Gönderen Konu: ariyorum: polikarbonat(lexan) sprey boya (lacquer)  (Okunma sayısı 3837 defa)

Hızlı düğmeleri aç

disq

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.oynasana.com/
buldum aslinda ama ufacik spraycan 14 milyon buldugum yerde, daha ucuza ariyorum. kime sorsam falan derken burada sprey boyalar konusunda bilgili cok kisi oldugu (wink wink) aklima geldi sansimi deniyorum. 4-5 kutu alicam farkli renklerde, 60-70 milyon boyaya vermek hic icime sinmiyor. bu tip boyalarin hesapli alinabilecegi bir yer vardir heralde.

boyanacak sey r/c araba body'si bu arada. iceriden boyaniyor deli gibi maskeleme isi yapiliyor. koyu renkler once, sonra arkaya beyaz, sonra acik renklere dogru maskeleri cikartip cikartip boyaniyor. ebesi yani. airbrush canlisi biri olsam airbrush ve kompresor arardim ama degilim.

ariyorum: polikarbonat(lexan) sprey boya (lacquer)

« Yanıtla #1 : 16.12.2005 14:19:20 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
walla bi dönem airbrush ile çalıştım okul zamanlarında; sümüğümün renkli olması gibi bir side-effect pek rahatsız ediciydi... maskeleme içinde rulo halinde satılan ve yapışkanı baş ağrıtmayan türden maskeleme bantları vardı, onlarla çalışmak pek keyifliydi... ama pahalı olduğundan biz klasik seloteypleri birkaç kez parmaklara yapıştırıp çekerek benzeri bir tam yapışmama, ama tutunma etkisi yaratıyorduk... :o) airbrush'un sprey ile alakası olmaz bile, koca koca tükürür sprey... ama tabii araba gibi işlerde rahat olur...

hey yavrum hey.. coder'lıktan kaporta boyamacılığına geçiş de pek bir üzücü olsa gerek. :P

« Yanıtla #2 : 16.12.2005 14:22:03 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by spaztica@Dec 16 2005, 02:19 PM
walla bi dönem airbrush ile çalıştım okul zamanlarında; sümüğümün renkli olması gibi bir side-effect pek rahatsız ediciydi... maskeleme içinde rulo halinde satılan ve yapışkanı baş ağrıtmayan türden maskeleme bantları vardı, onlarla çalışmak pek keyifliydi... ama pahalı olduğundan biz klasik seloteypleri birkaç kez parmaklara yapıştırıp çekerek benzeri bir tam yapışmama, ama tutunma etkisi yaratıyorduk... :o) airbrush'un sprey ile alakası olmaz bile, koca koca tükürür sprey... ama tabii araba gibi işlerde rahat olur...

hey yavrum hey.. coder'lıktan kaporta boyamacılığına geçiş yapacak adam mıydın sen be... :P
[post=3575]Quoted post[/post]
[/b]

« Yanıtla #3 : 16.12.2005 14:42:10 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Alıntı
Originally posted by spaztica@Dec 16 2005, 02:19 PM

hey yavrum hey.. coder'lıktan kaporta boyamacılığına geçiş yapacak adam mıydın sen be... :P
[post=3575]Quoted post[/post]
[/b]
Spaz, olm, senin kadar çok şey bilen ve uygulamayan kaç tane scener vardır bu yer yüzünde sorarım sana :) Ulan sprey boyaya kadar her tür gereksiz bilgiyi depolamışsın da bir tane intro bile kasmıyon son zamanlar. Ben senin kötü kaderini kırman için gerekli olan şeyi biliyorum. "One year demo" isimli bir demoyu bir gecede kodladığın anda üzerindeki lanet kalkacak gör bak :lol:

« Yanıtla #4 : 16.12.2005 15:20:21 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ahaha haha ahahahah hah a
ulan son zamanlarda en ok güldüüm şey oldu bu yaa ahahaaha

« Yanıtla #5 : 16.12.2005 15:34:44 »
Hızlı düğmeleri aç

disq

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
maske taksaydin olm cok zararli. bronslarin boya olur bi daha kurtulamazsin. neyse tamam bilmiyonuz siz. anca geyik. :rolleyes:

iki dakka sonra gelen edit: ha tabi sprey koca koca tukurur, zaten spreyle boyarken de aleti out of bounds (vb canlisi hata mesaji) sikmaya baslayip sonra boyayacagin alanin uzerinden gecirip sonra tetikten cekiyon elini. yok tetik degil ne onun adi. ondan.

