Gönderen Konu: GLSL lighting  (Okunma sayısı 3312 defa)

GLSL lighting

« : 05.07.2007 22:16:23 »
Hızlı düğmeleri aç

chenmy1

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mosengine.inativa.com
selam biliyorum bu soruyu sordugum icin cahil diyebilirsiniz ama sormak zorundayim :)cunku bilmiyorum..

GLSL de standart Point light ,Directional Light , Spot Light icin isik formullerini soyliyebilecek olan var mi?

bildigimiz Fizikdeki isik formullerini bilmiyorum..

isik + material = ambinent + specular * shin + diffuse:) etc..

bunlarin formulleri standart saniyorsam bunlarla ilgili bir tutorial hazirliyacak olaniniz var mi?

Mumkunse Per Vertex olsun cunku Per Pixel acayip bi sekilde siciyor..
Algoritmik Geometri^S!P and MEE!ditor 64/4 kb intro tool.

GLSL lighting

« Yanıtla #1 : 06.07.2007 09:47:41 »
Hızlı düğmeleri aç

oxzy

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://www.3bprogramlama.com
Kullandığın shader editörde mutlaka per-pixel ve per-vertex lighting örnekleri vardır. Mesela ben RenderMonkey kullanıyorum. Examples\GL2\Illumination.rfx dosyasında basit bikaç örnek var. Akşam eve gidince bende bildiğim ışık formüllerini bi örneğe yazıp yollarım.

GLSL lighting

« Yanıtla #2 : 06.07.2007 20:17:32 »
Hızlı düğmeleri aç

chenmy1

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Evet ,tam bu soruyu sordum eve gittim ve render monkeyi inceledigimde icinde Vertex light ornegi varmis gordum :)Ama yinede bilmedigim seyler olabilir veya baskalarininda vardir buraya post etsen cok kisi faydalanabilir:)

GLSL lighting

« Yanıtla #3 : 06.07.2007 20:57:15 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
su an kafadan cikariyor olacagim hatalar olabilir.

asagidaki operasyonlarin anlamlari

. -> dot_product : (a,b,c) . (x,y,z) = ax + by + cz sonuc skalar
* -> component carpma: (a,b,c) * (x,y,z) = (ax, by, cz) sonuc vektor
+ -> vektor_toplama

renk = ambient_renk + diffuse_renk + specular_renk

ambient_renk = ambient_isik * ambient_material

diffuse_renk = diffuse_noktaya_varan_isik * diffuse_material (sabit renk olabilir veya texture'dan gelebilir)

specular_renk = specular_noktaya_vara_isik * specular_material(sabit renk olabilir veya texture'dan gelebilir)

diffuse_noktaya_varan_isik = isik_diffuse_renk * ( normalize_isik_vektor . normal ) * uzakliga_bagli_azalma

normalize_isik_vektor = norm(isik_vektor)
isik_vektor = isik_pozisyon - nokta_pozisyon

uzakliga bagli azalma sabit, linear veya quadratic secilebilir
sabit-> 1 / k0
linear-> 1 / k0 + k1*d
quad -> 1 / k0 + k1*d + k2*d*d

d = mag(isi_vektor)

specular_noktaya_varan_isik = isik_specular_renk * ( spec_vector . normal ) * uzakliga_bagli_azalma * specular_azalma

spec_vektor = ( isik_vektor + goz_vektor ) /2

goz_vektor = camera_pozisyon - nokta_pozisyon

Yani spec_vektor noktadan isiga ve goze giden vektorlerin aciortayidir. bu vektor, normale yaklastikca isik tam o noktadan bizim gozumuze yansiyor gibi oldugu icin ekstra bir "parlaklik" olusur.

specular_azalma = bu material'in "shininess" (matlik / cillopluk) degerine bagli bir deger. NVidia CG de bir math fonksiyonu var bunun icin

simdi son olarak isik kaynaginin turune gor ne degisiyor
1- noktasal isik: tam burada verdigimiz formuller birebir kullaniliyor
2- directional: uzakliga bagli azalma yok. o terimi 1 yapmak yeterli
3- spotlight: herseyden once spot konisinin icinde olunup olunmadigi kontrol edilmeli:

isik_yon_vektoru : spotun baktigi yon
ters_isik vektoru = nokta_pozisyon - isik_pozisyon

cos(aci) = norm(isik_yon_vektoru) . norm(ters_isik_vektoru)

aci <= spot_koni_tepe_acisi --> isik aliyoruz
aci > spot_koni_tepe_acisi --> isik almiyoruz

Per vertex vs Per pixel

Isiklandirma formulu her kosulda aynidir. sizin per pixel veya per vertex yaklasimlariniz formulleri degistirmez.

Degisen sizin hesaplamalarin ne kadarini vertex shader da yapip, ne kadarini pixel shader'a birakmanizdir

vertex shaderda yapacaginiz hesaplamalar pixellere interpole edilerek gecirilir ve bu yuzden biraz hata payi eklenir.

Texture lookuplari genelde pixel shaderda yaparsiniz

butun vektorleri (nokta_pozisyon, isik_vektoru, spec_vektoru, normal vs) vertex shaderda hesaplayip, pixel shader'a gecirdikten sonra iceride norm() komutunu kullanmalisiniz. Cunku interpole edilen vektorlerin boylari her zaman 1 olmayabilir.

