Gönderen Konu: 7dx Partilerinin Büyüsü  (Okunma sayısı 9585 defa)

7dx Partilerinin Büyüsü

« : 24.11.2009 00:59:27 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Senenin en güzel günleri yaklaşıyor. Her 7dx partisi beni neden bu kadar heyecanlandırıyor? Bunu cevaplamak zor. En az ürün çıkan 7dx ayaklarında bile süper heyecanlanıyorum. Sanırım biraz hala ilk partim olan 7d4′ün büyüsünden tam kurtulamamış olmanın etkisi var.

7d4 benim için pekçok yönden bir dönüm noktasıydı. Ben 2003 yılında, Türkiye’de scene kalmadığını düşünüyordum. O zamanlar CSDB’ye mesaj atmıştım “hiç aktif Türk scener var mı?” diye. Hiç Türk scener’dan cevap gelmemişti. Water’ı yaparken, Türkiye’de C64′e kod yazan son gerzek olduğumu düşünüyordum. Nitekim Pouet’te falan da Amiga veya PC’de hiç Türk ürünü görmüyor, herhangi bir aktif gruba/scenera rastlamıyordum. Herhalde bir zamanlar scene ile uğraşan kişilerin hepsi zaman içinde bırakmış ve başka işlere dalmıştı. Bronx, Clique, Accuracy Crescent ve Ascraeus’un kendi web sitelerine ve CSDB sayfalarına baktım. Son 5-6 yılda update edilen yoktu.

Başka bir deyişle, hani şimdi olmasından korktuğumuz, “Türk Scene’inin ölmesi tek bir kişinin bile kalmaması hali var ya”. Ben bir bakıma onu bir yıl yaşadım. Tamamen ölmüş olan bir Türk scene’inin kalıntıları arasında bir yıl geçirdim (o esnads Türk scene’i aslında hiç de ölmemiş ama benim bundan haberim olamadı).

Hakikaten çok post-apokaliptik bir deneyimdi diyebilirim. Bir yanımda siber-harabeler diyebileceğimiz Türk gruplarının eski web siteleri, diğer yanda Avrupa’da gayet aktif, iyi demolar çıkaran, partilerde buluşan Avrupalı scenerlar. Water’ı çıkardıktan sonra Civitas’ın üyelik davetini bu yüzden kabul etmiştim.

O yalnızlık deneyimini kelimelere dökmek gerçekten zor. 2003 şubatında ısveç’teki Floppy partisinde çıkan demolar üzerine acayip hararetli tartışmalar dönüyor. Ardından Forever partisi Mart’ta ben o gazla Water’ı Forever 2003′e yetiştiriyorum. Tabii öğreniyorum ki meğer Forever ürün açısından gayet dandik bir partiymiş. Tam Floppy ile Breakpoint’in arasında kalıyor, dolayısıyla demo yapan ya Floppy’de ya BP’de yayınlıyor. O yıllardaki asıl baba partilerin Floppy ve LCP olduğunu öğreniyorum (BP henüz tam oturmamış, X ise 2000′den beri yapılmamış). Ben 2004′teki Floppy’ye iyi bir demo yetiştirip gitmeye çalışıyorum. Bu arada birinci silik scene dönemindeki yoldaşım Norvax’ı gazlamaya çalışıyorum ama sonuç yok. Sonra 2004′te bir vize aksaklığı yüzünden son günde havaalanı yolundan dönerek Floppy 2004′ü kaçırıyorum. Mist bu yüzden Forever 2004′te çıkıyor. Orada düdük bir demoya yeniliyor. Bu arada internette nispeten güçlü gruplardan, nispeten negatif yorumlar alıyor Mist. Hayretler içinde kalıyorum

Bazı önemli şeyleri farkediyorum o zaman. Avrupa partilerine gitmek zor. Vizeydi uçaktı derken uğraş babam uğraş. Demolar iyileştikçe, iyi adamlar sana karşı daha saldırgan olmaya başlıyor. ve iyi bir adamdan gelen kötü bir yorum çorap söküğü gibi başka leming scenerlarca da tekrarlanmaya başlıyor. Anlıyorum ki sosyal boyuttaki güç dengeleri ve destek önemli. Avrupa scene’indeki kampları tanımaya başlıyorum. Ve bütün bunların karşısında o esnada sıfır müttefikle kendi ülkesindeki tek aktif scener olma halini tadıyorum. Hiiç mi hiç hoş bir duygu değil.

