Gönderen Konu: Rubicon Title Udi-Elektro-Latino Remix / Allamulax & Antrax  (Okunma sayısı 6581 defa)

Hızlı düğmeleri aç
  • *
  • Newbie
  • Kişisel İleti
    ahoy
    • Profili Görüntüle
    • homepage
geçtiğimiz 7dx demopartide yayınladığımız Rubicon oyun müziği coverının arada kaynadığını ve yeterince anlaşılmadığını düşündüğümden üzerine açıklama yapma gereği duydum.

skate'in de sonradan fark ettiği gibi isimde geçen "udi" aslında "ûdî" idi. (belki böyle yazmalıydık)

parti sitesinden coverın linkleri: ZIP, MP3

karşılaştırmak isteyenler için parçanın orijinali: [ame=http://www.youtube.com/watch?v=5SQzuyoc4yk]youtube[/ame] (elim fizy'ye gitti bir an)

(DıKKAT! bundan sonraki kısım coverı dinlememiş olanlar için spoiler içerir ;) anlaşılmadığını düşündüğüm noktaları açıklayacağım.)

birinci bölüm: yaptığımız coverda 0:17'de girip 2:09'a değin süren lead, efektörden geçirilmiş elektro ud'dur. aynı şekilde çok hafif bir şekilde 00:46'da sağ kanalda ve 1:30 civarında sol kanalda başlayan arpejler de efektör uygulanmış elektro ud'dur.

ikinci bölüm: birinci bölümün bittiği 2:05'ten itibaren giren elektro gitar performansı antrax'ın marifetidir. oraya çok hafif bir yaylı partisyonu yazmıştım, üzerini çok güzel doldurdu antrax.

üçüncü bölüm: akabinde 3:00 civarı fade in ile giren üçüncü bölümde gene elektro gitar'ı antrax, 3:32'de giren elektro ud'u ise gene ben çaldım. bu kısımdaki davulları nightlord hiç beğenmeyecektir :) davullar tırt oldu çünkü birtakım talihsizliklerden ötürü parçayı bitiremedik. ama müthiş eğlendik coverı yaparken, orası ayrı :)

bu cover üzerine söylenecek her kelime çok önemli, dinleyen herkes iyi kötü düşüncelerini, eleştirilerini, önerilerini söylerse çok iyi gelecektir, çünkü antrax ile üzerinde çalıştığımız bir konseptti bu. bitirememiş olsak da bayağı uğraşmıştık bu cover için, ancak dinleyenlerin düşüncelerini hiç alamadık.

not: ben bu coverı süper tamamlarım bi de üstüne RKO'da yayınlarım diyen arkadaşlar, istikamet: PM
« Son Düzenleme: 12.01.2011 19:57:27 Gönderen: allamulax »

Rubicon Title Udi-Elektro-Latino Remix / Allamulax & Antrax

« Yanıtla #1 : 12.01.2011 23:58:24 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Evet hakkaten de arada kaynamis :) Compo disi releaseleri ben cogu zaman kaciriyorum.

Bu parcayla ilgili dilim dondugunce dusuncelerimi yazayim.

Herseyden once sunu belirterek baslamaliyim. Bu bir "cover" degil :) Bu parca Rubicondan o kadar uzak o kadar bagimsiz ki, buna Rubicon cover demek bana dogru gelmiyor. Yani butun cabalarima ragmen, bu parcada ve Rubicon'da ortak olarak bulabildigim tek sey parcanin en basindaki ud'la calinan melodinin Rubicon'da basin F, G, A progression'iin onunde en basta calan melodi ile uzak bir akrabaligi olmasi. Ki bu melodiyi de tanimak icin her ikisini 2ser kere dinlemem gerekti. Siz arkadaki basi, akorlari ve ritmi o kadar degistirmissiniz ki melodideki benzerlik bile baya zor algilanir hale gelmis :)

Rubicon'da bunun disinda iki uc akor grubu, bir ton melodi, bir grup gecis vs varken, siz de sadece bu melodiye benzeyen bir melodi kullanmisken buna cover derseniz RKO'da ciddi tepki gorebilirsiniz.

