Gönderen Konu: docx uzantısı  (Okunma sayısı 11729 defa)

docx uzantısı

« : 06.03.2008 18:58:04 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
bugün üzerinde çalıştığım bir projede evdne çalışmak durumundaydım; ama dökümanlar office'in yeni formatı docx formatındaydı ve openoffice açamıyordu bunları. biraz kurcalayınca, aslında bu dosyaların .zip şeklinde rename edildiğinde içinde çeşitli xml'leri barındıran bir paket olduğunu gördüm. bu xml'lerden word/document.xml ise word dosyasının içeriğini içeriyordu. ama elbette m$, garip bi şekilde 500 byte'lık text içeriği döşediği yüzlerce xml tag ile 15000 byte'lara vardırmayı başarmış. editplus'ın strip html tags özelliği ile tüm bu tag'leri atarak temiz şekilde content'e ulaşmayı başardım.

özellikle .docx uzantılı dosyaların içeriğini database'e eklemek isteyenlere duyurulur...

docx uzantısı

« Yanıtla #1 : 06.03.2008 23:57:45 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@Spaztica: Open Office'ı uninstall edip MS Office kurmaya da hemen hemen aynı zamanı harcardın :)

Eğer Türkiye'de bilişim sektöründe çalışıyorsanız 28 tane Linux / Open Office yüklü makineniz de olsa elinizin altında her zaman Windows / MS Office yer almalı bence. Windows / Open Office (MS Office olmaksızın) benim en algılayamadığım kombinasyon. Çoooook çok yakın bir dostum 6 yıl direndikten sonra 1 ay önce kurdu MS Office sonunda, ben de derin bir nefes aldım. O bilir kendini ;)

docx uzantısı

« Yanıtla #2 : 07.03.2008 00:04:05 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Open Office'in MS Office'ten daha iyi yaptigi bir $ey var mi ki insanlar onu kullaniyorlar?

docx uzantısı

« Yanıtla #3 : 07.03.2008 00:12:46 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Aslında yer yer var tabii ki. Ama olay hiçbir zaman "MS Office'le yapamadıklarını yapabilmek" şeklinde gelişmiyor. Ben Open Office'i severim, evde de yüklüydü uzun süre. Ancak iş hayatımda bana bir döküman geldiği zaman (doc, docx, xls, ppt v.x.) asla aklımdan Open Office'le açmak geçmez. Genellikle de açmayı başarsa bile birçok kaymalar v.s. olur. Hatta zaman zaman yazılar birbirine girer okunmaz. Ben MS Office ve Open Office'i 1995-1996 yılındaki IE 4.x, Netscape 4.x arasındaki uyumluluğa (!)benzetiyorum.

docx uzantısı

« Yanıtla #4 : 07.03.2008 01:02:39 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
SSG: Open Office'in MS Office'ten daha iyi yaptigi bir $ey var mi ki insanlar onu kullaniyorlar?
Bir kac sebep olabilir.
a) Bu toollara gercekten para odeyen yazilima saygili insanlar icin, ms office pahali bir secenek olabilir. Open office bedava olmasiyla alim gucu az olanlar icin daha legal bir secimdir.
b) Open office, Ms Office'e tam uyumlu olmayabilir. Ancak is dolayisiyla Ms Office uyumlu dosyalari sikca acmak zorunda kalmak baska bir problemdir.
Ms office programlariyla direk bir baglantisi olmayan, yazilarini vs. open office kullanarak yazan, bunlari acmakta da sorun yasamayan kisiler icin makul bir cozum olabilir.
c) Office programlariyla pek bir ilgisi olmayan kitlenin ihtiyaclari icin ideal ve ucuz bir cozum olabilir. Misal Photoshop yerine bir cok kisi, daha ucuz muadilleri Photoexpress gibi programlar kullaniyorlar. Cunku photoshop'un bir cok tool'una ihtiyaclari gercekte yok.
d) Kisiler, Open Office'i Ms Office'e gore daha verimli kullaniyor olabilir. Bu 3dmax varken Cinema 4d kullanmak gibi bir seydir. Tercih ve zevk meselesidir. Her zaman oldugu gibi utility sadece bir aractir. Onemli olan onunla yapilandir. Toolari pratik olarak kullanmaya alismak icin gecirilen sure, oldukca uzundur. Ve diger tool daha hizli vs. dahi olsa, tool degistirmek icin harcadiginiz sureyi, 2-3 senede amorti edemeyebilirsiniz.
Sonucta bunlar gene utilitylerdir, yani araclar. Ne max kendiliginden model yapar, ne word kendiliginden kitap yazar :)
e) Insanlar her zaman her seyin en iyisini kullanmazlar-kullanamazlar. Mesela, Ferrari varken bizler neden Fiat Albea kullanabiliyoruz. Bu onun gibi bir seydir.
f) Her seyin en iyisi gene son derece subjektif bir olaydir. Cogunluga gore iyi olan, her seyin en iyisi olmayabilir. Fiyat/performans onemli bir olcektir. Ama o bile gercek olcu olmayabilir.