« Yanıtla #6 : 16.12.2005 20:51:04 »
Hızlı düğmeleri aç

tURbO

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.bronxwhq.org
spray boya hakkinda her seyi sorabilirsin...

turkiye'de satilan butun boyalarin ozellikleri,
fiyatlari,
nerden bulabilecegini... vs vs..

ne yapmak istedigini yaz...
   .oO bRoNX ^ zOmbie bOys! Oo.

« Yanıtla #7 : 17.12.2005 01:08:56 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
bak turbo harbi bu konuda sağlamdır...

skate; benim airbrush bilgime gelince... gafik okuyunca insan site site yapmak durumunda kalıyor, hele üstüne bi içmimarlık ilüstrasyonları atölyesinde staj yapmak zorunda kaldıysan...

disq; istediğin kadar maske tak; pistolden çıkan o zerreler facial masklarda bile içeri sızıyor. maskesiz diye bir halimiz olmadı zaten, deli değilim max kanserojen bir maddeyi ciğerime basayım. :o) zati 3 hafta sonra da bıraktım orayı, hergün hergün pistole yüzünden sümüğüm kırmızı, yeşil, mor akınca moral bozuldu iyice haliyle...

demo/intro konularına gelince. eserse... amiga'da hissettiğim o enerji, sinerji ve teamgeist uzuuun zamandır yok. istemekle odaklanmak durumunda olduğun şeyler arasında ister istemez bir açılma olabiliyor zamanla. zamanında epeyce z.b.'a, bir dönem de bronx'a katkım oldu. ama artık ortada üyesi de olduğum eski stil bir grup yok... bronx = vigo zaten neredeyse. adamın enerjisi harbi sağlam bu konuda. ama bundan 6-7 sene önce uğur özyılmazel'e sorsanız bronx falan feşmekan diye, o da film koşturmacaları vs derdi herhalde. yani her insanın bir dönem kopması, beri durması olabiliyor. belki sleep modudur bu, belki de retired olmaktır. ama retired olsam bile bu scene'den kopmak die birşey olamaz ki, zaten ortamın omurgası bu forum ve ben klavye tuttukça da var olacak.

skate; sanırım senden destek alamayacağım octalfoam için; zaten yoğunsun, bir de bebe derdin olmaya başladı haliyle. ama o projeyi de tamamen silip attığımı düşünmeyin. şirkette yavaş yavaş yerleşmeye başladım, toplantılardan vakit buldukça el atıyorum. ama hydrogen'in de dediği gibi, deadline kendi ölümcül hatam oldu.

anyway... enough bullshit spoken. anılarımı yazsam... olay falan olmaz. :P ama epey bir library barındığını görür belki herkes. benim de bir süredir güçlü yanım researcher olabilmek; kaynak toplamak. ama tabii ilk fırsatta şu cici flash8'in nelere kadir olduğunu kurcalamak isterim. derginin ilk sayısındaki tutorial'lar da istediklerimden olursa belki bakarsınız az daha gaza gelirim. :o)

« Yanıtla #8 : 17.12.2005 09:36:04 »
Hızlı düğmeleri aç

disq

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
yazsana anilarini spaz :)

turbo iste dedigim gibi. uzaktan kumandali araba body'si (ve spoiler) boyiycam, icerden. boyayacagim govdenin tipi soyle bisey tabi bunun boyanmamisi. ince (1/4") masking tape aldim torbasindan cikarmadim daha toz birikmesin kenarlarinda diye, bi tane de boktan sari maske bandim var. spray can'le degrade yapabilsem super olacak bi suru opsiyon (asagiya dogru siyaha degrade boyamak, flame yapip icini beyaz/sari yapip gecis yapmak, vs) oluyo o zaman, yapamazsam da fazla 2d bi dizayn olacak, golgesiz vs, o durumda hic kasmayip renk1/beyaz 60 derece cizgi/renk2 seklinde biseye boyiycam gidicek, ama deneme yapip bakicam oluyo mu mumkun mu vs diye. (amma uzun cumle oldu be) ama body seffaf ve iceriden boyaniyo, bu durumda degrade yapsan da transparent'a dogru yaparsin, sonraki kati atarken de icine sicilir muhtemelen. (banu diye bi arkadas var onunla deniycez pet siseler uzerinde gerci, cok da emin degilim belki olabiliyodur)

aradigim boya da soyle bisey.
"When you buy paint, be sure to get the kind that is specifically formulated for polycarbonate plastic (or lexan for short). The correct paint bonds itself to the lexan, is flexible, and allows it to stay in intact in case of an impact. You will find that you will break and tear bodies before the paint chips away (if shot correctly)."

