Gönderen Konu: Silencer's mp3 & mash-up video  (Okunma sayısı 12346 defa)

Silencer mp3.ilgilenenler bakabilir.

« Yanıtla #15 : 26.05.2007 02:05:17 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Silencer kacirdigin bazi noktalar var ve bu kacirdigin noktalar yuzunden hep yanlis anlasiliyosun ama bu kacirdigin noktalari da yakalamak icin caba gostermeyince insanlar iyiniyetini ve heyecanini yanlis algiliyorlar ve sert yorum yapiyorlar.
1.si scene bize ait birsey degil biz yonetmiyoruz , bu uye kartinin oldugu , aylik aidatlarin odendigi bir kurum degil.Dolayisiyla burda bizim ustun irk , topluluk olmamiz digerlerini dislamamiz gruplasmayi korukleyici hareketler yapmamiz mumkun degil.
2.si scene'deki icin uretim ile senin uretim anlayisin biraz farkli.Sonucta bu yazili kurallari olan bir olusum degil ama belli etik kurallari ve kendi icinde yazili olmasa da senelerdir oturmus kanunlari var.Muzik acisindan ele alicak olursak loop alip tracker yada sapmler tarzi programlarla ustunden gecmek scene amacli muzik uretmekden cok DJ'ligin baslangici asamalarinda yapilan bir uretim tarzi.Bu yuzden scene toplulugu icerisinde bir miktar dirence tabi kalmasi , scene uretimi olarak kabul edilmemesi cok normal.Dogal olarak da scene ile ilgilenen , ureten insanlar scene  formunda boyle seyler gormeye cok sicak bakmiyorlar.
3.su kisisel zewklerine , hobilerine ve zaman ayirdigin islere saygim sonsuz ve kimseyi sewerek yaptigi is icin yargilamam mumkun degil ama P2P , emule , bittorentdeki basarilar scene formundaki insanlari genelde cok ilgilendirmeyecek seyler.O yuzden bu tarz postlarin da dirence maruz kalabilir.

Listeyi coook coook daha uzatabilirim ama cok saf halde ozet vermek gerekirse once bu formun ve toplulugun nabzini tutmaya calis , cunku bu form ismindende anlasilacagi gibi(geyik ve diger konular bolumu haric) tamamen scene platformuna dayali bir form.

« Yanıtla #16 : 26.05.2007 02:17:04 »
Hızlı düğmeleri aç

Silencer

• Ziyaretçi
Alıntı
Silencer kacirdigin bazi noktalar var ve bu kacirdigin noktalar yuzunden hep yanlis anlasiliyosun ama bu kacirdigin noktalari da yakalamak icin caba gostermeyince insanlar iyiniyetini ve heyecanini yanlis algiliyorlar ve sert yorum yapiyorlar.
Saol Bakkada ...bir konu anlatılmak istenirken senin gibi karşılıklı saygı çerçevesi içinde olsa daha güzel olmaz mıydı?

Skate'de sanırım içinde biriktirdiği bazı olayları dökmenin bir yolunu bekliyordu.
Ben gene ona ÖM'den sevgilerimi de yolladım kendi bilir artık.

Bakkada kimse scene'ci olarak doğmadı taktir edersin ki...bende takip edip bu yöne karşı bir çalışma yaparsam o etik kurallara göre paylaşım yaparım ona göre birşeyler üretmeye çalışırım...yeterki üslupta kusur olmasın.yok öylesin böylesin gibi...kim beni ne kadar tanıyor ki böyle atıp tutabiliyor...onu anlamıyorum...
Paylaşım ağlarındaki başarılarım ile övünmedim sadece kendi zevkim olduğu için sizlere de bahsetmişimdir.Neyse daha fazla uzatmaya gerek yok.

durumu anladığımı sanıyorum saol...:cool:
« Son Düzenleme: 26.05.2007 02:22:32 Gönderen: Silencer »

« Yanıtla #17 : 26.05.2007 04:09:24 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Silencer;15144
Bakkada kimse scene'ci olarak doğmadı taktir edersin ki...

zaten sorun burada... galiba ne yazıkki insan "scener" olarak doğuyor. böyle bişi bu... hiç birimiz (scener'lardan bahsediyorum) "hmmm evet, ben artık scener olucam" dememiştir... bunu adım gibi biliyorum... zaten bianda içinde bulursun kendini... yani belli bi saatten sonra scener olunmuyor... wisdom, hangi grubun sloganıydı bu? "once a scener, always scener" (geçen gün sloganlardan bahsederken geçmişti bu)

keza her bilgisayar kullanıcısı, yada commodore 64/amiga'ya temas etmiş olan yada seven,  yada retro-game oynamayı seven (ki bu zaten alakasız bişi) "scener olacak" yada "scener olmalı" diye bişi yok...

« Yanıtla #18 : 26.05.2007 13:07:45 »
Hızlı düğmeleri aç

jimqode

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Neyin tartışmasıdır bu, ben anlayamıyorum? Boşu boşuna gerginlik gibi görünüyor bana. Girilen postun scene müziğiyle alakalı olmadığından dem vuruyorsanız taşıyın post'u geyik kısmına. şu meşhur, benim de ne olduklarından tam emin olamadığım yazılı olmayan kuralların bir kısmını (netekim silencer'a ben parça ver compo'ya demiştim ns07'de, gelmesini de ben teklif etmiştim), yazılı hale getirin koyun forumun kayıt sayfasına. Arkadaş bu bu bu kriterlere uymuyorsan sen scener değilsin, bizim de scener olmayanlara kapımız kapalı diyin gitsin. Bu durumda ben de hiç içeri girmemiş olacaktım %90.

Forumdaki herkez korsan yazılımla savaş halinde mi? E peki türk malı cracktrolarını neremize sokucaz öyleyse? Split7'ın ya da rocka rolla'nın warez sectionlarına ait sayfaları yırtacak mıyız defterlerden? Swapping sadece demo değiş tokuş etmek miydi c64/amiga zamanlarında?

Hayatımda kavgayı, gerginliği hiç sevmem. Ama Silencer'ın bu forumda olmasında en büyük pay benim, o yüzden de elimi taşın altına koyuyorum. Silencer da dahil, hiç birinizin neyin üzerine tartıştığınızı anlayamıyorum.