Utility tartismalari son derece verimsiz tartismalara donusebilirler. Defalarca yapilmis, Open gl-Direct x, Max-Maya, Kickoff-emily hughes :) gibi tartismalar kimseye fayda getirmemistir. Boyle bir munakasanin sonunda fikrini degistiren cok az insan mevcuttur. Programlarin ozelliklerini merak eden kisiler icin cok sayida forum, tutorial sitesi vs. mevcuttur.
Neyse aksam aksam keyfim yerindeydi, uzun bir mesaj atayim dedim. Oyle karsitlik yapmak gibi bir amacim yok. Isde kullandigim Excell disinda office'le alakam da yok. Sadece olabildigince objektif olmaya calisarak, bir kac aklima gelen argumani belirttim.
Saygilar.
« Son Düzenleme: 07.03.2008 01:15:05 Gönderen: Hydrogen »

docx uzantısı

« Yanıtla #5 : 07.03.2008 01:19:29 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
sadece office'i -ya da son versiyonu- olmayanlara .docx dosyalarını nasıl açabielceklerini göstermek istedim yahu... ;)

docx uzantısı

« Yanıtla #6 : 07.03.2008 01:55:08 »
Hızlı düğmeleri aç

Alcofribas

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.amstradcpc.com/blog
Denediniz mi bilmiyorum ama, online çeviri yapan şu sitede ben birkaç dosya çevirmiştim. ış görüyor.

http://www.zamzar.com

Office 2007'ye bakmadım ama Open Office'de docbook olarak kaydetme özelliği var. Denemek isteyenler için şurada taşınabilir sürümü mevcut.

http://portableapps.com/apps/office/openoffice_portable

Evet, şimdi ssg'nin OpenOffice'e bakışını etkileyecek bombayı patlatıyoruz!!!

OpenOffice aslen Amstrad CPC için üretilmiş olan StarWriter'ın soyundan gelmektedir.

Star-Division was a software house from Lüneburg, Germany, founded in 1984 by Marco Börries. Well known for its software StarOffice, it was bought by Sun Microsystems on August 5th, 1999.
StarOffice itself developed from the StarWriter word processor, released for the CPC in 1985 and for DOS the year later. When Sun bought StarOffice, they released it as open source under the name OpenOffice, and continued to maintain their own version as StarOffice. The two are now the second most popular productivity suite for Windows, and the most popular for Linux.

docx uzantısı

« Yanıtla #7 : 07.03.2008 04:49:05 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
:) hemen vista'yi kaldirip cp/m'e donuyorum.

docx uzantısı

« Yanıtla #8 : 07.03.2008 06:56:15 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
saol spaz, super trickmis. keza benim open office tercih sebebim, portable olmasi, multi platform olmasi. herkesin windowsu olacak diye bisi yok. keza pages ve numbers rulez!!! (mac os)

docx uzantısı

« Yanıtla #9 : 07.03.2008 09:18:35 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Docx dosyalarinin eski surum offielerde acilmasi icin MS bir update yayinlamisti.Bu da kullanilabilir.Su an tam olarak download ID'sini bilmiyorum.
Ayrica open office kuseldir cunku ucretsizdir :)

docx uzantısı

« Yanıtla #10 : 07.03.2008 09:51:22 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bakkada;17353
Docx dosyalarinin eski surum offielerde acilmasi icin MS bir update yayinlamisti.Bu da kullanilabilir.Su an tam olarak download ID'sini bilmiyorum.
Ayrica open office kuseldir cunku ucretsizdir :)
Download URL'ini bilmeye gerek yok. Docx dosyasını açmaya çalıştığın gibi otomatik indiriyor zaten eski sürüm Officeler.

