Gönderen Konu: Forumun Yapısında Değişiklik  (Okunma sayısı 4982 defa)

Forumun Yapısında Değişiklik

« : 24.12.2005 21:45:04 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Arkadaşlar şu ana kadar birkaç kişinin mırın gırın ettiği ancak tam olarak gündeme gelmeyen birşeyi dile getirmek istiyorum. Forumun yapısı :)

Şu anki yapı şöyle

Alıntı
entry point
all about this forum
--> tr scener discussion
teams
--> crescent
--> resident
--> hi3s
--> 7dx
--> bronx
--> glance
--> ascraeus
--> demodojo
--> manyetiq
commodore & amiga
--> demoscene
--> graphics
--> coding
--> hardware
pc
--> demoscene
--> coding
--> flash
console
--> gba
links
--> commodore
--> amiga
--> coding
smalltalk
--> geyik
--> sell / buy / recruit
--> meetings

Şimdi ben Plazma'yı eklemek istiyorum. Ama nereye ekleyeyim? Plazma c64, amiga ya da pc kategorilerine ait değil aslında kapsıyor hepsini. all about this forum
, teams, console, links ve smalltalk da bunun için uygun değil. Bu durumda magazines diye bir başlık açıp da altına mı koysam plazmayı? böyle yapacak olsam da hangi kategorilerin arasına koysam alışılmış düzeni en az bozar? bir de diğer kategoriler konusunda fikirleriniz nedir? nasıl değiştirsek ya da olduğu gibi mi bıraksak?

Gözüme çarpan birkaç nokta...

commodore & amiga -> graphics : 6 topic
pc -> flash : 3 topic
console -> gba : 3 topic

Bu bölümler hiç raabet görmüyor. Ancak bunda bir gariplik yok, kala da bilirler. Ama madem "commodore & amiga -> graphics" bölümü var "music" niye yok? geçen gün bir soru soracaktım goat tracker ile ilgili, kategori bulamadım ve inanın en sonunda naapsam naapsam kategori mi açsam derken sıkıldım post etmekten vazgeçtim (-ki benim kategori açabilme yetkim var, olmayan biri direk vazgeçebilir).

Kısacası yorumlarınızı bekliyorum. Mantıklı fikirler birleştirilerek yeni yapı oluşturulabilir ya da yine mantıklı fikirler üzerinden yürüyerek olduğu gibi bırakılaiblir yapı.

Endişem ise çok fazla kategori açarak bu sefer de başka bir kullanışsızlık yaratmak. Bunu da göz önünde bulundurun.

« Yanıtla #1 : 24.12.2005 23:05:04 »
Hızlı düğmeleri aç

vmeydaneri

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://mosengine.inativa.com
Oncelikle daha once bunu dile getircektim fakat soylemek /soylememek arasi gittim geldim madem boyle bir konus acildi o zaman soyliyim ben forumu daginik buluyorum ilk geldigimde bunu soylemek istemistim ama simdi soyluyorum daginiklik derken duzen degil aradigini bulmak konusunda cok fazla dallanmis forumlar ...

Onerim var mesala:

1.->Teams kismi hosuma gitti. Ama diger gruplar ve alt gruplar iyi degil..Aradigini bulmak ve konu basligi yazmak icin bu kadar ayrintiya inmeden genel bir isim yazilabilinir mesala..

Soyleki
2.->Programing->PC
                    ->c64 & amiga
                    ->other ...(flash,Gba ,Mobile v.s.)
3.->Graphics->PC
                ->c64 & amiga
                ->other (flash , gba ,mobile neyse artik :P)

4.->Music and Sound->PC
                            ->C64 & Amiga
                            ->Other (varsa...)
5.->Hardware ->.....
6.->SmalTalk->Geyik
                    ->meetings
                    ->sell / buy...
7.->Linkler ..->PC
                   ->C64
                    ->Other(...)
8->TR-tr scener discussion

Olabilir mesala daha hiyerarsik olur gibi geliyor ..

Ama su an kendi yaptigim listeyi bile begenmedim cok kalabalik oldu ama sadece forum oldugunu dusunursek mecbur galiba.
ManyetiQ / Chenmy1

« Yanıtla #2 : 25.12.2005 03:15:01 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Yabancı birkaç örnek inceledim az önce, bu forumdan beter kategorilendirilmiş. Dolayısıyla bu işin çok da temel bir yöntemi yok. Ancak şöyle ki c64 ve amigayı birlikte değerlendirmek mantıklı. Ama Vedat'a katılıyorum, öne çıkması gereken başlık bence de platform değil coding, graphics, music v.s. bunların haricinde general gibi bir başlık olur, onda da tüm kategorileri birden ilgilendiren konular yer alır mesela. ya da diğer bir yöntem şu anki yapıyı koruyarak general başlığı açmak olacaktır. örnek olarak 7DX Partisini ("parties" diye bir kategori olmaksınız) c64 & amiga ya da pc altına sokmak yerine general'a sokabiliriz. bu arada general'a sokiim size birşey olmasın. ay, içimden geldi... :lol:

« Yanıtla #3 : 25.12.2005 11:33:39 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
şşt askere laf etmek yok, alimallah 6'ten yargıalnırsınız.

« Yanıtla #4 : 25.12.2005 12:40:58 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
$oyle bi$ii olamaz mI bildigimiz dosya / klasor yapIsInda, bu ornekte klasorler altba$LIkLara dosyalar da forum ba$LIkLarIna denk geliyor.

ornegin bu durumda commodore & amigagraphics bir klasor olur. ama istendigi zaman commodore & amiga altInda genel olarak commodore yada amiga ile ilgili soru yazILabilir , ornegin muzik yada donanIm yada ba$ka bi$ii. grafik icin ozel sorularsa ilgili graphics altba$LIgInin (yani klasorunun) icinde yaratilir.

« Yanıtla #5 : 25.12.2005 12:46:13 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by eirik@Dec 25 2005, 12:40 PM
$oyle bi$ii olamaz mI bildigimiz dosya / klasor yapIsInda, bu ornekte klasorler altba$LIkLara dosyalar da forum ba$LIkLarIna denk geliyor.

ornegin bu durumda commodore & amigagraphics bir klasor olur. ama istendigi zaman commodore & amiga altInda genel olarak commodore yada amiga ile ilgili soru yazILabilir , ornegin muzik yada donanIm yada ba$ka bi$ii. grafik icin ozel sorularsa ilgili graphics altba$LIgInin (yani klasorunun) icinde yaratilir.
[post=3867]Quoted post[/post]
[/b]
forumlar bu özelliği desteklese bile bu şekilde takip edilmez bir hal alır bence... yine de denenebilir.