Gönderen Konu: Hala Scener olan var mi?  (Okunma sayısı 7136 defa)

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #15 : 30.07.2009 11:54:36 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://beskrajnost.com
Alıntı
Aslında, toplumsal yada kişisel bir yararı olmayan
Kesinlikle katilmiyorum. Scene'in herkese en azindan kisisel alanda inanilmaz katkisi olmustur. Yarari yoktur demek ise bugune kadar verilen emege ve scene sayesinde bugun olabildigi yerlere gelen insanlara hakarettir.

Bir de yanlis anlasilmak istemiyorum, ama su "C64 eskidi, mertlik bitti" tadindaki cikismalar cidden sIkIcI oluyor bazen... Tabii ki belki cogunuz icin C64'un yeri bambaska ancak eminim benim gibi bir cok insan takmiyor bile. O yuzden scene'in C64'ten ibaret olmadigini, gunumuzde de "PC" denilen guzide bir arac ve bu araca hukmederek sizin bir zamanlar yasadiginiz duygularin aynilarini yasan bir takim kimseler oldugunu da bilin. Her firsatta "hey gidi gunler" geyigi cevirmek bunaltici ve benim gibi C64'ten tad almayan kimseleri asagilayici nitelikte oluyor. Herkes kendi fikrine sahip sonucta, sevmek zorunda degilim, di mi ama? :)
100% pure coder pr0n

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #16 : 30.07.2009 12:05:14 »
Hızlı düğmeleri aç

ref

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Decipher;21106
benim gibi C64'ten tad almayan kimseleri asagilayici nitelikte oluyor. Herkes kendi fikrine sahip sonucta, sevmek zorunda degilim, di mi ama? :)

(Ben bu konuda uzman bir scener değilim ama yaşlı bir scener olarak fikrimi belirtmek istiyorum, lakin konu scene ile ilgili değil, kökenbilim ile ilgili, hehe)

Haha, elbette sevmek zorunda değilsin. Ama unutma tarihini bilmek zorundasın. Bu işin temeli c64'de atılmıştır ve 64 hala scene'i ayakta tutan temel direklerden biri. Emin ol bugün windows gelir gider, ps3 gider, wii gider, ama c64 kalır. 10 yıl sonra da c64'e demo yazanlar çıkacaktır.

Bu yüzden c64'ü küçümseme, eskimiş sanma. c64, demo sanatçılarının iyi bilip kullandığı, köklü bir malzeme. Sanatta eskime olmaz, görüldüğü gibi demoda da olmaz.

c64 sevmediğin için aşağılayan sözlerin ise sadece ego problemi olan kişilerden geleceğini düşünüyorum. O kişileri takma, ama c64'ün önemli tekniklerini ve demolarını kesinlikle bilmen gerektiğini de unutma :)

Keşke ben de c64'den anlasaydım da ortaya ufak bir intro çıkarabilseydim. Bir gün crescent ile bu hayalimi gerçekleştirebileceğimi umuyor, hepinize esenkalın diyorum.

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #17 : 30.07.2009 15:01:22 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
arkadaşlar her mesaj biraz daha yanlış bir yöne kayıyor, dikkat. :)

son mesajların kastetmese de lafın oraya geldiği noktalar:
* scene faydasız birşey. zamanında bir anlamı varsa bile artık yok.
* commodore 64 zamanları scene düzgün bir oluşumdu, şimdi beş para etmez.
* kim takar commodore 64'ü? bugün de aynı scene mevcut.

v.s. v.s. gördüğünüz gibi hiçbiri sizin doğrudan anlatmaya çalıştığınız şey değilse de bu mesajlar çıkıyor yazdıklarınızdan. birkaç düzeltme:

* scene hem kişisel hem de toplumsal ilişkiler için çok faydalı bir oluşumdur.
* scene commodore 64 zamanında da süperdi, şimdi de süper. her kim ola ki sceneden uzaklaşır ve takip etmeyi bırakır/azaltır, onun için onun aktif olduğu dönemdeki scene güzeldir, sonrası kaka :)

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #18 : 31.07.2009 02:06:54 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
scene hep faydasız oldu ve faydasız olmaya devam etmeli. niye herşeyden fayda çıkarır olalım ki? hangi gerçek hobinin faydası var? bence scene de bu gözle bakılmalı, bir çıkar olarak düşünmemeli. model yapmanın faydası nedir ki? ya da pul biriktirmenin? elbette fanatik bir modelci, tren meraklısı olabilirsiniz. ya da çok hasta bir scener...

commodore her zaman var olmaya devam edecek, amiga da... bunlar, tüm oldskool scener'lar yaşadığı sürece var olacaklar. ya da çipleri var olabildiği sürece. sonrası allah kerim. ama dakka başı yamalı bohça gibi şekilde şekile giren pc'lere inatla istikrarlı bir şekilde aynı halleriyle devam edecekler ve 10 sene sonra da 20 sene sonra da bu 8bitlikler hala sevenlerine hizmet edecek, hala disketler takılıp bakılacak. 20 senedir amiga disketlerim bozulmadı, hala eski  bir saat gibi tıkır tıkır işliyor. çünkü bu bilgisayarları oluşturan doku, o oldskool ruh, onların 10, 20, 30 hatta belki 50 sene sonra bile çalışabileceğini hayal edebilecek vizyonda idi. pc'ler ise sürekli değişir, sürekli farklılaşır, çünkü aslında amaç ticarettir, güzel bir deneyim yaşatmak değil. haliyle kara delik gibi sürekli paranızı emerler.

ref: nightlord üstadın çok güzel dökümanları var, biraz sabredip onları okursan, uygularsan (bunun için 64'e bile ihtiyacın yok aslında, emülatörle bile başlayabilirsin) yeni yıla girerken 7d9'da gayet cici ve karışık olmayan bir intro ile sen de boy gösterebilirsin. tek şey istemek, gerisi gelir.

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #19 : 01.08.2009 00:06:31 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Ben de decipher'a su noktada katiliyorum. "hey gidi gunler o zaman oyleydi simdi boyleydi" falan tartismalarinin cok da kimseye faydasi yok. Soz meclisten disari (bu topictekiler ustune alinmasin sakin), ben bazen bu hey gidi gunler muhabbetini oyle adamlardan duyuyorum ki, sanirsin adam zamaninda 10 tane demo cikarmis, yabanci partilerde derecelere girmis falan, oyle bi tonda konusuyor. sonra bi bakiyorsun adam zaten eskiden de bisey yapmamis :) boyle durumlari komik buluyorum.

decipher'a katilmadigim nokta bunun c64'le ilgilenmeyenler icin "asagilayici oldugu". Burada bu muhabbetleri yapan kimse bence pc scenerlarini asagilamak icin yapmiyor. daha cok kisisel ozlemini dile getirmek icin yapiyor. Ayrica arada bir bazilarimiz c64 scene'inin kulturel olgunlugundan bahsediyoruz. Bu da asagilama degil, teknik bir tesbit. Bu tesbitin dogrulugunu ayrica tartisabiliriz.

scene'in yararli olup olmadigi sorusu genis bi soru. herhalde her scener, scene aktivitelerinin en azindan kendine bir miktar yarar sagladigi (ogrenme, sosyal iliskiler, baska disiplinlerden adamlarla beraber calisma gorgusu vs) konusunda asagi yukari hem fikirdir diye tahmin ediyorum. parasal bir kazanc dogrudan saglamiyor olabilir (ki ben is gorusmelerimde cv'mde yazan demolarin hep sozunun acildigini ve bana olumlu puan oldugunu hissetmisimdir).

Spaztica'ya da su noktada katiliyorum. Diyelim ki bu isin hic yarari olmasa ne olur. Illa yarar umularak mi yapilacak? Scener olmak isteyen adamin keyfinin kahyasi mi insanlar? herkes ne ile ugrasmak isterse ugrasir :)

Butun bunlarin yaninda bu topic'in acikca ortaya koydugu ve hepimizin bildigi de bir gercek var. Scene, Turkiye'de ciddi sekilde zayifliyor. Ben bu gidisle 2009 yilinin <5 adet, 2010 yilinin bu gidisle 0 (yaziyla sifir) urunle gececegini tahmin ediyorum. Umarim yaniliyorumdur.

