Gönderen Konu: bazı ebay malları (pay pal'le)  (Okunma sayısı 3823 defa)

bazı ebay malları (pay pal'le)

« Yanıtla #1 : 05.01.2006 17:16:50 »
Hızlı düğmeleri aç

datura

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Vigo kanka, Almanya EBay'den biseyler getirttin mi hic? Ya da getirten oldu mu bilen var mı? EBay'den alisveris yapmadim ve merak ediyorum.

Bir de gümrüge takilmamak icin ne kadar fiyattan yuksek olmamasi gerekiyordu aldigimiz ürünün?

Gerçekten işe yarar seyler var degerlendirilebilir fiyat uygun olduktan sonra
Hello, I'm a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

« Yanıtla #2 : 05.01.2006 21:48:45 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
amiga konusunda vigo ilk... ama daha önce amerikadan ürün getirtmiştim... ortak deneyimlersonucu:
- ebay üzerinden paypal ile kayıtlı alışveriş yaparsan sorun yok; hatta paypal 500 eu'ya kadar garanti veriyor.
- gümrükte de şirin gözükmek, ürün bedelini 100$dan az göstermek ve hediye/gift yazdırmak temel ilkeler. tabii illa irice ürünlerde topkapı'ya gitmek şart. ama hazır oraya gitmişken, oralarda rivayetini duyduğum bit pazarına uğramak da farz sanki. yerini bulursam haber ederim...

ehh, ebay üzerinden ilk siparişim 030 kartlı harddiskli memory'li bir a1200... bugün siparişi verdim. ambalaja computer keyboard yazdırttım, nede osla yalan diil, göbekli bir kalvye gibi. bana totalde gönderim dahil 130 eu'ya mal oldu ki, bence fena diil. 250 ytl'ye bare a1200'lerin kazıklanmaya çalıştığı ülkemizde gayet iyi bile diyebilirim.

darısı diğer meraklıların başına...

« Yanıtla #3 : 06.01.2006 10:20:19 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
en süper tekniğimi açıklıyorum:

aptal gibi görün,
heycanlan! sevin! mutlu ol!

"aaaaa inanmıyorum, demek geldi haaa? oleeey"

tarzı....

"canım arkadaşım, demek doğum günü taaaa oralardan unutmadı vay be" gibisinden özlü sözler...

"inşallah çalışıyodur!... taaa 1980 lerden bi cihaz!"

gibi...

:)

yani , memur şunu anlıyordki "bu ne yahu? hurda bişi herhalde..."

« Yanıtla #4 : 06.01.2006 13:20:41 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
ben almanyadan c64 +1541_ii + biseyler daha aldim ebayden. aylarca elime gecmedi
en sonunda pttden bi kagit geldi. izmirde gumruk hede hodo departmanina gelin diye
orada "ya hani belki hatirlarsiniz taaaaa 80lerde komodor diye bialet vardi bu  o iste herhalde satsam 2-3 milyon eder hehe" dedim

yurt disindan getirtmeseniz dahaiyi olur ded ordaki kadin bana
ben de turkiyede bi bulabilsem hic ugrasmayacam zeten dedim.

sonuc: 1 milyon bilmemkac lira verip aldim ordan aleti

daha onemli sonuc: shipping ile birlikte cok pahalliya geldi. 50 euro + 30 euro shipping vermistim zamaninda

yani son care olmali bu olay

« Yanıtla #5 : 06.01.2006 13:39:24 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
walla hakikaten şanssızlığa denk gelmişsin bilgem...

defalarca topkapı gümrük'e gittim, her seferinde şirinlikle olay çözümlendi...
mesele gümrük'ten gelen uyarma kağıdının sana ulaşmaması gibi gözüküyor zaten. ehh, sen de bilemzsen tabii aylarca beklenebilir.

birçok da arkadaşım bu şekidle kolilerce kitap, dijital makinalar falan getirttiler.

