Gönderen Konu: Tbl Rules!  (Okunma sayısı 4747 defa)

Tbl Rules!

« : 13.01.2005 13:59:43 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
sevgili scenerlar.. biliyosunuz ki pc'de emulator aracılığıyla amiga demo izlemek işkence. özellike son yıllarda çıkan cpu'ya optimize demoları izlemek mümkün değil. ama bunlar mpeg/divx formatında amigadaki kadar kayıpsız izlenebilir. bu formatlarda yayınlanan the black lotus'un demolarına şu linkten ulaşabilirsiniz:

ftp://mirror.support.nl/pub/tbl/download/movies

ben, platforma bağlı olarak ortaya çıkan ve birçok güzel demoyu kaçırmamıza neden olan bu sorunun giderilmesi adına bu çözümün doğru olduğu kanısındayım. eh tabi keşke amiga 2000'im olsaydı da o kodların cpu tarafından realtime işlendiği bilgisi ile heyecanlansaydım. ama yok.. bu yola mecburum.

aklıma gelmişken, indirdiğim siteden yüksek rating almış olan çok merak ettiğim bir c64 demosunun emülatörde çalışmayı "fucking emulators sucks" diyerek reddettiğini hatırlıyorum. bunu çok saçma bulduğumu belirteyim. imkanları olmadığı için demoları emülatör ile izlemek mecburiyetinde olan c64 severlerin ne günahı var?

Tbl Rules!

« Yanıtla #1 : 13.01.2005 15:11:35 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
bu emulator muhabbeti ben scene yeni dondugum esnada (2003 basi) cok sicak bi konuydu csdb forumlarinda yuzlerce insanin hararetle tartistigini hatirliyorum. emulatore karsi cikanlar genelde c64'u olupda yapilan isleri yinede c64'e atmaya usenip pcde seyredenlere kizar. ozellikle grafik ve muzik acisindan urettikleri seylerin c64'te izlenmesi gerektigini hissettikleri icin.

ikinci bi nokta yazilan bi demonun emulatorde calistigini detect edebilmesi de bi coding challenge olarak goruldugu icin bazi baba coderlar bu ise girmis.

ben de emulatorler yuzunden cogumuzun cogu yapilan urunu c64te hic seyretmedigini dusunuyorum. ama ote yandan emulatorler bize cok sayida c64 sahibi olmayan izleyici de kazandirdi.

arti olarak kod gelistirmede sagladiklari kolayliklar tadindan yenmiyor bence :)

bu yuzden bence ideali illa boole bi anti emulator tavir olacaksa, "kardesim ben detect ettim sen bu demoyu emulatorde calistiriyon. bak haberin olsun grafik ve sesler gercegi kadar gusel olmayacak ona gore sen bilirsin" seklinde bi mesaj cikarip sonra normal devam etmeli.

tabii cok kisisel bi fikir bu. :)

Tbl Rules!

« Yanıtla #2 : 13.01.2005 15:32:02 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
kisisel olarak bende katiliyorum nightlord'a, cunku bende c64'un gercek gucunu ancak emulatorleri kesfettigim gun anlamıstım, ondan oncesı c64 ustunde sadece oyun oynamakti benim icin. ayrica en basitinden emulatorler her yerde kod yazmayi kolaylastirdilar, ayrica bir program yuklemek icin bir yuzyil beklemis gibi hissetigim datasetlerden kurtulmami sagladilar.(ne alaka:)) )
ama ben hicbir demoda emulator oldugunu anlasa bile boyle olacak, soyle olacak uyarisi ciksin istemem.

Tbl Rules!

