Gönderen Konu: Hırsız bankalar  (Okunma sayısı 2683 defa)

Hırsız bankalar

« : 18.02.2011 15:30:06 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Yok böyle saçma birşey. Söz konusu bankalar Garanti Bankası ve Almanya'dan bir banka (ismini bilmiyorum, bilsem zevkle yazıcam buraya). Almanya'daki Vesalia Computer'den (aka: Individual Computers) birkaç parça donanım almıştım. Shipping dahil 52.45€ tuttu. Kredi kartı sistemleri yok, parayı banka hesaplarına yatırmamı istediler. Ben de Garanti Bankası üzerinden swift yaptım. Swift işlemi için Garanti 52.45€ için 30 TL (~= 14€) ek para istedi. Beklenmedik birşey değildi ve 66.45€ olarak ödedim parayı. Aradan 3-5 gün geçti, bana geleceklerini söyledikleri otomatik onay e-mail'ı gelmedi. Mail attım, bir iki gün sonra Vesalia Computer'den yanıt geldi.

"Para hesabımıza 52.45€ değil 32.45€ olarak 20€ eksik yatmıştır."

şimdi başta ek bir 14€ ödememiş olsam diyeceğim ki kesinti yapmışlardır, normaldir. ıyi de kesintiyi benden yaptılar zaten, bir daha karşı taraftaki bankanın ikinci kesinti yapması ne demek? Hadi böyle bir durum var diyelim, benden daha fazla hizmet bedeli isterler, aralarında bölüşürler v.s. Böyle birşey olabilir mi?

Vesalia Computer'deki elemanlar banka ile görüşmüşler. Banka onlara demiş ki "all expenses paid by the sender" değil de "fair share" sistemiyle gönderilmiş para. Fair'a bak, benden 14€, karşı taraftan 20€ kestin mi buna fair share diyebiliyorsun. Ben sizin "fair" anlayışınıza sıçiim.

Sonuç?

Toplam cebimden çıkan para: 66.45€
Karşı tarafın eline geçen para: 32.45€
Bankaların kestiği komisyon: 34€

Ödediğim miktarın %48.8'i karşı tarafa, %51.2'si bankalara gitti. Bu güne kadar kredi kartı, paypal ve western union harici bir yöntemle alış veriş denememiştim. ılk ve son denemem oldu.

Gelelim Garanti Bankası'nın bana yaptığı açıklamaya. Öncelikle tabii ki aptala yatıyorlar. "Efendim biz karşı bankanın kesintilerinden sorumlu değiliz" cart curt. Dedim "o zaman bir uyarı koyun karşı tarafın kesinti yapma ihtimaline karşı". Diyorlar ki "biz bilemeyiz ne kadar kesinti yapar karşı taraf, o onların bileceği iş" v.s. Eşşek herifler uyarı koymak da istemiyorlar ki ilk deneyenler benim gibi tecrübe etsin olayı. Diyorum ki "karşı tarafın böyle birşey yapma ihtimali varsa, uyarıyı koyun, gerekirse adam diğer banka ile görüşür ve tam yatırması gereken miktarı hesaplar karşı tarafın eline doğru miktarın geçmesi için". Hala vidi vidi konuşuyorlar.

Neymiş? Garanti Bankası ve Almanya'daki o ismini bilmediğim banka şerefsizmiş, hırsızmış, boyunları altında kalasıcaymış.

Hayatımda ilk kez bir "marka"ya bu kadar açık yükleniyorum. Bizim oralarda ......'ye ....... derler. Bu cümleye her kombinasyonu koyup eğlenebilirsiniz.

Hırsız bankalar

« Yanıtla #1 : 18.02.2011 19:22:54 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
ben bir de tv reklamlarında şöyle hizmet veriyoruz böyle dürüstüz zırvalarını görünce kızıyorum. bunlar bankacılığın mayasında var galiba. dediğin gibi ilk tecrübe gibi ordan burdan gelen kırıntılarla ekstra gelir sağlıyolar herhalde. bu sadece garanti için değil hepsi için geçerlidir.

geçmiş olsun kardeşim

Hırsız bankalar

« Yanıtla #2 : 18.02.2011 19:32:06 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Evet o şekilde para gönderip almak hiç hesaplı değil. Ama bu gibi önemli bilgileri en ücra köşelere yazdıkları için kimse bilmiyor, başına gelenler hariç. Ben de Garantiye geçmeyi düşünüyordum, demek orası da aynı, iyi o zaman YK'ile devam :)

Lanet Avis'ten bir araba kiralama olayı başıma gelmişti. Çok uzun ve ibretlik bir hikayesi var ama sonuç olarak 750€' yu  1000 TL limiti olan kartımdan çekmeyi başarmışlar. Ben nasıl limiti aşarlar diye Yapı Kredi kardeşi arayıp sorduğumda limiti aşmışsınız, limit aşımına girdiğiniz için faiz işlettik demesi 2. şok olmuştu. Normalde kendim o limiti aşamıyorum ama başkası aşabiliyor, hem de hiç bir pin numarası vs girmeden. ış o aşamaya varınca geri dönüşü yok, kimse halinizden anlamıyor, her geçen gün de faiz işlemeye devam etmesi de üstüne eklenince, bir an önce ödeyim de kurtulayım, deyip ödüyorsun işte.

ışte o günden beri, para peşin, kırmızı meşin benim için. Banka kartı dışında, kontrolüm olmayan hiç bir önemli ödemeyi kredi kartından yapmamaya çalışıyorum. Misal burdaki gym salonu, kartını ver, sana 6 aylık üyelik açalım dediler. Dur hoca dedim, ben her ay nakit veririrm, sorun olur mu dedim, no problem sir dedi. Böyle işte ;)

Hırsız bankalar

« Yanıtla #3 : 20.02.2011 11:23:06 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
amerika'dan turkiye'ye yaptigim swift'lerde sadece amerika'daki banka ucret aliyordu. garanti almiyordu mesela. bu cift tarafli kesintiden haberim yoktu ogrendigim iyi oldu.

Hırsız bankalar

« Yanıtla #4 : 22.02.2011 13:18:53 »
Hızlı düğmeleri aç

scotch

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
merhabalar,
yurtdisi para transferlerinde her zaman bu sorun yasanmakta. Garanti bankasi hakkinda yazilanlara tamamen katiliyorum. her gun kredi vermek icin cep mesaji atiyorlar bana, bir gun ihtiyacim oldu basvurdum. bir suru prosedurle ugrasmami ve ayrica kefil getirmemi istediler. madem krediyi vermeyeceksin, neden ikide bir de mesaj atiyorsunuz soruma da cevap alamadim/ Maas hesabim olmasa coktan hesabi
kapatirdim..
saygilar!!!