Bu esnada iki garip olay oluyor

Birgün C64.sk’da bir bakıyorum “C64 Türkiye dergisi 3.sayısı çıktı” diye bir haber. şok içinde bir mutlulukla AmigaTürk sitesine ve Deniz Can çelik ve Hades’e ulaşıyorum.

Uzun bir aradan sonra Bronx sitesini gezerken update edildiğini görüyorum. Üüf bir sürü ürün, bir sürü member, hatta bir sürü aktif C64 member gözüküyor. 7d partilerinden haberdar oluyorum. Hemen ürünleri indiriyorum. Malesef aralarında büyük bir demo yok. Ama olsun genelde ufak ürünler de olsa var birşeyler. Sonra oradan tr-demoscene forumunu buluyorum. Az da olsa orada bir avuç scener var ve aktif bazı ürünlerden falan söz ediyorlar.
Hatta Mist’i yaptıktan sonra bronx ve tr-demoscene’e haber veren mesajlar atıyorum. Oradaki bütün scenerlardan feedback geliyor. şahane bir duygu.
ışte tam bu zamanlarda 2004 Nisan’ında 7d4 partisi gerçekleşiyor. Partide olan biteni tekrar anlatmayacağım, merak eden 7dx web sitesinde fan bölgesinden bütün parti raporlarını okuyabilir. Asıl bomba olay bir ton süper adamla karşılaşıyorum, tanışıyorum, eski hikayeler anlatılıyor, ilk defa büyük ekranda bir demo’mu seyrediyorum. ınanılmaz bir heyecan. Süper arkadaşlar kazanıp büyülenmiş bir şekilde eve dönüyorum.

Hatta öğreniyorum ki aslında benim kendimi yalnız zannettiğim 2003 yılı ve 2004 başında da aslında ıstanbulda insanlar aktif. 7d2 ve 7d3 düzenlenmiş. Ürünler çıkmış, hepsini bırak Spritus çıkmış yahu. Başka hiçbir şey olmasa Spritus yeter…

O büyülü haftasonu hala aklımda bütün netliği ile duruyor. ıkitelli’deki o bina, üst kattaki muhabbet, Turbo’nun ve Hyper’ın Amiga’da pikselleyişi. Cumartesi akşamı yediğim köftenin tadı…

Hahah işte olay bu… Cumartesi akşamı yediğim köfte ekmeğin tadı. Daha önce çok bahsetmiştim o akşam yemeğinin süper keyifli oluşundan, 8-10 scener zar zor baya yürüyüp sonunda sıcak yiyecek olarak tek seçenek köfte ekmek satan küçük salaş bir dükkan bulmuştuk. Böyle inanılmaz keyifli bir muhabbet dönüyor, artı acıkmışız ve köfte ekmek yiyoruz. Scene’den bahsedip köfte ekmek yiyoruz yahu… Bundan muhteşem birşey olabilir mi. Benim bir yıldır içinde yalnız yaşadığımı sandığım scene’in tam ortasındayım ve elimde köfte ekmek var. Keyiften ağzım kulaklarıma varmış.