« Yanıtla #3 : 13.01.2005 16:59:19 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Emulators Sucks.
Evet arkadaşlar. C64'de grafik pixelleyip, müzik yapan biri olarak, şahsım adına onca uğraşının emulatörde seyredilince heba olduğuna binlerce kere tanık oldum. C64'de gayet güzel görülen pixellerin karışması olayı, pc'de hiç bir şekilde düzgün görünemiyor. Extra olarak emulatörlerin hepsi interlace'de saçmalıyor. Smooth scroll smooth olamıyor(Özellikle vice'da). İnsanların kullandığı saçma default paneller yüzünden, renk uyumu diye birşey kalmıyor.
İnternetten zart diye indirilip çat diye izlenebilmesiyle demo seyretmek cips yemek gibi önemsiz bir çerez hale dönüşüyor. (Ancak size disketle bir demo gönderilseydi, stuff ne olursa olsun, altını üstüne getirirdiniz, disketin içinde ne varsa kurcalardınız. Swap'in gerçek scene ruhunu, download'a göre çok daha fazla yansıttığı bir gerçek)
Sonracığıma, sid sesleri hiç bir sid emulatöründe düzgün duyulmuyor. Mutlaka filtreler patlıyor veya yokoluyor. (Equation of time'ı emulatörde dinlediğimde ortaya çıkan felaketi tanıyamamıştım ki, oldsid + new sid'de gayet iyi çalışıyor)
Böyle saçma sebepler yüzünden sırf emulatörler için yapılan stufflar bile var ki, onlar da gerçek c64'de dağılıyorlar.
Bütün bunların üzerine sen hiç emulatör kullanmıyor musun derseniz, kullanıyorum tabii ki. Ancak vaktim olduğunda sevdiğim demoları,grafikleri, müzikleri her zaman gerçek c64'den izlerim,dinlerim. Emulator sadece önemli stuffları, saçma sapan stufflardan ayırmaya yaramalı bence.
C64'ün gerçek zevki bir tek C64'de çıkar. Uzun süre emulatör kullanınca insan, C64'ü o ekrandaki çamur gibi görüntüyle aynı zannediyor. Sonra C64'ü açıyorsunuz ve bir ohhh çekiyorsunuz:) Neyse, c64 kullanmayanlar çok şey kaybediyorlar bu bir gerçek.
Hiç bir yerden c64 bulma şansı olmayanlar için, emulatör bulunmaz bir nimet tabii ki. Emulatör yapanların gerçekten büyük bir iş yaptığını düşünüyorum.
Ancak bir kişinin aylarca uğraşıp çıkarttığı bir stuffın emulatörde seyredilmesini istememesini de büyük bir anlayışla karşılıyorum.

Tbl Rules!

« Yanıtla #4 : 14.01.2005 15:10:38 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Nightlord: 64'de Crest&Oxyron demosu olan Deus Ex-Machina'da senin bahsettiğin "Emulators Suck!. Get a real C64 dude" mesajı çıkıyordu mesela. Ancak bu da nisbeten eski, daha doğrusu emulator algılatmanın ilk kez yapıldığı demo olduğu için yalnızca ccs64'ü tanıyordu, Vice'da yine "Thank you for using real c64" diyordu. Daha sonradan çıkan bir demo vice'ı da tanıdı ama Vice'ın bir üst versionu da bu demoyu yine gerçek 64'deymiş gibi çalıştırdı. Sonuç itibariyle emulator detection ve emulatorlerin gerçek bilgisayar gibi davranma çabaları bir tür sidik yarışına döndü. Olayın da hiç keyfi kalmadı bence...

Hydrogen: Kesinlikle gerçek 64 kullanımı konusunda sana katılıyorum. Zaten bir araya gelip emulatorden demo izlediğimizde hep "Way be, emulatorde bile böyleyse 64'de kim bilir ne kadar güzeldir bu..." demiyor muyuz? Uzun süre emulator kullanan insanların kendi kafalarında bir "emulator->real machine" emulatorü oluşuyor zaten :) Ama yine de gerçek makineye aktarılmadan keyfi çıkmıyor hiçbirşeyin.

