Gönderen Konu: Snapshot by Glance  (Okunma sayısı 29772 defa)

Snapshot by Glance

« Yanıtla #15 : 06.04.2010 00:34:00 »
Hızlı düğmeleri aç

yatuyu

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle

Snapshot by Glance

« Yanıtla #16 : 06.04.2010 13:39:38 »
Hızlı düğmeleri aç

stranger

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Sid dosyalarını Csdb'de yayınlasanıza kardeşim :) Hatta abartıp soundtrack'ini çıkarın bu demonun bir muzik disk olarak...

Snapshot by Glance

« Yanıtla #17 : 06.04.2010 14:25:55 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@stranger: orjinal planda bir noter ve noterın içinde 4 ayrı soundtrack'in dinlenebilmesi planlanmıştı hatta bu konuda çalışmalara da başlanmıştı. ancak son günlerde tüm grafikerlerimiz oldukça yoğun olduğu için noter'a bir tasarım yapılamadı ve soundtrack olayı da onunla karambole gitti. sizler coder adamlarsınız, müziklerin hepsi $0800'de (maksimum $2000'e kadar). araklayın, sid'e çevirin, olsun bitsin ;) şaka bir yana bu dediğin gibi şeyler yapılacaktır ilerleyen günlerde. şu anda Glance memberları çok yorgun, daha bu sabaha karşı ıstanbul'a döndüler.

Snapshot by Glance

« Yanıtla #18 : 06.04.2010 15:57:44 »
Hızlı düğmeleri aç

Norvax

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, Dun gece 2:30- 3:00 civarında istanbul'a vardik. Ve inanın halen deli gibi yorgunuz. Kendimize gelmeye calisiyoruz. En kısa surede, SID'ler, not dosyası ve bizim yorumlarımızı (aklımız basimiza geldigi an) yazacagiz. Simdilik tek diyebilecegim sey destekleyen, demoyu izlerken seven herkese tesekkurler.. Begendiginize cok sevindim.

Snapshot by Glance

« Yanıtla #19 : 07.04.2010 15:56:33 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
Demoyu defalarca izledim ve ne yalan söyleyeyim çok az demoyu bu kadar zevk alarak izlemişimdir. Her yönüyle izleyicisini kendine bağlıyor diyerek, sanırım abartmış olmam. 2 yıla yakın bir süredir bu demoyu beklemiştik. Beklediğimize de değdi doğrusu. Beklentilerimizi de fazlasıyla karşılıyor. Glance'in acımasız üyeleri, kod bakımından, müzik ve grafikler bakımından üst seviyede kaliteli bir çalışma ile karşı karşıya getirdi bizi :) Bu demo c64'teki sayılı çalışmaların arasına girmiş bir Türk yapımıdır artık. Ayrıca bu demo c64 scene'inde yeni bir rekabet kıvılcımıdır. Ve ayrıca Booze, Fairlight, Resource gibi diğer sağlam gruplara gözdağıdır. Glance zaten sağlam bir gruptu bunu söylemeye gerek yok :) Gelelim ayrıntılara :

Snaphot, dev speakerların bulunduğu bir grafik ile "mono-surround" şeklinde eğlenceli bir giriş yapıyor. Ben ilk izleyişte bir an görüntüye aldanarak sesin sol ve sağ speakerlar arasında gelip gideceğini sanmıştım :D Herneyse, demo şık bir logo eşliğinde hydrogen'e ait olduğu bariz olan gazlayıcı bir müzikle başlıyor. Daha sonra  tempoyu biraz değiştirerek credits partına geçiyor. Genelde creditler demonun tamamına göre zayıf olur ama burda üstünde özellikle grafik açısından bir hayli çalışılmış bir part görüyoruz. Renk seçimleri ve çizimler gayet şık ve ekranı dolduruyor. Coding açısından Endo'nun katkıları kendini hemen belli ediyor. Bundan sonra Glance tayfası "No Plot No Foreplay" diyerek direk konuya girmek istediklerini belirtiyolar :) Bir an önce izleyicileri şaşırtmak ve hayran bırakmak istiyorlar anlaşılan.