Vay be sayın okuyucular. şu yazıyı yazarken resmen yıllardır farketmediğim çok önemli birşeyi farkettim. 7dx serisinin bendeki etkisinin arkasında ikitelli’deki köfte ekmekçi abinin ne büyük payı olduğunu…

Canım köfte ekmek çekti şimdi…

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #1 : 24.11.2009 01:26:42 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Yine çok güzel yazmışsın Nightlord, sanal kalemine sağlık. Benim de 7D4 ile ilgili ilk parti günü anım seninle başlar. Önceki gün yüzlerce bavul atletlerle ter içinde elden ele üst kata taşınmıştır. Ardından Bauhaus'dan alınmış masa bacakları keresteciler sitesinden alıp kestirdiğimiz suntalara monte edilerek masa görünümlü birşeyler ortaya çıkmıştır. Sabaha kadar süren montaj ve sonradan "bacak başına 3 vida yeterdi" denildiğinde "hay kafama ..." dememe neden olan bacak başı 7 vida takma olayı sonrasında harap ve bitap düşmüş vücudum rahatsız yer yatağında mutlu mutlu dinlenmeye başlamıştır. O sırada demir bir kapı tıklatması duyar ve dalmak üzere olan gözlerimi açarım. Bu iptal edilmiş bir kapı olduğu için kapıyı açamam ve yatmaya devam ederim. Sonunda ön kapı çalınmaya başlar ve kapıyı açtığımda ızmir'den uçakla gelmiş 7D4 partisinin ilk ziyaretçisi olan (parti başlangıcından epey bir önce) Nightlord ile tanışırım. O da yorgundur ve ilk misafirimiz de yere matını, uyku tulumunu serer ve topluca uyuruz. :D

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #2 : 24.11.2009 02:59:20 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
hahah evet abi bu da sahane bi tanisma deneyimi.
- meraba ben nightlord
- meraba ben skate, bak bu da hydrogen
- meraba horzzzzz
- horrrrrrrrrrrr
- hurzzzzzzzz

abi o masalarin bende apayri bir yeri var. bence harika super hardcore olmustu o masalar. boyle sunta sunta. uzerine bagirsaklari disarida amiga 1200 onun yaninda bronx sticker, yaninda kola, sigara biskuvi falan. Yani benim scene/amator bilgisayar kulturu deyince aklima gelen butun goruntuyu, o sunta masalar olusturdu. Ellerinize saglik :)

ben bi de erken gelmenin de avantajiyla en arka kosede bi tane boyle eski masif kahverengi ahsap bi masaya oturmustum. o ilk gunduz uykusunda da o masanin altina kivrilmistim.

nihaaaaaaaayt abi cildiricam hadi 19 aralik olsun artik :)
« Son Düzenleme: 24.11.2009 03:05:11 Gönderen: nightlord »

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #3 : 24.11.2009 04:52:34 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Off yaa, rapor yazmam lazım benim sizde gelmiş 7dx falan diyosunuz. Nasıl vereyim ben kafamı şimdi rapora?! :(

Bide Ankara - ıstanbul arası en hızlı (ama öğrenciye uygun :)) ulaşım yöntemi nedir? Otobüsten hızlı gitmemi ne sağlar? şu lanet sınavı bari sabaha koysalardı ya :(

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #4 : 24.11.2009 10:00:07 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@Ragnor: Raydan çıkan hızlı tren ya da ucuz fiyata Çakıl ya da ınfılak Hava Yollarından bir uçak bileti alabilirsin. Alternatif olarak şarampol Turizm ile karayolundan mutlu yolculuklar dilerim :)

Benim tahminim tren olacaktır. Ama bak garanti vermiyorum, sorumluluk almiim sonra. ;)

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #5 : 24.11.2009 10:34:47 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
skate yanılıyosun, partiye gelen ilk ziyaretçiler ben ve erik'ti :)
sabahın o saatinde nightlord'u karşılayanlardan biriydim, gayet net hatırlıyorum. zaten nightlord ismini duyunca afalladım, hemen tutup elini sıktım. bilgem'in şaşkın ve mutlu yüzünü hala hatırlarım :)
yorgunluktan daha fazla dayanamadan uyudum ama sizin sohbet ettiğinizi ve gülüşmelerinizi duyabiliyordum. partide nightlord, wisdom ve hydrogen'in şu an hatırlamadığım bir konuya koparak gülüşünü, hydrogen'in tıkanan tuvaleti açmak için eline aldığı pompayla sırıtarak tuvalete girişini, vigonun coşkusunu, turbo ve hyper'ın pixellediği grafiği hala unutmuyorum. hey gidi hey

