Gönderen Konu: Apple MAC'hakkinda  (Okunma sayısı 2619 defa)

Apple MAC'hakkinda

« : 26.12.2008 07:29:57 »
Hızlı düğmeleri aç

the_prodigy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
-Bu yazi Geyik kismina girmiyor sanirim en uygun yer burasi-

MAC'te Uygulamalarin iconunu degistirmek:
mac osx kurulum 1. cdsinden xcode tool yukluyoruz sonra /Developer/Applications/Utilities/Icon\ Composer.app uygulamasini calistirip acilan pencereye resimimizi surukleyip birakiyoruz ayni islemi diger ebattaki gorunumler icin yapiyoruz (Use scale versiyon ok) eger program resimin maskesini olusturmadiysa kendimiz bir resim ediorunde maske olusturmak zorundayiz iconumuzu kayit ediyoruz ederken 'hide extension' isaretini kaldiriyor dosya uzantisini gorunur bir sekilde kayit ediyoruz.
kurban olarak safari uygulamasini (application dizininden bulup sag tiklayip 'show package contents' diyoruz /Contents dizinin icindeki Info.plist i acip "CFBundleIconFile" dan daha onceden safari.app/contents/Resources dizinin icinne kaydettigimiz yeni icon dosyasinin ismini veriyoruz. Info.plist'i kayit ediyoruz. acik olan finder'pencerelerini kapatiyoruz safariye tekrar baktigimizda iconu degismis olucaktir. eger olmadiysa yeniden isimlendirmek yerine icon dosyalarini degistirin tabi onceden yedekleyin.

Quartz Composer:
kendisi /Developer/Applications/Graphics\ Tools/Quartz Composer.app dizinindedir ornek olarak javascript Patchi bulun surukleyip birakin pencerenin sag ust tarafindan Inspector diyin acilir menuden settings diyin , daha bir suru patch bulunmakta midi controller vs.. denemelerinizi qt formatinda cikti allabilirsiniz ayriyetten calismanizi ekran koruyucu olarak kullana bilirsiniz, bir aralar netten bir program bulmustum .qtz masa ustunun arka zemininde kullana biliyordum( resident evildaki in semsiye corp. logosunu MAC'inde arka zeminde cevirmekteydim)
.qtz ornekleri icin /Developer/Examples/Quartz Composer/ dizinine bakin programcilar icinde ornekler mevcut.

Say demek:
Consoldan say deyip konusturabiliyoruz MAC imizi su dizindeki uygulamayi derleyin.
/Developer/Examples/Speech/Synthesis/CocoaSpeechSynthesisExample/
Speak deyin ;) benny benenssi satisfaction parcasindaki ses cok benziyor ordaki seslerde gercek degilmis diye duymustum.

Kullanim kolayligi:
Application/ System preferences dan 'Dashboard Expose' active screen corners bolumuundeki sag alt kisimdan acilir menuye "desktop" diyin. sol alt tarafada "application Windows" diyin. ekranda birden cok pencere acin. mac ekranimizin sag alt tarafi masa ustunu gosterir. sol alt tarafida uygulama secmemizi saglar.

Muzik ile uyanmak:
/Developer/Examples/CoreAudio/SimpleSDK/PlayFile/ i derleyin sonra uygulamayi calisir kilamak icin terminale:
-------------------
sudo cp /Developer/Examples/CoreAudio/SimpleSDK/PlayFile/build/Development/PlayFile /usr/bin
----------
seklinde kopyalayin tabi sudo islemi icin root (daha once root hesabini NetInfo Maneger'dan active yapin)sifrenizide yazip kopyalatin
metin editorden "oynat.command" adinda TerminalShellScript dosyasi olurturun icerigine
---------------------
#!/bin/sh
PlayFile sesdosyasi.wav
---------------------
yazin terminalden
'chmod 777 oynat.command' diyerek calistirabilir hale getirin.
komut dosyamizi dock'a surukleyip birakarak kisa yolunu olusturun Uzerine sag tiklayarak "Open at login" deyip MAC'acildiginda otomatik basla deyin.
/Application/System Preferences'ten Energy Saver tiklayip schedule diyerek "Start up or wake"in zamanini ayarlayip MAC inizi acilma zamannini girin.
Hangi bilgisayarda var kendiliginden acilma ;) kolonlarinizi acik birakin ve sabahleyin muzikle uyanin

AU Lab:
"/Developer/Applications/Audio/AU Lab.app " uygulamasini calistirin.
MIDI klavyenizi baglayin. sanirim canli performans icin kullanilabilicek bir uygulama. bu uygulamayi calistirinca aklima MACte calan sesleri kayit problemi geldi bazi parali programlarla yazilimlarin cikardigi sesleri kayit edebiliyoruz ama benim yontemim su line-out"dan line-in"e iki erkek swichli temiz sesiz kayit daha sonrada bir erkek swich alip kulakligimin kablosunu  makasla keserek ve bantla bagliyarak kullaklikta ses kisilmasi olmasina ragmen kayidi yapmak.

iTunes radyo dinlemek:
ben genelde itunes'un radyolistesinde 'Electironik/ Uk bass radio' ve 'Reggae/roots reggae on sky fm' takiliyorum. hosunuza giden yayin akisini  "StreamRipperX" programi ile kaydedip. mp3 playyerinizle sokaklardada tadini cikara bilirsiniz

MACimdeki gariplikler:
Apple'ima isletimim MAC OSX(darvin)ini kurduktan sonra KisMAC(wireless hack) calismakta isletim systemi gunceledikten sonra program calismiyor
Ayrica MAC i meraktan CDsi ile turkcelestirmek gibi bir eylemde bulunursaniz guncelleme yapamamiyorsunuz.
Sakin itunesi guncellemeyin music listesi menusu cok sacma hale gelmis onceden kayitli olan parcalarimi bulamiyorum.

MACciler vigonun blogunu takip edin http://vigoyla.blogspot.com/ daha once systemi kurcalarken menuler uzerinde degisiklik yapicak dosyalari rastlanti sonucu bulmustum simdi bulamiyorum vigoyu bekliyorum.

Amator kesiflerime simdilik son verirkene MACle yapilanlari gostermek  icin size link veremiyecegim youtube'a direk erisemiyorum. bu basliklari aratin
"No human driver. No Remote Control"
"iAlertU on an Apple Macbook" izledim ve simdi denedim program calisiyor hatta camera goruntusunu mailde atiyor.
« Son Düzenleme: 26.12.2008 10:36:00 Gönderen: the_prodigy »
sanatcinin rengi olmaz.

Apple MAC'hakkinda

« Yanıtla #1 : 26.12.2008 09:16:21 »
Hızlı düğmeleri aç

the_prodigy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
bazen tikladiginiz linki goremezsiniz veya download yarim kalir, indirdiginiz link elinizde yoktur. *.download uzantili dosyaya sag tiklariz." show Package contenst" deyip /Info.plist icindeki DownloadEntryURL'den linki alabilir. ayni klasorden yarim kalan media dosyalarini acabiliriz
sanatcinin rengi olmaz.

Apple MAC'hakkinda

« Yanıtla #2 : 26.12.2008 11:27:59 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
$ say "veego"
$ say -v cello "lalalala lalal lalal allal alalal allal"

linux'cular iyi bilir, herhangi bir shell komutunun ne işe yaradığını anlamak için;

$ man KOMUT_ADI

yani

$ man say

gibi...

keza blog'umu paso mac üzerine yapmaya çalışıyorum. bir iki güzel yazı var henüz draft, bitince publish edicem

Apple MAC'hakkinda

« Yanıtla #3 : 08.01.2009 12:28:22 »
Hızlı düğmeleri aç

the_prodigy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
gereksız calısan deamonları kapatıyım derken mac osx gocerttım :) .Xcode gelıstırıcıyı kurunca gercek hazızadan 600mb gıbı bır mıktar yemekte.ınternetten buldugu mbır komutu kontrol etmeden denedım. bufff.
sızde benım gıbı masa ustu calısmaya alısmıssanız. var olan butun cızımlerınız masa ustundeyse panık yaparsınız
hard dıskınızın ıkı parca oldugunu var sayarsak. sıngle mode gecmeye bıle gerek duymadan. kurulum cd mızi takıyoruz dıl secenek larına ılerı deyıp
utılıtıes termınal deyıp elma - N dıyerek yolları okumak ıcın uc termınal acıyoruz

cd /
cd Volumes

"hard dıskımızdekı partısyonlar"
dızın adında bosluk oldugu ıcın " tırnak ısaretı kullanarak ol belırtın.
"/Volumes/Untıtled 1/Users/evdızını"
pwd komutuyla bulundugunuz konumun bılgısını alabılırsınız.

cp -R "/Volumes/Untitled 1/Users/evdızını" "/Volumes/Untitled 2"

-R parametresı alt dızınlerle bırlıkte demektır

altındakı ıtunes mp3larına kadar her seyı kurtarın ben bu yazıyı hıc lınux kullanmamıs kısıler ıcın yazdım. cok kolay seyler demeyın. bıde bu ıs ıcın servıse gıdenlerden para alıyorlar herhalde.
sanatcinin rengi olmaz.

Apple MAC'hakkinda

« Yanıtla #4 : 04.03.2009 06:27:37 »
Hızlı düğmeleri aç

the_prodigy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
bu basligin altina devam ediyorum web sitem olmadigi icin forumu kullaniyorum.

kendi zevkime gore sectim, temizledim 22 adet icon yaptim paylasiyim dedim:
http://img13.imageshack.us/my.php?image=snapshot20090304053022.jpg

sadece macosx isletim sistemi kullanicilari icin indir:
http://rapidshare.com/files/205072804/macosx_icons.dmg.html
MD5: 4352015AAB1452A1E560E51D19C09229
==
3/4/2009 tarihinden itibaren 90 gun burda
boyut :12mb
sanatcinin rengi olmaz.

Apple MAC'hakkinda

« Yanıtla #5 : 04.03.2009 15:23:47 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
teşekkürler

Apple MAC'hakkinda

« Yanıtla #6 : 24.03.2009 05:08:45 »
Hızlı düğmeleri aç

the_prodigy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
selam arkadaslar bu forumdakilerin ben haric yabancı dili oldugu halde yine bir paylasimda bulunuyim. applescripte,perlde dock un iconunu nasil degistirebilirmiyim diye arastirirken...vs

adium(sadece macosx) mesengera eklenen Translator script yardimiyla mesajimizi

%_tr{turkish, japanese, bekle japanese ben geliyorum}
%_tr{tr, ja, bekle japanese ben geliyorum}
%_tr{tr, en, bekle japanese ben geliyorum}

yazarak google translatorden cevirerek karsi tarafa gonderiyor. benim acimdan iyi dusunulmus bir script

not: kulanicaklar translator.py icinden lang arrayina  "tr":"turkish", diye ekleyebilirsiniz.

edit: hımm ıngılızceye cevırınce tarzan konusuyormus gıbı oluyor.
japonca karsılastırmalarımdada dogrusu yazılmıyor(japonca ogreten forum yanlıs yada google)
« Son Düzenleme: 24.03.2009 07:41:25 Gönderen: the_prodigy »
sanatcinin rengi olmaz.

Apple MAC'hakkinda

« Yanıtla #7 : 24.03.2009 11:15:07 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
oo süpermiş