Göz alıcı bir tasarıma sahip olan bir screen ile demonun ismi ilan ediliyor. Tabi uçarak gelen kaykay'ı da unutmamak lazım. Arka planda Living'e küçük bir gönderme gözden kaçmaması gereken ayrıntılardan biri. Snapshot, ismiyle de uygun olarak film şeridi teması üzerine konulmuş. Konsept açısından güzel ve orjinal bir fikir. Duygu değiştiren müzik eşliğinde bu bölüm sona eriyor ve artık gösteri zamanı :)

Son zamanlarda birçok sağlam demoda da sıkça kullanılan dama tahtası üzerinde floor efekti ile devam ediyoruz. Söz konusu demolardaki floor tek yönlü statik bir şekilde yüzeyde gezinirken, Snapshot bununla yetinmeyip her yöne geziniyor, sonra yetmedi dercesine amuda kalkıyor taklalar atıyor :) Üstelik çok renkli texture üstünde yapıyor bunu. Efekt gayet hızlı ve yumuşak. Kesinlikle bu demoda bulunması gereken bir part. Bunu hcl, crossbow yapmadıysa kim yapmıştır diye sorsalardı nightlord yapmıştır derdim :)

Demo, multicolor modunda çizilmiş harika bir grafik ile devam ediyor. ımza yok ama datura tarafından çizildiğini tahmin ediyorum. Çok nefis bir grafik, gerçekten hoşuma gitti. Renk seçimleri ve taramalar gayet güzel. Zaten içinde mantar, börtü böcek olan sevimli grafikler hep hoşuma gitmiştir :)

Aha işte öldürücü bir darbe daha. Grafiğe mi bakayım, yansıma efektindeki yumuşaklığa mı bakayım, yoksa senkronize olarak süper bir geçişle izleyiciyi mest eden müziğe mi şaşırıp kalıyorum bu partta. Bol renkli bir grafiğin hemen ardından grayscale bir grafikle bu efektin sunulması şahane olmuş.  Bu part'ın skate tarafından kodlandığını biliyorum. Aklıma birlikte yaptığımız "lighthouse dream" isimli küçük demo geldi. Pc'de bunu kodlamak kolay, c64 asm'de ise ustalık ister. Üstelik bu kadar temiz bir şekilde yapmak daha fazlasını ister.

Lake efektinin bulunduğu screen zekice dondurulup harika bir geçişten sonra "filming istanbul" partına geçiyoruz. Yine orjinal bir tasarım yine mükemmel bir part. Her kim düşündüyse kutluyorum. Kod olarak çok efor sarferilmemişse bile seyir açısından gayet güzel olan bu bölüm yine müzikle senkronize ilerliyor.

Snapshot logosu oluşturan dijital göstergeli küçük bir geçişten sonra demonun taşıyıcı partlarından birine daha geçiyoruz. Bu partı dikey olarak ilerleyen raycasting efektine benzetebiliriz. Living'te de benzer bir part vardı ama burdaki çok daha hızlı ve daha iyi (tabi living'tekinde textured olduğunu unutmamak lazım). Hiç tekleme veya rahatsız eden bir unsur yok, efekt gayet akıcı ve yumuşak, müzik çok uyumlu ve izleyiciyi coşturuyor. Burda işlemin vektörle mi yoksa klasik raycasting ile mi yapıldığını merak ediyorum doğrusu. Her iki şekilde de muhteşem bir efekt.

