Gönderen Konu: octalfoam'un akıbeti  (Okunma sayısı 3593 defa)

octalfoam'un akıbeti

« : 22.11.2005 16:22:08 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
selamlar...

önce hepinizden özür dilemem gerek; öncelikle 2 defadır açılacak dediğim ve patladığı için.

kurmaya çalıştığım yapıyı live hale geçirirken bir takım problemler yaşadım ve yer yer bir takım eksikleri ve bug'ları olduğunu gördüm. bu haliyle ortaya çıkmak da çok güzel olmadı anlayacağınız.

çabaladığım hali, belki biraz falza iddialı bir content management yapısı idi, birçok yeni özelliği de barındıran. ama ısırmaya çalıştığım lokma biraz fazla büyük geldi, tek dişi kalmış bu ejderhanın dişi de kırıldı anlayacağınız. boşu boşuna drupal, wiki gibi opensource sistemlerde 50'den fazla kişi çalışmıyor; bir kişinin hobi olarak kolaylıkla bitirebileceği bir iş değil bütün bunlar.

bu yüzden bu noktaya getirdiğim projeyi
- ya oturur, birlikte ele alarak adam edebiliriz
- ya da komple yapmak isteyen varsa da seve seve host edebilirim.

şu ana kadar yaptıklarım;
- ortak bir script sistemi kullanarak smarty (templating), addob (database adbstraction), overlib (mouseover), cpaint (ajax), i18n (utf8 tabanlı internationalization), magpie (rss), fckeditor (WYSIWYG editor), scriptaculous (intern rutinler, dinamik html), crontab library'lerini bir yapıda toplamak
- template'ler ve bunlara bağlı database query'leri
- user authentication
- upload manager
- tagset sistemi ve buna bağlı taxonomy mantığında çoklu içerik kategorizasyonu
- css tabanlı bir skin sistemi
- modüler component yapısı

bunları yaparken aklımda oluşan yapı opensource olarak var olan başarılı örneklerden birçok özelliği bir araya getiriyordu; bunlardan en önemlisi drupal ve devshed, sitepointyer  adreslerinde olan yazılar. bu yüzden kurduğum yapıda da bunlara benzer bir işleyiş ile yola koyuldum.

artık şu aşamada cengaverlik etme lüksümüzün olmadığını biliyorum. eğer bu sistem size çok gereksiz detaylı gelirse tabii ki daha pratik yapılabilecek bir yapı daha sağlıklı çözüm sağlayacağından buna açığım da.

octalfoam'un akıbeti

« Yanıtla #1 : 22.11.2005 16:30:26 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
BU baglamda bu aksa DB change olcak mi ona gore mesajlarmizi uccakmi ucmicak mi???

octalfoam'un akıbeti

« Yanıtla #2 : 22.11.2005 16:32:53 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
buradaki hiçbir mesaj uçmayacak; zaten ayrı domain'de çalışmış olmamın sebeplerinden biriydi bu. burası her zaman sabit...

octalfoam'un akıbeti

« Yanıtla #3 : 22.11.2005 16:43:18 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by spaztica@Nov 22 2005, 04:32 PM
buradaki hiçbir mesaj uçmayacak; zaten ayrı domain'de çalışmış olmamın sebeplerinden biriydi bu. burası her zaman sabit...
[post=3011]Quoted post[/post]
[/b]

Cevap icin tesekkur ederim bu arada cok dobra bi aciklama yapiim benim icin kullanici olarak gorunumun cok ilginc,benzersiz tamamen el yapimi olmasinin asiri bir onemi yok tr-demosecene kalabilir...
Onemli olan iletisim kaybolmasin yoksa cildirio insan :)

octalfoam'un akıbeti

« Yanıtla #4 : 22.11.2005 18:23:51 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
sorumu tekrarlıyorum... kimler bu noktaya getirdiğim yapıya destek olabilir?

octalfoam'un akıbeti

« Yanıtla #5 : 22.11.2005 18:46:37 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
beni sormana bile gerek yok. gerek mevcut yapıyı tamamlayabilirim, gerekse re-write edebilirim.

octalfoam'un akıbeti

« Yanıtla #6 : 22.11.2005 19:02:46 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
zaten seninle konuştuğumuz için ekstra sana da sormadım; istersen eve gidince verdiğim ftp'den komple bir indir yapıyı, biraz göz at, üzerine konuşalım. tahminimce senin de düşündüklerine yakın bir yapı olabilir, göz at, sence sorunlu olabilecek yerlerin üzerinde konuşalım.

bugün yaşadıklarımdan sonra alengirli js olaylarından ziyade minimumlara odaklandıktan sonra ekleme moduna gitmek daha sağlıklı olacak.

aslında yarın maslak'ta olacağım, istersen -ve ilgilenenlerle- iş çıkış saatinde oralarda buluşabiliriz uygun olursanız.

ps: emir, sana verdiğim ftp ile girersen, root'da octalfoam.zip dosyasını bulabilirsin; sql dump ve root'taki tüm dosyalar packed oalrak. indirmene kolaylık olur.

octalfoam'un akıbeti

« Yanıtla #7 : 22.11.2005 22:07:24 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
içimden bi ses, bu iş bana patlicak galba diyor...
 :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P

octalfoam'un akıbeti

« Yanıtla #8 : 23.11.2005 00:53:50 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
korkma, bitecek bir gün, ama stres olmadan, panik olmadan, baskı olmadan.

octalfoam'un akıbeti

« Yanıtla #9 : 23.11.2005 03:25:12 »
Hızlı düğmeleri aç

tURbO

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.bronxwhq.org
TURBO derki;

Buradaki olay. zaten bir avuc olan scener'larin bir arada olmasi, haberlesmesi, fikir alis verisleri, yardim almalar, vs gibi temel olaylar. bunu uzatip detaylandirmaya bence gerek yok. neden derseniz?

allah askina kac tane scener kaldi ki?

ne gerek var daha complex bir yapiya? burasi is gormuyor mu?
herkes iyi vakit gecirniyor mu?

birisinin bi sikayeti var mi?

uzun lafin kisasi....

octalfoam falan filanlara gerek yok. Burasi tum ihitiyaci karsiliyor..

14-15 senedir tanidigim ve artik her hareketinde ne anlatmak istedigini cok iyi bildigim spaztika icin sunu soyleyecegim.  Spaz kanka her zaman mukemmelliyetci bir adamdir. Yaptigi ve yapacagi her seyin mukemmel olmasini ister ve yapmaya calisir. Boyle cesurca bir atilis icin kendisini kutlarim ama bence yine mukemmelliyetciligi yuzunden proje durmustur. Yine de cabasini ve emegini takdir ederim. bosver be Cem. demoscene forum zaten Rulez!. daha fazlasina gerek yok derim..
   .oO bRoNX ^ zOmbie bOys! Oo.