Gönderen Konu: Yeni konsolumuz PANDORA..  (Okunma sayısı 7767 defa)

Yeni konsolumuz PANDORA..

« Yanıtla #15 : 03.03.2008 17:59:44 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: GnoStiC;17284
@bakkada: gp2x 'den farkli olarak bunda 3d hardware var, cpu'su gp2x'den 10 kat kadar hizli. cikacak yazilimlardan cok umutluyum.
Aslinda benim umutsuzlugum donanim yetersizliginden cok piyasanin tercihinden kaynakli.(ki GP2X'de donanim olarak yeterliydi en azindan GameBoyAdvance ile basa cikabilirdi)

Alıntı yapılan: spaztica
@
bu tür ürünle oyun oynamak ya da windows'tan alıştığın şekild eçalımanı sürdürmekten ziyade kendin bir takım kodlar -demolar, oyunlar- yazıp denemen, farklı bir platformda geliştirme yapman için tercih edilir. eğer bunu düşünmüyorsan zaten böyle bir cihaz elbette seni tatmin etmeyecektir; onun yerine psp falan almanı öneririm...

Bence sadece gelistiriciler icin olmamali soylemek istedigim de tam olarak bu zaten , ben isterim ki bu aleti cebime atayim uygun bi kafede acayim maillerimi alayim , cevapliyayim.Hatta remote desktop connection yapayim serverlari kontrol edeyim.
Isim bittiginde de acayim emulatoru RiverRaid oynayayim , bunlari bu cihaz uzerinde yapmak icin illa bisey gelistiren toplulukta olmamaliyim bence.
Demek sitedigim bu cihazin mini notebooklara alternatif olmasi.Bu kadar ozelligi sadece develeporler icin olmasi cok acimasiz :p

« Yanıtla #16 : 03.03.2008 18:05:22 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
hah, iste orda da ureticinin salakligi devreye giriyor. urun uretip arkasinda durmuyorlar, saticilar birseyler yapmaya calisiyor..
pandorada ureticide saticida ayni kisi oldugu icin, satislar konusunda da umutluyum :)

Alıntı yapılan: Bakkada;17293
Aslinda benim umutsuzlugum donanim yetersizliginden cok piyasanin tercihinden kaynakli.(ki GP2X'de donanim olarak yeterliydi en azindan GameBoyAdvance ile basa cikabilirdi)

valla abi ne desem yalan olur.. mfk'ya sormak lazim :P
Alıntı yapılan: skate;17291
Gnos böyle şeyler yazıon ben tek kelimesini bile anlamıom. Küp döndürebiliyor mu küp? ;)

« Yanıtla #17 : 03.03.2008 18:26:50 »
Hızlı düğmeleri aç

atiflz

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://izleyenkisi.blogspot.com/
Alıntı yapılan: Bakkada;17293

Bence sadece gelistiriciler icin olmamali soylemek istedigim de tam olarak bu zaten , ben isterim ki bu aleti cebime atayim uygun bi kafede acayim maillerimi alayim , cevapliyayim.Hatta remote desktop connection yapayim serverlari kontrol edeyim.
Isim bittiginde de acayim emulatoru RiverRaid oynayayim , bunlari bu cihaz uzerinde yapmak icin illa bisey gelistiren toplulukta olmamaliyim bence.
Demek sitedigim bu cihazin mini notebooklara alternatif olmasi.Bu kadar ozelligi sadece develeporler icin olmasi cok acimasiz :p
Gnostic abim bence olaya biraz fazla uc bir acidan yaklasmis. Tabi ki bunlar sadece gelistirici icin degil kullanici icin tasarlaniyor. Pandora'da planlanan ise gp2x'in bir adim otesinde(aslinda bayagi bir otesinde). Su anki haliyle Pandora, UMPC konusunda son nokta gibi gozukuyor. Eger .deb uyumunu kotarabilirlerse(ay da en azindan kutuphane duzeyinde uyum), ayni zamanda benim de hayalim olan kafede oturup vnc ile sunucularina bakip, googletalk vs. kontaklarinla sohbet eder, oyunlarinin demolarinin keyfini surersin. Umuyorum becerirler bu isi.