Waffle meetingde ne olduğunu bilmiyorum ama konu sanırım PUSU'nun internetten indirilip oynanmış olması. Bu konu (Korsan/orjinal) bütün dünyada milyarlarca kere tartışıldı. Ben silencer'ın da hoşuna giden şeylerin orjinallerine ağzının suyu akarak baktığını biliyorum. Bende de durum aynı. Ama Wisdom çok mu zengindir bilemiyorum ama benim çalışarak kazandığım para ancak çok beğendiğim şeylerin orjinalini almaya yeter. Türkler oyun yapmış, bi deneyeyim diye ortaokul çağımda Umut Tarlalarında düştüğüm tongaya düşmem. Denerim, çok beğenirsem alırım. Düzgün oyunlar yapan oyun şirketleri korsan yüzünden batmaz.

Kaldırın o zaman hepiniz emuleları.
/*
Planet Retro - Retrocomputing News and Blogs
*/

« Yanıtla #19 : 26.05.2007 13:58:22 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
jim, sen bunları emüle p2p kullananlara söylüyorsun sanırım... o zaman paramızın yetmediği herşeyi çalalım ? nedersin? mesela benim bmw mx-5 almaya gücüm yetmiyor, demekki çalma hakkım var? bumudur olay?

kim neyi nerden nası çekiyorsa kullanıyorsa kullansın ama konu bunu yapmak iyidir, kötüdür diil... konu, sana ait olmayan bişiyi, pervasızca, "paylaşmak" hemde bunu bir hak olarak görmek... bana sorduğunda silencer, ona dedimki "hocam, beastie boys'dan izin aldınmı?" neticede scene'de herkes herkesin müziğini kullanıyor. en azından sahibinden izin alıyor, yada credi geçiyor ve "bu müziğin sahibi / yapanı" şudur diyor...

biz bunları anlatmaya çalışıyoruz...

kendini düşün, aylarca uğraşıp emek+mesai harcadın ve bişi ürettin . bu bi tool olabilir, bi site olabilir, bir oyun olabilir. sonra birileri bu ürünü ücretini ödeyip almak yerine gidip biryerlerden buluyor, kullanıyor, bu da yetmezmiş gibi "paylaşım yapıyorum abi" diyerek başkalarınında "haksız" yere bu ürüne erişimine destek oluyor... ve bunu yapmaktan gurur duyuyor. bu durum bırak scene'i her tür etik olaya aykırı.

cracktrolara gelince, evet, zamanın çok yapılan bişidir. burada asıl sorgulanması gereken crack'i yapandır. cracktroyu codelayan değil. bugün pek çok crack grubunun introlarını demoscene grupları yapar. neticede pirate olan crack edendir, introyu yapan değil.

zamanında o satın aldığın oyunu herkes satın alsaydı ( dünyanın en kötü oyunu bile olsa ) bugün ülkemizde pek çok oyun geliştirme firması olurdu. belki sende onlardan birinde coder olarak çalışıyo olurdun.

en yakın örnek hydrogen, nightlord, arcane, oxzy gibi halen oyun firmasında büyük bir heves ve ümitle çalışan arkadaşlardır. 2-3 yıl üzerlerinde uğraştıkları oyunun lanet olası p2p den indirilip "paylaşılması" nu istersen birde onlara sor.

daha bu konuda çok şey yazabilirim ama umarım açıklayıcı olmuştur. keza, silencer senin arkadaşın, sende otomatik olarak onu savunmaya çalışmıssın ama emin ol olayın savunulacak bir yanı yok.

« Yanıtla #20 : 26.05.2007 14:20:24 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Jimqode:"Waffle meetingde ne olduğunu bilmiyorum ama konu sanırım PUSU'nun internetten indirilip oynanmış olması. Bu konu (Korsan/orjinal) bütün dünyada milyarlarca kere tartışıldı. Ben silencer'ın da hoşuna giden şeylerin orjinallerine ağzının suyu akarak baktığını biliyorum. Bende de durum aynı. Ama Wisdom çok mu zengindir bilemiyorum ama benim çalışarak kazandığım para ancak çok beğendiğim şeylerin orjinalini almaya yeter. Türkler oyun yapmış, bi deneyeyim diye ortaokul çağımda Umut Tarlalarında düştüğüm tongaya düşmem. Denerim, çok beğenirsem alırım. Düzgün oyunlar yapan oyun şirketleri korsan yüzünden batmaz.

Kaldırın o zaman hepiniz emuleları."

1) Pusu 20 milyon ytl degerinde bir oyun. Almak icin cok zengin olman gerekmiyor.

2) Pusu yemek-icmek gibi bir dogal ihtiyac da degil. Kimse seni alman icin zorlamiyor. Yasamak icin oynaman gerekmiyor. Veya oynamazsan bunalima girmezsin. Bu sebepten calmayi mesru gosterecek bir mazeret de yok.

3) Pusu gibi Turkiye'de uretilen ve Turkiye'de satilmaya muhtac olan oyunlari, yurt disinda uretilen ve Turkiye pazari icin dusunulmemis oyunlarla ayni kategoriye koymamak kadar dogal bir sey olamaz. Eger Pusu Turkiye'de crack sebebi ile yeterli satisa ulasamazsa, bir daha Turkce ve Turkiye pazari icin oyun gormek icin bir 20 sene daha beklersiniz.

4) Yurt disinda uretilen oyunlari da orjinal almak gerekli zaten. Crack gruplari Turkiye'de bundan 15 yil oncesine kadar vardi. Kasap Mustafa, 1 kilo kiyma ile cd oyun vermiyordu o zaman. Bu tarz programlarin Turkiye'ye girmesinin tek yoluydu importing. Internet gibi olanaklar olmadigindan, Tr oyunlar icin pazar olmadigindan,  program dahi yoktu. Su an tr'de hic bir scene grubu crack yapmiyor.

5) Eger Turk veya yabanci, orjinal oyun almadiysak, o zaman bunu gururla soylememek gerek. Kendi kendimize takilabiliriz, paramiz oldugu zaman aliriz o urunu. Ancak "bakin crack'i suradan download edebilirsin" diyerek bir yerlere mesaj atmak suca ortak olmaktir.