« Yanıtla #9 : 17.12.2005 19:14:38 »
Hızlı düğmeleri aç

disq

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
evet turbo bekliyorum :P

« Yanıtla #10 : 18.12.2005 02:37:39 »
Hızlı düğmeleri aç

tURbO

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.bronxwhq.org
Alıntı
Originally posted by disq@Dec 17 2005, 09:36 AM
yazsana anilarini spaz :)

turbo iste dedigim gibi. uzaktan kumandali araba body'si (ve spoiler) boyiycam, icerden. boyayacagim govdenin tipi soyle bisey tabi bunun boyanmamisi. ince (1/4") masking tape aldim torbasindan cikarmadim daha toz birikmesin kenarlarinda diye, bi tane de boktan sari maske bandim var. spray can'le degrade yapabilsem super olacak bi suru opsiyon (asagiya dogru siyaha degrade boyamak, flame yapip icini beyaz/sari yapip gecis yapmak, vs) oluyo o zaman, yapamazsam da fazla 2d bi dizayn olacak, golgesiz vs, o durumda hic kasmayip renk1/beyaz 60 derece cizgi/renk2 seklinde biseye boyiycam gidicek, ama deneme yapip bakicam oluyo mu mumkun mu vs diye. (amma uzun cumle oldu be) ama body seffaf ve iceriden boyaniyo, bu durumda degrade yapsan da transparent'a dogru yaparsin, sonraki kati atarken de icine sicilir muhtemelen. (banu diye bi arkadas var onunla deniycez pet siseler uzerinde gerci, cok da emin degilim belki olabiliyodur)

aradigim boya da soyle bisey.
"When you buy paint, be sure to get the kind that is specifically formulated for polycarbonate plastic (or lexan for short). The correct paint bonds itself to the lexan, is flexible, and allows it to stay in intact in case of an impact. You will find that you will break and tear bodies before the paint chips away (if shot correctly)."
[post=3597]Quoted post[/post]
[/b]
Turkiyede bulabilecegin en iyi boya AKCALI ve DUPLICOLOR AEROSOL ART boyalari. bunlar karakoy deki persembe pazarinda sahil tarafinda dukkanlarda bulabilirsin.

Bu boyalar hakkinda kisa bilgi veriim.
AKCALI (goruntu olarak kotu gozukur ama bazi renkleri oldukca iyidir)
Ozellikle en iyi renkler: Acik Mavi, Acik Gri, Koyu Gri, Mat Beyaz, Siyah ve idare eder diyebilecegim Bomcuk mavi.
bu boya selulozik bazlidir. Bazi zeminlerde eritme yapabilir.

DUPLICOLOR "AEROSOL ART" .. ozellikle uzerinde Aerosol Art yazanlardan al. cunku oteki duplicolorlar pahali ve kotudur. Genelde renkleri pek kapatici degildir ama bi kat atip, kurumasini bekleyip bi kat daha atmak iyi sonuclar verir.. Bu boya akrelik bazlidir. cok renk secenegi vardir.

kisaca boyle.. calistigim icin her gun foruma giremiyorum..
kolay gelsin..

Turbo..BRONX+ZB!
"serial killa"
   .oO bRoNX ^ zOmbie bOys! Oo.

« Yanıtla #11 : 18.12.2005 02:59:40 »
Hızlı düğmeleri aç

disq

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
akcali'nin polikarbonat olayini ogrenemedim ama duplicolor'a baktim uygunmus. gidip alayim yarin. :)

« Yanıtla #12 : 20.12.2005 09:17:36 »
Hızlı düğmeleri aç

disq

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
dun karakoye gidicektim usendim cevahir'e gittim aksam, koctas'a baktim. aerosol art yoktu, diger sprey boyalari kastederek (kutusu 5.5 milyona spreyler vardi) gorevliye sordum. esnemeye dayanmayacagini soyledi, catlarmis.

para bekliyorum gelince karakoy'e gidip sorucam, yine olmadi artik kutusu 14 milyondan tamiya boyalardan alicam. ama 6 renk degil 3 renk alicam, naapalim.

http://www.ehore.com/saveoften/stuff/sra/boya/P1010116-1.JPG
http://www.ehore.com/saveoften/stuff/sra/boya/P1010115-1.JPG

dusundugum model boyle biseydi, 3 renk ile herhalde bastaki flame kismini yapmiycam, siyah borderlari da yapmiycam. (ya da siyah borderlar icin kotu kalite boya alabilirim mesela)

« Yanıtla #13 : 20.12.2005 09:54:00 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
kolay gelsin :)