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #6 : 24.11.2009 16:24:39 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
o parti benim "worst organizer performance during the party" ödülünü aldığım partidir bu arada. partiye kadar o kadar çalışıp, parti başladığı andan itibaren "muhtar"ı kodlamaya başlamıştım. bütün parti boyunca katılımcı gibi takıldım. tabi sonrasında haklı olarak diğer organizatör arkadaşlarım bana haddimi bildirdi. o zamandan beri parti esnasında organizatör olduğumu unutmuyorum :)

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #7 : 24.11.2009 17:20:48 »
Hızlı düğmeleri aç

drey

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.emirdiril.net
Skate ayrıca organizatör olduğunu hatırlattığın anlardan biri de geçen seneki "zoraki organizasyon ikramı"ydı herhalde :D

Gerçi 7d8 öncesi 7dx partilerinde olmayan bi durum ama baya başarılı bir girişimdi ve umarım bu partide de olur:)

Skate: Kahve ve çikolata ikramımız var
Drey: Abi sağol ya çok kahve içtim ben bugün almiim.
Skate: Almak mecburi.
Drey: ?
Skate: Zoraki ikram bu almak zorundasın.

Drey: Eee, peki o zaman..

Siz başka partide katılımcılarının uykuya karşı dayanıklılığını arttırmak için bizzat çalışan organizatörler gördünüz mü? :)

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #8 : 24.11.2009 18:00:37 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
http://www.7dx-party.org/7d8/tr_etkinlikler.php

O cok planli bir etkinlikti. Parti programindan da goruldugu uzere:) Harfiyyen uyguladi Skate. Bundan sonra boyle seylere karsi tedbirinizi alin.
7dx iceceksin diyorsa, icilecek :P

Not: Ha bir de... Skate bu sene daha bir agir, daha bir zorba :P

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #9 : 25.11.2009 01:44:10 »
Hızlı düğmeleri aç

ref

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Hydrogen;21931
Not: Ha bir de... Skate bu sene daha bir agir, daha bir zorba :P
hydro, görüldüğü üzere bu sene senin de aşağı kalır yanın yok :)

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #10 : 25.11.2009 11:35:33 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Hydrogen kendi organizatoru oldugu partilerde her zaman super zorba ve barbar, katilimci oldugu partilerde ise kibar ve dingin bir kisilik olmustur :P Her partide, compo makinesi ne olacak, c64'u projektore baglayabilecek miyiz falan gibi konulardaki mukemmeliyetciliginden oturu gerilir. Sonra da her partiden sonra resimlere bakar, "ulan yine ne kadar gerginim" diyip hayiflanir :)

Diger tarafta da mesela Endo gibi her daim eglenen organizatorler de gormustur bu toplum. Ben hala gecen seneki "evet sevgili seyirciler, silk worm daki birinciligim icin odulumu vermek uzere sayin hidrojeni sahneye davet ediyorum" deyisini unutamiyorum adamin :D

Yani bu sohbetimizi "her organizatorun yogurt yiyisi farklidir" diyerek baglayalim :P

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #11 : 27.11.2009 00:56:25 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
merhaba ben vigo, scene-o-holic'im (:

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #12 : 27.11.2009 04:05:28 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
(toplu halde) merhabaaa viigooo :P

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #13 : 28.11.2009 01:07:52 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@vigo: bir terslik olmazsa partide sana müthiş bir sürpriz olacak. dur bakalım. şimdilik meraklanmakla yetin. :)

7dx Partilerinin Büyüsü

« Yanıtla #14 : 29.11.2009 11:25:53 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ooooo süper merak ettim. @nightlord (: