Gönderen Konu: Türkiye'de parti yapmak, partiye gitmek...  (Okunma sayısı 3650 defa)

Türkiye'de parti yapmak, partiye gitmek...

« : 13.09.2007 15:36:49 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
Daha önceleri, olan bir demoscene party'nin ardından günlerce parti konuları konuşulur, herkes anılarını anlatırdı. Nedense; 7D6 , NS07 ve son olarak 7D7 sonrarı, scene gazı, neredeyse kimsede kalmamış...

Bunu anlamakta zorlanıyorum... Düşük sayıda katılım, neredeyse yok denecek kadar az production!... Hayırdır Türk-Demoscene'i... problem nedir?

« Yanıtla #1 : 13.09.2007 20:26:37 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
ben de 7d7 parti raporlari var mi diye hergun giriyorum bu hafta foruma. malesef 3-4 kisi haricinde parti raporu dahi yok.

« Yanıtla #2 : 13.09.2007 21:17:46 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Cok hizli giris yaptigim demoscene ortaminda partiye gidenler ve organize edenler diye kategorize edersek iki takimda da yer aldim.Ikisininde zewki bambaskaydi ama NS06'dan bu yana yasadigimiz tikanikliga anlam vermek , sorunu saptamak mumkun degil.Neden bu kadar durakladik geriledik anlamiyorum.Cozumu kendimce bulamiyorum...
Gercekten geldigimiz yer su an uzucu ama umudumu da kaybetmedim inaniyorum ki bir sene icinde su yazdiklarimin hepsini bana yutturucak bir gelisme olucak scene 'de ...

« Yanıtla #3 : 14.09.2007 03:27:15 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
orga ile yaptığımız muhabbette, 2008 yılında "parti" olaylarına ara vermeyi konuştuk. tespit ettiğim en önemli sıkıntı şu;

insanlar, partiyi, "şöyle bi 5 dakka uğriim" tadında, "fuar" tarzı bişi sanıyor sanırım. en azından türkiye için konuşuyorum, yılda maksimum 2 kez yapılan bir organizasyon parti denen şey. dünyadaki yansımalarına bakınca, parti, kaç gün süren bir şey ise, o kadar gün ikamet edilen bir ortam. özellikle yarışmaların olacağı gün, en önemli gün.

tüm ürünlerin kalabalık bir izleyici topluluğu karşısında izlenmesi, daha sonra aynı şekilde o kalabalık adedi kadar insanın oy kullanması. yani teorik olarak 100 kişinin geldiği bir partide, kullanılan oy ( ürün başı ) 20 ise, bu "kötü" bir durumdur aslında....

yani 30 kişinin geldiği ve ürün başı 30 oy kullanılan bir parti, 100 kişiden ( oran olarak 100% ) daha başarılı bir parti olur.

partiye gelirken illa makine getirmek şart değildir. illa ürün çıkartam şart değildir ( bu tabiki gruplar için geçerli değil (; )

gördüğümüz şu ki, ister 7 ay önce duyuralım, ister 2 hafta kala duyuralım, sonuç aynı. katılım hep az. yine şaşırdığım bir nokta da, 2 kişi taa yunanistandan kalkıp geldi partiye. ama çevre semtlerde oturanlar bile tenezzül edip gelmedi.

organizasyon gönül işidir. ancak bir parti orga eden insan bilir bunun zorluklarını. ve orga olan kişi/ler tek bir şeyin hayalini kurar, gelecek olan ziyaretçiler. daha sonra da çıkcacak olan prodların hayalini kurarlar.

bizler ( NS ve 7DX orgaları ) türk scener'ların, yurtdışı ( hatta dünya ) ile entegre olmaları için çabalıyoruz aslında. bu bir tür "parti adabı" gibi bişi. istanbuldan kalkıp dünyanın başka bir ucuna partiye gidince, insan hiç şunu düşünmüyor : "ya biraz takılırım, sonra çıkar bi gezerim .... şehrinde. alış veriş filan yaparım sonra da otele dönerim"

yani tüm bu sızlanmaların içinde yatan şey; demo denen o lanet şeyi hep beraber izlemek, yorum yapmak, gaza gelmek, alkışlamak, o sevdiğimiz, aşık olduğumuz ( kimileri için çöp / retro / eski olan ) commodore'umuzu, amiga'mızı, atari'mizi, spectrum'umuzu, amstrad'ımızı yada daha ne varsa işte, aktif olarak kullanmak... neticede arkadaş olmak, muhabbet etmek, gerçek yaşamın dertlerinden ve sıkıntılarından bir nebze dahi olsa uzaklaşmak. bir tür mastürbasyon... belki de yılda bir yada iki kez gördüğümüz arkadaşlarımızla bir kahve içmek, farbrausch'un demosu hakkında konuşup kritik yapmak...

