Gönderen Konu: Araniyor:C64 Programcinin El Kitabi  (Okunma sayısı 9681 defa)

Araniyor:C64 Programcinin El Kitabi

« : 24.09.2005 11:10:31 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaslar ariyorum,internetten buldugum kesmio hem TR olmasi ayri bi guzellik oluyo.Elinde olan varsa fiyatiyla beraber ozelime mesaj atabilir

Sewgiler saygilar...

« Yanıtla #1 : 24.09.2005 20:01:06 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
madem lafI acILdI kimse kusura bakmasIn ama ben de aynI kitabI fotokopi cektirmek icin odunc istiyorum. partide gordum isteyecektim fakat unuttum kaldi oyle

« Yanıtla #2 : 24.09.2005 21:18:18 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Fotokopi için ödünç verierim ancak bende de ikicisi yok ne yazık ki, satamam. Emin olun gayet aktif bir şekilde kullanıyorum o kitabı son birkaç yıldır :)

« Yanıtla #3 : 24.09.2005 21:34:56 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ah be ikincisi olsa aaaahhhhh :)
Olmadi en son care fodokopi olcak.....

« Yanıtla #4 : 24.09.2005 22:25:51 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Burnuma para kokuları geldiğine göre bu kitap çok değerli. Kendimkini açık arttırmaya çıkarsammı acaba? :lol:
Açılış olarak BMW X5'ten başlayabiliriz.  :D

Şaka bir yana scanner i olan yokmu scenede ? Sevabı büyük olur   :P

« Yanıtla #5 : 24.09.2005 22:40:38 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Hades: Scan edene kadar PDF versiyonu var nette ama çocuk kitabın orjinalini istiyor, yoksa yazmış zaten "internetten buldugum kesmio" diye...

« Yanıtla #6 : 25.09.2005 00:22:29 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by skate@Sep 24 2005, 09:40 PM
Hades: Scan edene kadar PDF versiyonu var nette ama çocuk kitabın orjinalini istiyor, yoksa yazmış zaten "internetten buldugum kesmio" diye...
[post=1906]Quoted post[/post]
[/b]

TR olarak PDF versiyonu war mi???Bugun tam olarak 8 tane sahafciyi altust ettim ama nafile....TR PDF varsa kitabi bulana kadar biraz atesimi sondurur :)

Saygilar Sewgiler....

« Yanıtla #7 : 25.09.2005 00:54:16 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Tr yoktur sanmıyorum. Ancak zaten bu kitabı en fazla hafıza adreslerine bakmak için falan kullanıyorum ben. Hades'in C64 Türkiye dergisinde de tamamı Türkçeleştirilmiş olarak mevcut bu tablolar. Elbette ki programcının el kitabında fazlası var ancak yine de bence ingilizcen tam anlamıyla sıfır değilse anlarsın o kadarını. Anlamadığın ve ihtiyaç duyduğun şeyleri de foruma yaz, sana hemen Türkçe tutorial hazırlar göndeririz. Örneğin de ki:

- Spritelar hakkında bilgi almak istiyorum. Nasıl gösterilir? Hafızada nerelerde bulunabilir? Nasıl çarpışır? Nasıl 8'den fazla basılır? v.s.

ya da

- Ekran modlarıyla ilgili bilgi almak istiyorum. Hangi ekran modları mevcuttur? Nasıl açılır? Nasıl ekrana nokta konulur, şekil çizilir? Nasıl grafik gösterilir? Kaç farklı grafik modu keşfedilmiştir? Ekran modlarının hafıza yerleşimleri nasıldır?

ya da

- Commdore 64'de grafik ekranını bit bit kaydıran bir rutin yazdım ancak çok yavaş çalışıyor. Bunun c64'e özel pratik bir yöntemi var mıdır?

Bu tür soruları sor sen hele biz cevaplandırırız. Zaten şu yukardaki sorunların tamamını cevaplasak, Programcının el kitabının 2-3 ana başlığını baştan sona anlatmanın yanı sıra kitapta yazmayanları da anlatmamız gerekir (örnek: sonradan keşfedilen grafik modları).

« Yanıtla #8 : 25.09.2005 02:24:49 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by skate@Sep 24 2005, 11:54 PM

- Spritelar hakkında bilgi almak istiyorum. Nasıl gösterilir? Hafızada nerelerde bulunabilir? Nasıl çarpışır? Nasıl 8'den fazla basılır? v.s.

