Gönderen Konu: oldskool asm trix  (Okunma sayısı 4240 defa)

oldskool asm trix

« : 05.06.2007 13:22:35 »
Hızlı düğmeleri aç

2ka

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://2ka.org
efenim oldskool copy protection rutinleri ile ilgili konu$alim diyorum netekim bazıları platform yüzünden obsolote olsada bu tarz şeyler yaklaşım açısından oldukça vizyon açıcı olaylardır diye düşünmekteyim.

hep beraber birkac tanesini yazalim :)

disasembler $a$irtmaca (bogus instruction)

instructionlar arasinda bogus data basip onlarin uzerinden atlamak suretiyle yapilir , disasembler in instruction u yanli$ dekode etmesiyle sonuclanir.

normal kod:

mov ah,09h
mov dx,120h
int 21
ret

modifiye kod:

mov ah,09h
db 0ebh,02          ; jmp +2
db 0f0h,0a0h
mov dx,105h
db 0ebh,02          ; jmp +2
db 0f0h,?
int 21
ret

disasembler sonucu :

-u 100
16A9:0100 B409          MOV     AH,09
16A9:0102 EB02          JMP     0106
16A9:0104 F0            LOCK
16A9:0105 00BA0501      ADD     [BP+SI+0105],BH
16A9:0109 EB02          JMP     010D
16A9:010B F0            LOCK
16A9:010C A0CD21        MOV     AL,[21CD]
16A9:010F C3            RET

int u 3 (debuggerin hook ettigi breakpoint interruptu)  kullanarak runtime kod dekode etme

normal ko$ullarda int 3 debugger tarafindan hook edilir . ancak biz bu interrupt i decoder rutini olarak kullanirsak o interrupt debug amacli hook edildiginde kod cali$maz hale gelir.

ornek (bogus instruction kombosuyla)

db    0ebh,02h
db    0f0h,0a0h?                                  
int   3
db    0c8h,0bh      ; xor   ax,ax

disasembler sonucu :

16A9:0100 EB02          JMP     0104
16A9:0102 F0            LOCK
16A9:0103 A0CCC8        MOV     AL,[C8CC]
16A9:0106 0B05          OR      AX,[DI]

**basit bir int 3 handler i

Int_3_Handler:
                        db    0ebh,02h
                        db    0fh,0FFh      
                        push  ax    
                        push  bx
                        push  dx
                        add   sp,6
                        pop   bx
                        pop   ax
                        push  ax  
                        push  bx  
                        sub   sp,6  
                        push ds
                        mov   ds,ax
                        db    0ebh,02h
                        db    0fh,0FFh      
                        mov   dx,word ptr ds:[bx+2]
                        xor   [bx],dx
                        POP   DS  
                        pop   dx    
                        pop   bx
                        pop   ax
                        iret
« Son Düzenleme: 05.06.2007 13:44:12 Gönderen: 2ka »

oldskool asm trix

« Yanıtla #1 : 05.06.2007 13:32:46 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Birinci yöntem 6510 ASM'de BIT ve benzeri komutlarla oyun firmaları tarafından zamanında sık sık kullanmıştır. Öyle ki 80li 90lı yıllarda crackerlar zaman zaman kafaları allak bullak olduğu için tracerlar yazmak zorunda kalmışlardır.

Int 3'ü ise ilk kez duydum. Yöntem güzel. Aklıma hemen şu soru geldi, int 3 interruptıyla yukardaki tricki kullanan bir kod modifiye etmeden debug edilebilir mi? Daha doğrusu alternatif debugging metodları var mı yoksa gerçekten debug edilmesine karşı sağlam bir önlem midir bu?

oldskool asm trix

« Yanıtla #2 : 05.06.2007 13:39:42 »
Hızlı düğmeleri aç

2ka

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
cpu cache trick

cogu i$lemci kodu çalıştırmadan önce bir kısmını cachelediği için yakın bölgede yapacaginiz değişikliklerin çalisan kod uzerinde etkisi olmaz. Ancak birisi kodunuzu debug ediyorsa durum değişir . bu durumu kullanarak trace edilen kodla debugsız çalışan kodun farklı olmasını sağlayabilirsiniz

örnek bi senaryo :

push  si
push  cs                  
pop   ds                  
call  zop                
zop:                      
pop   si                  
add   si,8                
mov   byte ptr[si],01eh     ; burda bi sonraki jump ın adresini deiştiriyoruz (kodun herhangi bi yerindeki başka bir instruction da olabilir)
db    0ebh,0a0h                 ; debug esnasinda deistirilen jump , normal runtime da ise orjinal jump calisiyor.
« Son Düzenleme: 05.06.2007 13:48:03 Gönderen: 2ka »

oldskool asm trix

« Yanıtla #3 : 05.06.2007 14:07:20 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
hatta eskiden code icine int 3 serpistirirlerdi, debugger icinde run edince durup dururken debug ekranina donerdi..
softice'i device driver olarak yuklediginde saglam bir yontem degildir..