Ha bu kotu bisey mi. Bence degil. Yani siz kendi basina baya detayli kocaman bi parca yapmissiniz. Rubicon'a ne kadar benzedigi benim sahsen cok da umrumda degil, ama RKO'da sorun olabilir diye uyarayim dedim :)

Simdi parcanin kendisine gelelim. Parcanin ilk bolumu benim parcadaki favori bolumum. Kompozisyon olarak cok dinlendirici. Butun bolumun ayni akor dizilimi onunde gitmek yerine biraz degisiklik olsaydi daha iyi olabilirdi ama bu haliyle de guzel bi kompozisyon. Ozellikle Ud solosu cok farkli bi tini ve yoruma sahip oldugu icin cok da ozgun olmus. Bu bolumu mix ve sesler olarak degerlendirirsek de parcanin yine en olgun bolumu. perkusyon ritm basarili (o da biraz humanize edilse daha da iyi olurmus, boyle biraz Casio org Bossanova ritmi havasi yok degil :) ). Ama iste ondeki ud o kadar human ki ritmi ortuyor. Mix'te bu bolumde bana biraz batan tek sey, bas biraz fazla acik geldi bana. Bir de yuksek frekans bandi biraz bos kalmis. Ki mesela sonradan kemanlar girince yuksek freaknstaki bosluk kayboluyor ve daha dolgun oluyor parca.

Hizli bolum ise bariz sekilde bitmemis. Allamulax'in dedigi gibi baterilere bayilmadim :) ama baterilerden daha buyuk problem bas gitar yok o bolumde. Bas baska bi enstrumanda yok. belli ki bas yazmaya zaman kalmamis yaparken. Bir de baterilerde hihat veya ride tarzi bisey olmamasi da onemli bi eksiklik. Bu durum birinci bolumdeki cok daha ustaca yazilmis perkusyondan sonra daha da batiyor. Bu bolumdeki gitar sesi de bana cok iyi gelmedi. DI box tan gecirilmeden mixer'e direk baglanmis gitar sesi gibi geliyor. butun tizler gitmis. Ud sesi guzel. Ikinci bolumde en sevdigim sey ud solonun blues-alaturka yaptigi bitis :)

Parcadaki performanslari cok begendim. Gerek Ud solosu, gerek arpejler, gerek ritm gitar rifleri, gerek gitar solosu hepsi gayet temiz.

bence bu parcanin bi tane tamamlanmis halini cikarmalisiniz. ikinci bolume bas ve bateri ekleyip iki bolum arasindaki geciste duz fade in den daha enteresan biseyler belki kullanarak. Hatta ben sizin yerinizde olsam buna Rubicon Remix yerine de baska bi isim koyup yanina "inspired by Rubicon" falan tarzi bisey koyardim. Ama isimlendirme ve cover adletme olaylarindan bagimsiz olarak bi final versiyon umarim cikarirsiniz. Cunku su haliyle emeginiz biraz bosa gitmis oluyor. Insanlar parcanin bitmemis sonunun yaratiigi son izlenim ile bu parcadan ayrilsin istemezsiniz.

Ozellikle birinci bolumun uzerinde ugrasildigi anlasiliyor. Ikinizin de ellerine saglik. Gayet guzel bi parca. Simdi yazdiklarima bakinca parcayi cok begenmeyip elestirdigim gibi bi izlenime kapilabilirsiniz. Aslinda baya begendim. Sadece bazi basit fixlenebilecek seyler yuzunden kapasitesinin altinda etkileyicilik yakaladigini dusundugum icin bunlari soyledim.

Bu Antrax Allamulax kooperasyonu degisik dinamikler katmis kesinlikle. Bu tarz koop calismalarin devamini dilerim.

« Yanıtla #2 : 13.01.2011 10:38:55 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@allamulax: gözden kaçmasın diye özellikle "sonuçlar" bölümüne ekledim sizin ürünü yarışma dışı ürünler kategorisinde ancak gerçekten de hiç yorum gelmedi. ben şahsen pouet, csdb gibi siteler haricinde artık hemen hiç yorum yazmıyorum ürünlere. yarışmalarda oy da kullanmıyorum. biraz çekimser modda takılıyorum son yıllarda. ama belki ben de bu tür ürünleri destekleyici yorumlar yazabilirim bundan sonra.

