Gönderen Konu: commodore => pc monitör  (Okunma sayısı 23044 defa)

commodore => pc monitör

« : 14.10.2005 22:45:59 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ya arkadaşlar, acaba c64'ü PC monitöre bağlamak mümkünmü?
böyle bir device'ı satan bir site var mı?
teşekkürler...

commodore => pc monitör

« Yanıtla #1 : 15.10.2005 00:30:18 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
device'a gerek yok aslında; xbox intro'yu yazarken benim kullandığım hinliği kullanabilirsin. modern grafik kartlarının hepsinin hiç de kullanmadığımız bir video-in girişi vardır; iuvcr de güzel bir tool'dur, istediğimiz girişteki sinyali bir pencerede görmemizi sağlar. böylece c64'ü video-in'e bağlayarak hem outputunu görebilirsin; hem de güzel bir linespeed'de webcam esprisinde video livefeed yapabilirsin. teorik bilgi benden (her zamanki gibi) kurcalaması senden. acaba nickimi cyclopedia falan mı yapsam, hahaha. :o)

commodore => pc monitör

« Yanıtla #2 : 15.10.2005 01:26:54 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ah be fifi, denemedimmi sandın? hatta 7d5'e gelirken "ulan boşuna 1084'ü yanıma almiim, nasılsa laptop da TV kart var, ordan inputu girerim" dedim. ama nooldu ? yalan oldu... hatta nightlord'a sordum neden olmadı diye? o da bana c64'ün PAL sinyalinin taraması aslında stable diil, bazı sorunlar var, televizyon öküz bi alet olduu için, ne sinyal gelirse ekrana basıyor ama capture ve digital based LINE INPUTlarda sorun oluyor demişti.

yani ne yazıkkı senin "ansiklopedi" de yalan oldu kanka...
 :lol:

commodore => pc monitör

« Yanıtla #3 : 15.10.2005 02:11:33 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
o zmn o sinyali alıp...

... blackbox'dan geçirmek gerek.lakin mesele şu ki, ucuza bir blackbox çözümü hiç bilmiyorum; bir araştırmak lazım.
bilmeyenlere: blackbox, antika bir video sinyalini alır, modern cihazların anlayacağı dilde bir timebased sinyale çevirerek her yerde tertemiz kullanılmasını sağlar (yani bir nevi vido sinyali proxy'si)
bakayım, evdeki c64'ü çalıştırabilirsem, sinyalini dv kamera üzerinden geçirmeyi deneyeceğim bir ara; sonuçta o da black box muamelesi yapabilir, ama video out değil de DV out alırız belki...

commodore => pc monitör

« Yanıtla #4 : 15.10.2005 02:26:02 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
aslında skate söyledi, c64 ü tv de yayınlarken, VHS üzerinden döndürmüşler, aslında aynen "TIME BASE CORRECTION" olmuş...
ama dedim ya, var ise bunun bi cihazı bişisi bi konvertörü... alıp kurtulmak istiyom...

commodore => pc monitör

« Yanıtla #5 : 15.10.2005 04:52:28 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
VHS güzel bir yöntem. Bunun haricinde yanılmıyorsam Hades böyle bir projeyle uğraşıyordu. VGA monitörleri doğrudan 64'e bağlama gibi... Uğraşan Hades olmayabilir ama o tayfadan hardwarecı birileri uğraşıyordu diye hatırlıyorum. Yanlışsam düzeltin lütfen. Sonuç hakkında bir fikrim yok...

Yanılmıyorsam kapanan Hi3S'in forumunda görmüştüm böyle bir proje...

commodore => pc monitör

« Yanıtla #6 : 15.10.2005 14:03:02 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
google sağolsun, şöyle bi şey buldum:

http://www.btinternet.com/~commodorescene/vga.html

commodore => pc monitör

« Yanıtla #7 : 15.10.2005 15:52:37 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
evet bende bunu bulmuştum ama?... daha proje bazında filan...

commodore => pc monitör

« Yanıtla #8 : 15.10.2005 22:12:40 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by vigo@Oct 15 2005, 12:26 AM
ah be fifi, denemedimmi sandın? hatta 7d5'e gelirken "ulan boşuna 1084'ü yanıma almiim, nasılsa laptop da TV kart var, ordan inputu girerim" dedim. ama nooldu ? yalan oldu... hatta nightlord'a sordum neden olmadı diye? o da bana c64'ün PAL sinyalinin taraması aslında stable diil, bazı sorunlar var, televizyon öküz bi alet olduu için, ne sinyal gelirse ekrana basıyor ama capture ve digital based LINE INPUTlarda sorun oluyor demişti.