demekki arkadaşlar bizler birbirimiz pek sevmiyoruz diye düşünüyorum. yani ben zar zor şartlarda almanya'da bir partiye gidince, 15-20 yıllık arkadaşlarımla "ulan zamanında spaceballs ne baba demolar yapmıştı, helal olsun" demekten halen keyif alıyorum. yada "ya ulan xxxxx grubundan yyyy adlı grafikeri kafalayıp gruba almamız lazım" demekten de mutlu oluyorum.

sanırım bizim memlekette durum bunun gibi değil. peki biz denen kasıyoruz o zaman? zaten bu "kemik kadro" ile ( 10-15 kişi ) yürüyorsa, bizler zaten arada buluşup kurtlarımızı döküyoruz. uubb'lerde yada wwm'lerde zaten sohbetin dibine vuruyoruz. olmadı birer lap-top getirip icabında orda bile demo izleriz hatta kasar mini intro compo bile yaparız.

partiye gelip, "oyun oynama compo" ya katılmanın zevki bile bir başkadır. düşünsenize, diğer gruplardan arkadaşlarınızla bu kez birbirinizi yenmek için uğraşmak!!!... hayatında pek hatta hiç oyun oynayan biri değilim ama speed ball 2 ( c64 ) compo'da, tron ( c64 ) compoda süper eğlendim.

bilemiyorum, belkide parti işleri gerçekten "müslüman mahallesinde salyangoz satmak" gibi galiba... NS06 , 7D6 , NS07, 7D7... son 4 partiyi analiz ettiğim zaman aslında üzücü bişi çıkıyor. NS06'nın başarısı, ne acıki, verilen hediyelerden dolayı olmuş. galba işin sırrı, her partide PS2 , PS3 , PSP , XBOX , NDS, WII gibi pahalı oyun konsollarından yada süper güçlü PC / MAC gibi bişiler vermeden tr-scene'ini ayakta tutamicaz. zaten bu tarz itekleme ile yürüyen şey de "scene" olamaz diye düşünüyorum....

« Yanıtla #4 : 14.09.2007 09:45:44 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Vigo, öncelikle çok güzel ve öz yazmışsın, durumu özetlemişsin kardeşim sağolasın.

7D7 organizasyonu olarak "2008'de parti yapmamak" fikrinden hemen parti sonrasında çark ettiğimizi açıklayayım. Hatta hatta tarihi bile belli oldu. Çok yakında (evet hem de çok yakında) 7D8 parti duyuru sitesi açılacak. Bu defa çok farklı bir organizasyon planlıyoruz. Elbette ki öncelikli desteğimiz Nightshift 2008'e olacak (eğer bir iptal durumu olmazsa).

Özetlemek gerekirse, 7DX organizasyonları bildiğiniz gibi çok amatör ruhla başlamış ve öyle devam etmiş organizasyonlar. Her sene bir şekilde amatörlüklerimiz oldu. Parti mekanı bulmakta zorlanmaktan, projeksiyon, ara kablo eksikleri, parti programının kayması, gecikmeler v.s. v.s. 7D8'de böyle amatörlüklere yer vermeyeceğiz, herşeyi kitabına uygun yapacağız. Bakalım değişim ne yönde olacak?

Daha fazlasını da konuştuk ama detayları size 7D8 duyuru sitesinden yazmayı uygun görüyorum. Öncelikle tüm ekip olarak kendi aramızda tartışmamız gereken çok şey var. Ama yukarıda yazdıklarım ekibin ortak görüşünü içeriyor.