Bunların yanı sıra emulatorler cross-platform development için vazgeçilmez şeyler. İşin en şaşırtıcı tarafı da bilindik ünlü emulatorler haricinde 3-5 tane emulator test ettim, hepsi de süper çalışıyor. Aslında emulator coderlarının hepsini taktir etmek lazım. Oldukça temiz çalışıyorlar. Grafik ve müzik gibi konularda yapılacak pek birşey yok. Bu konuda da en iyi girişim Vice'dan geldi. Vice'ın PAL mode desteği yalnızca renkleri koyulaştırıyor gibi gözükse de aslında TV ya da 1084 etkisi yaratıyor hafiften. Ses konusunda daha iyisi yapılabileceği halde mi yapmıyorlar yoksa SID çipi emule edilmesi olanaksız birşey mi bilemiicem o kadarını :)

Tbl Rules!

« Yanıtla #5 : 15.01.2005 09:12:49 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
bildigim kadariyla SID , PC deki ses kartinin yapIsI geregi (yada damardan c64cu insanlarIn savundugu uzere, ses kartInIn eksikliginden dolayI:) ) birebir SID i emule etmek zor ama bence imkansiz olmamaLI, cunku yuksek i$lam gucu olan bi bilgisayarda en kotu ihtimalle dalgaformu olarak sesler cIkartilabilmeli teoride bana kalirsa , ama dogru durust PC de hic ses ile ugra$madIm, aynI $ekilde SID ile de, benim bildiklerimin cogu kulaktan dolma.

hatta aklima geldi, bu emulator yazan insanlar, bazi ozellikleri bu gereksiz diye bIrakiyorlar, ve demo yazanlar da bu ozellikleri cagIrarak emulator olup olmadIgInI anliyorlar, tum bellek ve port i$lemleri icin birebir (hmm, c64 memory mapped io kullandigindan port i$lemlerine bile gerek yok hatta bildigim kadariyla) aynI sonuclarI veren bir emulator yapILabilir pek ala. diger bir test de PC nin saat hIzI ve komut i$leme suresi acIsIndan, tam kesri olmayan c64un saat hIzInIn farkIndan dolayI yapILabilir ama yine yeteri kadar ugra$ILIrsa bunun da onune gecilebilecegi gayet acIk bence.

Tbl Rules!

« Yanıtla #6 : 17.01.2005 10:03:04 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Başlamak için parmağınızı ıslatıp joystick portunu parmaklayın dendiğinde emutatör ne yapar merak ediyorum. Tabii bunun için de hafızadaki bir adresin değerini değiştiren bir tuş koyabilirler ama bu iş software emulation'la ne kadar eğlencelidir bilemem:)

Tbl Rules!

« Yanıtla #7 : 17.01.2005 11:20:21 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by Hydrogen@Jan 17 2005, 10:03 AM
Başlamak için parmağınızı ıslatıp joystick portunu parmaklayın dendiğinde emutatör ne yapar merak ediyorum. Tabii bunun için de hafızadaki bir adresin değerini değiştiren bir tuş koyabilirler ama bu iş software emulation'la ne kadar eğlencelidir bilemem:)
klayelere parmak izi tarayıcısı koyanlar bunada pek ala tükürüklü parmak portlu interface aleti yaparlar artık??? yaparlarmı?

Tbl Rules!

« Yanıtla #8 : 17.01.2005 12:03:47 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Mesela "Torture Trouble" oyununu trainer yapmak için de bu tür bir cheat vardır ve emule edilemez.

Bkz: http://www.lemon64.com/index2.php?mainurl=....php%3FID%3D561

Tbl Rules!

« Yanıtla #9 : 17.01.2005 13:15:21 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
bi de drive motoruna muzik caldirma olayi vardi. o da emulation acisindan zorlar herhalde :)

Tbl Rules!

« Yanıtla #10 : 17.01.2005 15:59:37 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
bir demoda ekranda king tut sağa sola sallanırken 64 teybine konulan müzik kasedi dijitize olarak çalıyordu. alın size başka bir zor emule edilebilir özellik :)

bu arada benim ilk bilgisayarım Atari 800XL'dir. İlginçtir ki o alette teybe müzik kasedi konulduğunda default olarak dijitize çalıyordu... zaten normal atari kasetleri de abzürt sesler çıkararak yüklüyordu. c64'de duyulandan çok daha net sesler duyuluyordu.

Tbl Rules!