Demomuza beyaz çizgilerin oluşturduğu bir kutu içine oluşturulan tatlı bir efektler devam ediyoruz. Bu efekt bana winamp'in avs plug'ini ile oluşturulan görselleri anımsattı. Böyle birşeyi daha önce hiçbir c64 demosunda görmemiştim. Aklımın hep bir kenarında yapmayı tasarladığım pc demosunda bulunmasını istediğim efektlerden biriydi bu ama atamayana atarlar işte :) Artık böyle birşey yapmaya kalksam "olm glance yaptı bunu hem de c64'te" diyecekler :) Neyse kişisel endişelerimi bir tarafa bırakıp demoya döneyim. Müzik yine bilinçliymiş gibi görüntüyle senkronize şekilde çalıyor, efektin kalp atışına uyum sağlıyor.

Bu noktaya kadar bizi sürükleyen müzik artık bitiyor, başka bir melodi eşliğinde ekrana dev bir kadın grafiği geliyor ve dikey yönde scroll etmeye başlıyor. Bu part ayrıca disketin b yüzünün de habercisi. Kadının elinde bulunan emektar 5.25" disket, hoş düşünülmüş. Bu grafik de demonun genelinde bulunanlar gibi multicolor modunda çizilmiş (multicolor ve diğer c64 grafik modları için bkz. plazma diskmag #2 hydrogen'in yazısı). Multicolor modu benim en sevdiğim c64 grafik modu, bu yüzden bu durumdan pek şikayetçi değilim :) Grafik hydrogen'in elinden çıkmış bir eser. Bu boyutta bir çizim için gerçekten sağlam bir iş olmuş. Demonun heryerindeki ayrıntıcılığı ve özeni bu bölümde de görüyoruz, takdir edip disketimizin b yüzünü takıyoruz :)
« Son Düzenleme: 07.04.2010 22:26:19 Gönderen: spritus »

Snapshot by Glance

« Yanıtla #20 : 07.04.2010 15:59:03 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle

şimdi ekranımıza CAD programlarındaki gibi gridler beliriyor ve siyah üzerine gri yeşil çizgilerle bir robot kolunun projesi çiziliyor. Robot kolu gerçeğe dönüşüyor ve ekrana yazdığı grup isimlerinden bu bölümün greetings partı olduğunu anlıyoruz. ışte orjinal bir fikir daha. Fikirden öte çok iyi kodlanmış sağlam bir part. Robot kolunun her harfi geçiştirme olmayan ince bir şekilde çizişine dikkat edin. Ayrıca silme hareketi de çok sevimli olmuş. Bu bölümde müziğin tarzının da değiştiğini farkediyorum. Sanırım orkestranın başına nightlord geçiyor :) Bu partta sanırım birçok scener kendi gruplarının adını görmeyi istemiştir. Bakın bizimki de var hehehe...

Ve işte kritik partlardan birine geliyoruz. Ama önce izleyicinin ara bir bölümle hazır olması isteniyor. Çünkü sırada bir dünya rekoru var. Bu ara bölümde bilgilendirme yazısının üstünde odaklanmaya çalışan bir imleç görüyoruz. Odaklanılan bölüm netleşirken diğer bölümler bulanıklaşıyor. Daha sonra sağ üst köşede beliren WR imi ile beraber hires multicolor modunda 140x140 alan içinde 50 fps dönen 3d objeler gösterilmeye başlıyor. Bu bölüm diğer gruplara gerçekten gözdağı veren, düelloya davet eden teknik partlardan biri. Objelerin ekranda dönüşü çok yumuşak ve hızlı. Zaten bunu söylemeye gerek yok çünkü 50 fps :). Norvax'i bir kez daha tebrik ediyoruz ve sonraki parta bakıyoruz.

Karışımızda bu sefer bir FLI grafik. ışte benim hoşlandığım şeylerden biri. Borderlar hariç ekranın tamamını kaplıyor ve muhteşem bir çizim. Eminim Datura 7D9'daki grafik compo esnasında bıyıkaltından pis pis gülmüştür :) Renklerin kullanımı şahane. Kanatlara özellikle bayıldım. Bunun da ötesinde bu grafiğe savaş ilan ediyorum, daha iyisini ben çizmeliyim :D

şahane bir grafikten sonra beni ihya eden başka bir sanatsal part ile devam ediyoruz demoya. Glance logosunun da bulunduğu güzel bir grafiğin içinde textured bir küre dönmeye başlıyor. Gerçekten gözleri okşayan bir bölümdeyiz. Müzik de kulaklarımızı okşuyor tabi. Bu part benim tarzıma çok uygun. Güzel bir grafik eşliğinde gösterilen efektler bana nedense çekici geliyor. Ve bu part da bunun güzel bir örneği.

