Gönderen Konu: Windows yedekleme ve geri yükleme  (Okunma sayısı 12797 defa)

Windows yedekleme ve geri yükleme

« : 24.02.2011 22:41:00 »
Hızlı düğmeleri aç

akvamlar57

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
ıyi günler 1 hafta içerisinde yeni bir laptop alacağım. şuan eski (dual çekirdek 2gb ram kadar) bir masaüstü bilgisayar var. tabi full donanımlı (yazıcı microfon webcam )

Ben bu bilgisayarın yedeğini windows yedekleme ile alarak başka bir laptopa aktarabilirmiyim. markları farklı pc ile laptopun

Bu durumda herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım? Uyuşmazlık gibi. Ve bazı şeyleri aktardıktan sonra silsem izler çok sorun olurmu? yazıcı kamera tarayıcı teyp yedekleme cihazı vs sürücüleri yüklü bunları kaldırırken sorun yaşarmıyım

Mesela ekran kartıda farklı eski ekran kartının sürücüsü yüklü iken aldım yedeği (otomatik olarak tanıyor zaten gerçi) yenisinde işletim sistemi kurduktan sonra yeni ati ekran kartını tanıyacak üstüne bu sürücünün yedeğini geri yüklersem bir sorun oluşurmu

« Yanıtla #1 : 25.02.2011 13:20:15 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
benim tavsiyem hiç böyle bir işe kalkışma. iki özdeş makine arasında birinden imaj alıp diğerine yazıp çalışabilirsin, ama onun dışında yaşayacağın sorunların ardı arkası kesilmez (eğer makinen açılırsa tabii). En iyi ihtimalle yeni laptopunun performansı mahvolur.
Driverlar vs. hepsi içindedir laptop'un, üzerinde sistem de yüklüdür muhtemelen, ihtiyacın olanları gerektikçe kurman çok daha doğru olur.
- endo of glance -

« Yanıtla #2 : 25.02.2011 13:46:58 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Bir de şu var. Ben can atıyorum bazen yeni makine alsam da şöyle temiz bir sistem kurmam için mazeret çıksa diye. Evet, sıfırdan sistem kurmak, updatelerini yapmak birkaç gün bile alabiliyor zaman zaman (özellikle de elinde yakın zamana kadarki updateleri içeren bir DVD yoksa). Ancak sonuçta kurduğun sistem temiz oluyor ve öncekine 1-2 sene önce kurup hiç kullanmadığın şeyleri buna kurmamış oluyorsun. Birçok programın da yeni sürümünü kuruyorsun. Mesela bende CS4 paketi var ve CS5 çıktığı halde "ne gerek var" diip kurmuyorum. Ama baştan kuracak olsam CS5'e geçiş yaparım. Eski makinenin imajını yenisine çakmak tercih etmemen gereken bir durum olmalı, makineler özdeş bile olsa.

« Yanıtla #3 : 25.02.2011 15:04:08 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
hahah aynı durum bende de var, hatta uzun süre kullanınca, ya bir format atıp temiz bi sistem kursam diyorum, yapınca da kafam rahatlıyor resmen :P oh be diyorum.
- endo of glance -

« Yanıtla #4 : 26.02.2011 08:49:56 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar yanlışınız var. Aktivasyonu yapılmış bir Windows'un imajını başka bir makineye taşıyamazsınız. 3'ten fazla bileşenin değiştiğini farkederse kendini kilitler.

IT'ci arkadaşın Vista için bayağı uğraştığını biliyorum. şirketteki makinaların hepsi aynı modeldi. Her seferinde setup yapmamk için, aktivasyonsuz imajlar oluşturmuştu. Ordan kurulum yapıyordu. ;)

« Yanıtla #5 : 02.03.2011 16:36:04 »
Hızlı düğmeleri aç

akvamlar57

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Tamam format iyi güzel ama benim formattan sonra bazı şeyleri toplamam 4-5 ayımı alıyor. Örneğin bu sefer format attığımda javayı kurmayı unutmuşum. aradan 3 hafta geçtikten sonra bir siteye girince fark ettim.

