Gönderen Konu: RAS Server, VPN v.s.  (Okunma sayısı 4111 defa)

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #15 : 26.06.2007 09:53:26 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
kanka çok merak ettim hangi ülke burası ya?

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #16 : 26.06.2007 13:26:30 »
Hızlı düğmeleri aç

ref

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skate;15504
wireless olayı için de şube başına 10 dolardan fazla yatırım gerekmiyor mu ama? problem bu noktada.

ya skate, 2000 bilgisayarı birbirine bağlamak isteyen adamlar biraz keseyi açacak tabi. yoksa o işten kimseye hayır gelmez, bence akılda tutulması gereken olay budur.

Siz de para kazanıcam derken çalışmayan bir sistemi tamir etmek adına zarara girersiniz.

Benim arkadaş böyle bir işin altında kaldığı için şimdi yılın 3 ayını pakistanda geçiriyor. Bir su arıtma tesisi otomasyonu kurdular, fakat doğa şartları yüzünden her ay network bakımı yapıyorlar, çürüyor herşey...
« Son Düzenleme: 26.06.2007 13:36:40 Gönderen: ref »

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #17 : 26.06.2007 15:18:27 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
ülkenin ismini vermek istememe sebebim yalnızca distirbütör firma ve müşterinin bana aktardığı bilgilerle ülke hakkında yanlış bir izlenim oluşturmak istememem. yabancılar sık sık bu hatayı Türkiye için yapıyorlar ve çok kızıyorum. aynısını ben yapmiim dedim.

ref, bu konuda sana katılıyorum. zaten benim de tek derdim böyle kötü bir sona doğru ilerlememesi projenin. şu anda bizim programlarımızdan 800 lokasyonla sorunsuz çalışanlar var ama hepsinde de müşteride sağlam bir altyapı mevcut. Adamların baba gibi WANları var, birşeye ihtiyaç olduğunda masraftan kaçınmıyorlar v.s. Hatta bazı müşterilerimiz daha pahalı olduğunu bile bile kendilerini ilerde rahat ettirecek çözümleri tercih edecek kadar bilinçliler.

2000 lokasyonu ve sonrasında sayının 4500'e çıkacağını duyduğumda lokasyon sayısından değil, müşterinin bulunduğu ülkedeki imkansızlıklardan tırstım. Programa autoupdate modülümüzü adapte etmek de farz oldu :)

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #18 : 13.07.2007 14:12:14 »
Hızlı düğmeleri aç

disq

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.oynasana.com/
kirk yil sonra gelen yorum:

arap yarimadasi ya da civarinda bir ulke oldugunu zannediyorum.

multinet'in cok dandik sartlarda yazilmis bir dialup serveri vardi pos makinelerinin gun sonu icin kullaniliyordu. hatalar matalar olusuyordu ama yine de ite kaka calisiyodu, checksum vesaire mi vardi nasildi. tabi 2000+ client icin ite kaka calisan bir sistem kurmak iyi olmaz.

pbx santral kullanmamak dusunulemezdi zaten telekom o hizmeti veriyorsa.

wireless icin 10 dolarlik yatirim limitini anlamadim, sube basina dusen masraf + server'a gelecek ek masraf 10 dolardan daha mi az oluyor telefon hatlarindan yapinca ki. wireless iyidir.

ama diyecegim sudur ki connectivity isini (modemler, wireless olursa anten ve cihazlar, hatlar, portlar) yapmasi icin ayri bir ekip kurun, yazilim ekibine iki nokta arasinda ppp baglantisi saglasin o ekip. software ekibinden izole edin yani. yazik olur.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #19 : 13.07.2007 14:56:04 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
dogru dedin..

Alıntı yapılan: disq;15685
ama diyecegim sudur ki connectivity isini (modemler, wireless olursa anten ve cihazlar, hatlar, portlar) yapmasi icin ayri bir ekip kurun, yazilim ekibine iki nokta arasinda ppp baglantisi saglasin o ekip. software ekibinden izole edin yani. yazik olur.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #20 : 13.07.2007 17:05:53 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
öyle bir şansımız yok ne yazık ki. 10 dolar = 56k dial-up modem fiyatı. Her şubeye alınması gereken cihaz yani. Wireless çözümlerini sordum çok çok yüksek maliyetlerdeler ve GSM altyapısını kullanmadan zaten imkansız görünüyor (Gnostic, senin tavsiye ettiğin adamla konuştum, imkansız olduğunu söyledi. ımkanlı olan kapsama alanlarında da client başına 1000$lar mertebesinde fiyat çekti). GSM altyapısı da bu işi client başına 100lerce dolarlık yatırımla çözebiliyor. Sorun burda yani.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #21 : 13.07.2007 17:27:45 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
serverin oldugu yerde bir tv yayini yapan kurulus var ise, onlardan teletext bolumunden yayin yapmayi isteyebilirsiniz. client'larda teletext'ten kendilerini update ederler (tv karti gerektirir, usb dvb-t'lerin 25$ oldugunu dusununce daha ucuz kartlarda vardir)

boylece client'lar server ile sync olurken sadece data gonderir, cekme icin zaman kaybetmez?

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #22 : 13.07.2007 17:33:50 »
Hızlı düğmeleri aç

disq

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.oynasana.com/
a oyle bisey vardi ya borsa ticker'lari oyle mi update ediliyodu neydi turkiye'de. teletext degil de scanline uzerinden biseyler gonderiyolardi sanki ama. foreks diycem. emin degilim.

RAS Server, VPN v.s.

« Yanıtla #23 : 13.07.2007 18:32:09 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
ama benim demek istediğim de bu zaten. 25-10 = 15 * 2000 = 30000$ oluyor. bu kadar küçük bir fark bile bu mertebeleri buluyor. tabii ki bu kabul edilebilir bir fark ama bize göre. müşteri 10$lık çözümden haberdar olduğu için onu tercih edecektir. zaten projeyi bu biçimde yarıladık bile.