Hmm... Tanıdık bi görüntü geldi. The Black Lotus'un ünlü Ocean Machine demosundaki, uyurken birden gözlerini açıp yüreğimizi ağzımıza getiren gotik suratlı kadın değil mi bu? Nightlord'un bu demoya özel bir ilgisi var galiba :) Hatırlarsanız 7D8'deki sessiz demo yarışmasında bu demoyu taa amerika'dan birkaç saniye içerisinde doğru tahmin etmişti. Neyse, bize TBL'a ait bir efektin c64'de ne kadar güzel görüneceğini anlatıyor. Bir bakalım neymiş bu :)

Voooouuv... Tek kelimeyle şahane. O beklediğimiz ölümcül vuruş geldi işte. Sanatsal açıdan, teknik açıdan ve her açıdan dört dörtlük bir part. Daha başka ne denebilirki. TBL'nin demosunu (Silkcut) izleyip bu partı hatırlayanlar Snaphot versiyonunun ne kadar başarılı olduğunu hemen kavrayacaklardır. Tünelde ilerlerken aynı anda rotation yapıyoruz. Ekranda hatırı sayılır bir bölümü kaplıyor ve ful textured. Hızı da gayet iyi. C64'te bu tip efektleri görmeye alışık değilim. Benzerleri de çoğunlukla fake triklerle yapılmaya çalışılıyor. Ama burda öyle birşey yok. Uzun yıllar hatırlanacak bir kodlama örneği.

Demonun heryerindeki mükemmeliği son partta da görmeye devam ediyoruz. Yukarı doğru akan film şeridiyle demodan görüntüleri bir kez daha izlerken kredileri de yeniden hatırlatıyor Glance üyeleri. Bu arada her eklenen yeni görüntü ile uzaklaşma efektini de zevkle izliyoruz. Yine c64'te görmeye alışık olmadığımız bir çalışma.

Türk scene'i olarak herşeyiyle orjinal ve başyapıt olmaya aday bir demoya sahibiz artık. Bunu bize kazandırdığı için Glance'e bir kez daha teşekkürler. Umarım en az bunun kadar sağlam bir demo daha çıkarırlar. Çünkü c64 scene'i de artık böyle bir beklentiye girdi, bundan eminim.
« Son Düzenleme: 08.04.2010 09:24:49 Gönderen: spritus »

Snapshot by Glance

« Yanıtla #21 : 07.04.2010 22:13:48 »
Hızlı düğmeleri aç

stranger

• Full Member
    • Profili Görüntüle
gerçekten çok iyi bir inceleme olmuş eline sağlık spritus.

Snapshot by Glance

« Yanıtla #22 : 08.04.2010 09:05:06 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: stranger;22830
gerçekten çok iyi bir inceleme olmuş eline sağlık spritus.

teşekkürler :)

Aslında c64 mimarisi hakkında çok bilgili olmadığım için teknik açıdan yüzeysel bir inceleme oldu. Bu konuda daha bilgili arkadaşların da fikir belirtmesi iyi olur.
« Son Düzenleme: 08.04.2010 09:08:14 Gönderen: spritus »

Snapshot by Glance

« Yanıtla #23 : 08.04.2010 11:01:41 »
Hızlı düğmeleri aç

Norvax

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Spiritus, cok cok tesekkurler. Cok guzel bir yazı olmus ve cok ugrasmissin hazirlarken. Okurken keyiften kudurdum. :)  Ellerine saglik

