Gönderen Konu: xm hakkında bir soru  (Okunma sayısı 4989 defa)

xm hakkında bir soru

« : 07.09.2007 21:52:10 »
Hızlı düğmeleri aç

semenderip

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar foruma yeni üye oldum henüz sizler kadar bir bilgim yok ama mod müziklerin hastasıyım geniş bir arşiv yaptım ama hiç yapmak için ugrasmadım aslında kodlamayı severim ama bu iş biraz daha koddan ziyade müziklede alaka istiyor oda bende yok sadece dinleme kısmı güzel arkadaşlar benim sizden bir istegim ricam var neden hiç turk müziği yok bu xm lerde mesela bir mehteran olsaydı cok süper olacaktı ben yapayım dedim mididen xmye ceviren bir kaç program buldum hatta ama bi işe yaramadılar veya ben beceremedim eger ilgilenen arkadaşlar olursa sadece bir mehter marşı rica ediyorum şimdiden sagolun

xm hakkında bir soru

« Yanıtla #1 : 08.09.2007 00:49:31 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
adabımız peçeteye yazıp göndermektir, başka şekilde kabul edilmez... :o)

xm hakkında bir soru

« Yanıtla #2 : 08.09.2007 01:17:00 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
7D7 partisine gelirsen belki mehteranla iligli birsey degil ama XM ile ilgili coksey bulabilirsin.... ;)

xm hakkında bir soru

« Yanıtla #3 : 08.09.2007 20:11:05 »
Hızlı düğmeleri aç

semenderip

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
eski peçetecilerden bir siz kaldınız demek sayın admin neyse cevabınız için sagolun müzikle ilgilenmem diyordunuz ama maşallah en hızlısı siz cıktınız
7dx partisine gelmem benim için imkansız ama eski dosyaları kurcaladım genelde birbirine benzer dosyalar yani demek istedigim hiç turklere yakın müzik yok çokmu zor yoksa bu tarz dahamı seviliyor

xm hakkında bir soru

« Yanıtla #4 : 08.09.2007 20:59:45 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
daha ciddi bir cevap istediğine göre; mehter ya da benzeri otantik bir melodiyle müzik yapmak, pek çok müzisyenin sakındığı, bazılarınınsa tercih ettiği bir yaklaşımdır. nasıl dead can dance, yöresel müziklere çok önem veriyorsa tersi de gayet mümkün. lakin xm ile müzik yapanların tercihlerine göre mehteran türünde bir şey yapılması tamamen şansa bağlıdır.
belki bilgisayarda müzikle ilgilenmem, ama herkes gibi ben de müzik dinlerim ve severim. ama dinlediğim müzikte yöresellik aramam, çıkarsa ve grupla bağdaştrıyorsam hayır da demem elbette.

mehter + xm anahtar kelimelerine uygun sonuç barındıran arkadaşlar lütfen arkadaşa cevap versin. amma velakin insanlardan sıfırdan birşey yapmalarını istemek de ayrı bir durumdur, arada oluşan ilişki sonucunda olabilecek bir durumdur ancak. foruma girip ilk mesajında talepte bulunan birine hemen cevap verileceğinden biraz şüpheliyim. genelde buradaki forumlarda arkadaşlık ve sıcak ilişki geçerlidir ve birşey rica etmeden önce biraz bunları oluşturmak, pekiştirmek makbuldür. yoksa elbette sorabilirsin... herkes birşeyler isteyebilir. ben de bir yat, bir kat, bir de at isterim, ama bununla ilgili muhatabı asla bulamayacağımı da biliyorum.

xm hakkında bir soru

« Yanıtla #5 : 10.09.2007 09:56:16 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Alıntı yapılan: semenderip;15979
Arkadaşlar foruma yeni üye oldum henüz sizler kadar bir bilgim yok ama mod müziklerin hastasıyım geniş bir arşiv yaptım ama hiç yapmak için ugrasmadım aslında kodlamayı severim ama bu iş biraz daha koddan ziyade müziklede alaka istiyor oda bende yok sadece dinleme kısmı güzel arkadaşlar benim sizden bir istegim ricam var neden hiç turk müziği yok bu xm lerde mesela bir mehteran olsaydı cok süper olacaktı ben yapayım dedim mididen xmye ceviren bir kaç program buldum hatta ama bi işe yaramadılar veya ben beceremedim eger ilgilenen arkadaşlar olursa sadece bir mehter marşı rica ediyorum şimdiden sagolun

Bende 10-15 tane türk ezgileri içeren mod müzik var. ıçlerinde mehter marşı da var(ekte mevcut). Barış Manço'nun şarkılarının birçok uyarlaması var. Yapılan müziklerin info'larında genelde "PC-FREELOADERS" isimli bir türk bir grubunun imzası var.

