Gönderen Konu: Wireless Access Point Kullanıcıları  (Okunma sayısı 10433 defa)

Wireless Access Point Kullanıcıları

« : 30.09.2007 23:57:38 »
Hızlı düğmeleri aç

Alexan

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Wireless kullanan arkadaşların tecrübelerini aktarmasını rica ediyorum.

Komşumla ortaklaşa bir ADSL olayına girdik. O iki sene anlaşma yapıp, Airties RT-205 Wireless ADSL Modem (PTT'nin verdiği cihazı) aldı. Bende ona erişip NET'e ortak olabilecek bir US-Robotics MaxG 5421A usb wireless alıcı. US-robo yu iki gün kullandım ama 2 gün içinde hemen bozuldu. Garantiye gitti bir hafta takıldı, sağolsunlar yenisi ile değişti geldi. Başta dikkatimi çeken ısınması idi.Gene bozulur bu sefer firma arıza çıkarır değişmez dedim gittim araştırdım en verimli çalışan Access Point dediler bende bir tane Zyxel G-570S Access Point aldım.

Sorunum şu, US-robo da adam gibi 1db anten ya var ya yok. Pertinax üzerine çizilmiş bakır hattı anteninden ibaret. Ama, sinyal seviyesi %28 olduğu halde kesintisiz süper işliyordu. Gittim bi ton para verdim 570S aldım içindede extrası güzel bir 5db antenle geldi. Seviye güzel Us-robo ya göre. Sinyal %55 in altına inmiyor. Ama, cihaz %56 ve üstü seviyeyi görmedende bağlantı kurmuyor. ışin kötü tarafı istikrarsız bir alım durumu var. %55 - %64 arası cihaz kafasına göre salınıyor. Mesela %59 iken ilk bağlantıyı okeyliyor. Sonra artık şansına MSN 'le muhabbet esnasında ne zaman %55 ve altına çekerse hop komple erişim sakatlanıyor. Msn düşüveriyor.

Wireless kullanan arkadaşlar var ise tecrübe ve önerilerini bekliyorum. Özellikle Zyxel AP ler hakkında.

Teşekkürler.

« Yanıtla #1 : 27.12.2007 23:53:56 »
Hızlı düğmeleri aç

Psy_Chip

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://psychip.net
Mesajın üstünden baya 1 zaman geçmi$ ama yazmadan edemedim. usb arabirimi teknik olarak modem & harddisk benzeri cihazlar için uygun degil.. kısacası usb üzerinden uzun süreli veri aktarımı sonunda ya cihaz yada port yanıyor.. sana tavsiyem pci kart alıp antenini yüksek 1 yere sabitlemen..

« Yanıtla #2 : 28.12.2007 09:56:46 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
Bende de us robotics'in usb access point'i var, uzun suredir (~2.5 sene) kullaniyorum ama hic sorun yasamadim. gucu nasildir bilmiyorum, adsl hemen yaninda duruyor..
%55'in altinda kopmasi ilginc ama..
- endo of glance -

« Yanıtla #3 : 28.12.2007 14:15:08 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Yaptigin yasal deil :)

« Yanıtla #4 : 29.12.2007 06:12:59 »
Hızlı düğmeleri aç

Alexan

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
ilginize teşekkürler.

wireless kanalını değiştirince sorun bitmişti. :)
« Son Düzenleme: 29.12.2007 06:46:19 Gönderen: Alexan »

« Yanıtla #5 : 31.12.2007 00:30:32 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
Alıntı yapılan: Alexan;16699
ilginize teşekkürler.

wireless kanalını değiştirince sorun bitmişti. :)

allah allah kanaldan kaynakli boyle bir sorun olabilecegini bilmiyordum. ilgincmis.
cozumu yazdigin icin tesekkurler.
- endo of glance -

« Yanıtla #6 : 31.12.2007 20:11:59 »
Hızlı düğmeleri aç

Psy_Chip

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
bende yeni ke$fettim =) teknik olarak dogrumu bilmiyorum ama kanalı dü$ürünce daha kaliteli sinyal, yükseltince daha geni$ kapsama alanı elde ediliyor

« Yanıtla #7 : 01.01.2008 01:42:04 »
Hızlı düğmeleri aç

Alexan

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
@Psy_chip,

Haklısın aynen öyle oluyor. Ben üstüne çok düşüp hayli araştırma yaptım konu üzerine. Radio Freq. ve PLL, DSP, Tempest üzerine biraz olsun fikrim oldu bu sayede.Sadece kanalı değişmekle olmadı aslında. Konu çözülünce uzatmayı gereksiz buldum. Madem devam ediyoruz bende izlenimlerimi aklıma geldikçe yansıtiim.