Stranger'in yazisini boyle algiliyorum. Stranger da belli ki bu durumdan zevk almamis ve "ulan niye boyle ya neden o zaman daha hareketliydi" diye bi efkarlanmis. ortaya bu yazi cikmis.

Buna cevaben ref'in scene ve kultur ve partilerin carpitilmasi/bahanelerimiz konulu fikirlerine buyuk olcude katiliyorum (katilmadigim tek bolum demolari "sanat adletmek" ama bu ayri bi konu :) ). Evet su an birisinin kalkip 1 dakikalik biraz ozenli bir opengl/d3d demosu yapmasinin veya amiga/c64 demosu yapmasinin onundeki engel nedir ki? var mi bi engel?

pc'lerin cok degisken olmasi yuzunden mi pc demosu cikmiyor yani tr'den? ya da scenerlarin hepsinin bir 3 sene onceye gore birden hayatlari mi cok yogunlasti? pc'yi yeterince oldschool bulmuyorsak neden c64 / amiga /speccy/ cpc/ atari demosu cikarmiyoruz. d3d ogrenmek mi zor? matrix matematigi mi zor? c++ mi ogrenmek zor? Nedir yani? Motivasyon mu az? demoscene daha unlu olsa tr'de hepimiz daha mi motive olacaktik? ya da daha "faydali" olsa daha mi cok vakit ayiracaktik? Su an gunumuzde "uzerinde ugrasirken d3d/ogl/c++/ooad/generic programming vs. vs. ogreneceginiz" bir aktiviteden "daha faydali" ne aktivite var ben hakkaten bilmiyorum :)

iste 5-6 yil ust uste bu konularda biseyler yaptiktan sonra son 3 yildaki kabus gerilemeye ve su anki bosluga bakinca insan ister istemez bu sorulari sormaya basliyor. ve sonucta hyrdrogenin bastaki formatinda soru dizileri ortaya cikiyor.

ben kendim de dahil olmak uzere "tembeliz" diyorum :) gelin once bunu kabul edelim. birbirimize durmadan "evet ya vaktim yok hic, senin de yok di mi vah vah" diye savunma mekanizmasi olusturacagimiza, durustce diyelim ki "ben bu partiye bisey yapamadim cunku tembelim, iyi planlayamadim zamanimi, suclu 100% benim."

Bir de alakasiz, bence decipher katiyen c64 ogrenmeye falan zaman harcamasin istemiyorsa. Bu verimli degil, shader ogrensin, oo ogrensin, C++'in dibine vursun, source filelarinda tab yerine space kullanmasi gerektigini ogrensin ( inside joke :) ). Pc'de scener olmak icin c64 bilmeye gerek olmadigini dusunuyorum. Belki c64 coder'i olmak 2002-2005 arasinda falan shaderlarda bazi trickleri anlamak acisindan yararliydi (bazi calculationlarin pre-calculated texturelarla optimize edildigi donemde falan) ama artik modern GPU'larda oyle optimizasyonlara da artik gerek yok. Dolayisiyla su an 2009 yilinda PC'de demo kodlayacak birisinin C-64 bilgisinden nasil faydalanacagini goremiyorum. Benim nacizane fikrim, Decipher kardesim, sen ful force dal PC codelamana, "hey gidi gunler" muhabbetlerine de takilma ve asagilama olarak algilama. Hadi bakalim :)

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #20 : 01.08.2009 05:03:19 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
"bence decipher katiyen c64 ogrenmeye falan zaman harcamasin istemiyorsa. Bu verimli degil, shader ogrensin, oo ogrensin, C++'in dibine vursun"

