Gönderen Konu: boot select  (Okunma sayısı 4053 defa)

boot select

« : 28.11.2005 20:23:03 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Makinamda xp kurulu. Sonradan içinde 98 yüklü olan bir hdd taktım. 98'e geçmek istediğimde anakartın biosundan hdd boot sırasını değiştirdikten sonra 98 açılıyor.
Her seferinde hdd sırası değiştirmek beni uyuz ediyor.

Özet olarak iki ayrı hdd var. birinde xp diğerinde 98 kurulu. makinanın açılışında ekranda 98-xp seceneği çıkmasını istiyorum.
Çaresi varmıdır?

boot select

« Yanıtla #1 : 29.11.2005 08:16:35 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
pc icin boot manager lar var, kok dizine yada mbr ye yerle$en programlar istedigin partitiondan boot etmeni sagliyor, lilo gibi.. bu $ekilde programlarI nerden bulursun bilmiyorum ama liloyu bi dene olur mu bilmiyorum ama mbr ye yerle$tirdikten sonra linux kurmak zorunda degilsin. bootable bi linux kurulum cd si taktiktan sonra kurulum a$amalarInI atlayIp lilo ya gelip oradan bi denemekte fayda var diyorum :) lilo istenirse diskete de yuklenebiliyor, disket her acILI$ta disket surucude duruyor, disketten boot ettikten sonra menu gelyor oradan hangi partitiondan acabilecegini seciyorsun mbr ile falan ugra$mak gerekmiyor..

yalniz $oyle bi durum var, belki boot managerlar boot edilecek partitionun aynI disk uzerinde istemesi gibi bi kIsIta sahip olabilirler (hic sanmiyorum asLInda oyle olacagInI lilo yu en azIndan sorunsuz kullaniyordum) bu durumda $oyle yapabilirsin, bi anahtar disket olu$turup normalde cok kullandigin i$letim sistemi istedigin gibi boot eder, ama disketi sokup boot edince win98 acILIr. bunun icin disketin boot kodunda ikinci diskin mbr sini okuyup 07c00h ya yazIp (int 13/02) oraya jump eden bi kod olabilir ama disketin de aynI yere okundugunu varsayarak kendi kendisini ba$ka yere kopyalayan bir kod yazmak gerekir onun icin.

ikinci metot da asLInda bios dan degi$tirmek kadar zahmetli geldi du$ununce :)

boot select

« Yanıtla #2 : 29.11.2005 11:07:47 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
yanlış hatırlamıyosam,
ikiside aynı hdd de olmalıydı

ama,

önce boş bi hd ye 98 kur, fat16 yap...
sonrada xp kur... o zaman çıkar menü

zamanında nt4 de ve 2000serverda bööle yapardım ben

boot select

« Yanıtla #3 : 29.11.2005 23:13:32 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
önce bir boot manager bulayım. olmazsa 98 olan hdd ye xp kurayım.

arayan bulurmuş derler bende aradım buldum

http://www.osloader.com/

herkese tavsiye ederim :)