Gönderen Konu: anılar # 1  (Okunma sayısı 11561 defa)

anılar # 1

« Yanıtla #15 : 25.08.2006 11:17:57 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
atari 800xl guzeldi.. kasasi felan $ikti..
msx bazli, sony hitbit gormustum.. belcikadan babasi bir arkadasa getirmisti.. onda da tepeden kartus yuvasi felan vardi.. yine o donem galiba vestel msx diye de bisi cikmisti??

--

ilkokuldayken elektronik ile ugrastigimdan elo elektronik dergisi felan aliyordum.. onda bilgisayar ile ilgili yazilar ilgimi cekerdi.. basic ornekleri verirdi.. hatta ordaki basic ogrenme bolumundeki ilk ornegi unutmam hic;
10 a = 5
20 b = 6
30 c = a * b

sonrasinda ilk gordugum bilgisayar apricot'du.. sonra c64 vs diye gidiyor..
uzerinde kullanilabilir bir program yazdigim ilk bilgisayar ise atari520st-fm 'dir..

birgun yolda yururken, bir dukkanin icinde bilgisayar gordum.. o donem oyle her yerde bilgisayar gormek kolay degil, girdim iceri ve agzim acik kalmisti.. karsimda gercek bir ibm pc duruyordu.. adam yurtdisinda okumus gelmis, gelirken pc getirmis.. lotus 123 benzeri bisi kullaniyordu ama gecmis zaman hatirlamiyorum acikcasi..

ilk bilgisayarim pc demistim ya.. simdi o donem tum harcligimi "software sandwich" diye bir yere yatiriyordum (turgut kalfaoglu'na).. turgut buyuk ihtimal earn sayesinde bircok yazilim cekiyor, liste olusturup satiyordu.. ilk assembler'imi ondan almistim, ondan once debug ile bogusuyordum.. turgut ile yillar sonra tanisma firsati buldum ama software sandwich=turgut oldugunu gectigimiz aylarda eski kutularin birinde soft.sand. program listesi gorunce farkettim.. 360kb'lik disketlere ne kadar cok sey sigarmis zamaninda arkadas yaw.. tey tey..

anılar # 1

« Yanıtla #16 : 25.08.2006 11:22:00 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ılk bilgisayarım Commodore 16 idi... yıl 1984... orta2 deydim... karşı apartmanda oturan emre'nin spectrum'u vardı... "misket" oyunu yazptık basicde... o sinclair, ben c16.... oyuna başlarken lokasyon seçiyorsun, "aşşa mahalle, köşkün bahçesi" filan... eğer köşkte oynuyorsan arada random olarak köşkün bekcisi "zeki abi" çıkıp oyunu daatıyordu, arada random olarak "kapıııış" yapan tipler vardı... yada "yumul"... ha ahha ahah.... benim bilgisayarın basic için uygun olan hafıza alanı 12k olduu için, ben programı tamamlayamadım çünki birgün bana "out of memory" demeye başladı yazdıım binlerce satırlık basic... o dönemde de kafam basmadı "ne demek acaba out of memory" yani sandım ki yanlış bi komut filan yazdım, makine error verior... ha ahah ahahh,

- yıl 1987 oldu... "the hacker boys" u kurduk emre ile...
- yıl 1989 oldu "the zombie boys" a katıldık...

anılar # 1

« Yanıtla #17 : 25.08.2006 11:47:28 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: vigo
- yıl 1987 oldu... "the hacker boys" u kurduk emre ile...

emre skywalker miydi? (sen ventor'dun o donem)

anılar # 1

« Yanıtla #18 : 25.08.2006 13:13:56 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
yes! o dönemde adı "demo" idi.

anılar # 1

« Yanıtla #19 : 25.08.2006 14:37:56 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
ilk bilgisayarım bir msx idi... sony değildi, msx birkaç firmaya üretim lisansı satmış, ama sony'ler çok çekici gözüküyordu. bilgisayara ilk merakım ama, almanya'da yaşarken büyük alışveriş merkezlerinde elektronik köşesinde bilgisayarların demo olarak kullanıma sunulduğu yerlerdi. orada oyun için gelenler de vardı, program yazmaya takılanlar da vardı, herkese bir saat ücretsiz kullanım hakkı veriliyordu ve insanlar sıra bekliyordu, ne menem bişeymiş diy kurcalayabilmek için. orada bir commodore görürdüm, başında sürekli abiler vardı ve kod mod yazıyorlardı ve lamer'lar bir tarafta oyun oynarken bunlar çok farklı şeyler yapıyorlardı; bu beni çok etkilemişti... birileri bu alete hükmedebiliyordu da.
sonra lisedeyken babam daha fazla dayanamadı; thy'de çalıştığından beleş uçak bileti vardı hep, atladı bi akşam uçağa, almanya'ya gidip bir a500'ü çantaya atarak ertesi gün geldi. hiç unutamam bunu; o kadar zahmete katlanması tabii almanya'da bu meretin daha ucuz olmasından. tabii bu farkı hep klavyede y ile z'nin yerinin değişik olmasından hissedecektim uzun süre.