6) Hele Silencer'in yaptigi gibi, Pusu'yu orjinal almis olan benimle, Aktivasyon konusunda inceden dalga gecmek, crack'i indir sorundan kurtul gibisinden laflar etmek, gene yanlis bir tutumdur. Ayrica gene herhalde Pusu'yu orjinal aldigim icin zengin olmam gerekiyor ki bu da bir komedi. Sunu bilin ki dunyadaki hic bir ulke, bizdeki  gibi her cikan oyunu oynamiyor. Oyunlara deger veriyor, gidip magazaya o ay alacagi "1" oyunu secmeye. Kimse kiloyla oyun almiyor diger ulkelerde. Bence hic de acinacak durumda degiliz bu konuda, aksine utanilacak durumdayiz.

7) Bu crack olayi icin, "aha bu paylasimdir" demek su soruyu getirir. Kimin malini kiminle paylasiyorsun. Kendi urettigin seyleri bedava yap paylas. Hele ki scenerlara paylasim olayini anlatmak da ayri bir gaflet. Hic bir kar amaci gutmeden uretim yapan bir topluluga.

8) Bir de, mesaj yazarken kimler hakkinda yazi yazdiginiza dikkat edin. "Wisdom" cok zenginmiymis, sizler cok elite takiliyorsunuz gibisinden kelimeler artik bardagi tasirmaya basladi bende. Bu ortam budur kimse kimseyi zorla sokmadi, bu ortama giren bu ortami anlamak zorundadir, bu ortama saygi duymak zorundadir. Waffle meetinglerinde, dogru duzgun vedalasmadan, "ben hirsizim ya, oyle diyorsunuz o zaman gidiyorum" gibisinden nane bir lafla aramizdan ayrilan kisi, oradaki scenerlara saygisizlik etmis demektir.

9) Jimqode: "şu meşhur, benim de ne olduklarından tam emin olamadığım yazılı olmayan kuralların bir kısmını (netekim silencer'a ben parça ver compo'ya demiştim ns07'de, gelmesini de ben teklif etmiştim), yazılı hale getirin koyun forumun kayıt sayfasına. Arkadaş bu bu bu kriterlere uymuyorsan sen scener değilsin, bizim de scener olmayanlara kapımız kapalı diyin gitsin. Bu durumda ben de hiç içeri girmemiş olacaktım %90."

Bu yazili olmayan kurallarin bir kismini ogrenmis ve kabul etmiyorsan, bunlar sana ters geliyorsa, o zaman hic iceri girmemissin zaten Jimqode.

« Yanıtla #21 : 26.05.2007 14:21:25 »
Hızlı düğmeleri aç

jimqode

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vigo;15155
jim, sen bunları emüle p2p kullananlara söylüyorsun sanırım... o zaman paramızın yetmediği herşeyi çalalım ? nedersin? mesela benim bmw mx-5 almaya gücüm yetmiyor, demekki çalma hakkım var? bumudur olay?

peki ya bmw mx-5 bir arkadasinda olsaydi ve bunu 0 maliyetle kopyalabiliyor olsaydin o zaman da parasini verip alayim mi diyecektin? Yazılımda durum bu tip sembolizmleri kaldırmayacak kadar farklı bence.

bana sorduğunda silencer, ona dedimki "hocam, beastie boys'dan izin aldınmı?" neticede scene'de herkes herkesin müziğini kullanıyor. en azından sahibinden izin alıyor, yada credi geçiyor ve "bu müziğin sahibi / yapanı" şudur diyor...

Yanlış hatırlamıyorsam beasty boys, büyük metallica napster kavgası sırasında napster taraftarı olan gruptandı. Public enemy'nin vokalisti de mp3 paylaşımı için radyo çıktığında da aynı yaygarayı kopartmışlardı demişti.

kendini düşün, aylarca uğraşıp emek+mesai harcadın ve bişi ürettin . bu bi tool olabilir, bi site olabilir, bir oyun olabilir. sonra birileri bu ürünü ücretini ödeyip almak yerine gidip biryerlerden buluyor, kullanıyor, bu da yetmezmiş gibi "paylaşım yapıyorum abi" diyerek başkalarınında "haksız" yere bu ürüne erişimine destek oluyor... ve bunu yapmaktan gurur duyuyor. bu durum bırak scene'i her tür etik olaya aykırı.

Bu tamamen ürünlerin üzerine yapıştırılan fiyat etiketleriyle ilgili bir durum. Herşeyden önce sourceforge'da bugün milyonlarca proje var. Bu projeler sadece ve sadece donationla yürüyor. Kimi donation bile istemiyor. Kod yazmak isteyen insan istediği için kod yazar. Bunun mali bir geri dönüşü olmasını istiyorsa da pazarlama bilmesi ve piyasanın şartlarını iyi analiz etmesi gerekir. Aksi halde senin söylediğin şey başka her türlü noktaya genişletilebilir. Akmarın önünden alınan kopya kasetlerden tut da videocu dükkanlarına, çin'de patent yasalarının olmamasından pop-art'a kadar senin argümanını kullanarak herşeye çamur atabiliriz.

cracktrolara gelince, evet, zamanın çok yapılan bişidir. burada asıl sorgulanması gereken crack'i yapandır. cracktroyu codelayan değil. bugün pek çok crack grubunun introlarını demoscene grupları yapar. neticede pirate olan crack edendir, introyu yapan değil.

Yani paylaşım olayında da paylaşan değil kıran sorumludur diyebiliriz o zaman sana göre?

zamanında o satın aldığın oyunu herkes satın alsaydı ( dünyanın en kötü oyunu bile olsa ) bugün ülkemizde pek çok oyun geliştirme firması olurdu. belki sende onlardan birinde coder olarak çalışıyo olurdun.

Çok bilinen bir laf vardır. Teyzemin tas**kları olsaydı amcam olurdu diye. Sence gerçekten de türkiye'de oyun endüstrisi olmamasının sebebi herkesin o oyunu satın almamış olması mı? Yoksa bu biraz laf salatası mı?

en yakın örnek hydrogen, nightlord, arcane, oxzy gibi halen oyun firmasında büyük bir heves ve ümitle çalışan arkadaşlardır. 2-3 yıl üzerlerinde uğraştıkları oyunun lanet olası p2p den indirilip "paylaşılması" nu istersen birde onlara sor.

Buradan soruyorum öyleyse. Bunun olacağını baştan hesaba kattınız mı, katmadınız mı? Kattıysanız oyunu orjinal alan insanlar için bir fark yaratmaya çalıştınız mı? Bu güzel bir ambalaj, yanında çıkan konuyu anlatan bir kitapçık vs olabilir mesela. Bütün dünyada yapılan oyunlar p2p networklere düşüyor sadece türk oyunları değil. Onlar bunu başarıyor, siz niçin başaramıyorsunuz kendinize sordunuz mu?