« Yanıtla #18 : 03.03.2008 19:18:13 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Kardeşim daha cradle alamadım, gp2x için istediklerimin 10'da birini yapamadım siz yeni alet yapıyosunuz. Ayıptır beyler... :)

şaka bir yana merakla bekliyorum.

« Yanıtla #19 : 04.03.2008 14:19:00 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Alıntı yapılan: Ragnor;17298
Kardeşim daha cradle alamadım, gp2x için istediklerimin 10'da birini yapamadım siz yeni alet yapıyosunuz. Ayıptır beyler... :)

şaka bir yana merakla bekliyorum.

Evet daha GP2X için çok planlarımız vardı bizim :S

« Yanıtla #20 : 04.03.2008 14:56:30 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
kim size GP2X'i çöpe atın dedi ki? :)

« Yanıtla #21 : 04.03.2008 23:17:00 »
Hızlı düğmeleri aç

atiflz

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://izleyenkisi.blogspot.com/
Alıntı yapılan: skate;17311
kim size GP2X'i çöpe atın dedi ki? :)
Umarim atmazlar abi, ben biraz endiseliyim, delikanli gelistiriciler hoppala pandoraya kayarsa milletin hafiften elinde patlar gibi olur.

« Yanıtla #22 : 05.03.2008 02:51:37 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Neyse zaten maddi durum olarak da Pandora yada başka bir şey almak benim açımdan zor şuan için.

GP2X'te en sinir olduğum şey piller. GP 2600 piller bile 4-5 saat anca götürüyor aleti. Yedek pilleri şarj etmek ve her seferinde yanında taşımak zor geliyor. Pandora'nın 16 saat pil ömrü olması süper bir şey. GP2X'in en sevdiğim özelliği ise TV-OUT'unun olması.  Hiç yoktan cebimde bir DVD player var gibi. ;-)

« Yanıtla #23 : 05.03.2008 05:51:53 »
Hızlı düğmeleri aç

fredi

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Atmayın GP2X'leriniz yahu, burada benim gibi teknolojiyi illa ki geriden takip eden birileri kalmış olmalı, onlara verirsiniz! :)

« Yanıtla #24 : 05.03.2008 10:14:23 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar GP2X şu ana kadar benim açımdan 4 açıdan önem arz etti.

1) Kendi SDL projelerimi port edip GP2X'de görme, I.F.O oynama zevklerine eriştim.
2) TV-Out'u sayesinde dev ekranda Commodore 64 ve diğer emule ettiği platformlarla oynaştım. Örneğin Amiga'yı hep 1084 monitörle kullanmıştım. GP2X ile Amiga oyunlarını ilk kez dev ekranda oynama zevkine eriştim.
3) GP2X'e özel oyun ve demoları saatlerce oynadım/seyrettim.
4) DivX playerı gayet iyi (galiba hafif bir yavaş gösterme problemi var ama emin değilim). Görüntü kalitesi gayet tatmin edici. Özellikle eşim Lost'ların çıkan bütün yeni bölümlerini GP2X sayesinde rahatça dev ekranda seyretme zevkine erişti.

şimdi bakalım Pandora ile bu 4 maddeye daha neler ekleyeceğiz. Özellikle 3D desteği beni çok ilgilendiriyor. Kesinlikle Pandora'nın donanımına özel birşeyler yapmayı deneyeceğim. OpenGL kullanmak ok ama acaba OpenGL kullanmadan daha hızlı neler yapılabilir onu merak ediyorum. Eminim Gnostic ile kafa kafaya verirsek güzel bir 3d engine çıkarabiliriz ortaya.