anılar # 1

« Yanıtla #20 : 25.08.2006 14:47:35 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
ben 8 bilemedin 9 yaşındayken eskişehir'de kemal amcamlardaki 486 dx2 66 ile alaaddin oynadıktan sonra bilgisayar istemeye başladım evdekilerden, sonra 8 bit bir atari alıp savuşturdular, bir sene sonra bir akrabamız bende hiç açılmamış bilgisayar var deyip beni evine götürmüştü. big babıl sakızından kazanmış 91'de, öylece yatıyormuş. tertemiz kutusunda, el değmemiş c64 elime verip yolladı. televizyona bağlayıp mavi ekranda adımı yazdım, return bi haber bir insan olarakta ok tuşlarıyla alt satıra indim, bazen space ile indiğimde olurdu (ok tuşlarının shift ile zıt yönlerine gittiğini bayağı bir sonra çözdüm). 2001'de ilk defa pc kullanmaya başladım. 2002, 2003 gibi half life alemindan bıkıp, internete girmeye başladım. internette freeware oyun ararken, C= logosunu görüp tıklamamla c64'ü tam manasıyla anlamaya başladım. bir ay sonra pcworld dergisi hades/asc'in sayfasının da içinde olduğu bir kaç nostaljik site adresi vermişti. sonradan buralara kadar geldik... hiç unutmam c64c'nin kutusunu açıp arkasını çevirince mart 1989 üretim tarihini görmüştüm ve hiç garipsememiştim kendimle yaşıt bilgisayarım olmasını. :)

anılar # 1

« Yanıtla #21 : 25.08.2006 15:38:41 »
Hızlı düğmeleri aç

coze

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Benim ilk bilgisayarım laser 80 di. dört tane oyunu vardı. tron, river raid benzeri bişi, pacman benzeri bişi ve elma armut toplamalı bi şey daha (yaş 5, sene 1983). Sonra commodore 64 aldık. oyunlardaki güzel grafikleri ve müzikleri görünce dibim düşmüştü. paso myth, int soccer filan oynuyordum. Sonra hep oyun oynadığım için babam bilgisayar oynamamı yasakladı. Ben arada basic'le bir şeyler yazmaya gayret ederken bilgisayar ile harcayabileceğim zaman kısıtlı olduğundan paso oyun oynamaya başladım. Sonra amiga geldi, onda da ssi frp'lerine, pirates ve civilization'a sardım. PC geldi civilization 2, daggerfall filan derken lan dedim ben naapıyorum ya. Sonra itü mimarlığı terkedip bilgi ün. bilgisayar bilimlerine girdim. o günden beridir oyun oynamıyorum dersem yalan olur, civ 4 hala install'lu duruyor alette. ah sid meier hayatımı çaldı şerefsiz.
 babamın yasakçı zihniyetininde payı olduğunu hissediyorum o zamanlar serbest bıraksaydıda ben bıksaydım şu oyun olayından daha bir iyi olurdu sanki.

bir de o zamanlar ben 64'ler ve murat adanç hayranıydım. şu şu oyunları oynayın, şunları dinleyin, şunları okuyun diyordu hemen bulup alıyordum. ingilizcem yetmediğinden çoğunu anlayamıyordum ama zamanla kasa kasa ingilizce de gelişti sağolsun ve onun etkisiyle hala megadeth en favori gruplarım arasındadır. arada gizli gizli amiga dünyası - kommodor abi etkileriyle mc hammer dinlemişliğimde yok değil tabi.

anılar # 1

« Yanıtla #22 : 25.08.2006 15:48:15 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ilk bilgisayarim Atari800xl hatirladigim ilk iki oyunum ise Pac-Man ve Bruce-Lee...
aaaah 5-6 yaslarindaydim o zaman aaaaah keske 10-11 olsaydim o zaman annardim neler yapilabilecegini bu aletlerde...