Öncelikle belirtiim artık 2000'lerde bizler mikrodalga denizinde yaşıyoruz.

Yanlış diilse 1ghz yi geçkin frekanslı radyo dalgaları micro dalga seviyesi kabul ediliyor, yani birazda radyo aktifler. Mesela,
cep telefonları, uydu alıcıları, wireless teknoloji ürünleri v.s.

Bu durumda wireless'le en verimli kanal mümkünse denenmeli, bulunmalı engellenmiş sinyal alım durumlarında (duvarlar). Tabiki en az iç gürültü seviyesi ve cihaz/anten pozisyonuda çok önemli.
Çünkü, DSP ve PLL olayı ile her ne kadar kesin kararlı sinyal iletimi sağlandığını düşünsekte  sinüs dalgalı, excite sinyal iletimi si si yapılıyor (Anten).
Durum böyle olunca T/R iletim sinyallerinin senkronizasyonunda istenmeyen sarkmalar, harmonikler, JAM etkileri meydana geliyor. Bunun böyle olmasına neden olarak; duvarlar, uydu alıcıları, harmonikleri ile birlikte sinyalleri yansıya yansıya rengarenk olmuş cep telefonu sinyalleri v.s.

Kısaca şöylede bir örnek veriiim; senin alıcı cihaz, arkadaşının kablosuz net cihazı ile haberleşirken arada iletimin en kısa haberleşme vektör çizgisi vardır. Bir zat gayri ihtiyari bu çizgi arasına bi uydu alıcısı yada cep telefonunu bilmeyerek bıraktığında, bi harmonik ve JAM denizi oluşur. Senin alıcının sapıtma semptomları internet alımının %60 mışmış gibi görünüp %10 onlarda sürünmesine sebep olur, üstüne bide bu oranlar gezer durur emin olamazsın ve habire alıcı cihazı ve antenini kurcalar durursun, sorun bendemi acaba diye. Akılcı çözüm; iletimişim iyi iken karşı cihazı kalibre etmek, yani kanalını harmonic jaming'den olabildiğince uzaklaştırmak ki, bazen bu bile öyle değişkenlik gösteriyorki sebebi oldukça uzun hiç girmiyim yazı iki sayfayı bulur.

Bu arada senin dikkatimi çeken bir saptamanı doğru buldum, benzer olayın bir mağduru olarak (USB cihaz harakirisi); usb cihazların iletimi iç cihazlara göre daha dayanıksız gibi bir söylem vardı. O durum daha ziyade şu nedenlerden vukuubuluyor bana göre.

1- Dandik üretimli anakart
2- uygun ayarlı olmayan usb (bios)
3- En önemlisi piyasada sürü ile mevcut olan düşük kaliteli Power Supply

aynen dediğin gibi usb portun yada takılı cihazın canını okumaktadır.    

Gereken bileşenler doğru yapılandırıldığında bişi olcanı sanmam. Sürekli ısı değeri yükselen cihaz ısının önü alınmassa elbette bozulabilir o ayrı ki, buda gene kalite ve marka güvenirliliğine bağlı bir durum.

;)

« Yanıtla #8 : 01.01.2008 06:43:16 »
Hızlı düğmeleri aç

Psy_Chip

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
@alexan, jam denizi olayında haklısın ama kanallar arası fark birkac herz zaten, yeni nesil alıcılar veri çarpı$malarını & dalga parazitlerini filtreleyen mekanizmalara sahip. kısacası artık bunlar sorun olmaktan çıktı =)  

mikrodalga denizinde ya$ıyoruz dedinde aklıma $ey geldi.. bir mikrodalga fırın ortalama 3 ghz frekans aralıgında çalı$ıyor.. yetkililer daha $urda 1.8 ghz'lik gsm baz istasyonlarını $ehir içine kurmak yanlı$ die bangır bangır bagırırken yatak odamızdan 2.4 ghz yayın yapmak hiç saglıklı degil bence..tamam dizüstünü alıp solugu aldımız yerde chat & surf keyifli oluyor ama sabit çalı$ıyorsak $iddetle kabloyu tavsiye ediyorum..