Parti Katılım az ama eğlenceli

« Yanıtla #5 : 14.09.2007 16:02:44 »
Hızlı düğmeleri aç

einhander

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
yaw ben ilk defa 7dx katıldım.Ama çok şey öğrendim ve eğlendim birazda çevreme bu partyden söz ettim gelmek isteyen oldu ama ben party telaşı apar topar notebook ve çantamla çıktım.unuttum arkadaşlara sölemeyi sölesem en az  10- 15 rahat getirirdim ama  bu adamlar getirmek ortam yaratmam lazım ilk defa scene'den arkadaşlarala tanışıyoruzz.. neyse bence arkadaşlar party yapmaya devam edin.çünkü muhakakak bu işleri merak olan çok insan var.gelecekler tabiii benim gibi lerde kendini yontması lazım dahaa çook ekmek fırın felan  yeyeceğezzz

« Yanıtla #6 : 14.09.2007 23:27:24 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: einhander;16027
yaw ben ilk defa 7dx katıldım.Ama çok şey öğrendim ve eğlendim birazda çevreme bu partyden söz ettim gelmek isteyen oldu ama ben party telaşı apar topar notebook ve çantamla çıktım.unuttum arkadaşlara sölemeyi sölesem en az 10- 15 rahat getirirdim ama bu adamlar getirmek ortam yaratmam lazım ilk defa scene'den arkadaşlarala tanışıyoruzz.. neyse bence arkadaşlar party yapmaya devam edin.çünkü muhakakak bu işleri merak olan çok insan var.gelecekler tabiii benim gibi lerde kendini yontması lazım dahaa çook ekmek fırın felan yeyeceğezzz
Bi dahaki partilere getirirsin dostum merak etme ;)

« Yanıtla #7 : 15.09.2007 01:59:43 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
benim foruma uzun post atmama kararimi ancak vigo'dan gelen boyle uzun ve degerli bir mesaj overrule edebilir :)

nereden baslayacagimi bilemiyorum. bu konularda o kadar uzun yillardir yazip ciziyoruz ki eminim forumdaki threadlerde biryerlerde simdi soyleyebilecegim seylerin hepsini soylemisimdir :)

tam olarak istedigimiz sey ne? Turkiye'de scene'in gelismesi, yayilmasi ve dunya capinda gruplar ve urunler cikmasi mi? Bunu elbette herkes ister tahmin ediyorum. Ama bunu gercekten istiyor muyuz? Bu bizim vizyonumuz mu?

Yoksa herbirimiz takilacak zevkli bir ortam mi istiyoruz? kendimizi tatmin eden guzel urunler yapmak, arada bir belki bir yurtdisi partiye gidip yarismak mi istedigimiz. Bunun yaninda onceki paragrafta yazdigim seylerin de olmasini istiyor olabiliriz elbette ama bunu ne kadar guclu istiyoruz?

Bence bu iki yaklasim arasinda cok fark var. Birincisi daha buyuk bir hedef. ulasabilmek icin daha genis bir yelpazede daha koordine calismak gerekiyor. Ikincisi de daha kotu bir hedef degil, bence gayet normal ve guzel bir hedef. Ornegin Isvecte yasiyor olsaydim ihtimalen gozum kapali ikinci hedefe sahip olurdum. Isvec'teki scene'in durumu vs hakkinda zerre kaygi tasimazdim.

Fakat bu iki hedef arasindaki fark diger herseye etki ediyor. Eger birinci hedefi secersek o zaman, o temel vizyon ile celismeyen o vizyonu destekleyen adimlar atmamiz gerekiyor. Bu, parti organize edisimizi, demo yapisimizi, web sitesi ve dergi yapisimizi etkileyecek. Yani ikinci hedefe sahip bir kisinin hic aklina gelmeyecek kaygilari tasiyip, bu kaygilari cevaplamaya yonelik ekstra adimlar atmak gerekiyor.

birinci hedefe ulasabilmenin yolu bence butunsel bir yaklasimdan geciyor. yani pekcok seyi ayni anda koordine ve dogru yapmamiz gerekiyor. Ayni anda hem iyi partiler duzenlememiz, hem her partiye iyi demolar yapmamiz hem butun urunleri koyacagimiz database portallari kurmamiz, hem yeni insanlarin okuyup kendini gelistirecegi tutorialler ve ureten insanlarin layik olduklari reviewler yazmamiz, hem bu yazilari tasiyan organize ve guzel dokumantasyon siteleri hazirlamamiz, hem de periyodik olarak hangi formatta ve medyada olursa olsun yayin cikarmamiz gerekiyor.