anılar # 1

« Yanıtla #23 : 25.08.2006 18:51:31 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Herkes yazıyo benim neyim eksik bende yazayım :).
Benim ki de spritus gibi ama sanırım benim ki 1-2 sene önce idi yine 486dx-66 işlemcili bir canavar ile başladı :).
Oyunlar olmasaydı ne yapardım bilmiyorum. O oyunlar sayesinde bilgisayara ilgim arttı, çalışmadılar kurcalamak zorunda kaldım, yine bana yarar sağladılar, ingilizcemde en büyük pay bilgisayar oyunlarınındır, okul'uma (şükrü şankaya anadolu lisesi) hiç pay vermiyorum, ulan 4 senede her dönem 3 exam, her sene 6 exam toplamda 24 exam'den sadece ikisi 2 olupta gerisi 1 idi. Ama çatır çatır konuşurum, getirin turist kızları gezdireyim yeşil camii, ulucamii, yatak odamı falan.
Neyse dağatmayalım konuyu ne diyorduk, kim korkar bilgisayardan ilk bilgisayar kitabımdı, ilk basic satırlarımı yanlış hatırlamıyorsam oraan öğrendim, ikincisi memik yanığın kitabı idi yada oradan, sonra bir basic kitabı aldım ve böylece programcılık kariyerim başladı, yıl oldu 2006 ve ben hala bi bok yiyemedim, aferim bana.

anılar # 1

« Yanıtla #24 : 25.08.2006 23:58:01 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Alıntı
yıl oldu 2006 ve ben hala bi bok yiyemedim, aferim bana
Herşeyden önce tüm scene camiasına kendini sevdirdin. Yayınladığın oyun ve demoları da eminim birçoğumuz sevmiştir (ben sevdim!). Umarım bu mütevaziliğin altında canavar gibi projeler yatıyordur ;)

anılar # 1

« Yanıtla #25 : 20.09.2006 17:17:05 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
eski bir intro source'undan: :p

Kod: [Seç]
; Date : 04.07.1989 / Time : 03.00.00 h -04.30.00 h
; The great coder JASON of ZOMBIE BOYS / Turkey
; My hatefull smilings goes to move, the second coder of Z.B.

;
; Main routine of this small intro is coming ... ( aahhh ohhhh )
;
main:        bsr    open_library    ; Librarie'leri ac
...

anılar # 1

« Yanıtla #26 : 20.09.2006 17:31:35 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
haaha koptum ya.... megalomaninin dipi bu herhal...

Kod: [Seç]
The great coder JASON of ZOMBIE BOYS / Turkey

anılar # 1

« Yanıtla #27 : 20.09.2006 17:38:12 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ragnor
böylece programcılık kariyerim başladı, yıl oldu 2006 ve ben hala bi bok yiyemedim, aferim bana.

Canim hic bozma kendini bak ben 86da atari ile girdimde noldu hala bi bok yok hala bi prod yok ulan grupda eleman yok delirtmeyin beni :)

anılar # 1

« Yanıtla #28 : 20.09.2006 18:03:35 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
walla harbi megolamania imiş şu yasin! şu source'un bütününü de paste etseniz de nostalgia yapsak diyordum. :)

Yıl 1989 Commodore hayatımın bir parçası

« Yanıtla #29 : 20.09.2006 22:33:37 »
Hızlı düğmeleri aç

esmaeild

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.kodhane.com
Kendimden Alıntıdır.

Yıl 1989 babam emekli olmuş. Tabi güzelde bir para geçmiş eline. Düşünmüş taşınmış kendi kendine karar vermiş çocuklarım için bir şeyler yapayım bu paranın bir kısmıyla diye. Sordu bize ne istersiniz. 9 yaşındayım o zamanlar. Biz iki kardeş bilgisayar istedik. Diğer iki kardeşimde bisiklet. O günün akşamı babam Commodore 16 koltuğunun altında iki bisiklette çıka geldi. şöyle güzelce kurduk makineyi. Televizyona bağladık. Datasetini kurcalamaya başladık. Ama bi terslik vardı sanki. Datasetin ışığı yanmıyordu. Halbuki daha sonra öğrendik kayıt esnasında yanan bir ışık olduğunu ama bozuk diye geri götürdü babam. Satın aldığı yerdeki adamda anlamıyor makineden Commodore 64 le değiştirdi. ıyi ki de anlamıyormuşuz  :) . Makineyi kurduk yine heyecanla. A tuşuna basınca ekranda A harfinin çıkması bile hayretlere düşürmüştü bizi. Birde kartuş çıkmıştı SOCCER di adı. Uzun bir süre onunla oynadık. Sonra tabi oyun satan yerleri bir bir keşfetmeye başladık. Hemen hemen her hafta sonu 10 tane alırdık bir kasette. O kadar güzeldi ki oynamak. Ailece sıraya geçerdik Commodore’un başında. Bazen sabahlara kadar başından kalkmazdım.