Snapshot by Glance

« Yanıtla #24 : 08.04.2010 11:23:53 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
vigo'nun tabiriyle "afiyet bal şeker olsun" :D

Alıntı yapılan: Norvax;22832
Spiritus, cok cok tesekkurler. Cok guzel bir yazı olmus ve cok ugrasmissin hazirlarken. Okurken keyiften kudurdum. :)  Ellerine saglik

Snapshot by Glance

« Yanıtla #25 : 08.04.2010 17:06:52 »
Hızlı düğmeleri aç

datura

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Spritus ilk review'ı yazarak bize de dönüp dönüp okuyacak bir materyal vermiş oldu, sağolsun, eline sağlık:) Ayrıca grafiğime savaş açmaya gerek yoktu:p sen zaten daha iyilerini de yapıyorsun kardeşim:)

Burada güzel sözler ifade eden, beğenisini belirten bizleri tebrik eden bütün dostlara teşekkür ederim. Geçen sene bir söz vermiştik, bu demo o zaman çıkmadı ama bu çıkmayacak demek değil, mutlaka çıkacak ve hedef 1.lik demiştik. Yüzümüz kara çıkmadı en çok buna sevindim.

Ayrıca insanlar demo izlemezse demo yapılmaz, kimse emeğinin  boşa gitmesini istemez. O nedenle demo izleyin izlettirin ki biz de demo yapmaya devam edelim:)

Bu arada izleyip beğenmekle kalmayın lütfen review yazın, bu bizler için gerçekten çok önemli, sadece övmek zorunda da değil kimse:rolleyes: mantıklı değerlendirmelere, eleştirilere de her zaman ihtiyaç var.

Teşekkürler

Edit: Stranger'ın güzel değerlendirmesini atlamışım, aslında ilk onu okumuştum önceki gün :) Çok teşekkür ederiz kardeşim, güzel düşüncelerini paylaştığın için
« Son Düzenleme: 10.04.2010 00:21:47 Gönderen: datura »
Hello, I'm a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

Snapshot by Glance

« Yanıtla #26 : 09.04.2010 20:51:02 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
destek icin cok cok tesekkurler arkadaslar. Ben de iki gun once eve vardim ve daha jetlag'den yeni kurtuluyorum. o zamandan beridir de not dosyasini hazirlamakla ugrasiyoruz.

stranger ve spritus: size ayrica tesekkurler. birilerinin demoyu izleyip dusunduklerini kaleme almasi bizim icin super heyecanli.

bu demo bitti. simdi napicaz bilmiyorum

Snapshot by Glance

« Yanıtla #27 : 09.04.2010 23:28:33 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: datura;22835
Ayrıca grafiğime savaş açmaya gerek yoktu:p sen zaten daha iyilerini de yapıyorsun kardeşim:)

Kabul edeyim daha böylesine yaklaşmadım bile. Bırak onu, denedim fli / ifli çizmeyi beceremedim.

@Nightlord : şimdi daha iyisi için plan yapacaksınız tabiki :) Bu demo için çok sancılar çekildi biliyorum. Ama zaten mükemmel bir eser başka nasıl ortaya çıkar ki? Hele bi dinlenin kendinize gelin, toparlanın :D

Snapshot by Glance

« Yanıtla #28 : 09.04.2010 23:36:15 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@Spritus: "şimdi daha iyisi için plan yapacaksınız tabiki"ye tamamen katılıyorum. Glance geri adım atacak bir grup değil. "Hele bi dinlenin kendinize gelin, toparlanın"a katılmıyorum, X Party'e az kaldı ;)

Snapshot by Glance

« Yanıtla #29 : 10.04.2010 00:52:06 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
evet Hydrogen bi ara, "demodan sonra gunesli bi sahile gidip malibularimizi yudumlayalim bi sure" falan demisti :) su an bedenen olmasa da ruhen hepimiz gunesli bi sahilde malibu yudumluyoruz :P