docx uzantısı

« Yanıtla #11 : 07.03.2008 10:09:21 »
Hızlı düğmeleri aç

atiflz

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://izleyenkisi.blogspot.com/
MS ofis pahali sanki ya, open ofis indirip sinirli adsl kotasini dolduracagina gidi 3 yeteleye bi sidi aliyorsun, oh mis.
(docx uzantisi harbi basa belaymis be, sagol spaz abi)
« Son Düzenleme: 07.03.2008 10:12:26 Gönderen: atiflz »

docx uzantısı

« Yanıtla #12 : 07.03.2008 10:20:35 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
Alıntı yapılan: skate;17344
@Spaztica: Open Office'ı uninstall edip MS Office kurmaya da hemen hemen aynı zamanı harcardın :)

Eğer Türkiye'de bilişim sektöründe çalışıyorsanız 28 tane Linux / Open Office yüklü makineniz de olsa elinizin altında her zaman Windows / MS Office yer almalı bence. Windows / Open Office (MS Office olmaksızın) benim en algılayamadığım kombinasyon. Çoooook çok yakın bir dostum 6 yıl direndikten sonra 1 ay önce kurdu MS Office sonunda, ben de derin bir nefes aldım. O bilir kendini ;)

Evet gecenlerde MS Office kurdum (o kisi benim, itiraf ediyorum), hala her acilista "telefon et de register et" diyor, ki zaten lisansli. online registeration yapmaya calisinca "daha once yapmissiniz, limitiniz dolmus" diyor.. bi 6 yil da buna direnirim gibi geliyor :)

hydrogen'in dedikleri zaten olayi yeterince acikliyor, ozellikle U3 versiyonu olmasi cok guzel, install etmeden usb diskinde her yere tasiyabiliyorsun.

@Alcofribas: zamzara guzel bir siteymis bu arada. tesekkurler.
@spaz: yontem icin tesekkurler, editplus'ta temizlendiginde tamamen duzgun content kaliyor mu yoksa baska ivir-zivirlar kaliyor mu?

son olarak bir yontem de ben soyleyim:
microsoft'un sitesinden "excel viewer, word viewer, ppt viewer" gibi pek cok ofis uygulamasinin cok kucuk boyutlu viewer'larini indirebilirsiniz, hem ucretsiz hem tum versiyonlari destekliyor, birilerinin gonderdigi dosyalara bakmak gerektiginde cok kullanisli oluyor, gerekirse de copy-paste ile aliyorum open-office'e.
- endo of glance -

docx uzantısı

« Yanıtla #13 : 07.03.2008 10:32:14 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
hydrogen ben turkiye'de yazilim fiyatinin son kullaniciya kriter te$kil etmedigini du$unuyorum. (ke$ke etse).

open office icin docx plugin'leri olmamasina $a$irdim acikcasi. spaz'in dedigi gibi bir xml formati. spesifikasyonu da acik bir standart.

3d modellemede tercihler yazilimin belli konularda yazilimin rakiplerinden daha iyi goruluyor olmasina bagli. ben de hangi konular oldugunu merak etmi$tim. vigo cross platform demi$ mesela, makul.

openoffice'in finansal olarak yeterince desteklenmeyen bir yazilim oldugunu, uvey evlat muamelesi gordugunu du$unuyorum. o yuzden o fakir haliyle office 2007'yle kapi$abiliyorsa hayret edecektim.

docx uzantısı

« Yanıtla #14 : 07.03.2008 10:59:46 »
Hızlı düğmeleri aç

atiflz

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://izleyenkisi.blogspot.com/
Alıntı yapılan: ssg;17357
hydrogen ben turkiye'de yazilim fiyatinin son kullaniciya kriter te$kil etmedigini du$unuyorum. (ke$ke etse).

Keske etseydi, memlekette piyasa daha farkli olurdu gibi geliyor bana da.

Alıntı yapılan: ssg;17357
open office icin docx plugin'leri olmamasina $a$irdim acikcasi. spaz'in dedigi gibi bir xml formati. spesifikasyonu da acik bir standart.

Cikartirlar yakinda. Cok surecegini sanmiyorum.