yani ne yazıkkı senin "ansiklopedi" de yalan oldu kanka...
 :lol:
[post=2337]Quoted post[/post]
[/b]

Peki bir TV kartindan girsek olmasmi ben bole bise yapicam da deneyip de verim alamayan varsa hic kasmiyayim...

commodore => pc monitör

« Yanıtla #9 : 22.10.2005 13:52:12 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
baya onceleri birisi forumlardan birinde sormu$tuda hades vga monitorden tv yapilirsa bunun mumkun olabilecegini soylemi$ti. :D

gerci ben sonradan bizim burada bir bilgisayarcida C= tarafindan uretilmiş bir vga adaptoru gormu$ ve almak istemi$tim adam kesinlikle satmayacagini soylemi$ti. $imdi adamda dukanida yok... boyle kibrit kutusu kadar C= logolu bir aletti...

commodore => pc monitör

« Yanıtla #10 : 22.10.2005 22:20:22 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
konu dagilacak biraz ama vga dan TV yaptim ben bizzat, yapman gereken $u , VGA daki vsync ile hsync sinyallerini and layIp scart da sync sinyaline baglaman, RGB sinyalleri scartda da ilgili pinlere baglanacak ve topragI da unutmamak lazim. scart In empedansI VGA ile aynI ancak sync olayInda siciyor, bu yuzden bu donanim hazirlandiktan sonra bir de DOS altinda sync sinyallemesini degi$tirmek icin ekran kartInI yeniden programlanmasIna gerek var, bunu yapan da bi TSR vardI. bu projeyi yapan adam ba$ka birisi onun yazdigi TSR yi alip baglantilarI yapInca ufak tefek sorunlarla cali$ti. ornegin tv de 640*400 standardI kullaniyordu sanIrIm, o yuzden DOS ekranInIn alti gorunmuyordu . diger cozunurlukler sonucta farkLI bi standart kullandiklarIndan cozunurluk degi$tirilemiyordu (mod 12,13 bile cali$miyor) , ekran kartini programlamak yerine sinyallemeyi degi$tiren bi donanim yapilabilir piyasada bu $ekilde cali$an aletler satiliyor ama bu da ek maliyet gerektiriyor, ustelik her cozunurluk icin farkLi sinyalleme donanimin degi$ik durumlarda degi$ik tepkiler vermesini gerektiren PIC kullanan mikrodenetleyici tabanLI bir sistem olmasInI zorunlu kILacaktir (en azIndan ben oyle du$unuyorum)

commodore => pc monitör

« Yanıtla #11 : 23.10.2005 00:19:52 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
heheh hardware den anlasam?
yani sonuçta oluyormu? :)

commodore => pc monitör

« Yanıtla #12 : 23.10.2005 10:38:15 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
aslında video-rgb convert işiyle çok önceleri ilgilenmiştim. Gençlik zamanlarımda tv şemalarından video-rgb dönüştürücü katlarını rip ederek birşeyler yapmayı düşünmüştüm. Ancak görünüşte basit gibi olmasına karşın bazı ek sinyaller gerektiriyordu.
Yinede güzel bir fikirdi.

http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/641...ps_TDA4580.html

Bu entegre ile birşeyler yapılabilir. Ama daha önce bahsettiğim ek sinyaller buradada var. Onları üreten entegreler olabilir. Bazı sinyaller ise TV'nin başka katlarında üretiliyor.

commodore => pc monitör

« Yanıtla #13 : 24.10.2005 14:14:44 »
Hızlı düğmeleri aç

Wisdom

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Bir ara C64'u TV kart araciligiyla VGA monitore baglamistim. TV application'i sayesinde fullscreen oluyordu. Goruntu cok tatmin edici olmasa da is gorebilecek duzeydi. Isin eglenceli tarafi, C64 goruntusu uzerine Windows'un Start menusunu acabiliyorsunuz ya da herhangi bir pencereyi ustunde gosterebiliyorsunuz.

TV karti Cirrus Logic Laguna chipset'li, Philips Tuner'li bir kartti, tam adini/modelini vs hatirlamiyorum.

commodore => pc monitör

« Yanıtla #14 : 26.10.2005 17:22:43 »
Hızlı düğmeleri aç

speqtro

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Sanki taraması ve renk derinliği düşük C64 ü monitöre bağlamak yerine 37 ekran (15") bir televizyon kullanmak daha zahmetsizmiş gibi geliyor bana...
Tabiyki uğraşı merakınız kendinize kalmış...