Butun bunlar birinci hedefe ulasabilmek icin gereken eko sistemi ve destek agini olusturuyor. Scene, icindeki insanlar var oldukca var. bu saydigim seyler "insanlari scener yapmak" ve "scenerlari scener tutmak" icin gereken seyler. Belki daha fazlasi bile gerekli. Ama temel olarak anlatmaya calistigim sey su

bir insanin scenerligini olcecek bi metrik olsaydi (boyle bir metrik olamaz ve olmamali ancak simdilik anlatacagim sey icin gerekli), diyelim ki scene'den tamamen bihaber insanlar level 0 olsun, diyelim ki partilere gelen demo cikaran adamlar da level 5 falan olsun. Diyelim ki Crosbow/Crest de level 9 olsun. Buradaki level deyimi ustunluk asmislik demek degil unutmayin (sonra bana nightlord insanlari ayiriyor, scener olmayanlari hor goruyor falan diye gelmeyin)

biz oyle bir destek agi kurmaliyiz ki level 0 adamlar, plazma vs gibi yayinlar araciligi ile scene kelimesini ilk duydugunda, gidip bakip arastirip destek agimiz sayesinde level 1 veya 2 olabilmeliler. Level 2 olan adam ilk partisine gittigi zaman oyle bir parti gormeli ki level 3 veya 4 olmak icin gereken gazi almali, yine destek agimizdaki dokuman siteleri sayesinde level3 ve 4 tutoriallere calisabilmeli, portal sayesinde mevcut scenerlari taniyip kime hangi sorulari soracagini kestirebilmeli ve forumlar sayesinde de bu sorulari sorup cevap alabilmeli. Sonunda ilk urununu bir partide yayinlayip level 5 oldugu zaman, dokuman ve urun sitelerimizde urunu yer bulmali ve gerek yayinlarda gerek sitelerde detayli ve adil reviewler almali. Almali ki daha ust levellara gitmek icin gaz hissetsin. Bunun yaninda boyle ne kadar cok kisiyi level0 dan level 5'e tasiyabilirsek, partilerde de o kadar rekabet yaratabiliriz. Dusunun hep basarili partilerden diye adlettigimiz NS06'yi niye basarili goruyoruz. Yani NS06'da ne oldu da o partiye basarili dedik. Bunun birden fazla cevabi olabilir elbette ama bence en goz onundeki cevap NS06 demo compodur. yakin levellarda 3 demo ilk 3 pozisyona oynarken hemen ardindan gelen bir alt leveldaki 3 demo da sonraki posizyonlar icin cekisti. NS06yi basarili saymamiz saglayan en buyuk etken bence uc tane geminin tepeye yukseldigi 10 saniyedir :) Yoksa bunun disinda diger compolarda ve parti programinda bizler de cok hatalar yaptik. Ama her birimiz ne kadar "ya ben rekabet icin yapmiyorum hede hodo" de desek scene tarihimizdeki en "basarili" ( = heyecanli, zevkli, icinde olmaktan mutluluk duyulan) anlardan birini hep beraber o "tatli rekabetten" aldik.

Burada bahsettigim level ve her leveldaki adami destekleyecek eko sistem kurma kavrami ayni zamanda daha once yazdigim ve tartistigimiz piramit kavramiyla da ic ice. yani benim piramit dedigim sey levellarda yukseldikce her leveldaki kisi sayisinin azalacagi. Saglikli bir piramit kurabilmek icin kontrol edebildigimiz iki parametre var. Destek agimizin bazi ogeleri (plazma + portal) piramitin tabaninin ne kadar genis olacagini (yani ne kadar level 0 adami level 1 kilabilecegimizi) belirlerken, baska bazi ogeler (tutorial, review ve partiler) kac level 2 nin level 3-4-5'e varacagini etkiliyor.

Kisacacasi destek agimizdaki eksikler degisik levellari farkli sekillerde etkiliyor ve saglikli bir piramit kuramiyoruz. plazmayi duzenli cikarip insanlara ulastiramadigimiz icin piramitin tabani dar kaliyor. portalimiz eksik oldugu icin level1 adamlari, 2. ve 3. seviyelere cikaramiyoruz. partilerimiz var ama partilerde yeterince demo release etmedigimiz icin level4 ve 5 adamlarimiz daha ileriye gidemiyor.

