Gönderen Konu: Ses Kaydı  (Okunma sayısı 1439 defa)

Ses Kaydı

« : 10.12.2007 15:39:15 »
Hızlı düğmeleri aç

Magix

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://www.whdownload.com
Merhaba arkadaşlar,

PC ile ses kaydı yapmak istiyorum. Ağırlıklı olarak tek bir kişinin konuşmalarını kaydedeceğim fakat odadaki (yaklaşık 45 m³) tüm sesleri de istediğimde dahil edebilmeliyim.

Bunun için;
- Ne tip bir mikrofon (marka/model) kullanmam gerekli?
- Hangi programı kullanmalıyım?
- Ses kartı almalı mıyım? (5.1 OnBoard kullanmaktayım)
- Nelere dikkat etmeliyim?
Vesaire...

şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Magix

Ses Kaydı

« Yanıtla #1 : 10.12.2007 17:20:12 »
Hızlı düğmeleri aç

drey

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.emirdiril.net
Geniş hacimli bir ortamda detaylı bir ses kaydı yapmak istiyorsan bunun için condenser (aktif) mikrofon kullanmanı öneririm. Gerçi piyasada çokça bulunan dinamik (ya da pasif) mikrofonlara göre daha pahaldırlar ama en azından hiçbir detayı tek mikrofon kullanarak kaçırmazsın. Tabi mikrofonu nereye yerleştirdiğin ve mikrofon sayısı da önemli. Tek bir condenser yerine uygun yerleştirme ile bir kaç dinamik mikrofon da iş görebilir.

Onboard ses kartın profesyonel bir kayıt için tasarlanmadığından mutlaka en düşük düzeyde bile olsa sesin netliğinde bi düşüklük olacaktır. sonuç olarak onlar daha ziyade ev tipi kullanıcı için tasarlanmış ürünler. Burda da istediğin kaliteye bağlı olarak tercih senin.

Son olarak kayıt programına gelince, sadece ses kayededeceksen aradığın programda önemli olan özellik kaydedecek olduğun ses formatını ve çözünülürlüğünü sana seçme şansı tanıması. Bu sayede harddiskte yeterince yerin varsa kayıt kalitesini yüksek tutarak gayet net bi ses kaydı yapabilirsin

Umarım bunların bi yardımı olur :).
« Son Düzenleme: 10.12.2007 17:22:36 Gönderen: drey »

Ses Kaydı

« Yanıtla #2 : 12.12.2007 16:51:09 »
Hızlı düğmeleri aç

Magix

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://www.whdownload.com
Teşekkürler drey,

Condenser ve dynamic modeller ile ilgili araştırma yapmaya başlıyorum hemen. Yine fikirlerinize ihtiyaç duyabilirim.

Ayrıca, ses kartı olarak ne tavsiye edersiniz?

Bir de, hangi programı almalıyım ya da free birşeyler var mıdır işimi görecek?

Son olarak da, ( :D ) hangi formatı tercih etmeliyim (FLAC-Free Lossless Audio Codec diye bir şeyden bahsedildiğini duymuştum mesela)?

Tekrar teşekkürler...
Alıntı yapılan: drey;16551
Geniş hacimli bir ortamda detaylı bir ses kaydı yapmak istiyorsan bunun için condenser (aktif) mikrofon kullanmanı öneririm. Gerçi piyasada çokça bulunan dinamik (ya da pasif) mikrofonlara göre daha pahaldırlar ama en azından hiçbir detayı tek mikrofon kullanarak kaçırmazsın. Tabi mikrofonu nereye yerleştirdiğin ve mikrofon sayısı da önemli. Tek bir condenser yerine uygun yerleştirme ile bir kaç dinamik mikrofon da iş görebilir.

Onboard ses kartın profesyonel bir kayıt için tasarlanmadığından mutlaka en düşük düzeyde bile olsa sesin netliğinde bi düşüklük olacaktır. sonuç olarak onlar daha ziyade ev tipi kullanıcı için tasarlanmış ürünler. Burda da istediğin kaliteye bağlı olarak tercih senin.

Son olarak kayıt programına gelince, sadece ses kayededeceksen aradığın programda önemli olan özellik kaydedecek olduğun ses formatını ve çözünülürlüğünü sana seçme şansı tanıması. Bu sayede harddiskte yeterince yerin varsa kayıt kalitesini yüksek tutarak gayet net bi ses kaydı yapabilirsin

Umarım bunların bi yardımı olur :).

Ses Kaydı

« Yanıtla #3 : 12.12.2007 21:14:02 »
Hızlı düğmeleri aç

drey

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.emirdiril.net
Aslında seçecek olduğun mikrofon ve ses kartı biraz da bu iş için düşündüğün bütçeye bağlı :)

Yazılım olarak da sana audacity programını önerebilirim. Çok profesyonel bi program değil ama bi freeware için güzel seçenekler sunuyor ayrıca mac versiyonu da mevcut.

Açıkçası FLAC hakkında bi bilgim yok ama kulağa kaliteli gelecek bir kayıt için 16 bit çözünürlük ve 44.1 khz sample rate uygun olacaktır.

Ben genelde yaygın bi format olduğu için MP3 kullanıyorum ve 256 kbps dan daha aşağıya düşmüyorum. Çünkü 256 dan sonra sıkıştırma farkı yavaş yavaş duyulur olmaya başlıyo ( ya da ben psikolojik olarak öle hissediyorum :P )

Bi de ogg formatını da kullanmıştım o da gayet iyi.

Ama bana sorarsan, eneinde sonund aelindeki kaydı depolayabileceğin bi birim varsa ya da CD ye falan yazacaksan bence hiç sıkıştırma uygulamadan wav ya da aiff olarak kullanman.
« Son Düzenleme: 12.12.2007 21:17:23 Gönderen: drey »