« Yanıtla #25 : 06.03.2008 14:32:57 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
Pandora'ya ozel seyler yapilabilinir ama irrlicht gibisinden bir engine'i port edip, pandora hw'e gore optimize etmek (kullanicilarin cross platform calisabilmeleri adina) bana daha mantikli geliyor

Alıntı yapılan: skate;17322
Özellikle 3D desteği beni çok ilgilendiriyor. Kesinlikle Pandora'nın donanımına özel birşeyler yapmayı deneyeceğim. OpenGL kullanmak ok ama acaba OpenGL kullanmadan daha hızlı neler yapılabilir onu merak ediyorum. Eminim Gnostic ile kafa kafaya verirsek güzel bir 3d engine çıkarabiliriz ortaya.
« Son Düzenleme: 06.03.2008 14:35:09 Gönderen: GnoStiC »

« Yanıtla #26 : 06.03.2008 15:33:10 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Kendi kanıtlamış libraryleri port etmenin "daha mantıklı" olmasının yanısıra neden bilmiyorum ben bu 200+ MHzlik canavarlara hala 8 bit makinelere yaklaştığım sempatiyle yaklaşıyorum. Küçükler ya, ondan olabilir :) Dolayısıyla "library" kullanmadan bodoslama hardware'a dalmak istiyorum. Bu benim şahsi psikolojim. Eğer library kullanacaksak da en fazla Amiga'daki library mantığıyla kullanmak istiyorum. Hani hafıza adresi yerine label kullansam bana yeter aslında.

« Yanıtla #27 : 09.03.2008 10:59:44 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
3d hardware desteği mi? ben bu pandora'yı iyice sevmeye başladım :)

« Yanıtla #28 : 11.03.2008 23:08:41 »
Hızlı düğmeleri aç

ref

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: GnoStiC;17294
hah, iste orda da ureticinin salakligi devreye giriyor. urun uretip arkasinda durmuyorlar, saticilar birseyler yapmaya calisiyor..
pandorada ureticide saticida ayni kisi oldugu icin, satislar konusunda da umutluyum

Eski bir gp32 kullanıcısı ve bilimum minik(!) bilgisayarcık severi olduğum için bu avangard platformların asıl üretim amacının nintendo gameboy/sony psp gibi bir sektör/piyasa oluşturmayı hedeflemediklerini belirtmek isterim. Bu platformcuklar genellikle hızlı gelip geçen deneysel bir yapıda oluyorlar ve 5-15bin arası bir satış hedefliyorlar.

Özellikle dönemin en güçlü (ve aynı zamanda ekonomik) donanımları barındırmaları aslında bir avantajdan çok dezavantaja dönüşüyor. Bu donanımların (işlemci/depolamavs.) yeni modelleri hemen çıkıyor ve alet aslında piyasaya çıktığı gibi demode oluyor. Mutlaka birileri, bu daha yeni donanımları kullanan bir alet piyasaya sürüyor.

Yani pandora çıkıp 6 ay kullanıldıktan sonra bir üst modeli bir başka firma tarafından piyasaya çıkmış olacak. MSX'in seneler önce yaptığı tarzda bir standart koymadan bu aletlere native yazılım desteği sağlamak da imkansız. Yani platform kısa ömürlü olmaya mahkum oluyor.

Günümüzde bir platformun satış başarısını sağlamak sadece ona yazılım desteğini garantileyecek bir zincir oluşturarak gerçekleşebiliyor. Bu da hiçbir avangard platformun sağlayamadığı bir özellik. Yani işin özü, eğer paranız yoksa yaygın bir platform yaratamayacaksınız demektir...

Elbette şunu de eklemeden geçemeyeceğim: klavye. Pandora'nın klavyesinin olması bence tüm özelliklerinin önünde tek gerçek avantajı. Örneğin,  emulasyonla uğraşanlar bu olaya bayılacaklar çünkü şimdileye kadar c64'ümüzü yada spectrumumuzu sanal klavye ile kasıyorduk, şimdi direk elimizde klavye olacak.
« Son Düzenleme: 11.03.2008 23:12:02 Gönderen: ref »

« Yanıtla #29 : 04.09.2008 00:11:26 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
pandora'da kullanilan arm-cortex-a8 ile ilgili guzel bir (teknik) aciklama;

Architecture and Implementation of the Cortex-A8 Microprocessor:
http://www.embeddedtechjournal.com/articles_2005/20051004_arm.htm