Unutmamak için bir dahaki sefere her yaptığımı notmu alsam acaba

« Yanıtla #6 : 02.03.2011 17:30:43 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@akvamlar57: mesela Java'yı kurmayı 3 hafta geç farkettim diyorsun ya. ben bu geçen 3 haftayı makinede Java kurulu olmadan, performans kayıpsız 3 hafta olarak pozitif birşey olarak görürüm. Java'nın kurulu olmadığını fark ettiğinde ne yaptın? kurdun değil mi? bu kadar işte. önceden kurulu olması şart mı sanki, işin düşünce kur. 6 ay java uygulaması çalıştırman gerekmese 6 ay kurulu olmasın varsın.

diyeceksin java'nın sisteme ne zararı var? mesela sen ayarlarından kapatmadığın sürece arkaplanda "jusched.exe" çalışıyor. arada bir java'nın autoupdatelerinin çıkıp çıkmadığını kontrol eden bir tool. niye fazladan bir process daha olsun ki? ben bunu her java kurduğumda derhal kapatırım. yani herşeyin kurulu olması bence hiç de pozitif birşey değil. çoğu program sık sık güncelleniyor zaten. filezilla gibi programlarda her açtığımda bir update çıkmış oluyor nerdeyse. vlc (video lan) keza öyle, ne zaman kontrol etsem yeni versiyonu çıkmış oluyor. ihtiyaç olmadıkça kurma, ihtiyacın olduğunda son versiyonu çekersin.

« Yanıtla #7 : 02.03.2011 20:04:16 »
Hızlı düğmeleri aç

akvamlar57

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skate;27276
@akvamlar57: mesela Java'yı kurmayı 3 hafta geç farkettim diyorsun ya. ben bu geçen 3 haftayı makinede Java kurulu olmadan, performans kayıpsız 3 hafta olarak pozitif birşey olarak görürüm. Java'nın kurulu olmadığını fark ettiğinde ne yaptın? kurdun değil mi? bu kadar işte. önceden kurulu olması şart mı sanki, işin düşünce kur. 6 ay java uygulaması çalıştırman gerekmese 6 ay kurulu olmasın varsın.

diyeceksin java'nın sisteme ne zararı var? mesela sen ayarlarından kapatmadığın sürece arkaplanda "jusched.exe" çalışıyor. arada bir java'nın autoupdatelerinin çıkıp çıkmadığını kontrol eden bir tool. niye fazladan bir process daha olsun ki? ben bunu her java kurduğumda derhal kapatırım. yani herşeyin kurulu olması bence hiç de pozitif birşey değil. çoğu program sık sık güncelleniyor zaten. filezilla gibi programlarda her açtığımda bir update çıkmış oluyor nerdeyse. vlc (video lan) keza öyle, ne zaman kontrol etsem yeni versiyonu çıkmış oluyor. ihtiyaç olmadıkça kurma, ihtiyacın olduğunda son versiyonu çekersin.

jusched.exe yi bir türlü bulamadım kapatayım.

Bu arada keşke güncelleme için tek bir program olsa mevcut programların hepsini kontrol etse

« Yanıtla #8 : 02.03.2011 22:56:50 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: akvamlar57;27280
Bu arada keşke güncelleme için tek bir program olsa mevcut programların hepsini kontrol etse
bu dediğin android işletim sistemi gibi yapılarda mevcut mesela. ama windows'da henüz genel olarak kabul görmüş bir mekanizma yok.

« Yanıtla #9 : 03.03.2011 05:00:07 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
bu ancak marketplace'i tek yerden gelen platformlarda olabilir. cep telefonlari veya oyun konsollarinda olmasi bu yuzden.

« Yanıtla #10 : 03.03.2011 19:33:38 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
linuxta var... hatta yeni kurulu linux boş değil gerekli temel programlar vs. kurulu geliyor... ama linux dandik, boşverin linuxu...

« Yanıtla #11 : 03.03.2011 20:48:55 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@ragnor: sen sonunda linuxla evlenicen olm. open marriage'a sıcak bakıyorsundur umarım. böyle forum postlarıyla değil de linux üzerinde çalışan sağlam bir demoyla bize linux'un üstünlüğünü göstersen diyorum. linux'un releasinden sittin sene sonra eklenen bir package manager mı bizi etkileyecek? :)

« Yanıtla #12 : 03.03.2011 22:21:42 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Alıntı yapılan: Ragnor;27299
linuxta var... hatta yeni kurulu linux boş değil gerekli temel programlar vs. kurulu geliyor... ama linux dandik, boşverin linuxu...

ne munasebet canim :) ben simdi linux ta istedigim bi librarynin 2.4.2 versiyonunun sourcelarini indirip compile edip kursam, hangi package manager onu update edecek? ne zaman edecek? 2.4.3 ciktiginda mi? 2.6.0 (next stable release) ciktiginda mi?