Scene'e paylaşım networklerini kullananı almıyoruz diye bir kriter mi var? Niçin böyle bir konuda birini istenmeyen adam ilan ediyorsunuz?
/*
*/

« Yanıtla #22 : 26.05.2007 14:32:19 »
Hızlı düğmeleri aç

jimqode

• Full Member
    • Profili Görüntüle
3) Pusu gibi Turkiye'de uretilen ve Turkiye'de satilmaya muhtac olan oyunlari, yurt disinda uretilen ve Turkiye pazari icin dusunulmemis oyunlarla ayni kategoriye koymamak kadar dogal bir sey olamaz. Eger Pusu Turkiye'de crack sebebi ile yeterli satisa ulasamazsa, bir daha Turkce ve Turkiye pazari icin oyun gormek icin bir 20 sene daha beklersiniz.
Alıntı yapılan: Hydrogen;15157
Siz de bu kafayla giderseniz bence oyun satmayı çok beklersiniz.

4) Yurt disinda uretilen oyunlari da orjinal almak gerekli zaten. Crack gruplari Turkiye'de bundan 15 yil oncesine kadar vardi. Kasap Mustafa, 1 kilo kiyma ile cd oyun vermiyordu o zaman. Bu tarz programlarin Turkiye'ye girmesinin tek yoluydu importing. Internet gibi olanaklar olmadigindan, Tr oyunlar icin pazar olmadigindan,  program dahi yoktu. Su an tr'de hic bir scene grubu crack yapmiyor.
Yani windows turkiyede satisa cikinca hepiniz siraya mi girdiniz? Yoksa artik crackler cok cabuk dagildigi ve 0-day releaselere turkler yetisemedigi icin mi bu is turkiyede bitti?

6) Hele Silencer'in yaptigi gibi, Pusu'yu orjinal almis olan benimle, Aktivasyon konusunda inceden dalga gecmek, crack'i indir sorundan kurtul gibisinden laflar etmek, gene yanlis bir tutumdur. Ayrica gene herhalde Pusu'yu orjinal aldigim icin zengin olmam gerekiyor ki bu da bir komedi. Sunu bilin ki dunyadaki hic bir ulke, bizdeki  gibi her cikan oyunu oynamiyor. Oyunlara deger veriyor, gidip magazaya o ay alacagi "1" oyunu secmeye. Kimse kiloyla oyun almiyor diger ulkelerde. Bence hic de acinacak durumda degiliz bu konuda, aksine utanilacak durumdayiz.

O oyunlarin copy protectionlarina verilen emege yazik. Activation sisteminu kurup isletmeye harcanan maliyet harcanmamis olsaydi o oyunun fiyati 20 milyon degil 5 milyon olurdu. Etik olmayan sey sahip oldugum birseyi arkadasimla paylasmami engelleyen tutumdur. Bunu sadece korsanlar da soylemiyor. Bu soz Richard Stallman'a ait. Kim oldugunu bilmiyorsaniz wikipedia'ya bakiniz.

8) Bir de, mesaj yazarken kimler hakkinda yazi yazdiginiza dikkat edin. "Wisdom" cok zenginmiymis, sizler cok elite takiliyorsunuz gibisinden kelimeler artik bardagi tasirmaya basladi bende. Bu ortam budur kimse kimseyi zorla sokmadi, bu ortama giren bu ortami anlamak zorundadir, bu ortama saygi duymak zorundadir.
Ek: ama ortam size saygi duymak zorunda degildir

Bu yazili olmayan kurallarin bir kismini ogrenmis ve kabul etmiyorsan, bunlar sana ters geliyorsa, o zaman hic iceri girmemissin zaten Jimqode.

Ogrendigimi saniyordum. Ama kirik yazilim kullanmamak da bunun bir parcasiymis bilemedim. Bu arada not olarak soyluyorum. Ben kirik yazilim kullanmiyorum. Zaten ne isteki ne evdeki bilgisayarimda windows bile kurulu degil. Oyun falan da oynamiyorum. Ama scene'in kendi koklerine bu iki yuzlu yaklasimi midemi bulandiriyor acikcasi.

Burda birkac kez soylendi Scene'in ozgurluk fikriyle alakasi yok diye. Bu inciyi kim soyledi bilmiyorum ama alakasi yoksa taraf olmaktan vazgecmeli.
/*
*/

« Yanıtla #23 : 26.05.2007 14:50:35 »
Hızlı düğmeleri aç

Wisdom

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Bu thread'e artik pek birsey yazmak istemiyordum, zira 2007 yilinda coluk cocuga ne etiktir ne degildir anlatacak halim yok. Bozacinin sahidi siraci olanlarla ugrasacak halim de yok. Ama adim cok sik gecmeye basladi ve kendimi olayi anlatmak zorunda hissettim artik.

Olay sudur (ayni masada bircok sahit de vardi, yanlisim varsa duzeltsin):

Hydrogen, orijinal olarak satin aldigi Pusu'nun copy protection'i yuzunden tekrar kurulamadigina dair birsey soylemisti (teknik detayi hatirlamiyorum, bende Pusu yok, oyun piyasaya ciktiktan sonra ne orijinalini ne de crack'ini gormedim oynamadim.)

Silencer bunun uzerine "ben 10 kere bile kuruyorum" gibisinden birsey soyledi. Silencer o ana gelene kadar gun boyunca bircok defa sacmasapan hareketlerde ve konusmalarda bulundugu icin bende artik bardak tasti bu anda. Bunun temel sebebi de Pusu'nun benim arkadaslarim tarafindan yapilmis olmasi. Ayni ortamda beraber calistik ve ben o adamlarin tabiri caizse ac susuz o oyununu nasil basindan sonuna kadar getirdiklerini iyi biliyorum.

Bunun uzerine ben Silencer'a nasil 10 kere kurabildigini sordum (safim ya anlamiyorum). O da crack'ini buldugunu, hatta bu crack versiyonunu Emule'ye upload ettigini soyledi. (Yukarda bi yerde link verdim diye yazmis ama o masada upload ettigini soylemisti. Gerci cok farki yok, ayni kapiya cikar sonuc.)

Ardindan, yukarda bahsettigim seyi anlattim. Yani Pusu ekibinin bu oyunu ne sartlar altinda yaptigini ve boyle bir cabayla yapilmis birseyin illegal yoldan yayilmasina katkida bulunmanin haksizlik oldugunu anlatmaya calistim.