Velhasil butun bu eksikliklerin kumulatif etkisi olarak partilerimiz sonuk geciyor. Bunda elbette biz organizatorlerin yaptigi hatalarin da etkisi olabilir ama bence bu yazdiklarim cercevesinde su anda partilerde organizatorler herseyi su an yaptiklarindan 10 kat iyi de yapsalar cok sey degismeyecek cunku destek sistemimiz icindeki zayif (hatta bazen olmayan) halkalar yuzunden partiler sonuk olmaya devam edecek. Bu destek sistemini butun halkalariyla kurmadikca ve gereken butun demo, dergi, web sitesi gibi urunleri ortaya cikarmadikca da bu donguden cikamayacagiz. Su an bence partilerimizde organizatorlerinin iyi yaptigindan emin olmalari gereken tek birsey var. o da parti tarihinin gercekten en az 6 ay onceden belli olmasi ve duyurulmasi.

Bence su an vigo'nun kemik kadro olarak adlettigi grubun icinde dahi herkes birinci hedefe sahip degil. onemli bir bolumumuz daha cok ikinci hedefi benimsemis durumda bence. Ikinci hedefi benimseyen bir adam cok iyi bir scener olabilir. Bu ayri bir konu, uluslararasi basariya da ulasabilir. Fakat eninde sonunda Turkiyedeki partilere gittiginde karsisina rakip cikmaz veya bir partide ileri bir teknik konuyu tartisacak adam bulamaz. cunku level 7 level 8 adamlar agacta yetismiyor. bunlar hep saglam eko sistemlerin icinde yakin seviyede ve kendisinden ust seviyelerdeki adamlarin golgesinde yetisiyor. Iste bu yuzden bizim Turkiyedeki ust level adamlarimiz su an Avrupanin en ust level adamlari ile yarismaya kalkinca issiz adada kendi kendine tekerlegi yeniden icat etmeye calisan kisiler durumuna dusuyor. Bu yuzden ikinci hedefi benimseyen ust level Turk scenerlari yalniz ve desteksiz adamlar.

...devami sonraki mesajda

« Yanıtla #8 : 15.09.2007 02:01:24 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
... onceki mesajdan devam

Burada kendimizi hangi levelda goruyor olursak olalim, kendimize bunu sormak durumunda kaliyoruz. birinci hedefi sahiplenecek miyiz? Turkiye de scene gelissin diye ugrasacak miyiz. Bunun icin gereken parcalarda yardim edebilecegimiz yerlere yardim edecek miyiz. Plazmaya iki satir yazi yazmaya zahmet edecek miyiz. Portallari bir sekilde tamamlayacak miyiz. Yapmamiz gereken demolari yapacak miyiz. urun cikaran diger scenerlara iki satir review yazacak miyiz. Butun bu destek sistemini kuracak miyiz.

Bunlara evet diye cevap verebiliyor muyuz? Ben kendi adima son 3 yildir bunlara evet diye cevap veriyordum. ARtik emin olamiyorum. Cunku bunlara evet cevabi veren insan sayisi kritik bir esik degerine varmadikca ben zarar gordugumu anladim. Gerceklesmesi icin 15 - 20 kisinin sahiplenmesi gerektigi hedefi sahiplenen 3-4 kisiden biri olunca bu sefer kendi scenerligima darbe aliyorum. Tonlarca makale, tutorial, dokuman, review yazdim. Bunlarin yayinlanacagi dergiler, portallar hep gecikti veya cikmadi. Bazilarini forum ortamina atmak zorunda kaldim oralarda kayboldu. Dikkat araligi 10 saniyeyi gecmeyen forum takipcilerinden "bayici adam" etiketi yedigime eminim. Fakat bunlari yaparken ister istemez yaptigim teknik projelere cok daha az zaman ayirabildim. iki yildir demo cikaramadim. Teknik olarak ortaya birsey koymadan gecirdigim her gun de benim teknik credibilitemden yiyor. Butun bunlari sitem veya sikayet veya elestiri olarak soylemiyorum (cunku ikinci hedefi secmenin kotu birsey olmadigini dusunuyor ve o secime saygi duyuyorum). Sadece neden artik birinci hedefi benimseyemedigimi anlatiyorum. Ve En azindan "kemik kadrodan" daha fazla insanin birinci hedefi benimsedigini gormeden de bu durum benim icin degismeyecek. O zamana kadar ben de ikinci hedefi benimseyenlerdenim. Ikinci hedefte kafam rahat kendi demoma, oyunuma bakarim oyle pek bi tutorial / review falan da yazmam. Zaten boyle ozel durumlar haricinde forumlara da fazla girmem. oohh

Mesela bir iki hafta icinde bir surpriz olur Plazma cikar. ardindan bi de bakmissin portallar acilmis. O zaman ben de elimden gelen en iyi sekilde demolarimi release eder yazilarimi yazarim.