GLSL lighting

« Yanıtla #4 : 06.07.2007 23:04:14 »
Hızlı düğmeleri aç

scg_

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Nightlord un çektiği özete bişeyler ekliyim :
Nightlord un verdiği shading eşitliğinde diffuse terim lambert in kosinüs yasası olarak
bilinir ( N.L ). Fakat farklı diffuse modelleri (Oren - Nayar vs..) de var. Aynı şey
specular terim içinde geçerli. Phong specular modeli fiziksel dayağını az olan bi model.
Sırtını BRDF lere falan dayamış olan modellerde var. (Cook - Torrence mesela)
Tabii yinede genel shading eşitliği:

renk = ambient_renk + diffuse_renk + specular_renk

formunda.

Performans kısmına tekrar gelirsek :

Seçtiğiniz modeli vertex shader da mı , yoksa pixel shader da mı gerçekleştiriyimin yanında
hesapları hangi space de yapacağınız da etkili olabilir. Yaptığınız hesapların anlamlı
olabilmesi için kullandığınız (shading için) tüm niceliklerin (normal vector , light vector
vs..) aynı space de olması gerekir. Peki farklı space ler performansı nasıl etkileyebilir?

Mesela directional lighting yapıyo olalım : Eğer lighting modeli ile ilgili hesapları world
space de yaparsak, shading i yapılan bi geometrideki her vertex in normali world space
e çekilmeli. Eğer object space de yapılırsa sadece direction vector object space e
çekilmeli. Normaller zaten object space de tanımlı.

Bu gibi şeylerin dışında eskiden hesaplaması pahalı olan bazı fonksiyonlar önceden
hesaplanıp texture içine konurdu. Mesela attenüasyon fonksiyonları falan. Bunlar pixel
shader da fetch edilirdi. Eskiden diyorum çünkü pixel shader 1.1 de komut sayısı falan
yetmiyordu. şimdiki GPU lar baya güçlü ve güncel shader modellerinde karmaşık hesaplar
yapmak mümkün. Yani artık texture look up yerine aritmetik işlemleri tercih ediniz.

Tabii iş implementasyona gelince bi sürü detay var.. sadece rendermonkey projelerinden ne
kadar öğrenilirir bilemicem yani.. kolay gelsin ..

scg / forlorn

GLSL lighting

« Yanıtla #5 : 06.07.2007 23:26:14 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
hah evet islemlerin ayni space'te yapilmasi erkliligini vurguladigin cok iyi olmus scg... ben atlamisim... saolasin.

ve de nerelerdesin yahu :)

GLSL lighting

« Yanıtla #6 : 06.07.2007 23:32:18 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: scg_;15620
Yani artık texture look up yerine aritmetik işlemleri tercih ediniz.

Aslinda tam emin degilim fakat , texture lookup uniteleri ile aritmetik uniteleri esit miktarda utilize etmeye calismak daha fazla performans saglamali. cunku shader compilerlari bu durumda onlari gpu'da paralel isleyecek sekilde reorder edebiliyordu galiba. Yani ayni anda aritmetik unite bazi aritmetik komutlari isletirken texture unit de lookuplari yapabiliyor... diye hatirliyorum.

GLSL lighting

« Yanıtla #7 : 07.07.2007 02:19:50 »
Hızlı düğmeleri aç

scg_

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
selam nightlord.

Akademik hayatım , hayatımın içine etti diyelim :) ıyice uzaklaştım bu işlerden ...

Artık yeni GPU larda ALU : TEX oranı büyüyecek. Ne demek bu ?
Shaderlarda texture komutlarından daha çok aritmetik komutlar kullanın demek. Matematikle halledilebilcek
herşeyi hesaplayın. Mesela ati paper larından birinde minimum 6 : 1 gibi bi oran tavsiye
ediliyordu. Compiler ın matematik komutları optimize edebileceğini ama texturelara yapacak
bişeyi olmadığı vurgulanıyordu. Yani bi de texture lar sadece 24 / 32 bit lik standart
diffuse map ler de değil artık.Genel amaçlı look up tablosu oldular. 64 bitlik (fp 16) ,
yada ne biliyim 128 bit (fp 32) bile olabiliyor. Volume texture lar falan .. GPU bus
transferleri falan .. sonra sampling için filtreleme de yapacak .. bilinear falan en az 1
clock yiyodur herhalde :)

Son çıkan nvidia DX10 demolarından birinde realtime procedural texturing vardı ...

düşünün artık yani..

scg / forlorn

GLSL lighting

« Yanıtla #8 : 12.07.2007 12:45:53 »
Hızlı düğmeleri aç

chenmy1

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Cevaplar icin sagolun bu gibi standart formullerin yaninda birde degisik isiklandirma formullerinin oldugu ATI render monkey ve Opengl nin sitesindeki linklerde gormustum ..

Bunun gibi diger isiklandirma sistemi tekniklerini ve formullerini anlatabilecek olanlar var mi?veya ceviri yapabilecek olanlar?introlarimizda kullanmak icin...