Ben bunlari soyledikten sonra Silencer'in ilk soyledigi sey sudur: "Yani sen simdi Metallica'nin mp3'lerini dinlemiyor musun?" Bu tip bir karsilastirmaya fazla yorum gerekmiyor sanirim.

Vicdan herkese by default mahsus olmus birsey degil sanirim ve butun olay buradan cikiyor. Pusu gibi turk yapimi bir oyunu goturup Emule'ye upload etmek ya da bilmem nerede link'ini yayinlamak nasil bir vicdana sigar, anlamiyorum. Ustelik bunu neden yaptigini sordugunuzda aldiginiz cevap bozuk plak gibi tekrar eden "paylasim icin yapiyorum" ise. Sen senin olan birseyi ya da sahibi tarafindan herkesle paylasilmis birseyi paylasabilirsin ancak. Kaldi ki bu "paylasim icin" kiliflari ile dunya capinda olup biten engellenemeyen korsanlik ile komsunun yaptigi seyin korsanligini mesru hale getirmeye calismak dupeduz cahillik ve korluktur.

Ben daha once burada defalarca dedim arkadaslara, dinletemedim. Yeni scener aramayin, boyle birsey yok. Birisi scene'e girebilecek bir profildeyse kendisi scene'i bulur zaten. Buldugu zaman da o yazili olmayan kurallarin asagi yukari ne olduguna dair kafasinda ipuclari vardir, zira bu yuzden omru boyunca aramistir scene'i.

Scene bir tarikat falan degil. Gireni cikani kollayan ya da kovalayan yok.

Ama, akla karayi ayiramayan adamlarin da burada yeri yok.

« Yanıtla #24 : 26.05.2007 16:55:34 »
Hızlı düğmeleri aç

Arcane

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Oturup cevap yazacaktım. Biraz düşününce anlamasız olduğuna karar verdim. Bundan sonra yazacakları mesajları kaale almayın bence...

« Yanıtla #25 : 26.05.2007 19:22:39 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar konuda cok alakasiz yerlere takiliosunuz;
@Jimqode : neden her solenene bir cevap vermek zorunda hisediyorsun kendini , hep "yok scener sceneri tutar" seklinde garip soylemler yapan insanlar gibi scene ortaminin yaptigi isin yanlis oldugunu anlatmaya calisan bir kisi icin "elini tasin altina" koymak istiyosun?

Burda kimsenin crackli program kullanimini sinayip kinamiyoruz.Olay crackli program kullanmak degil.Olay cracli Turk yapimi bir oyun kullanmak , kullanmayi gecip bunu herkesin nasil bedava indirebilecegini formlara sunmak , bu sunumdan kendine pay cikartmak ve bunu iyi birseymis gibi anlatmak.Ben kimsenin her yazilimi orjinal kullandigina inanmiyorum.Ben de kullaniyorum ama bundan hicbizaman ovunmedim , kimseye aldigim CD'yi kopyalamadim , indirdigim crackli yazilimi dagitmadim.Yanlislik burda basliyor ve siz bu noktayi kaciriyorsunuz.
Yani biz armuttan sikayetciyiz siz elmayi savunuyorsunuz.Once ne icin tepki gosterildigini anlamaya calisalim.Farkindaysan en basindan beri herkes Silencerin uretim anlayisinin yanlis oldugunu anlatmaya calisiyor.Bunu duzeltmek yerine ama bu da boyle demeyin.

Ha bu arada eger etik olmayan bir sey sahip oldugunuz seyi arkadasinizla paylasamamaniz diyosan adsl baglantini wireless al ve sifresiz kullan , banka kartini arada bir arkadaslarina ver vb vb
Bu konuda bir yazilimin licence and agreements kismini okumani oneririm ozellikle microsoft bu isi cok iyi yapar ; sen hicbir zaman bir yazilimi satin alamazsin sadece lisanslama tipine gore belli bir bilgisayar sayisinda kullanma hakkina sahip olursun.Zaten yazilimi satin alsaydin microsofttan kaynak kodlarini isteme hakkin olurdu.O yuzden sahip oldugun yazilimlar sana ait degildir paylasamazsin.

« Yanıtla #26 : 26.05.2007 23:06:43 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
@jimqode: GNU felsefesinde, yazilimlarin 4 temel ozgurlukten herhangi birini bloke edecek sekilde lisanslanmasina karsi cikilir. FSF bu olayla bas etmek icin yazilimlarin gelistirenler tarafindan ozgur yazilim lisanslari ile lisanslanmasini savunur. Bunun sebebi dunyanin cogu ulkesinde mevcut copyright yasalarinin icinde kanunsuz bir eylem yapmaksizin GNU felsefesine uyan yazilim uretmenin tek yolunun bu olmasidir. Ne Stallman ne FSF hic bir noktada ozgur yazilim lisanslari ile lisanslanmamis bir bir yazilimin "cracklanemesini" veya dagitilmasini savunmaz. Ayni isi goren alternatif ozgur yazilimlar uretmeye calisir vs. Ama asla mevcut hukuk yapisinin disina cikilmaz. Hukuksal sistemde yer alan ve degismesinin gerekliligine inandiklari kanunlarla ilgili aktif calismalar yaparlar ama asla kanunlara karsi gelmezler.

yani ozgur olmayan lisanslar su anda kanunidir ve copyright sahiplerinin urunlerini istedikleri gibi lisanslama ozgurlugu( kinaye:) ) vardir. Copyright sisteminin orjinal cikis noktasindan uzaklasmis oldugu veya yazilima ve dijital medyaya tam uymadigi tartisilabilir (Bu kavram ilk olarak ilk ABD anayasasinda inovasyonu destekleyici sinirli sureli (7 yil) bir cesaretlendirici olarak dusunulmustu. Sure sonunda urunler "public domain" olacakti. Daha sonra bu sure cok cok uzatildi.Bu konuda Lawrance Lessig'i arastirabilirsiniz) fakat "cracking" halen kanunsuz bir aktivitedir.