« Yanıtla #11 : 18.01.2005 21:50:58 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
oharrabresbros :blink: drive'a müzik çaldırmak mı? :o

Tbl Rules!

« Yanıtla #12 : 18.01.2005 22:28:58 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
PE&OAS: Evet, ilginç bir olaydır o. Kısık, ancak çok net anlaşılan bir melodi çalar driveın kafası. Aslında mantığı PC Speaker'ına melodi çaldırmakla aynıdır. Sonuçta PC Speaker'ı da aptal bir "BEEP" sesinden fazlasını çıkaramaz. Ancak doğru frekanslarda sinyal yollanarak WAV, MP3 bile çaldırırsın speakera. Tabii ki dijitize olarak. Aynı şekilde 1541, 1541-II, 1571'de test ettiğim bu müzik çalma olayı da normalde anlamsız *dart* *durt* sesleri çıkaran drive motorunu belli frekanslarda çalıştırarak, kısacası drive kafasını titreştirerek müzik çalabiliyor.

Bu arada Drive'ın kafasına melodi çaldırırken volume'ü açmanın yolunu bulan deha da benimdir. Zaten vidasız olarak kullandığım drive kasasının üst bölümünü aralayıp kapatarak volume yükseltilip alçaltılabiliyor :P

Tbl Rules!

« Yanıtla #13 : 19.01.2005 15:32:45 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by skate@Jan 18 2005, 10:28 PM
PE&OAS: Evet, ilginç bir olaydır o. Kısık, ancak çok net anlaşılan bir melodi çalar driveın kafası. Aslında mantığı PC Speaker'ına melodi çaldırmakla aynıdır. Sonuçta PC Speaker'ı da aptal bir "BEEP" sesinden fazlasını çıkaramaz. Ancak doğru frekanslarda sinyal yollanarak WAV, MP3 bile çaldırırsın speakera. Tabii ki dijitize olarak. Aynı şekilde 1541, 1541-II, 1571'de test ettiğim bu müzik çalma olayı da normalde anlamsız *dart* *durt* sesleri çıkaran drive motorunu belli frekanslarda çalıştırarak, kısacası drive kafasını titreştirerek müzik çalabiliyor.

Bu arada Drive'ın kafasına melodi çaldırırken volume'ü açmanın yolunu bulan deha da benimdir. Zaten vidasız olarak kullandığım drive kasasının üst bölümünü aralayıp kapatarak volume yükseltilip alçaltılabiliyor :P
tekrar oharrabresbros :blink:

hatta size kolay gelsin ben C64'ümü görmeye gidiyorum :D ha bu arada emülatörler ile ilgili söylediğim herşeyi unutun :P

Tbl Rules!

« Yanıtla #14 : 21.01.2005 16:40:58 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
ya c64'ü açınca farkettim geçen akşam, cross platform olayı çok ters geliyor ya adama (yani şimdilik sadece kendimde gördüm ama sizlerde oluyor mu bilmem? )...

yani ben pc'yi açıyorum diyelim,karar vermiştim üstüne bide gaza gelmişim bir kaç saat önce işte kod çalışıcaktım falan filan... ama o masaüstünü görünce insanın gazı kaçıyor, şevki gidiyor... aaa winamp, aaa icq, aaa eşşeğin ... diyerekten insanın ne yapacağını nerde ne olduğunu şaşırıyor...

ha geleyim asıl konuya aynı şeyi c64 başındayken yaşamamız imkansız oluyor çünkü multitasking gibi bir kaygımız yada kaybımız olmuyor :) sonra mesela pcde hiç bişey yapmayıp bir .txt okumaya kalksanız dahi beynimizde yankılanan fan sesi beni gıcık ediyor. ama c64 başında oturup bişeyler yaptığımda zihnimde daha kalıcı olduğunu ve onu daha iyi öğrendiğimi hissediyorum. bilmiyom sizinde böyle oluyor mu?

ha ama bu arada bu o kadar iyi birşey değil harbiden, bu yüzden pcde kolay kolay bişeye dikkatimi veremiyorum...

aha böyle bişeler işte...

herkese sevgiler...