongoru yapmak zor 20 sene sonra ikimiz de burada olursak o zaman ikimizden biri ben demi$tim der yada vaay demek boyle mi olacaktI deriz ikimiz de bilmiyorum:)
[post=4851]Quoted post[/post]
[/b]
Eric, benim derdim Vice'ın 64'ü emule edememesi değil. Benim derdim birçok PC demosunda bir texture sola doğru shift ederken ara ara frame atlamaları olması. Bunun sebebi ise çoğunlukla işletim sisteminde arkaplanda çalışan processler, virtual memory kullanımı, harddisk hareketleri v.s. Bunların hespi teoride aşıldığında, bilgisayara Dos 6.22 kurulduğunda ya da bootable bir demo yazıldığında eminim PC'ler de 64 gibi smooth scroll yapabileceklerdir ancak pratikte bugün bu mümkün gözükmüyor. Problem ise artık bootable bir demo yazıp da güncel hardwareların tüm özelliklerini desteklemenin mümkün olmadığı bir yapıya gelmesi olayın. Sen bi ASMci ve kendi bootuna sahip bir demo yazma bilgisi olan biri olarak benim şu anda bilgisayarıma takılı ekran kartımın özelliklerini kullanan (ne olduğunu önceden söylemiyorum) bir demo yazabileceğini iddia ediyor musun? Ama ben 64'de dünyadaki tüm PAL destekli C64'ler için kod yazabileceğimi, hatta hatta istersem NTSC için de kod yazabileceğimi iddia ederim. Fark burda işte. Güncel hardwareları kullanabilmek için mahkum olduğumuz işletim sistemleri bize "demolar için uygun" bir altyapı sunmuyor. Örneğin Windows'da priority levelları var uygulamaların ancak "diğer tüm processleri kes" diyebildiğin bir API yok bildiğim kadarıyla. Keza güncel Linuxlar da aynı yapıda bildiğim kadarıyla. Multitasking demo çalıştırmak için hiç de ideal bir yapı değil benim gözümde. Ya da Workbench gibi sağlam bir tasarıma sahip olması lazım olayın.

scene nedir?

« Yanıtla #12 : 30.01.2006 01:56:35 »
Hızlı düğmeleri aç

chenmy1

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mosengine.inativa.com
sanırım burda bir standarttan bahsediyorsun... evet haklisin .
Ama sunuda unutmamak gerek "PC de olsa Demo demodur".. :)

Yani PC lerdede canavar gibi calisan demolar var ..

Tek fark yeni donanımlar cok hizli cikiyo ve bu donanımlara uygun demolarda..Ne biliyim PC de buna fazla takmamak gerek cünkü kullancı donanımınin sevyesine gore indirip izlemek zorunda demoyu ki onlari desteklemiyosa AVI veya DIVX formatinda indirip izliyo..
Algoritmik Geometri^S!P and MEE!ditor 64/4 kb intro tool.

scene nedir?

« Yanıtla #13 : 30.01.2006 08:19:31 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by chenmy1@Jan 30 2006, 01:56 AM
Tek fark yeni donanımlar cok hizli cikiyo ve bu donanımlara uygun demolarda..Ne biliyim PC de buna fazla takmamak gerek cünkü kullancı donanımınin sevyesine gore indirip izlemek zorunda demoyu ki onlari desteklemiyosa AVI veya DIVX formatinda indirip izliyo..
[post=4856]Quoted post[/post]
[/b]
İşte problem de burda zaten. Ben de çoğunlukla Assembly gibi partilerde derece alan demoları ekran kartım yetmediği için video olarak izliyorum. Daha sonra sene içersinde ekran kartımı upgrade ediyorum. Bir sonraki sene yine çalıştırmıyor :) Halbuki önceki seneki ekran kartıyla yapılabilecek daha neler neler var. Bunları burda tartışmak da yersiz aslında. Beni anlayanlar zaten benimle birebir aynı şeylere takılıyorlar; beni anlamayanlar ise en fazla nedenleri anlayabilirler.

scene nedir?

« Yanıtla #14 : 30.01.2006 09:27:18 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
hayatımda gördüğüm en baba c64 emülasyonu,
PS2 'deki VICE dır... bende , bi emülatörde ilk önce SMOOTH SCROLL olayına bakarım... PS2'de göt oldum.... direk tv'ye de bağlı olduu için,
 sanki gerçekten c64 kullanıyorum gibi oldu...

yani o 1mhz c64 ü en bana emüle etme başarısını gösteren play station 2 dir :) hehe.... c64 rulez diyorum...