Dolayisiyla RMS birilerinin cracking aktivitesini tartisirken kendi sozlerinin referans gosterildigini bilse ne dusunurdu bilmiyorum :)

Scene'in benim bildigim kadariyla cracking veya yazilim lisanslama veya copyright konularinda birlesik ve uzerinde uzlasilmis bir bakis acisi yok. Fakat mesajlarda gecen "Scenerlar her yazilimi orjinal kullanmayani aralarina almiyor" gibi abuk bir sav beni bu mesaji yazmaya itti.

scene yazilim lisanslama ekolleri ile ilgili bir taraf degildir... Bu yuzden mesajlarinizda scene'i ve scenerlari bu uzun tartismanin bir tarafi olarak gostermenin yanlis oldugunu dusunuyorum.

Son olarak Turkiye'de oyun gelistirme ile ilgili bazi yorumlar var, "orjinalini almaya yonelik insanlari cesaretlendirmeye yonelik ne yapiyorsunuz da crack yapanlara kiziyorsunuz" gibi bir mesaj olarak algiladim. Bunu yanlis anladiysam duzeltin.

Arkadaslar bir oyunun gelistirilmesi, pazarlanmasi, vs asamalarinda yasanan turlu zorluklar var. Ulkemizde genel olarak yazilim gelistirme ve satma is modelleri tam bilinmiyor ve anlasilamiyor. Bu alanlarda calisan yeterince tecrubeli insan yok. Yani bir oyunun cikmasindan once nasil bir pazarlama stratejisi izlenir, nasil kutulanir, nasil promosyonlar yapilir vs konulari bizler icin cok yeni konular. Tipki 10000 satirin ustundeki herhangi bir yazilim projesini 5 kisi ile 1 yilda yapmanin barindirdigi onlarca teknik problemin de bizler icin cok yeni olmasi gibi.

Bunun sonucu olarak bu tip oyunlar su an tek tuk de olsa bitirilip size ulastirildiginda su gercekleri hemen akliniza getirmelisiniz. Size biraz "inside -info " :)

1- o ekipte birileri gercekten cok insan ustu cabalar gostermistir. Genel ekosistemdeki pekcok acik anca boyle kapatilabilmis ve o oyun bitirilebilmistir
2- ihtimalen cabadan da ote cok buyuk olasilikla ekiplerdeki insanlar bazi donemlerde ciddi maddi sikintilar yasamistir. Cunku Turkiyede 1 yilin uzerindeki herhangi bir projede bir startup firmasi %90 olasilikla istikrarli sekilde maas odeyemez. Bu ulkemizde startup is yapmanin en buyuk zorluklarindandir malesef. Bunun cesitli sebepleri vardir (musterilerin uzun projelerde gelismeyi goremedikleri icin vazgecmeleri, veya pasa gonulleri istedigi icin vazgecmeleri gibi)
3- Turkiye ekosiseminde butun sartlara ragmen oyun gelistirme ekiplerinde calisanlar genellikle cok daha yuksek maas alabilecekleri isleri sirf idealizm ugruna reddetmis halde bu iste calismaktadir. Yaptiklari isi cok severler ve gurur duyarlar. Pekcok istedikleri ozelligi oyunlarina katmalarina is kosullari imkan vermese de...
4- Dolayisiyla boyle bir ekipte calisan kisilerin yasadiklari deneyim, Eko sistemi oturmus yabanci yazilim sirketlerinde calisanlardan veya metallicanin albumunu hazirlarken yasadiklarindan cok buyuk farkliliklar gosterir

Bu sebeplerden dolayi boyle bir ekipte calismis insanlarin yaninda Turk oyunlarinin crack edilmesinden ve dagitilmasindan bahsederken, onlarin hassas olduklarini gorurseniz sasirmayin olur mu?

« Yanıtla #27 : 27.05.2007 01:24:05 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Nightlord: "Fakat mesajlarda gecen "Scenerlar her yazilimi orjinal kullanmayani aralarina almiyor" gibi abuk bir sav beni bu mesaji yazmaya itti."

Eger yazilardan sonra olay boyle anlasilabiliyorsa ben bir ozet geciyorum tekrar..(Nightlord boyle anliyor demedim, sadece boyle anlasilma ihtimaline karsi)

Scenerlar her yazilimi orjinal kullanmayani aralarina almiyor gibi bir bakis acisi yaratildigini sanmiyorum burada. Sadece, scene kavrami ne open source community ile karsilastirilabilir ne de emule vs. gibi programlarla yapilan "paylasim" scene ile ilgili bir seydir. Eger su zamanda paylasim aglari ile yapilan seylerin %99'unu, cracking scene acisindan yorumlamamiz gerekirse, yani bu kisileri bir cracker kabul edersek, bu da gercek crack scene'den kisilerin bunlari "lamer" diye tanimlamasina yol acar. Cunku ortada ustalik gerektiren bir sey yoktur. Tipki gecenlerde forumda gecen hacking muhabbetinden cok da bir farki yoktur.

Burada yasanan polemik, daha once lokalde yasanan bir sorunun gayet olagan yansimasindan baska bir sey degildir. Bu topicde her yapilan aciklama da scene adina degil.
Silencer'dan alinti:
"Yani Scene'e katılmak için size göre o zaman şartlar var
ve bu şartlara katılmayanlar scene'e giremiyor mantığını anlıyorum konuşmalarından.
1.Paylaşım ağlarında boy göstermemek
2.PUSU'un orjinalini almak hatta Türkçe oyun ne çıkarsa bakkaldan çakkaldan toplamış olmak.
3.Commodore64 kullanmış olmak "Allah'tan o var şükürler olsun"
4.Hiyeraşiye ayak uydurmak."

Nedir bu? Bence biraz hayal gucu biraz uydurmaca.

1. Paylasim aglarinda boy gostermis kimseler scene'de varolamaz kimse demedi. Sadece bu islerle scenerlar arasinda bir sey kazanilamayacagi aktarildi. Buna neden olarak da, Waffle meetingde, Silencer'in surekli sunu youtubeda yayinladim sunu suraya ben upload ettim seklindeki demecleri neden oldu.
2. Bu kulliyaten yalan. Pusunun orjinalini almakla ilgili hic bir sey denmedi. Sadece crackini kullanma denildi. Ya da kullandiysan bile saga sola linkini verme denildi. Turkce oyun ne cikarsa bakkaldan cakkaldan toplamis olmakla ilgili hic bir sey denilmedi. Ve bu muhabbet, silencerin o meetingdeki yasanan aktivasyon problemi olayini hafife alan anlayisinin uzerine bizlerde ortaya cikan tepki idi. Bu tepki scenele ilgili değil, duyarsizlikla ilgili idi. Hatta tam baslangic kismini soyluyorum. Benim Pusu'nun aktivasyon sifresinin, orjinal kullaniciyi sogutmasina iliskin elestirim uzerinde Silencer'in hafifce siritarak "ben istedigim gibi kurup kaldiriyorum" demesiyle basladi.