« Yanıtla #6 : 07.01.2006 09:45:09 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
araya karI$Icam biraz ama raf kirasi diye bi olay var o da cok ilginc:) birisi ta$IndIgI icin gumruk kagIdI eline gec gelmi$ti, adamIn getirttigi 2-3 milyonluk bi$iidi ama gumruge maLIn gelmesinden bi kac ay sonra kagIt bi $ekilde eline gectiginden raf kirasI maLIn kendi fiyatIndan daha pahaliya gelmi$ti.

« Yanıtla #7 : 31.01.2006 04:55:41 »
Hızlı düğmeleri aç

disq

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.oynasana.com/
raf ("ardiye ucreti") olayina ben de girdim ama para mara almadilar, cok da geciktirmedim iste 2 hafta kadar falan gecikmistim.

25.50 ytl'lik damga vergisi vardi, onu kaldirmislar, gumrukten muaf urunlerde 1.75ytl odeyip geciyorsunuz paket basina. tabi topkapi'daki posta gumrugune gitmek gerekiyor. (havaalani gumrugune vs geldiyse isiniz zorlasabilir bilmiyorum)

gumruk masraflarindan muaf olmak icin limit "100 euro" ve buna genellikle kargo (ve varsa "sigorta bedeli") da dahil oluyor. eger UPS express/expedited ile (amerikadan 60 dolar kargo odeyerek mesela, yaptim biliyorum) getirirseniz daha yuksek meblaglar bile gumrukten gecip kapiniza kadar gelebiliyor. bu olay biraz sansa (daha dogrusu "sanssizlik seviyenize") bagli cunku geciren cok adam var ama gecirememis kisiler de var. ben 160 dolarlik urun gecirdim. 200+ dolar geciren var, vs. ya da mali uzakdogudan (mesela hong kong) alabiliyorsaniz faturaya istediginiz bedeli yazdirabiliyorsunuz o zaman sorun olmuyor. hong kong'lular herseyi HK$ olarak yazdigi icin faturaya, 360 USD degerinde urun aliyorsunuz mesela, faturada 50 HK$ TOYS yazip GIFT seklinde isaretliyor adam bunu. aslinda gumruk memuru baksa 50HK$ demek 6 USD demek. onlar da alismis sanirim.

bir de, "dini bayramlar", "yilbasi" ve bu bayramlardan 1 ay oncesi ve 1 ay sonrasinda, UCRET ODEMEDIGINIZ, gift olarak isaretlenmis ve KISISEL (gonderenin ve alicinin sirket degil kisi oldugu) postalarda muafiyet siniri 300 euro. yani paket uzerinden/icinden fatura cikmamasi lazim. (300 euro'ya nasil karar veriyorlar bilmiyorum, belki kargo sirketine bildirilen deger vs uzerinden olabilir)
bu hediye/muafiyet olayina gumruk memurunu ikna etmekten cekiniyorsaniz gonderen kisi bir mektup yazsin (iste hediyeni yolladim, tebrikler, vs seklinde) imzalasin (siz yazin gonderin, print etsin mesela) zarfin icine pakede koysun, acsalar bile heralde sorun olmaz. bu yontemi denemedim daha (denedim de paket evime geldi acilmadan) o yuzden feedback bekliyorum uygulayan olursa.

buyuk paketler (eger UPS ile kapiniza gelmediyse) posta gumrugune gittiginizde acilip kontrol ediliyor. size bu ne hemserim diyen muayene memuru olacak orada bir tane, anlatin anlamasalar bile akillarina yatiyor genelde.

sorusu olan varsa bu konuda daha fazla bilgim yok :) ama yine de sorun belki bilen cikar.

edit: giderken 1.75'lik bozuk para olsun yaninizda, para bozdurmak sorun olabiliyor, "ustu kalsin" konsepti devlet memurlarinda tabi ki gecerli degil. (parayi fazla alirsa adam isini kaybedebilir sonuc olarak)

« Yanıtla #8 : 31.01.2006 09:14:50 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ben her seferinde 2 milyon verip "üstü kalsın abi" dedim.
bişi olmadı :)

« Yanıtla #9 : 21.04.2006 15:14:32 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
1997 yilinda israil'den 2 tane video kaset siparis vermistim. gumrukte emniyet izleyecek diye el koydular, bir daha haber alamadim.