xm hakkında bir soru

« Yanıtla #6 : 10.09.2007 13:39:12 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Vakti zamanında Pentagram'ın Trail Blazer albümünde No One Wins The Fight parçasının içersinde kullanılmış olması bile büyük bir şans olan Mether Marşı'nın MOD'unun da olması yeterince sevindirici :)

Bence Mehter Marşı yöresel olmasının yanısıra günümüzde çok da kullanılabilir bir ritm yapısına sahip değildir. Diğer yöresel ezgiler tamam, ama "Marş" dediğimiz şey kullanılması biraz zor bir şey. Özellikle de scene'de. ıstisnalar her zaman olmuştur olacaktır. Ben genelleme yapıyorum. Scene'de özgünlük ön plana çıktığı için birebir Mehter Marşı'nın notalara dökülmesi çok anlamlı olmayacaktır. Ancak "No one wins the fight"da olduğu gibi parçanın içinde bir yere serpiştirilebilir, çağrışım yaptırılabilir. Lakin Mehter Marşı yapı itibariyle diğer yöresel ezgi ve marşlarımıza göre adaptasyonu çok zor bir seçim olur. Bir de buna karadeniz yöremizden gelen ezgileri eklemek isterim. Demonun senkronizasyonu bile aylar alır herhalde ;)

xm hakkında bir soru

« Yanıtla #7 : 15.09.2007 21:18:53 »
Hızlı düğmeleri aç

semenderip

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
kardeşim nasıl makbule gecti varya emegin için cok teşekkür ediyorum sagol varol

xm hakkında bir soru

« Yanıtla #8 : 23.12.2008 09:12:56 »
Hızlı düğmeleri aç

the_prodigy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: semenderip;15986
yani demek istedigim hiç turklere yakın müzik yok çokmu zor yoksa bu tarz dahamı seviliyor

bu olu topici horlatmak istiyorum:) muzik evrensel bir dildir semen xm'in melodisi ve cumle kurulumu osmanli olucak tinilari yabanci uyruklu, nasil bir sentezlemedir bu?
kavurun tinilariyla gecmise yolculuk :), bu kadar gecmise bagliysan yap 0 dan bir xm
-iste bende sizin yaptiginizi yapabiliyorum bir turk olarak de modarchide yayinla isminide son osmanli koy tabi bundan yillar sonra o xm bir muzisyen tarafindan bulunup araklanarak yeni bir parca olarak piyasaya cika bilir. tabi bunu dinleyen mehter marsindan haberi olmayan turk genci soyle der
-aaa ne guzel bir parca insanin teknolojik olarak iki adim ileri atip, bir turk olarak geri adim atasi geliyor.

ayrica ben iki sene once eurovizyonda birinci olan bir parcaya cok benziyen bir xm dinlemistim. amator ruhla yapilan parcalar bir gun piyasa parcalar olarak karsimiza cikiyor ne hos.

peki sen niye dil uzatip xm yapmiyorsun derseniz benim trackerim MACte calismiyor. milktraker arayuzu hic guzel degil. skale tracekerin MAC versiyonu cikarsa belki yaparim.
« Son Düzenleme: 23.12.2008 09:17:37 Gönderen: the_prodigy »
sanatcinin rengi olmaz.

xm hakkında bir soru

« Yanıtla #9 : 23.12.2008 11:56:13 »
Hızlı düğmeleri aç

coze

• Full Member
    • Profili Görüntüle
simdi olmayan muzik bilgilerimi biraz zorlayacagim, ama olayin teknik bir boyutu var. bati muzigi ile dogu muzigi birbirinden farkli alt yapilar uzerine oturtulmustur. bati muzigi bir ses araligini 12 esit parcaya boler, bunlardan 6li 7li notalardan secili gamlarla besteler yapilir. kullandigimiz programlarin cogu (hepsi ?) bu sisteme gore calisir. dogu muziginde ise iki sesin arasi esit parcalara bolunmemistir, cok degisik gamlar olabilir. ve genel olarak  bati muzigindeki notalara oturmaz bunlar. tabi ugrasip kullandigin enstrumanin tum notalarini ayri ayri degistirerek yakalayabilirsin belki ama cok iyi bir muzik alt yapin olmasi gerekiyor bunun icin.

http://en.wikipedia.org/wiki/Musical_scale#Non-Western_scales

bu arada 7d8'de nightlord deathropy'de 'dogu' tinilarini kullanmis ve dokturmustur, dinlemenizi tavsiye ederim :) ama sanirim normal bati gamlarinda kullanmis.