3.Commodore64 kullanmış olmak. Biri de su lafa inandi mi Allah askina?

4. Hiyerarsiye ayak uydurmak. Eger scenerlara saygi duymak hiyerarsi ise, evet oyle bir hiyerarsi var.

Sonrasi devam ediyor Silencer...
"Bence bunlar boş işler.Demek istediğim Scene ,Scene diye diye bir hal oluyorsunuz.
Bırakın herkes istediği özgür paylaşımını yapsın."

Iste gene ayni sey. Gene paylasim vs. vs.

Bu postun ardindan Silencer'a verilen cevaplarda da genel olarak, torent,emule vs. muhabbetinin ve cok hit alma geyiklerinin,Clementine releaseinin scenerlar acisindan hic bir anlam teskil etmedigine deginildi. Bu kadar. Pek cok kisinin bildigi gibi, eskiden crack scene olarak oldukca canli olan olusum, artik scene'in oldukca disinda bir eksene kaydi ve merkeze demoscene oturdu. Ha belki hala 3dMax'i kim first release yapti gibi konularla ilgilenen vardir. Ancak bu da gene emule-paylasim-torrent ekseninden farkli bir seydir. Yani bu gun ben falanca programi bir yere upload etsem(hic ilgim yoktur boyle seylere), "arkadaslar release yaptim" gibisinden takilmiyorum. + Loop muzigin scenedeki yeri uzerine elestiriler yapildi.

Bu cevaplarin ardindan Jimqode'un olayi evrensel platforma tasiyan cumlesi geldi.
"Forumdaki herkez korsan yazılımla savaş halinde mi? E peki türk malı cracktrolarını neremize sokucaz öyleyse? Split7'ın ya da rocka rolla'nın warez sectionlarına ait sayfaları yırtacak mıyız defterlerden? Swapping sadece demo değiş tokuş etmek miydi c64/amiga zamanlarında?"

Bu kadar yazilan seyden, korsanla savas mi cikti? Genel olarak yazilan seylerin tamami Silencer'in bir meetingde surekli tekrarladigi "paylasim", size "paylasimi" anlatamam gibi sozlerden cikti. Bunlarla kimsenin ilgilenmemesi problem oldu. Yani bunlarla ilgilenmek zorunda mi insanlar. Hele bir demoscenerin ki, zaten forum demoscene forumu, cracking scene(ki burada kastedilen anlamda paylasim,cracking scene dahilinde bir sey degil) forumu degil, boyle birseyle pek fazla ilgilenilmemesi gibi dogal bir durum olamaz.

Jimqode devam ediyor...
"Waffle meetingde ne olduğunu bilmiyorum ama konu sanırım PUSU'nun internetten indirilip oynanmış olması. Bu konu (Korsan/orjinal) bütün dünyada milyarlarca kere tartışıldı. Ben silencer'ın da hoşuna giden şeylerin orjinallerine ağzının suyu akarak baktığını biliyorum. Bende de durum aynı. Ama Wisdom çok mu zengindir bilemiyorum ama benim çalışarak kazandığım para ancak çok beğendiğim şeylerin orjinalini almaya yeter. Türkler oyun yapmış, bi deneyeyim diye ortaokul çağımda Umut Tarlalarında düştüğüm tongaya düşmem. Denerim, çok beğenirsem alırım. Düzgün oyunlar yapan oyun şirketleri korsan yüzünden batmaz."

Jimqode'un bu incisine yazdigim cevap ise, scene ile ilgili degil, Turkiye'deki oyun sektoru ve Turk oyunculari ile ilgili bir sey. Yani burasi artik oyle bir ulke ki, korsani elestirmek lanet olasica bir suc sanki. 100-120 ytl arasi degisen fiyatlardaki oyunlarin yaninda 20 ytllik, dusuk butceli ama fiyati da dusuk olan bir Turk oyununun satin alinmasinin, maddi durumdan dolayi musait olmamasini anlarim. Ama bu oyunun crackinin alinmasini ve paylasim aglarinda linkinin verilmesini mesru kilmaz.

Sonra Jimqode
"O oyunlarin copy protectionlarina verilen emege yazik. Activation sistemini kurup isletmeye harcanan maliyet harcanmamis olsaydi o oyunun fiyati 20 milyon degil 5 milyon olurdu. Etik olmayan sey sahip oldugum birseyi arkadasimla paylasmami engelleyen tutumdur. Bunu sadece korsanlar da soylemiyor. Bu soz Richard Stallman'a ait. Kim oldugunu bilmiyorsaniz wikipedia'ya bakiniz."

Bu da iste klasik bir efsanedir. Su, "cd maliyeti ne kadar ki" soyleminin bir level ustudur. Yani Halflife'i gelistiren ekip, 40 milyon dolar harcarken 5 milyon dolara projeyi maledip, 3 gunde kirilabilen korunmasina 35 milyon dolar yatirim yapmis. Valla bravo. Super mantikli. Arti gene hafife alan epik uslubu ile Jimqode bizleri Wikipediaya yonlendiriyor. Bir kultur hizmeti de yapiyor.

Sonra Jimqode incileri suruyor.
"Ek: ama ortam size saygi duymak zorunda degildir"

Ortam her kim ise bize saygi duyuyor mu bilmiyorum ama, Jimqode arkadasimizin bize saygi duymadigi bu cumlesi ile tescilleniyor.

"Ama scene'in kendi koklerine bu iki yuzlu yaklasimi midemi bulandiriyor acikcasi. "

Ya bu zekice cumle ile epik "finish him!" gercekten cok basarili oldu uzerimde, hala etkisinden kurtulamadim.