1998 yilinda amerika'dan illuzyon malzemeleri siparis verdim, gumrukte beraberce actik, bunlar ne dediler anlattim. normalde buna bi$iler odemen lazim ama bize bir numara yaparsan al git dediler, numarayi yaptim ve paketi aldim.

2000 yilindan sonra verdigim siparislerin hicbirinde sorun cikmadi. (insallah cikmaz)

« Yanıtla #10 : 25.03.2007 20:20:36 »
Hızlı düğmeleri aç

fiskem

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
eski bir komodorcu olarak bu forumda yeniyim ve gercekten cok seviyeli buldugumu ki bu turkiş forumlarda çok rare bir ozelliktir, belirtmek istedim oncelikle..

ben de çin den bi universal flash/eeprom programlayici siparis etmistim, odemeyi paypal ile yapdim, posta olarak da TNT di sanirim (DHL de olabilir)
secmistim, tabi +shipping diye onu da onceden verdik.

bana hemen bi e-mail geldi, diyo çinli amcam mali verdik, bide tracking numarasi verdi. Hergun o numara ile mal nereden nereye gidiyo kontrol ettim.

Çinde 2 şehir gezdi, ordan direk Belçika ya gitti, 1 gun orda istirahat etti,
muteakiben "turkiye gumruge girdi" raporu vardi sitede,

turkiyeye girisinden 2 gun sonra da elime gecti, saosunlar kapiya kadar getirdiler, hicbir ucret odemedim fazladan.... fakat....

bana gelen mal ile sitede resmini gordugum ayni degil...
daha dogrusu çok benziyo.. valla helal olsun iyi benzetmisler, ayni ikizi gibi...
sitede gozuken 48pin TSOP adaptoru de cikmadi aha bu da cabasi...

kisaca çin bizi alicengiz de de gecmis gibi geliyo bana

saygilar

not (komodor=commodore koyden yarin gelmedik :)) heheh )

« Yanıtla #11 : 25.03.2007 23:39:21 »
Hızlı düğmeleri aç

kasa-demo

• Full Member
    • Profili Görüntüle
yaptığın gösteri neydi peki

« Yanıtla #12 : 26.03.2007 11:02:25 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@fiskem: foruma hoşgeldin ve ebay'de yaşadığın sorundan dolayı geçmiş olsun kardeşim.

@kasa-demo: gün geçtikçe seninle tanışmak ve sana özel bir translator geliştirmek için sourceforge.net'de bir proje açmak isteği artıyor içimde :)

« Yanıtla #13 : 26.03.2007 15:14:25 »
Hızlı düğmeleri aç

puNky

• Full Member
    • Profili Görüntüle
what skate said :)
@skate: bir ipucu: "çok HORA geçer"..

« Yanıtla #14 : 27.03.2007 15:02:36 »
Hızlı düğmeleri aç

fiskem

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
@GnoStiC;
fiskem

1997 yilinda israil'den 2 tane video kaset siparis vermistim. gumrukte emniyet izleyecek diye el koydular, bir daha haber alamadim.

bana oyle geliyo ki adamlar kaseti beyenmemisler, bence kamiller xxx biseyler ummus olmali gibi geliyo tabi hayal kirikligini kasete de yansitmislardir.

1998 yilinda amerika'dan illuzyon malzemeleri siparis verdim, gumrukte beraberce actik, bunlar ne dediler anlattim. normalde buna bi$iler odemen lazim ama bize bir numara yaparsan al git dediler, numarayi yaptim ve paketi aldim.

usta sanirim Davut Copperfiyildin adam kaybetme numarasini iyi biliyon gibime geliyor, sanirim adamlari biyerlere tatile yollamisindir bir anda.

2000 yilindan sonra verdigim siparislerin hicbirinde sorun cikmadi. (insallah cikmaz)

neden cunki 98 yilindaki illuzyon ise yaramis..