Tabii ki bu yazinin kemik kadrodaki insanlarin "evet yaaa dogru artik ben de birinci hedefi benimsiyorum. Ben de tr-scene aktivistiyim. yeppaaa... yallaaah... " seklindeki tepkileriyle cevaplanmasini beklemiyorum. Buyuk olasilikla da 1 veya 2 kisa cevap gelecek ve ben ikinci hedefi benimsemekle dogru yaptigimi birkez daha anlayacagim.

Ama en azindan neden partilerin sonuklestigi ve neden az urun ve scener ciktigi ile ilgili teorilerimi 50. defa yeniden derlemis oldum :)

« Yanıtla #9 : 15.09.2007 04:36:21 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
kardeşim nightlord, ağzına sağlık. her zaman olduğu gibi gayet güzel açıklamışsın herşeyi. fakat bazı konularda, yine iyimser davrandığını görüyorum. minik bi hikaye anlatiim;

breakpoint 2007 için takribi 4-5 ay TRSI ekibi, worlds first xbox360 demosunu yapmak için kastı. işin doğrusu ekip dediğim şey aslında 7IM adlı bir coder, rebb müzikçi, birde wodk yanılmıyorsam 3d'ci... ama tüm grup ( ben hariç ) süper bi şekilde olayla uğraştı. nasılmı? fikir üretti, örnekler buldu, yapılan preview'lara hayvanlama yorum yaptı. bazıları habire bastırdı "hadi hadi bitmedimi bu demo hala" gibisinden. nihayetinde, benim ve benim gibi old skooler ların seveceği ama new skoolcuların hiç ilgisini çekmeyecek bir demo çıktı. keza, xbox360'da bişi kodlamak , sağolsun XNA game studio ile süper kolaylaşmıştı. yani PSP'de bişi yapmak için, illegal yoldan hazırlanmış PSP SDK'yı yiyip yutmak lazım. ama Microsoft haşırt diye XBOX için sdk'yı açtı ve güüm. biranda dot.net c# coderları için süper bir platform oldu. hatta örnek source'larda nasıl kamera kontrol edilir, shading vs vs herşeyi de hazır verdi hatta 3d max'den direk proje alma olayları filan... neyse, bu kadar kasıldı edildi. tek bir şey için. wild compo'da 1.ci olmak... amiga scene'ni ni bilenler, şunuda bilirki, gelmiş geçmiş en büyük gruptur TRSI. ister demo olayları, ister crack, ister diskmag, ister bbs, ister parti... her konuda... ve şuan gruptaki elemanların hepsinin götünde kıllar beyaz ötesi olmuş. herkesin en az 1 çocuğu var... keza şuan kimsede sikine sallamıyor TRSI'ı. ancak eskiler bilip rezpekt ediyor... hal böyleyken, parti günü geldi çattı. evden demoscene.tv den izliyorum. compolar başladı. wild compo....

genelde bp orgaları, kendi içinde zaten bir sıralama yapıyor demoları gösterirken. ilk çıkanlar daha kıytırık, babalar hep sona kalıyor. ulan 15 tane demo çıktı trsi halen çıkmadı... eyvah dedim, herhalde pre-elim. de yalan oldu... sanırım 16.cı entry idi, bi baktım trsi prod. ulan dedim kesin koyacaklar... çünki en son bu herhalde... neyse izlendi demo alkışlar filan... tamam dedim kesin 1.ci olcaklar... birde bi baktım bi entry daha... TBL... o an dedim "siktir"... daha görmedim produ. sadece title.... koydu TBL. ve hakkattende 1.oldu TBL... işin acısı, TRSI ilk 3'e bile giremedi... 4.oldu....

parti bitti herkes döndü evine. forumda millet nasıl çıldırmış. hani bizim partye gelen h2o varya.... delirmiş... daha partinin ertesi günü şöyle topicler "bp08 demo project"... "how to beat tbl" gibi... hatta tbl'den biri, ödül töreninden sonra bizim ayatollah/trsi ile taşak geçmiş. nasıl verdik elinize diye... adamlar çıldırmış ve ne yapsak diye dört dönüyor.

bunları niye yazıyorum? yılların efsane olmuş bir grubu bile nasıl gaza gelip kendini paralıyor. ya bu saatten sonra trsi tüm bp compoları kazansa noolur ki?