« Yanıtla #9 : 01.01.2008 13:16:18 »
Hızlı düğmeleri aç

Alexan

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Mikrodalga fırın,

Mikrodalgalar, elektromanyetik spektrumun radyo dalgaları ile kızıl ötesi ışınlar arasındaki bölümde kalırlar. Frekansları 1 GHz ila 1000 GHz arasında, dalga boyları 0.1–100 cm. olan elektromanyetik dalgalardır.
Dalgaların frekansları ile dalga boyu arasında; yüksek frekanslı dalgaların kısa dalga boyu, alçak frekanslı dalgaların ise uzun dalga boyu yayması ilişkisi ya da tam tersi durum vardır. Normal fırınların kapağında bulunan küçük delikler, ışık dalgalarının geçmesine izin verirler ve bu nedenle fırının içi görülürdür. Çünkü ışığın dalga frekansı oldukça yüksek, dalga boyu da çok küçüktür, mikrodalga fırınların ise frekansı düşük ve dalga boyları daha uzundur. Bu yüksek dalga boyundaki dalgalar kapaktaki deliklerden geçemez ve ve tekrar içeri yansırlar.

Mikrodalga fırınlarda genellikle 2,5-3 GHz’lık frekanslar kullanılır. Bu frekansta çalışan bir fırının içerisine konan maddenin molekülleri saniyede 2,5-3 milyar kez titreşir. Bu titreşim sayesinde de maddenin molekülleri ısınır dolayısıyla maddenin kendisi ısınır ve pişer.

Mikrodalga, bu özel fırınların içindeki "magnetron" adı verilen vakum tüpünden üretilir. Magnetron, 60 Hz'lik elekrik enerjisini "mikrodalgalar"a dönüştürür, mikrodalga fırın bu şekilde çalışmaya başlar.

Zararları:
1971 yılında Amerika'daki "Food and Drug Administration (FDA)" mikrodalga fırınların sızıntı radyasyonları için bir sınır değer açıklamıştır. FDA'ya göre bu sınır, mikrodalga fırının yüzeyinden 2,54 cm'lik mesafede 5 miliwatt/cm2'dir. Bu FDA limiti, mikrodalgaların insan için zararlı olan limitinin altında olarak yorumlamıştır. Dernek ayrıca, mikrodalga fırının kapağı açıldığında mikrodalga üretimini otomatik olarak kesen, birinden bağımsız iki kilit sisteminin bulunmasını da şart koşmuştur.
Mikrodalga kazaları genellikle aşırı sıcak besinleri fırından alırken yanmalar ve fırın içinden çıkan sıcak buharlara temas sonucu meydana gelmektedir.
Yapılan araştırmalar, mikrodalgalara aşırı maruz kalınmasının yanıklara ve sperm hücreleri üzerine kalıcı olarak kısırlık etkisi yaptığını göstermektedir. Dalgalar, gözlerde ise katarakta neden olmaktadır. Ancak mikrodalga fırın kullanımına bağlı kazalar veya olumsuz sağlık sonuçları kayıtlara geçmediği bildirilmektedir.
Kalp pili kullanan hastalar mikrodalga veya diğer radyo dalgaları üreten elektronik cihazlarla çalışmadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye olunmaktadır.
Mikrodalga ışınların iyonlaşma özelliği olmayan ışınlar olması nedeniyle insan sağlığına zararı yoktur. Ancak, bol miktarda su molekülünden oluşan insan vücudunun herhangi bölgesi mikrodalgayla yakından temasta bulunursa, o bölgenin molekülleri atomik devinime uğrar ve bunun sonuçları (pişmek gibi) çok zararlı olabilir. Mikrodalga fırınlar çalışırken yüzün fırına doğru yaklaştırılmasının ya da yakınında durulmasının da zararlı olabileceği söylenmektedir.