Ben insanlarin linux'u user friendly yapma cabalarini bi yere kadar anliyorum ama bazen de icimden bi ses "yahu compile etmeyi bilmeyen linux kullanmamali" diyor :D

bi de bu temel programlarin kurulu gelmesi olayinda kastedilen ne? Ben en son Suse 10.1 kurdugumda kurulu falan bisey gelmemisti. istedigim package'lari ben yast'ta secip kurdum. bazilarini da bizzat indirdim (cunku internette yeni versiyonlari vardi) derledim falan.

Yani gercekten ise yarayan ofis veya gimp veya blender gibi programlari zaten gidip internetten indirmiyormuyuz her halikarda. Linux ile Windows arasinda kurulu gelme farki bakimindan en onemli fark compilerin kurulu gelmesi. E o da zaten eskiden yeni yazilim eklemenin tek yolu idi, (elf binary'si distrubute edilmezdi) o yuzden geliyor :)

Arti olarak Windows'un icinde biseylerin kurulu gelmesi aktif olarak anti-trust yasalarinca yasaklanan bisey biliyosunuz. Biz istemez miyiz VC++ compiler Windows'la gelsin :) ama bi koyalim gor bak ne diyo Borland, gcc, ve intel :)

Compiler'i birak EU saolsun IE bile koyamiyoruz yahu. :)

« Yanıtla #13 : 06.03.2011 06:10:50 »
Hızlı düğmeleri aç

coze

• Full Member
    • Profili Görüntüle
lubuntum var derdim yok arkadaslar :) yaklasik bir iki senedir windows'umun yuzune bakmaz oldum, windows ta kullandigim iki program vardi, ilki arastirma icin kullandigim Altera Quartus ve arasira oynadigim Civilization. Quartus'u Altera essekleri linux versiyonunu sadece Red Hat icin yapmis, ubuntu da da kuruluyor ama usb permission lari ile ilgili bir problem yuzunden devkit i gormuyordu. En sonunda onu halletmenin bir yolunu buldum. Civilization'da besincisi fos cikinca windows'a baglayan pek birsey kalmadi :)

Alıntı yapılan: nightlord;27305
ne munasebet canim :) ben simdi linux ta istedigim bi librarynin 2.4.2 versiyonunun sourcelarini indirip compile edip kursam, hangi package manager onu update edecek? ne zaman edecek? 2.4.3 ciktiginda mi? 2.6.0 (next stable release) ciktiginda mi?

Ben insanlarin linux'u user friendly yapma cabalarini bi yere kadar anliyorum ama bazen de icimden bi ses "yahu compile etmeyi bilmeyen linux kullanmamali" diyor :D

bi de bu temel programlarin kurulu gelmesi olayinda kastedilen ne? Ben en son Suse 10.1 kurdugumda kurulu falan bisey gelmemisti. istedigim package'lari ben yast'ta secip kurdum. bazilarini da bizzat indirdim (cunku internette yeni versiyonlari vardi) derledim falan.

Yani gercekten ise yarayan ofis veya gimp veya blender gibi programlari zaten gidip internetten indirmiyormuyuz her halikarda. Linux ile Windows arasinda kurulu gelme farki bakimindan en onemli fark compilerin kurulu gelmesi. E o da zaten eskiden yeni yazilim eklemenin tek yolu idi, (elf binary'si distrubute edilmezdi) o yuzden geliyor :)

SUSE yi bilmiyorum ama ubuntu da gidip source indirip compile etme cok ender rastlanan bir durum. Genellikle asagidaki video daki gibi bir iki tikla bitiyor olay.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=DCIJr0kSAfE[/ame]

ubuntu repository lerinde olmayan birsey ariyorsan (ki cok enderdir) gidip kendin indirmen gerekebilir. o zaman tabi update filan olaylarini da kendin idare etmen gerekecektir. Ama gerekli gereksiz bircok program/kutuphane ubuntu repository lerinde var zaten.

ubuntu repository lerinde olanlari ise update leri geldiginde ubuntu otomatik olarak background da indirip kuruyor.

acikcasi kurulu gelme olayini bende cok anlamis degilim. ama bu merkezi program deposu/update API gibi birseyi windows ta da uygulanabilir bence. 3rd party yazilimlara da acik oldugu surece cok bir problem olacagini sanmiyorum. VLC NotePad++ gibi zavalli programciklar kendi kendilerine yapmaya calisiyolar bunu windows da :)

« Yanıtla #14 : 06.03.2011 14:58:54 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Skate declares a demo war! Windows vs Linux. Sceners who have enough guts step forward.