Gönderen Konu: Kırırım ben bu bilgisayarı da microsoft'u da windows'u da..  (Okunma sayısı 1848 defa)

Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
Efendim, müşterimizde bir uygulama kurulu XP SP2 üzerinde SQL 2000, interneti yok PC'nin.

Güncellenmesi lazım, SQL 2005 veya 2008'e. Yapmışken 2008 olsun dedim.
SQL 2008'in requirement'larına baktım, .NET Framework 3.5.
Olmuşken 3.5 SP1 olsun deyip indirdim, 237 MB.

Müşteriye gitmeden Virtual PC ile test edeyim dedim. 3 saat kadar oldu henüz bitiremedim.

.NET 3.5 SP1'i kur dedim, Windows Installer 4.5 dedi, indirdim kurdum, tekrar .Net'i kurdum, internetten 66 MB download yaptı, yani interneti olmayan bir PC'ye .net 3.5 sp1 kuramıyoruz (ya da o indirdiği dosyayı da bulmak lazım..)

Kurdum bitti, SQL 2008 setup'ı çalıştıdım, Windows Power Shell olmadan kuramazsın dedi. ındirdim. Çalıştırdım. XP SP3 olmadan kurulmaz dedi.

Powershell 1.0 kursam olur mu dedim, .net 2.0 ister dedi, indirdim kurdum. Powershell 1.0 indireyim dedim Windows Genui bilmem nesi istedi, indirdim kuruyorum şimdi.

Allah da belanızı vermesin, ne diyim ben size.

Edit: Hah! Unknown Error 0x80005000 deyip çıktı setup. Üstüne bi de crash etti.. süper ya. Windows'u uninstall edip bi de microsoft'a küfür maili gönderseydi otomatik süper olacaktı.

Edit 2: Bari SQL 2005 kurayım dedim o en azından .Net 2.0 istiyor (20 mb) kurdum hepsini, o da "error: '' code: -1" deyip çıktı. (evet hala uğraşıyorum..)
« Son Düzenleme: 18.02.2011 19:58:01 Gönderen: endo »
- endo of glance -

Kırırım ben bu bilgisayarı da microsoft'u da windows'u da..

« Yanıtla #1 : 18.02.2011 21:33:10 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
kotu bi deneyim olmus hakkaten :)

Alıntı
Güncellenmesi lazım, SQL 2005 veya 2008'e. Yapmışken 2008 olsun dedim.

hata bu olmus sanirim. windows server, sql server falan konularinda cok bilgim olmasa da bildigim birsey var. MS her yazilimda iki major release oncesine olan destegini keser. Bu da butun agreementlar da yazar. mesela vista ciktiginda 2000 supportu kesildi, win7 ciktiginda xp support kesildi vs. Dolayisiyla her yapilan sw kendi ciktigi anda MS'in support ettigi versiyonlari dusunur ve onlarla test edilir. yani Sql 2008 windows xp uzerinde desteklenmiyor olabilir. Bu da dunyada yazilim standartlari bakimindan oldukca normal bi durumdur. Apple mesela her yeni OSX surumunde bi suru api degistirip back compatibility'yi bozar falan. MS yine bu konuda iyidir.

Dolayisiyla benim tavsiyem, eger upgrade yapilacaksa, Windows Server 2008R2 veya bir onceki Server versiyonu (2008 galiba) ile sistemi kurup ustune sql 2008 kurmak. ya sa winServer 2k3 + sql 2005. Yani birbiriyle ayni ailenin uyelerinden kurmak en sorunsuz olacaktir.

umarim cozersin en kolay sekilde :)

Kırırım ben bu bilgisayarı da microsoft'u da windows'u da..

« Yanıtla #2 : 19.02.2011 13:07:20 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
Maalesef durum öyle değil. Benim iş yerindeki sistemim de XP-pro sp3, üzerinde SQL 2000 ve 2008'i aynı anda kullanabiliyorum.

SQL 2008'in kurulum wizardı  varolan SQL 2000'i güncelleyip 2008'e yükseltebiliyor veya yeni bir instance olarak kurabiliyor, daha önce yine xp bi makine üzerinde yapmıştım bunu. Yani aslında hem upgrade hem yeni setup desteği var (ve çalışıyor(du))

Benim en çok kızdığımsa, bu bileşenlerin hepsi onlarca MB, her biri bi diğerini require ediyor ve son noktaya ulaşmak için 3-4 saatten fazla uğraşmak gerekiyor. Hadi hata çıkmasını kurulumun tamamlanmamasını anlarım, her zaman olur öyle şeyler.. Ama önce bu kadar uğraştırması, toplamda 500 mb'dan fazla download yaptırması ve sonunda çalışmaması.. şaka gibi.
- endo of glance -