şimdi asıl söylemek istediğime geliyorum; bizim scener'lar ne yapıyor? ne yaptılar ve ne yapacaklar? acaba kaçında bu 35 yaş üstü trsi memberlarının heycanının yarısı var? ya h2o direk demo senaryosu yapmış, video-board hazırlamış.... demonun adı da "first shot is free".... girişte böyle eroin vuran junkie filan... neymiş efendim "tbl barbie yaptı, biz daha kötü-dark bişi yapıcaz... sick-dark demo"... oldu amına koim... zaten millet de "ya baba saçmalama" moduna girdi. ama burda hoşuma giden, h2o'nun içine nası oturmuşsa herif her şeyi  unutup direk yeni projeye girmiş...

bizde kaç tane adam var bu ruhta?

abi bizler, scene işine mesai harcamadıkça bizden bi cacık olmaz...

dergi diyosun... şimdi söyliceklerimden kimse kırılmasın... 20 yıllık scener'ım plazma kadar kötü dergi görmedim... grafiği, kodu, herşeyi... naapim içimde kaldı bu... bu dergimi insanları gaza getirecek? bu dergi ile mi yeni scener'lar kazanıcaz? ( hani sen dergimiz portalimiz dedin diye soruyorum )...

diğer en büyük sorun, gruplarımız... abi nerde prod çıkaran gruplar? resident, raven, ardwark (doorumu yazdım bilmiom) , naked hamsterz ve şuan hatırlamadıım pc grubları... nerdesiniz???? keza ülkemizin medarı iftarı c64 grubumuz GLANCE nerde?... nerdesiniz sorunusu sorarken bu grupların süper demolar çıkaracağını biliyorum ve neden çıkarmadılar diye soruyorum... maksadım kimseyi üzmek kırmak değil...

yani platform , portal yada dergi yok diyemi çıkmıyor demolar...???...

şimdi kime sorsam "abi okul var, abi sınav var , abi iş var , abi öss var , abi les var abi yarak var abi kürek var"... peki abiler, bu saatten sonra ben mi demo çıkariim pc'de ? bumudur yani?

ya abi, ns07'de , kendi kendimize ödül vermek zorunda kaldık ... bundan acı bişi olabilirmi? ya bu aslında büyük bi rezalet hatta skandal... yabancılar kesin götüyle gülmüştür...

abi şişman insanla zayıf insan arasındaki fark nedir biliyomusun?

gece saat 3de, zayıf adamın karnı acıkınca ; "ooo çok açım ama siktir et şimdi kim yapacak sandöviç şu bu" der gider yatar....

ama şişko adam naapar biliyomusun? icab ederse o saat gider bi yerden ekmek bile bulur... ( benim gibi )

yani; bu iş biraz şişmanlık gibi olmalı... seviyorsan , hastası isen naapar eder bi fırsat bulursun...

bu işte sevgi işi gönül işi... yoksa abi, tutoryalle, portalla yada diskmagle bu iş olmuyor. bizim zamanımızda internet bile yoktu. bi tane fotokopi amiga hardware ref vardı. elden ele gezerdi. bazı sayfaları silinmişti hatta...

abi, ben amigada coder olmak için üniversiteden atılmıştım. annem sıçmıştı aazıma... herkesin kazanmak için götünü verdii üniversiteye ben ilk girişimde zart diye girmiştim. ama bu amına kodumun demoları daha çok ilgimi çekmişti ... o günlerde çok fırça yemiştim annemlerden... ama 1991 yılında ayda 5000 DM ( doyçe mark ) maaş aldıım zaman "aman aferim oğlum maşallah" dedi annem...

bugün iyi kötü bi işim gücüm bişilerim varsa hep bu demoscene hatta sikerim ne demoscene'i, SCENE sayesinde oldu. ( bu demoscene lafıda zaten sonradan çıkma bişi )....

eminim pek çok kişi sevmesede, nefret etsede bugün bronx member'larının hiç biri maddi olarak yada sosyal olarak kötü bi noktada diil.. neden? nedeni , o zamanında annelerimizden fırça yediimiz demolar/intro'lar...

clique lafı geçinde uyuz olsamda bugün bi master, prince olsun , mad olsun hep iyi noktadalar... tabi arada şansız ( aslında şansız diilde neyse ) olan scener larda olabilir ama bu sayı çok azdır. belki 100'de 1...