Alıntı yapılan: skate;15376
Int 3'ü ise ilk kez duydum. Yöntem güzel. Aklıma hemen şu soru geldi, int 3 interruptıyla yukardaki tricki kullanan bir kod modifiye etmeden debug edilebilir mi? Daha doğrusu alternatif debugging metodları var mı yoksa gerçekten debug edilmesine karşı sağlam bir önlem midir bu?

oldskool asm trix

« Yanıtla #4 : 05.06.2007 14:11:41 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
eski copy protection yontemlerinden gordugum en absurd yontem, bir turk eczane programindaydi.. disketin sonlarinda bariz igne ile delinmis bir delik vardi, program icinde bu bolumu kontrol ediyordu..
icerigi bir baska diskete kopyalayip, ayni yere igne ile bir delik acarsan, code uzerinde degisiklik yapmana gerek kalmiyordu.. :D

oldskool asm trix

« Yanıtla #5 : 05.06.2007 16:13:20 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@2ka: evet bu cache olayını deneme/yanılmayla bulmuştum ben. c64'den alışkanlık olarak self modifying code yazmaya çalıştığımda PC'de garip yavaşlamalar sezinledim. sonradan araştırdım öğrendim ki bu olay cache'i devre dışı bırakıyor, hatta yanılmıyorsam yeniden cachelenmesi için tetikliyormuş. o zaman anlamıştım zaten PC'ye geçişin uzuuuun yıllar alacağını. öyle de oldu netekim.

@gnos: abi ne kadar "absurd" de olsa bence çok yaratıcı bir fikirmiş. tebrik ediyorum yöntemi ilk düşüneni.

oldskool asm trix

« Yanıtla #6 : 05.06.2007 19:13:42 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
elbette bunlarin cogu modern i$letim sistemlerinde (edit: ve modern debugger'larda) gecersiz. prefetch instruction cache'i atlatmak kolay, meric (fatalica) benim yazdigim bir rutini ilk sefer yiyip, "hmm" deyip ikincide gecmi$ti. (bkz: genlock).

bu konuda gecmi$te en saygi duydugum anti-debugging trick'lerden biri turklere aittir. ankara'da guven bilgisayar diye bir firmanin hyper-lock isminde bir yazilimi vardi. decryption'i int 1 uzerinden yapiyordu.

int 1, enable edildiginde her instruction execute edildikten sonra cali$an bir interrupt. dolayisiyla her instruction decode edildiginde bir sonraki instruction'i decode eden kod cali$iyordu. bu da kolayca uzerinden gecmeyi cok zorla$tiriyordu. debugger'lar step by step trace icin instruction devamina int 3 koyduklarindan bu kod degi$tiginden decryption'i bozuyor step-by-step trace'i de engelliyordu. kod encrypted oldugundan ilerde bir yerlere de breakpoint koyamiyordunuz.

ssg

oldskool asm trix

« Yanıtla #7 : 06.06.2007 11:51:47 »
Hızlı düğmeleri aç

2ka

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
bunlarin yani sira cevresel aletlerden (mesela keyboard veya mouse) durum bilgisi alarak ve hatta durum bilgisini var sayarak yapilan işlemlerde söz konusu.  normalde 100 ms de programin açıldığını var sayarsak bu süre içerisinde debug esnasında kullanımda olabilecek spesifik bir arabirimi  özel bir duruma geçirip  daha sonra ordan gelen veriyi kullanabiliriz.

örnek senaryo

init:

...
mov   al,0adh           ; Keyboard ı kitle
out   64h,al              ;
add   al,049h            ; Keyboard bufferı resetle
out   60h,al              ; Bu durumda artık port 64 bize 16 return edecek

...

daha sonra herhangi bir mekanizmanin icerisinden bu porttan gelen 16 sayisini kontrol etmeksizin kullanabiliriz , bu decryption rutininin çarpanlarından biri veya bir far jump olabilir. keyboard in kitli olmasi durumuda cabasi :)

initializasyon bittiğinde keyboard ı eski duruma getirmeyi de unutmamak gerek
« Son Düzenleme: 06.06.2007 11:53:54 Gönderen: 2ka »