- Ekran modlarıyla ilgili bilgi almak istiyorum. Hangi ekran modları mevcuttur? Nasıl açılır? Nasıl ekrana nokta konulur, şekil çizilir? Nasıl grafik gösterilir? Kaç farklı grafik modu keşfedilmiştir? Ekran modlarının hafıza yerleşimleri nasıldır?

- Commdore 64'de grafik ekranını bit bit kaydıran bir rutin yazdım ancak çok yavaş çalışıyor. Bunun c64'e özel pratik bir yöntemi var mıdır?

örnek: sonradan keşfedilen grafik modları).
[post=1913]Quoted post[/post]
[/b]

İşte bütün mesele burada. Soru-cevap silsilesi, belli işler ile ilgili neredeyse standart rutinler (fli gösterme rutini vs..), çeşitli efektler, teknik bilgiler, küçük ama etkili trickler......   Yani bolca teknik döküman. Yeni scenerlerin yetişmesi için bunların olması gerekli.

(Benim C64 Türkiye dergisi TR Scene tarihinde bir anı olarak kalacak.  Yukarıdaki soruların çoğunun cevabı olacaktı, ama artık olmayacak. :( )

A_nti
S_ocial
M_an

Rulez

« Yanıtla #9 : 25.09.2005 10:00:55 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Hades: Bezdin mi nooldu?

« Yanıtla #10 : 25.09.2005 11:22:07 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Allaha cok suku ingilizce dokumanlari rahatlikla anliyabiliorum da hani el kitabi gittigin heryere goturursun icabinda otobuste bile acip okursun sanal bi dokuman olunca heryerde olmuo,cikti alinca da A4 oldugu icin zebulullah buyuk oluyo...

Neyse ingilizceden dewam edices gibi... ;)
Once kitabi bi bitiriyim uygulamalari yaparak sonra zaten soru silsilesi patliyacak :)

« Yanıtla #11 : 25.09.2005 11:37:06 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
skate, bu teklifi yaptıktan sonra artık sana iyi bir c64 coding tutorial'ı yazmak düşüyor; bak açık açık da talep ediyorum. c64ilenasıl kod yaılır nelere ihtiyaç duyulur, grafikolayları nasıl gerçekleştirilir, temel grafik fonksiyonları nelerdir, nasıl kullanılır? pc üzerinden kod yazmak için neye ihtiyaç vardır ve nasıl test edilir? pc'den c64'e datayı nasıl transfer edeceğiz (null-modem vari)? temel neler gerekli bir anlatıver bari...

« Yanıtla #12 : 25.09.2005 12:07:26 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
hmmm... kim demi$ ki kitabin turkcesinin pdf olani yoktur deyu? :)

bakkada joker_'in tarayip amiga sitelerinden birine koydugu turkce;

-C64 Programcinin El Kitabini
-Amigacinin el kitabini

nasil unutursun? :P

dedigim gibi cdlerimden birinde joker_ handleli bir abimin taratmi$ oldugu bu kitaplar var ve en kisa zamanda (bugun ya da en gec yarin) sitenin gallery bolumunde indirilebilir halde olacak...

« Yanıtla #13 : 25.09.2005 12:32:41 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
ya cok OFF bi topic olacak ama, forum adminlerine sormak isterim ki, daha bu ya$ta beni niye evlendiriyorsunuz? biraz gezip tozsam $oole ozgur takilsam daha guzel olmaz miydi ne acelesi var evlilik filan? :P

$aka bir yana, ba$i bagli prens olmu$um... :) ne alaka diyesim geldi :) hmm iceriden sesler geliyor, hemende ba$ladi kadin dirdiri :P

sevgiler...

« Yanıtla #14 : 25.09.2005 21:36:17 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by PE&OAS@Sep 25 2005, 11:07 AM
hmmm... kim demi$ ki kitabin turkcesinin pdf olani yoktur deyu? :)

bakkada joker_'in tarayip amiga sitelerinden birine koydugu turkce;

-C64 Programcinin El Kitabini
-Amigacinin el kitabini

nasil unutursun? :P

dedigim gibi cdlerimden birinde joker_ handleli bir abimin taratmi$ oldugu bu kitaplar var ve en kisa zamanda (bugun ya da en gec yarin) sitenin gallery bolumunde indirilebilir halde olacak...
[post=1927]Quoted post[/post]
[/b]

O dokuman yanlis hatirlamiosam yanlamasina(landscape) taranmis bi dokumandi insani deli eder o  :P