Kisaca silencer ve Jimqode'a gosterilen tepkinin ozetini yapmaya calistim. Bu elestirilerdeki her cumlenin altina imzami atarim demek degil yanlis anlasilmasin. Ancak forumda scener potansiyeli olan insanlara yonelik bir kucak acma var. Genel olarak herkes elinden geldigi kadar yardimci ve destek olmaya calisir. Temennim geneli cok iyi niyetli olan bu insanlar bazi seylere tepki gosterdi ise, bu tepkinin nedeninin algilanmaya calisilmasidir.
« Son Düzenleme: 27.05.2007 01:35:35 Gönderen: Hydrogen »

« Yanıtla #28 : 27.05.2007 03:10:36 »
Hızlı düğmeleri aç

jimqode

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Wisdom ve Hydrogen: size soyleyecegim bir sey kalmadi. Bahsettigim seyi  anlamadiginizi farkettim. Bu da benim anlatamamamdan kaynaklaniyor olsa gerek. Bir gun pazar gunu falan meeting olur da bulusursak ne demek istedigimi yuzyuze anlatirim. Uslup her iki tarafta da (cuvaldiz kendime olmak uzere) tirmanmaya basladi. O yuzden burda kesmek en iyisi.

nightlord: Tabii ki RMS'in kirik yazilimi destekledigi gibi biseye inanmiyorum. Sadece ayni seyin iki yuzu olarak bakiyorum bu duruma onu soylemek istedim. Bir rahatsizlik var genel olarak yazilim endustrisinin gidisatiyla ilgili. FS movement buna bir karsi cikis. Ben p2p sharing'in de ayni duruma baska bir tepki olduguna inaniyorum. Turk oyun endustrisi de dahil olmak istedigi buyuk endustriye duyulan tepkiyi kendi uzerinde hissetmek, ve hesaplarini buna gore yapmak zorundadir diyorum. Hatir, gonul isiyle oyun satilip oyun sirketi kurulmaz bence.

Madde madde verdigin seylere ben de saygi duyuyorum. Ama insan bir ise girerken o isin analizini iyi yapmis olmali diye dusunuyorum. Degistiremeyecegin seyleri piyasa sabiti olarak degerlendirip ayagini ona gore uzatmak lazim.
/*
*/

« Yanıtla #29 : 27.05.2007 06:13:09 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Bu mesajda amacim bazi yanlis gordugum kavram kargasalarini ifade etmek. Crackerlar, P2P paylasicilari, ve FSF bana gore yanlis sekilde birbiriyle iliskilendiriliyor.

Alıntı yapılan: jimqode;15173
Sadece ayni seyin iki yuzu olarak bakiyorum bu duruma onu soylemek istedim. Bir rahatsizlik var genel olarak yazilim endustrisinin gidisatiyla ilgili. FS movement buna bir karsi cikis. Ben p2p sharing'in de ayni duruma baska bir tepki olduguna inaniyorum.

Bunu demek istedigini anlamistim. Fakat p2p sharing'in, FSF movement'i gibi felsefesini ve durusunu olgun bir sekilde oturtmus, ortak bir merkezden yonetilen bilincli bir hareket olmadigini dusunuyorum. Bunu soylemeye calismistim. Hatta acikcasi p2p ortamlarinda kanunsuz yazilim paylasimini, FSF ile iliskilendirmenin FSF'ye ve GNU felsefesine zarar verebilecegini bile dusunuyorum ki, zaman zaman FSF'ye saldiran cevreler de bu iliskilendirmeyi kullaniyor propagandalarinda... O yuzden bu konuda dikkat :)

P2P, "Cracking" ile de alakali degil. Hatta bu durumu sana soyle izah edeyim. P2P paylasimini yapanlar bir nevi gecmiste crack gruplarindaki "swapperlarin" yerini almis oluyor aslinda "crackerlarin" degil. Cracking teknik bir aktivitedir. Gercekten ciddi bir teknik beceri gerektirir. Bunun dagitimi ayri bir kavramdir. Hydrogen'in ifade ettigi temel seylerden biri bu.

Hatta crackerlarin demoscenerlardan bile daha sert bazi kurallari vardir. Birisinin crack ettigi bir urunun yeniden baskasinca crack edilmemesi (recrack) veya crack edilen urune crack esnasinda bug eklenmemesi gibi cok hassas olduklari konular var. Ben crack camiasinda hic yer almadim ama disaridan gordugum kadariyla cok sert kurallari olan bir camia. Dolayisiyla P2Pcilerin bir crack'i alip bazen iki uc kucuk degisiklikle yeniden "release" etmesi falan cracking aleminde acayip "lame" gorulur.

Amacim kimseyi terslemek degil. Sadece gerek Cracking'in gerek FSF nin birbirinden cok farkli ve cok oturmus movementlar oldugunu, P2P releaselerinin ise bunlarin ikisinden de cok farkli bir sey oldugunu ifade etmeye calistim.

Alıntı
Turk oyun endustrisi de dahil olmak istedigi buyuk endustriye duyulan tepkiyi kendi uzerinde hissetmek, ve hesaplarini buna gore yapmak zorundadir diyorum. Hatir, gonul isiyle oyun satilip oyun sirketi kurulmaz bence.
Buna katiliyorum. Fakat ne Pusu ne Istanbul ne de Kabus 22 bizi desteklemek icin oyunumuzu alin demiyor. Istemeyen bu oyunlari almasin ama bu oyunlarin satisina "zarar verebilecek" aktivitelerde bilincli olarak bulunmak da takdir edersin ki elestirilebilecek bir konu. Yani ben Hydrogen ve Wisdom'in yazdiklarindan bunu anliyorum. Destek icin bu oyunlari alin demiyorlar. Kostek olmayin diyorlar. Benim maddeledigim sebeplerle beraber bu son mesaji ayni kontekste koymani saglayabilirsem sanirim derdimi daha iyi anlatabilmis olacagim.

Alıntı
Madde madde verdigin seylere ben de saygi duyuyorum. Ama insan bir ise girerken o isin analizini iyi yapmis olmali diye dusunuyorum. Degistiremeyecegin seyleri piyasa sabiti olarak degerlendirip ayagini ona gore uzatmak lazim.

Bu konuda da sana katiliyorum. Fakat olayi sirketler boyutunda degerlendirmekten ote biraz da bireyler acisindan degerlendirmeni oneriyorum. Benim maddeledigim seylerin amaci da bireyler perspektifini sunmakti. Turkiye gibi high-tech is eko sistemi tam oturmamis bir pazarda, bireylerin (ve hatta kucuk sirketlerin) kontrolunun disinda olan cok zorluk var. Ve bu islere giren cogu kisi benim gordugum kadariyla bunlardan ya habersiz ya da haberdar ve goze aliyor. Kopyalamak dogru veya yanlis su an ulkemizde tanesi $100 olan Halflife'i 1 ytlye almak mumkunken 20 ytlye orjinal Pusu satmak zaten yeterince zor.