Bu arada "Antrax" nicki ve müzisyen olması sürekli bir yanlış yazılmış "Anthrax" çağırışımı yapıyor bende. Bir türlü kurtulamadım şundan. :)

« Yanıtla #3 : 13.01.2011 11:51:11 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
sırf nightlord review etsin diye muzik yapacam walla :)
hmm simdi tekrar dusundum de 1.5 sayfa "bu olmamis, bu da olmamis, bu da.." diye olur benim yapacagim muzigin review'i :D
@allamulax+antrax: elinize saglik bence gayet guzel bir parca olmus, ozellikle ilk 3dk'yi begendim ben. ama NL'nin soyledigi gibi Rubicon Title ile benzerligini yakalayamadim ben de. tekrar elinize saglik.
- endo of glance -

« Yanıtla #4 : 13.01.2011 22:44:48 »
Hızlı düğmeleri aç
  • *
  • Newbie
  • Kişisel İleti
    ahoy
    • Profili Görüntüle
    • homepage
@skate, hem ürünlere yorumda bulunup hem de tarafsız kalmanın bir orta yolu yok mudur acaba? :) nick konusuna gelirsek: partide alelacele arkadaşı arayıp "ya sana bi nick lazım napıcaz" falan derken email adresinde geçen "antrax"ı kullanayım mı dedim, o da tamam olur dedi. ben de email adresinin yalancısıyım yani hehe :)

@endo, bu yazdığın 3 cümlelik review bile benim dikkate alacağım çok değerli bilgiler içeriyor. teşekkür ederim :) keyifli dinlemeler.

@nightlord, bu review'ın üzerine nasıl karşılık vermeliyim bilmiyorum ama bir yerden gireyim konuya :) zaten party review'ında puppets show için söylediğin "iki sesli arpeji sağa ve sola dağıtman iyi olmuş" cümlesini okuduğumda dağılmıştım. ürünleri belli ki kulaklıkla ve bu denli titizlikle dinleyen bir scenerın bu kadar profesyonelce bir reviewına mazhar olmak hakikaten büyük ve bulunmaz bir lüks :) (abartmıyorum) teşekkür ediyorum.

parça rubicon müziğinden uzak düştü, buna katılıyorum. sadece sağ kanaldaki arpej orijinal parçadaki akor ilerleyişine sadık kaldı ama o da değişik oldu gene :) orijinal parçada 3 ana melodi ve bunların transpozları var, bir de geçiş melodisi var. biz bunlardan sadece beğendiğimiz 2 ana melodiyi aldık, ve üzerinde *birazcık* oynadık :D ya aslında bu daha hiçbi şey :D ufacık bi oda içinde gecenin bir yarısı tüketilen bazookaların eşliğinde kayıtlarımızı yaparken o kafayla daha neler neler çaldık ama kayıt etmedik :D rubiconu tanınmaz hale getirmiştik :P can sağlığımız açısından iyi ki de kaydetmemişiz yoksa jeroen tel uçan tekmeyle ülkemize uçabilirdi :D "siz katledin diye mi yaptım bu besteyi laan" haha

ben aslında sırf RKO da gelecek o ciddi tepkiyi görmek için bu parçayı orada yayınlamayı düşünüyordum :))

elektro gitar sesinde belirttiğin gibi bana kulak tırmalayıcı gelen bir tını var ama nereden kaynaklandığını bilmiyorum. o konudan pek anlamadığım için antrax'a bırakmıştım işin orasını. o çaldı, kayıt ettik ve hiçbir işlemeye maruz bırakmadan doğrudan parçada kullanmış olduk. antrax mastering ile de ilgilenecekti, o da olmadı. proje ortada kalmış oldu bir bakıma. en azından bu haliyle partide yayınlayayım dedim, insanların fikirlerini alalım. bu arada partiyi deneme tahtası gibi kullanmış olduk belki, organizatörlerden özür dileriz :D

bunu başlı başına yeni bir parça olarak yayınlama fikrini dikkate alacağım. çünkü anlaşılan, parça rubicon müziğinden esinlense de o müzikten oldukça uzaklaşmış.

« Yanıtla #5 : 14.01.2011 10:36:07 »
Hızlı düğmeleri aç

stranger

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Güzel parça fakat Rubicon 'un cover'ı bence biraz daha tempolu olmalı. Bende ayrı bir parça olarak güzel olduğuna katılıyorum. Tebrikler daha değişik cover çalışmaları bekliyoruz.