Genelde aldığımız oyunların büyük çoğunluğu çalışmazdı. Neden sonra oyun çektirmeye gittiğimiz yerde yukardan aşağıya doğru sürekli akan çizgileri takip ederken gördüm adamı. Bir taraftan da datasetin içine tornavidayı sokmuş habire çeviriyordu. O zaman anladım oyunların niye çalışmadığını. Meğer kafa ayarı diye bir şey varmış. Uzun yıllar hayatımın bir parçası oldu bu kafa ayarı olayı.

Bilgisayarın yanınıda gelen birde kitap vardı. Programmers Referance Guide diye. Kitap Almancaydı. Kodlar ıngilizce. Bense Türk. ışte o yıllar ilk ıngilizce kelimeleri öğrenmeye başladığım zaman tekabül ediyor. Programlamaya atılan ilk adımlar için biraz şanssız bir başlangıçtı benim için. O zamanlar internette yoktu tabi. Kaynak sıkıntısı hat safhada. Elimdeki tek kitapla başladım kod yazmaya. 10 PRINT “ HELLO WORLD”. şimdi bu işten ekmek yiyoruz.

Daha sonra Teleteknik bize yaptığı en büyük kıyak olan COMMODORE dergisi elime geçti bir yerlerden. Hangi sayıydı. Nasıl buldum hatırlamıyorum. Mükemmel ötesi bir dergi. Baytan BıTıRMEZ, Tuna ERTEMALP, PROGRAM DÖKÜM EKı. şu an hala saklıyorum hepsini.

Assembly’e de merak sardık ve Commodore sayesinde sapasağlam bir programlama temeli attık. Orta okul 1 de basic programlama kursuna başladım ve o teneke kutuyla (PC) o zaman tanıştım(1990). Kursu en yüksek dereceyle bitirdim. GW Basic le tanışmamda kursta oldu. O içi bomboş kutunun içine bir disket takıp dos kaç versiyon hatırlamıyorum. Sonrada GW Basic yükleniyordu. Saçma sapan bir oyunda vardı çift kanatlı bir uçak siyaz beyaz ekran habire aşağıya bomba atıp duruyordu. Commodore oyunlarının yanında tam bir faciaydı. Program döküm ekindeki programları sıkılmadan üşenmeden sabahlara kadar yazardım. Bazı zamanlar iki gün makinenin başından kalkmadığımı olurdu. En çokta yazdığım bir kodu kaydetmeden elektrik kesilince sinir olurdum. (şimdi bunu söylerken aklıma geldi CTRL + S yaptım :) ).

Commodore’umuz bozulduğunda doğruca Tophane yolunu tutardım. Genelde de adaptörü arıza yapardı. Tophanede nargile içilen yerin oralarda bir tamirci vardı. Adaptörü açıp içindeki taş kesilmiş poliüretanı üşenmeden kırar adaptörün çıkış sarımlarını değiştirir. Beni tekrar Commodore’uma kavuştururdu. Osiloskopu da ilk orda görmüştüm. şimdi cep telefonunu adaptörü bozulduğunda doğruca çöpe atıyor bizim milletimiz.

Ne joysticler kırdık arcadeleri oynarken. Her yer joystic çöplüğüne dönerdi. Tamir ede ede kablosu kısalır, bazen tepesi kopar altından çıkan demirlere elimizle bastırarak fire tuşunun da kablolarını bir taraftan birbirene değdirip öyle oynardık. Hatta bir keresinde kafam güzel bir vaziyette Stunt Car Racer oyununu ekrana arkam dönük vaziyete karşıma ayna koyup joystic i de ters tutup oynamayı denemiştim gerçektende çok zevkliydi.

Birde BDE ve MDE vardı tabi. Önce BDE yi yazmıştım. Sonra BDE kullanarak MDE yi sonrada MDE kullanarak Tuna ERTEMALP’ın Super Assembler’ini. Böylece artık Döküm Eklerindeki Assembly kodlarını da yazabiliyordum.

Bakırköyde BILTEK firmasından da MULTI ICE III, FINAL III, kartuşlarını almıştık. Oyunları kırıp spritelarını öldürüyorduk. Oyunu çalıştırınca spriteların içinden geçiyorduk. Bir ara Commodore dergisinde Erle elektronik in ürettiği VOCE MASTER diye bir kartuş görmüştük. Sloganları sesinizle program yazın, Islığınızla program yapındı. ışte bu rüya makinene için daha o zamanlar bizi hayrete düşüren bu olayı hala PC lerde görememekteyiz. SIMON’S BASIC de vazgeçilmezlerim arasındaydı. O programı 14 yaşında bir çocuğun yazdığını öğrendiğimde daha bir azim gelmişti bana.