abi, elin yunanlısı dediin adamlar ki politik olarak bakınca, türk grubuna giren 2 yunanlı... ilginç dimi? bu adamlar kalkıp ta atinadan geldiler partiye. ama benim canım memberlarım kalkıp bakırköyden gelemedi... daha ne diim abi?

her zaman turbo diyordu, bende buna karşı oluyordum ama acı gerçek : türk scene'i bitmiş, ölmüş... cenazesini kaldıran yok...

yani boşuna canımızı sıkmayalım... partiler tüm dünyada oluyor. isteyen gider istedii partiye... zaten partiye giden adam bire bir scene ile ilgilidir. bu bakımdan sorun da olmaz....

( amma yazdım ya )

« Yanıtla #10 : 15.09.2007 05:26:33 »
Hızlı düğmeleri aç

tURbO

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.bronxwhq.org
Vigo can. benden cok yasiyacaksin. fikrimi yazmissin..

hersey bahane arkadaslar. scene icin bisey yapmak isteyen yapar. onemli olan icinden gelsin. uretmeyi sevsin.

yine her zamanki gibi korler sagirlar, birbirlerini agirlar.  heheheehe

simdi kisa yaziyorum sonra fikirlerimi yazarim uzun uzun..
   .oO bRoNX ^ zOmbie bOys! Oo.

« Yanıtla #11 : 15.09.2007 13:31:00 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Yukardaki yazılan şeylerin çoğuna katılıyorum ancaaak.

@nightlord:
"Mesela bir iki hafta icinde bir surpriz olur Plazma cikar. ardindan bi de bakmissin portallar acilmis. O zaman ben de elimden gelen en iyi sekilde demolarimi release eder yazilarimi yazarim."

Abi lütfen yazdığını bir daha oku ve üzerine bir daha düşün. Bu noktayı kesinlikle kafam almadı. Hem de hiçbir yönüyle.

« Yanıtla #12 : 16.09.2007 01:20:49 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
demek istedigim suydu:

demo yapmanin disindaki pr related scene aktivitelerine (yazi yazmak web sitesi forum vs kasmak) daha fazla emek harcamayacagim. Bu aktivitelerin gerekli oldugunu dusunuyor fakat bu aktivitelere yeterince fazla kisinin egilmedigini dusunuyorum. yeterince fazla kisi egilirse ben de tekrar egilirim. Ama buna dair isaretler gorene kadar ben artik yalnizca demo yapmaya bakmak niyetindeyim

vigo büyüksün

« Yanıtla #13 : 16.09.2007 22:31:27 »
Hızlı düğmeleri aç

einhander

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
*=$07D7

Ldx Coder_adet

Lda  Coder,x

Cmp #CODE_WRITE

BNE OUT

Valla ben ordaydım

bir oyunda yaptık.

Skate & hydro Thanks

JMP NIGHTSHIF2008

OUT

Bı ış çıkmadı.Nightshift 2008 bekleyecem

RTS;---

CODER_ADET .BYTE $?;bıLıNMıYOR SADECE

CODER .BYTE mevcut coderlar listesi byte olarak

++++++++++++++++++++++++++++++++++++
+      Xx               C X                                        x X     +
 +      Xx       -=0)) BLACKTURK ((0=-               xX    +
  +     Xx                                                    xX  +  
+  Xxx                                                    xX +
++++++++++++++++++++++++++++++++++++
« Son Düzenleme: 16.09.2007 22:50:08 Gönderen: einhander »

« Yanıtla #14 : 17.09.2007 09:54:34 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nightlord;16038
demek istedigim suydu:

demo yapmanin disindaki pr related scene aktivitelerine (yazi yazmak web sitesi forum vs kasmak) daha fazla emek harcamayacagim. Bu aktivitelerin gerekli oldugunu dusunuyor fakat bu aktivitelere yeterince fazla kisinin egilmedigini dusunuyorum. yeterince fazla kisi egilirse ben de tekrar egilirim. Ama buna dair isaretler gorene kadar ben artik yalnizca demo yapmaya bakmak niyetindeyim
şimdi anladım ne demek istediğini. Ben bir öncekinden disk mag, portal v.s. çıkmasa demo release etmeyeceğin gibi bir anlam çıkarmayı becerdim de ondan "anlamadım" dedim :)