%100 katılıyorum

"Dolayisiyla su an 2009 yilinda PC'de demo kodlayacak birisinin C-64 bilgisinden nasil faydalanacagini goremiyorum"

tam olarak katılmıyorum. elbette ki kastedileni anlıyorum. mesela MMX'lere kadar integer math ön planda olduğu için eski platformlardan gelenler avantajlıyken (integer kullanarak her tür matematiksel işlemi yapmayı öğrenmeye zorlandıkları için) MMX sonrası git gite bu avantaj silinmişti. Shader 4'e geldiğimizde benzer bir durum burada da yaşandı. ancak tam olarak katılamadığım nokta şu ki shaderlar bence hiç hafife alınacak konular değil. günümüzde bazı demolar "300 shader efekti kullanıldı, 500 shader efekti kullanıldı" v.s. diye reklam yapıyor. Elbette ki o efektlerin birçoğu aynı anda kullanılıyor demo içersinde. ışte bu noktada optimizasyon yeteneği işin içine giriyor. Eski platformlarda *mecburen* bu işleri öğrenmiş birisiyle "şu anda 3 FPS çalışıyor ancak nasılsa yeni ekran kartları bunu daha hızlı çalıştırır" mantığındaki birisini aynı kefeye koymam ben. Her old school programcı optimize kod yazar ya da her new school programcı yeterli optimizasyonu yapamaz demiyorum. Dediğim şu ki sabit limitler yüzünden programı optimize etmeye zorlanmış kişiler ile böyle bir zorunluluğu olmayan, daha çok para vererek daha hızlı render imkanı bulunan kişiler arasında genelleme yapıldığında doğal olarak bir fark bulunacaktır. Bu 2009 ve takibindeki epey bir yıl için geçerliliğini koruyacaktır. Taa ki donanımların gelişim süreci optimum noktaya ulaşana dek.

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #21 : 07.08.2009 01:38:06 »
Hızlı düğmeleri aç

flexi

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://
Konunun ortasina bodof diye dalmak gibi olacak amma:
Anes ilen beraber birtakim dirilme cabalarimiz mevcit efendim.. Kim bilir belki gun gelir muzik bile yaparim yeniden :)

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #22 : 07.08.2009 02:08:22 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Alıntı yapılan: flexi;21169
Anes ilen beraber birtakim dirilme cabalarimiz mevcit efendim.. Kim bilir belki gun gelir muzik bile yaparim yeniden :)

vay angaralı koçlar :) ... bakın bu çocuklar çok tehlikeli, söylemedi demeyin. ;)

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #23 : 07.08.2009 09:05:20 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Alıntı yapılan: flexi;21169

aman flexicim, sen dal bodof diye lafi mi olur... siz dirilin de yeter ki ;)

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #24 : 09.08.2009 15:38:33 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ulan glance memberları... nisan-mayıs-haziran-temmuz-ağustos... sikicem hala bitmedi product?

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #25 : 09.08.2009 15:56:13 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
ben de vigo'ya katılıyorum. ulan glance memberları, hala bitiremediniz. boynunuz altınızda kalsın emi :D :D :D

...independence is about freedom...

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #26 : 09.08.2009 15:58:17 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
7d9'u organize edenlerin cogu glance..
7d9 demo birincisine iyi bir odul teklif edecekler boylece katilim cok olacak..
ve glance kendi demolarini 7d9 'da yayinlayip birinciligi ve odulu garantiliyecek..

veya turk partilerinde dogru duzgun bisi yayinlansin diye 7d9 da yayinlanacak..

:D
« Son Düzenleme: 09.08.2009 15:58:57 Gönderen: GnoStiC »

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #27 : 09.08.2009 16:18:07 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@gnostic: yarı espiri yarı tahmin olarak algıladım ancak tahmin kısmı yanlış tahmin. demo 7d9'da yayınlanmayacak. aslında şu an itibariyle gizli bir mahsende çalışmalar sürüyor. ;)

Hala Scener olan var mi?

« Yanıtla #28 : 10.08.2009 23:43:03 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
vice hazir, heyecanla bekliyoruz valla..