Birde Light Pen vardı tabi. Bir fototransistor ve bir yazılımdan ibaretti. Televizyon ekranına elimizdeki kalemle resimler çiziyorduk.

SAM konuşma programı da unutulacak gibi değil. Az besmele çektirmedik Commodore’a.

Sonra Commodore 128 de aldım bir tane. Amiga her zaman rüyalarımı süsleyen bir makineydi her C64 sahibinin olduğu gibi. Ama hiçbir zaman bir Amigam olmadı.

Lise yıllarında laboratuarda yaptığımız analizler için milimetrik blok üzerine çizdiğimiz grafiklerle Spektrofotomere cihazından elde ettiğimiz absorbans değerlerinden yoğunluklarını hesaplardık. Bir süre sonra kağıda çizmekten sıkılıp bu işi benim için yapan Spektrofotometre programını C 128 de yazmıştım. Sonra hızımı alamayıp kolon kromotorgrafisi içinde bir program yazdım. şimdi ismini hatırlayamadığım buna benzer 2 tane daha vardı.

PC lerin piyasayı ele geçirmesiyle birlikte bir anda Commodre’un piyasadan silinmesini uzun yıllar kabullenemedim. O teneke kutu nasıl olurda benim mükemmel Commodore’umu piyasadan silerdi.

Abim babamla birlikte Teleteknik’in çıkarttığı 10 kasetlik bir ders paketini almak için Beyazıtta bir yerle anlaşmıştı ve kasetleri almaya gidip geri almadan geri dönmüşlerdi. Sonra sorduk neden almadınız diye. Adamlar bir programla sıkıştırıp 8 kasete sığdırmışlar. Babamda ben 10 kaset istiyorum diye diretince almadan geldiklerini söyledi :) .

Sonra Commodore dergisinde bir reklam görmüş Abim Commodre’unuzu getirin Amigayı götürün diye. Toplamışlar hemen makineyi doğru Eminönüne. Tam varıyorlar dükkana abim diyor tühhhhh ekran kablosunu almayı unuttuk diye. Neyse Giriyorlar dükkana koyuyorlar masaya Commodore’u tamam güzel adam bide üstüne para istemezmi. Ama reklamda öyle bir şeyden bahsetmiyor. Tabi toplayıp emektar Commodore’u getiriyorlar geri. :)

PEEK ler POKE ler SYS ler LDA lar STA lar Akümülatör Register derken bu günlere geldik. C 128 emulatörünü PC me ilk kurduğumda. ılk yazdığım komut 10 PLAY “ABCDEF” oldu. 4+1 den dökülen notaları duyduğumda gözlerim doldu.

97 de elektronik kursuna gittim. Çünkü şunu çok iyi biliyordum ki bilgisayar elektronikle desteklenirse daha bir güzel olacaktı. Ne kadar pratiğimizi fazlaca geliştirmemiş olsa da elbette çok faydasını gördük. 02 de Bilge Adamda Yazılım Mühendisliği eğitimine katıldım. .Net te yazılım geliştirdiğini zanneden ama Algoritma kuramayan çok insan tanıdım.

Commodore’un hiyerarşik program geliştirme yapısından Visual dillerin dağıtık yapısına geçiş biraz zor oldu. Ama gosub return olayıyla ilişiklendirme yaptığımda taşlar yerine oturdu. şu zamanlarda yazılım geliştirmede C# kullanıyorum. Beni en çok sıkan yönüde komponentleri sürükleyip bırakma olayı. Çok can sıkıcı.

ınternette Commodore turları atarken Commodore 64 Türkiye Dergisine rastladım. Hemen 1. sayısından itibaren okumaya başladım dün. Sabah 5 e kadar okudum. 3. sayıya gelmiştim o saatlerde. Commodore ONE ı gördüm dergide. Tekrar gözlerim doldu. Dergiyi okurken bir çok paragrafta olduğu gibi.

Hatta Opel firmasının Commodore marka arabasını gördüğümde sokakta, bir evin bacasına bağlanmış Commodore poşetini yada, içim bir hoş oluyor.

Bu günde ıngilizce Kursumdan döner dönmez oturdum makinemin başına. Commodore la olan maceramı yazdım.

esmaeild
06.03.2006
Coding Is Art.